Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pol102

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    39
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pol102

  1. Idąc w tę stronę w Ampio masz responsywną, dwukierunkową obsługę Spotify Liczniki F&F obsługujesz de facto 'just right now'. Podobnie jest z rekuperatorami i falownikami froniusa... jeśli coś ma modbusa RTU lub TCP/IP to sam dokonale wiesz , że potrzeba tylko odrobiny weny. Jak coś ciężko obsłużyć z poziomu systemu to bierzesz NodeReda i koniec. Co do oświetlenia można świetnie ogarnąć jest za pomocą Dali. Gdyby jednak chcieć iść w rozwiązania systemowe Ampio to jest magistrala MLED i dedykowane końcówki oświetleniowe lub adaptery sterowania prądowego i napięciowego. W przystępnej cenie Swoją drogą wymyśl jak ma wyglądać obsługa dowolnej rzeczy w aplikacji, a ja Ci ją zrobię. Wiadomo, ficzerki to ficzerki i kosztują ekstra. Wszystko co wymaga dodatkowego czasu jest ekstra płatne. Czas to pieniądz aczkolwiek zawsze powtarzam: można iść na szkolenie, zapłacić trochę pieniędzy i zrobić sobie to samemu. Tego nikt nie broni. Nie wiem jak jest w Loxone ale w Ampio forum instalatorów samo bardzo mocno wpływa na rozwój ficzerków do aplikacji Swoją drogą cena nie zawsze jest adekwatna do możliwości. Warto wziąć w tym miejscu na celownik tanie moduły KNX, które niewiele potrafią ale cenowo to można się ucieszyć. Powtórzę nasty raz, najpierw trzeba sobie określić potrzeby - niezbędne funkcjonalności. Ewentualnie zbędne ale chciane Potem porównujemy ilość potrzebnego sprzętu do zrealizowania założeń. Następnie porównujemy ceny kompletnych zestawów. I teraz najlepsze, bardzo, bardzo konkretnie zweryfikujmy sobie kompatybilność wsteczną. W Ampio jest tak, że... no mam teraz w makiecie testowej przyciski szklane równych rodzajów od 2016r. do chwili obecnej. Wszystko działa stabilnie. Wszystko działa. Wiadomą rzeczą jest, że stare przyciski różnią się odrobinę hardwarowo ale wciąż mogę przez nie przepychać dowolne informacje (vide Spotify) i sterować wszystkimi nowymi modułami. Gdzieś w tym wszystkim trzeba też myśleć o magistrali systemowej i jej długości. Niby tu CAN i tam CAN ale w Ampio w tej chwili mam szeregową magistralę 1300m po kablowaniu w gwiazdę i wszystko działa[*]. Jak to będzie działać w Loxone? Będzie? Pytam z czystej ciekawości bo prościej rozkablować wszystko w gwiazdę i dać użytkownikowi wybór czy chce włącznik systemowy czy może zwykły monostabilny... a pamietamy, że impedancja jest kluczowa... * kablowane w gwiazdę - magistrala szeregowa krosowana w rozdzielnicy, zasilanie bezpośrednio na każde urządzenie w sieci.
  2. Dodawanie cytatów selektywnych jest mega uciążliwe albo coś mi chrome oszalał... Mój partner dostał ostatnio piękne pismo od Loxone, które brzmi mniej więcej tak: nasz system jest najlepszy na rynku, a wszystko pozostałe to ubodzy i upośledzeni krewni z wygwizdowia. Albo my albo "syf, kiła i mogiła". Nie wiesz przypadkiem, kto był nadawcą? Hm? Roboty jest dużo ale jak trafisz do dolnośląskiego kotła to zrozumiesz co to dumping cenowy. A w zasadzie cena adekwatna do (byle)jakości. W ostatnim akapicie sam wskazałeś pracochłonność. btw, posługiwanie się IDE to w programowaniu ułatwienie bo podpowiada, wskazuje na miejsca potencjalnie wadliwe. Mniej więcej to samo robi Smart Home Konfigurator. Właśnie dlatego mogę tworzyć od zera. To nie zajmuje dużo czasu
  3. Rzeczywistość jest jaka jest i możesz ją dowolnie zaciemniać. Tylko szkoda nakładu czasowego bo efekt znikomy. Prawda jest taka, że sprzedam i zainstaluje taki system jaki chce klient. Jak już prawie zauważyłeś, w obecnych czasach zamknięte systemy nie mają racji bytu bo nie trzeba mieć skończonych studiów wyższych i 10 lat doświadczenia żeby postawić Smart Home bez instalatora. Systemy nazwijmy je "out of box" z racji użycia Linuxa są jedynymi, które mają jakąkolwiek przyszłość. Możesz mi wierzyć, że gdybym miał żyć z automatyki to umarłbym z głodu albo jadł tynk ze ścian. Polscy producenci pozwolili na wyrzynanie się instalatorów cenami. Oddawanie rabatów to już normalna praktyka. Efekt niezależnie od systemu jest taki, że łapie się nowych instalatorów. Instalatorów jednego systemu, którzy doprowadzają w 7/10 przypadków do tego, że ludzie mają awersję do Smart Home. Dodatkowo same firmy