Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pik-gl

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pik-gl

  1. Plastyfikator pomaga w urabialności zaprawy na etapie wznszenia murów oraz zatrzymuje wodę i powietrze spowalniając proces wiązania zaprawy bez dodatku wapna. Kruszywo i cement to nie zaprawa tylko beton i po to plastyfikator. Człowiek z zasady jest leniwy i woli szybszy sposób urobienia zaprawy i czystszą robotę. Wapno pomaga w urabialności i zatrzymuje wodę ale ma wiele zalet. Wapno jest aktywne przez cały żywot ściany i zawsze ją wiąże pochłaniając dwutlenek z powietrza który stale wzmacnia zaprawę nawet po ewentualnych pęknięciach i odparzeniach od cegły czy kamienia. Wapno ma same zalety a im go więcej w zaprawie tym mur jest trwalszy ale czas wiązania zaprawy się wydłuża. Zaprawa wapienna z dodatkiem cementu jest optymalnym rozwiązaniem w obecnych metodach wznoszenia wszystkich typów ścian. Zaprawa jest oddychająca a wapno w kazdym etapie zmiany wilgotności spoiny powraca do swojego najlepszego stanu. Wapnu nie służy błedna izolacja pozioma i tzw punkt rosy bez odpowiedniej wentylacji i odprowadzenia kondensatu. Zaprawę wapienną polecam do klinkieru i na elewację. Polecam dodać detergent do urobku w celu zmniejszenia zasadowości zaprawy i tak wznosić każdy mur do wysokości dwuch-trzech kondygnacj w zależności od materiały i jego masy. Wady zaprawy wapiennej to spowolnienie procesu wznoszenia ścian, maksymalnie dobowo kilka warstw materiału do wiązania czy to cegły czy kamienia. czas wiązania zaprawy wapiennej to ok 21dni. Na zaprawie wapiennej nie rozwijają się mchu i porosty. Zaprawa pochłaniając dwutlenek węgla i oddychając pochłania także kurz i pył i po kilku latach z jasnej robi się ciemna aż do szarości. Zaprawa wapienna stosowana jest od tysiącleci i jak na razie nikt nie wynalazł nic lepszego jak natura. Wapno to skała.
  2. pik-gl

    Wczorajsze fotki!

    Coś wczoraj poszło nie tak. Zdjęcia niby załączone ale ich nie ma. Może coś się zdublować. Tak to bywa gdy czas się dzieli między milion innych spraw. W temacie wnętrza to się ciągle wymyśla. Ramy ścian mamy zamknięte ale detale musimy gromadnie ustalić.
  3. pik-gl

    jeszcze kilka fotek:)

    Nad koncepcją architekta pracuje obecnie inż. konstruktor. Nie wiem czy pojawią się jakieś zmiany. Jeżeli zachodziły zmiany to do dziś tylko na lepsze więc mamy nadzieją, że ewentualne słupy i belki dodadzą wnętrzu uroku. W tym tygodniu pierwsze spotkania z wykonawcą gontu. Mocno nas przeraża cena za pokrycie naturalne. Nawet nie chcemy myśleć o zmianie na dachówkę. To by wszystko popsuło. Całą idea STODOMu wtopionego w otoczenie. Koniec tygodnia to odwierty i sondowanie zagęszczenia gruntu. Mamy piasek ale przy takiej inwestycji doradzano nam kontrolę. Znając wynik dostosujemy posadowienie budynku i będziemy spać spokojnie. Mamy nadzieję, że na fundamentach oszczędzimy nie dając na wyrost im parametrów (beton i stal kosztują). Wszystkie warunki już mamy więc jeszcze mapka do celów projektowych i koniec formalności. Taką mam nadzieję:) Jeszcze te wszystkie projekty(zjazdu, wody, instalacji) które strasznie mnie denerwują(woda, zjazd,kanalizacja) bo kosztowały masę czasu. Dziwne mają praktyki. Śmierdzi to paskudną biurokracją. Najlepiej poszlo z vatenfalem. Jeden gotowy wniosek, dwie umowy i przyłącze gotowe (przelew na 1450 złotych polskich). Da się załatwić w trzy tygodnie? Może by tak inni poszli tą ścieszką?
  4. pik-gl

    troszke ze środka:)