ułatwiają sytuację często wysyłając "nie do końca działające klocki". Nie da się robić tanio i dobrze. Po tanio i dobrze jest długo i drogo. Dobór systemu powinien opierać się każdorazowo na precyzyjnym określeniu potrzeb klienta i zdefiniowaniu wymaganych funkcjonalności. Dla mnie idea jaką serwujesz jako partner Loxone jest nawet spoko bo jest user friendly ale z punktu zarobkowego zdecydowanie wolę inne rozwiązania. Wywodzę się z branży IT i dla świętego spokoju potrzebuję tworzyć świat logiki systemu od 0. Metodyka jest efektem doświadczenia i aby wycisnąć 100% możliwości systemu trzeba tworzyć od podstaw. Paradoksalnie może być to szybsze niż naciąganie programistycznych "prefabrykatów. Prosiłem abyś zajrzał na kanał Ampiomaniak, poza podstawami podstaw są tam też "ficzerki", których na 99% nie zrealizuję w żadnym innym systemie, a klient kupuje oczami. A teraz do rzeczy: Klimatyzacja: Nexo - RS485 modbus tylko w opcji nadawania, nie ma możliwości przetwarzania danych odebranych ; IR ; 0-10V ; OC ; przekaźnik Ampio - RS485 modbus w obie strony, modbus TCP/IP; NodeRed ; IR ; 0-10V; OC ; przekaźnik Grenton - RS485 modbus ; przekaźnik ; 0-10V ; po http/curl? Sterowanie PID w obecnych czasach jest przereklamowane. Przy takiej zmienności warunków zewnętrznych różnica między PID, a klasyczną histerezą jest znikomo żadna. Rekuperacja to w sumie jak klima tylko można wykreślić IR. Do Ampio można dopisać MSENS2 jako multisensor jakości powietrza. Fotowoltaikę można ogarniać modbusem po RS485 lub TCP/IP. Loxone tak jak i Ampio ogarnie modbus TCP/IP po Node-Red. Sterowanie pompy ciepła nie ma żadnego sensu. Obecnie zaszyte algorytmy doskonale zarządzają krzywą grzewczą. P.S. Najlepszym przykładem samozaorania jakościowego jest Satel i ich polityka cenowa. Stały, niezmienny wysyp Januszy SSWiN, którzy jako detaliści kupują sprzęt taniej niż firmy. P.S.2 Aby rzetelnie pisać o tym, który system jest najlepszy trzeba... nic nie trzeba bo prawda jest taka, że nie ma systemu uniwersalnego. Analiza potrzeb = podstawa podstaw.
  4. Nie wiem co i gdzie instalujesz ale może przedstawisz się z imienia i nazwiska dla weryfikacji(może być PW)? To taka prośba bo z mojej wiedzy udajesz wielce oświeconego instalatora, światłego automatyka i guru branży Smart Home, a środowisko już wie, że jesteś handlowcem i z uparciem maniaka próbujesz zarabiać oczerniając konkurencję. Niby czasy dla branży są trudne ale minimum zasad powinno się mieć bo takie podejście ma krótkie nogi. Najgorsze jest jednak to, że zamiast napisać wprost jaki masz cel, udajesz że pomagasz. Gdybyś był obiektywny to raczyłbyś zauważyć, że Ampio jest dojrzałym graczem na rynku i zaczynało od systemów alarmowych gdy na chleb mówiłeś "bep", a na muchy "ptapty". Twierdzisz, że system Ampio jest mało elastyczny do wyważania drzwi, że Ampio jest niestabilne ale pytanie czy to sprawdziłeś? To ważny aspekt bo ja przetestowałem magistralę AmpioCan nawijając na magistralę długości 610m dwie cewki przewodem OMY2,5 z obiciążeniem 3600W o przewadze obiciażenia rezystancyjnego z dodatkiem sporej indukcyjności = efekt działa bez błędów w transmisji. Ciekawe, prawda? Mógłbym zrobić to samo z Loxone ale wybacz, cena zestawu startowego znacznie przekracza cenę zestawu z Ampio czy nawet Nexwella. To jak, sprawdzisz 610m magistrali z urządzenem na końcu, które pobiera 250mA i wykonuje 32 operacje na wyjściach? Co do aplikacji, obecnie nikt nie jest w stanie dostarczyć bardziej elastycznej aplikacji niż Ampio. Wygląd i możliwości aplikacji można w całości dowolnie zdefiniować. Możliwości praktycznie nieograniczone. Jak dobrze poszukasz na youTube to znajdziesz bardzo ciekawe dynamiczne animacje od odwzorowywania kilku rzeczy. Co do dokumentacji, generalnie większość mniej lub bardziej aktualnej dokumentacji dostępne jest w zamkniętej strefie instalatora. Jeśli czegoś nie ma to jest doskonale funkcjonujące forum instalatorów z firmowym patronatem. Na forum nie wyważa się drzwi tylko otwiera sejfy ale to kwestia ogromnego potencjału schowanego w "klockach". Swoją drogą, Systemy Smart Home są Smart proporcjonalnie to umiejętności instalatora. Patrząc na rynek Smart Home to magistrale oparte o CAN są najodporniejsze na zakłócenia. Paradoksalnie najgorzej wypadają magistrale RSowe ale to kwestia co do czego i za jakie pieniądze.