    Nad wnętrzem jeszcze pracujemy. Ogrom możliwości aranżacji wnętrza powoduje ból głowy (liczenie kasy). Nie chcemy rezygnować z tradycyjnego wnętrza chcąc również dodać coś maksymalnie pojechanego. Kochamy starą, ręcznie robioną cegłę. Tę barwioną i w naturalnych kolorach. Szukam takiej już dość długo i nic. Najpiękniejsza byłaby ze starego pieca lub komina ale ciężko taką gdzieś spotkać. Chodzi o taką która jest zadymiona i posiada resztki wapna. Beton postanowiliśmy dać w kuchni na sufit przełamując zimny wygląd drewnem na podłodze. Może beton szlifowany? Oczywiście pojawi się drewno. Tak jak na załączonym zdjęciu konstrukcjię stalową z grubą 8-12cm płytą klejoną. Wentylację widoczną z ocynkowanych rur. Podciągi stalowe zastąpią widoczne płatwie drewniane i jasny sufit. Za dużo byłoby tych kombinacji :).
  5. dziękuję! postaram się coś załączyć! pozdrawiam!
  6. A może elewacja i połać z drewna? Piękne stare deski na dachu. Może je pokryje mech? Może dostana pięknej naturalnej patyny po olejowaniu? Znajomy góral stwierdził, że przed gontym był dechy a wcześniej to juz tylko mech . Ja się wody nie boję. Są sposoby:D Jednak zostanie gont! A może nie? Kropka. Jak się uporam ze swoim brakiem w umiejętnościach informatyka to coś załącze z rzutów.
  7. pik-gl

    CD

    Pierwsze rozmowy i decyzje. Możliwości milion!!! Co wybrać? Decyzje te święte: -dach dwuspadowy -możliwie otwarty wewnątrz -od zachodu duży zadaszony taras -od południa kuchnia z otwarciem na wschód -możliwie niski ale z poddaszem -Wiór, dranica, gont, deska, cegła, beton(dla mnie glina ale te stereotypy u zony:D) -kolejny milion tych mniej istotnych Architekt dostał czas na pierwsze szkice i pierwsze wrażenie było ok, jednak wiele zmian. Po trzech miesiącach domknęła się koncepcja architektoniczna i jest to co widzicie. Nasze pełna zadowolenie. Szyty na miarę!! Oczywiście wyszedł strasznie wielki i po wielu nacach decyzja. Zostaje te 200m2 całkowitej powierzchni i tarasy:(. Kompletnie nie wiedzieliśmy z czego zrezygnować. Niech będzie to 19x9. Temat zamknięty:)
  8. Stodom. Każdy gdzieś się rodzi potem mieszka i marzy. Ja od dziecka marzylem o posiadaniu swojego własnego domu. A dom to nie tylko budynek w którym robimy różne potrzebne do życia rzeczy. Jeżeli czas pozwoli, to podzielę się wrażeniami z budowy i zawilych formalności w jej trakcie.:) Każdy ma prawo budować to co chce. My z żoną i naszym znajomym architektem będziemy walczyć z budową tego co nazwałem STODOM.
  9. witaj ciepło karo... Jesteśmy z żoną na etapie wyboru projektu i poszukujemy kogoś kto już jest w trakcie realizacji projektu w okolicy. Jesteśmy z okolic Gliwic. Czy jest szansa zerknąć na waszą budowę. Bardzo nam zależy z oczywistych względów.... Dzięki pozdrawiam i powodzenia
×
×
  • Dodaj nową pozycję...