  5. Nie zakopuj kabli ziemnych w rurach osłonowych jeśli nie wymagają tego warunki miejscowe: przejazdy, wjazdy, grunt osiadający, prace budowlane. Ta rura osłonowa trzyma wodę, która normalnie mogłaby przesiąkać.
  6. Pytanie co, a w zasadzie jaki potencjał będzie na silniku przez cały czas? Sterujemy zawsze L. Mamy dzięki temu panowanie nad prądem, który "wysyłamy", zamiast zastanawiać się co i skąd nam "wraca".
  7. Zawsze jest opcja wezwania dewelopera do naprawy wady ukrytej. Działa to tak, że deweloper ściąga wykonawce uszczelnień do usunięcia wad powstałych w ramach źle wykonanych prac. Przyjeżdżają, osuszają i pompują żywicę (czy też inny wynalazek) w pęknięcie. Pompa do wody, to słabe rozwiązanie.
  8. Czytam sprzedawcę E-House i trochę niedowierzam, że może sobie robić tak czarny PR brakami w wiedzy. Smutno się czyta. Żeby pisać o CANie czy RS'ach, że są złe bo są stare... porażka obnażająca braki w wiedzy! O paleniu się przewodu UTP/FTP na zwarciu rzędu 80A dla t=0,4 z impulsem na 400A... litości. Ethernet wyleci tak samo w kosmos jak każda inna instalacja przy uderzeniu bezpośrednim. Żaden iskiernik i warystor nie pomoże. Tak czy inaczej jak zauważył iF-Jimmi, można było się zareklamować pozytywnie zamiast robić cyrk.
  9. Pisać do producenta. Najlepszymi testerami aplikacji są użytkownicy.
  10. Ewentualnie Euratech bo mają całkiem niezłej jakości sprzęt, a ceny średnie.
  11. Ja nie wiem czego nie rozumiecie... Skoro mam monitoring na zewnątrz to on wg. Was nie wychwyci podejścia do rolety? Chyba nie potraficie dobierać i instalować monitoringu albo macie zbyt wąskie myślenie. Myślcie szerzej to będzie Wam łatwiej. Pewnie, że można montować czujniki inercyjne tylko powiedzcie mi proszę czy złapiecie tym sprawcę? Istotnie, na pewno spłoszycie "włamywacza" ale udowodnijcie ubezpieczycielowi, że nie zrobiliście tego sami... Myślenie wielokontekstowe naprawdę pozwala dobrać wszystkie składowe szerokopojętego SSWIN optymalnie. W ramach pytania o PIR+MW to nie wiem co mam wyjaśniać na forum technicznym... może ktoś założy Nomex + 3 kominiarki i sprawdzi "jak to działa". Swoją drogą nie jestem przeciwnikiem czujników inercyjnych tylko może lepiej kroić sukno tak, aby można było je wykorzystać w 100%? Wesołych Świąt!
  12. Jeśli zrobisz akcję od czujnika na PG to jablotron działa "just right now" Siema Adi!
  13. Jeśli dom jest duży to lepiej iść w Jablotrona. Jest gotowa integracja, a w kwestii możliwości Jablotron poszedł ostro po bandzie... in plus.
  14. Ilu instalatorów tyle będzie opinii. W mojej opinii kontaktrony + PIRy MW załatwią sprawę. Jeśli będziesz chciał to uzupełnij sobie ochronę o monitoring AHD lub DUHD (petarda jakościowo-cenowa). Jak coś to pisz mi wiadomość. Kontaktrony zawsze mogą służyć do detekcji otwarcia okna (niedomknięte, źle zamknięte - przydatne dla klimy, rekuperacji, automatyki), a PIRy MW wykryją ruch (do użycia również w automatyce). Kamery doskonale wyłapują ruch, a zawsze możesz je wesprzeć zewnętrznymi czujnikami ruchu...
  15. Nie wiem skąd jesteś i to odrobinę utrudnia sprawę, ale... plany planami... a rzeczywistość rzeczywistością. Najlepszy przykład to włączniki światła: klasyczne zwierne czy może panele dotykowe? A może system mieszany? I tak dalej. Jeśli nie chcesz się ujawniać to wyślij mi PW, a ja znajdę Ci fachowców z Twojego regionu
  16. Nie wiem gdzie dokładnie masz doprowadzone 8x0,5mm (a może jednak UTP/FTP 4x2x0,8 vide skrętka)? Co do realizacji sterowania można to zrobić w mega odporny i doskonale działający protokół LoRa. Oferuje to na przykład Ampio. Przekaźniki dopuszkowe rozwiązują kłopot i w porównaniu do konkurencji wygrywają stabilnością działania, odpornością na zakłócenia i czasem reakcji. Dodatkowo doskonale znamy stan przekaźnika. Ten sam przekaźnik można zastosować do sterowania oświetleniem. Przewód ośmiożyłowy wykorzystałbym na magistralę CAN (wówczas sterowanie z paneli dotykowych i pomiar temperatury na nich) lub sterowanie za pomocą wejść bezpotencjałowych + pomiar temperatury dostarczany do modułu wykonawczego. Hulaj duszo, piekła nie ma
  17. Jestem fanatycznym zwolennikiem systemów rozproszonych. To dla mnie przekreśla Nexwella. Spójrzmy na to w ten sposób: doszło do usterki jednego z modułów i co dalej-> System rozproszony (tu posłużę się moim ulubionym Ampio) działa dalej, a przeniesienie funkcjonalności jest po prostu łatwe. W systemie scentralizowanym jak poleci nam moduł, a nie daj Boże moduł Master vide płyta główna - koniec. Patrząc na to od początku do końca: W ampio możemy dowolnie Routować wejścia, w Nexwellu nie. W Ampio możemy dowolnie definiować wejścia, w Nexwellu nie. W Ampio możemy prosto tworzyć multiwarunki (wielopoziomowe uzależnienia). W Ampio możemy podłączyć nieograniczoną ilość paneli dotykowych... może to pojęcie na wyrost ale w porównaniu do Nexwella to można zapisać przewagę Ampio jako nieskończoność. W Ampio mamy najstabilniejszą znaną magistralę CAN, w Nexwellu mamy magistralę TUKAN, która jest bardzo podobna do RS485 i dziedziczy praktycznie wszystkie jego wady. W Ampio mamy komponenty, które nie są sztucznie dedykowane do danych rozwiązań... Mamy moduły MCON, które sami konfigurujemy w bardzo szerokim zakresie... w Nexwellu... Karta pogodowa, Karta Multiroom... to komponenty sztucznie stylizowane. Przecież stacja pogodowa to zwykły RS485, Multiroom to RS232... Mnóstwo jest jeszcze takich extra klocków, które kosztują... i wciąż jest to system mega podatny usterki. Fakt faktem, Nexwell daje całkiem fajny alarm, z mnóstwem wejść i to jest bardzo spoko. W Ampio mamy co prawda możliwość współpracy z Satelem czy też Jablotronem natomiast implikuje to dodatkowe koszta - Moduł MCON + Sam alarm. Ale idźmy dalej, Ampio jako system rozproszony i elastycznie rozwijany daje spore możliwości rozszerzania funkcjonalności dwukierunkowej i to w oparciu o protokół RS232, jak i RS485... Czysto praktycznie są to klimatyzacje, liczniki, rekuperacje, stacje pogodowe i ich moduły, nawet przekaźniki... czy idąc jeszcze dalej piece, pompy, amplitunery... i co podkreślam, mamy do dyspozycji komunikację*dwukierunkowo. To zabija konkurencję... ot taka subiektywna opinia... Jest też sprawa paneli dotykowych. Na szalę pierwszą wkładamy możliwości wykorzystania, a na szalę drugą wkładamy możliwości... I teraz okazuje się, że cena jest niekoniecznie najlepszym wyznacznikiem. Możliwości konfiguracji "od" Panela jak i co ważniejsze - "na panel"... I takie tam... ale ja się nie znam Jeszcze co do wyświetlania stanu systemu i sterowania nim to: Ampio: nie posiada dedykowanego wyświetlacza, nie posiada dedykowanego videodomofonu, obsługa SIP w budowie, obsługa monitoringu po RTSP, rozbudowane API do integracji, możliwość pisania własnych skryptów, integracje międzysystemowe do KNX, DALI, Z-Wave, zaawansowane Debugowanie magistrali... konfiguracja z poziomu CAN oraz sieci lokalnej Nexwell: posiada dedykowany wyświetlacz, posiada dedykowany videodomofon, obsługa zewnętrznego SIP (linphone), obsługa monitoringu po RTSP w aplikacji i tylko po klasycznym sygnale analogowym na dedykowanym wyświetlaczu, brak API(?), brak możliwości pisania skryptów, integracje???, Debugowanie oparte na pułapkach... konfiguracja z poziomu panelu dotykowego i po sieci LAN/WAN
  18. Niby Satelowskie konntraktrony są spoko, ale i tak warto je każdorazowo przed i po montazu "przedzwonić" bo zdarzają się sztuki powodujące niespodzianki - od ciągłego sabotażu bo naruszenie z tytułu -15... i to nie są historie wyssane z palca.
  19. Jeśli chodzi o rejestrator to dowolnie. Jeśli chodzi o kamerę to maskowanie działa fantastycznie. Jeśli chodzi o alarm i detekcję ruchu - bajka. Mam podłączone do BMS'a Ampio + dodatkowa obsługa z RX CAMVIEW, a na kompie zarządzam wszystkim z poziomu Surveillance_client (tak właśnie pobrałem te filmy siedząc w fotelu 60km od inwestycji).
  20. Dla niedowiarków, 2Mpix MZ Dzień: Noc: Coś jeszcze? A cena 3 razy niższa niż IP Eksperci I nie jest to ani Hik, ani Dahua ale przetwornik Sony
  21. Na pytanie o ironię patrzę na to tak: IP z Motorzoomem... bez komentarza, IP z pełnym PTZ... bez komentarza, IP oferujące podobną stabilność działania jak AHD... bez komentarza, IP na ponad 100m... litości AHD jest plug and play, jeden zasilacz buforowy obrobi 6 kamer i rejestrator przez 2 godziny bez kłopotu... i teraz puenta... liczymy koszta, liczymy wynik... ups... zapomniałem o słynnych dziurach w sofcie Hika i Dahuy, ale to każdy sam może oglądać filmy z sauny gdzie ten sprzęt był zamontowany... A teraz bez ironii, stosunek cena/jakość bije na głowę całą technologie IP, chyba że szukamy czegoś poniżej 1Mpx.
  22. Gdybym miał coś doradzić to poszedłbym w solidne AHD. Technologia trudna do ubicia. Kamery tanie, dużo tańsze od IP. Rejestrator hybrydowy czy nawet trybrydowy AHD,CVI,IP kosztuje grosze... I nie ma się do łapać na marki bo i firma na H i firma na D mają tyle mniejszych brandów, i tyle innych brandów je podrabia, że prościej już znaleźć niepodrobione buty na bazarze. Jaka jest idea wypychania z każdej kamery IP osobno dwóch sygnałów? W mojej opinii dużo lepiej radzi sobie z tym rejestrator. W przypadku AHD wygląda to mega dobrze i naocznie widać jak aplikacja dozuje sobie jakość obrazu do łącza...
  23. Wszystko jest kwestią wymagań. Grentona znam tylko z marketingu natomiast trzeba się zastanowić nad kilkoma rzeczami. Czy istotna jest dla nas aplikacja mobilna i jej możliwości? Jak bardzo chcemy mieć panowanie nad systemem (w domyśle jak bardzo precyzyjnie możemy o wszystkim sami decydować)? Jak bardzo chcemy go integrować z innymi urządzeniami? Nexwell ma magistralę TUKAN działającą bardzo podobnie do RS485. Gdy przekopiemy głębiej dokumentację, to dojrzymy ograniczenia w ilości paneli, wyświetlaczy... a nawet taką ciekawostkę, że aby wyświetlić sygnał z CCTV na panelu dotykowym, to musimy dociągnąć do niego osobny przewód koncentryczny z 100% analogowym syganłem... żeby pokazać obraz z monitoringu w aplikacji dokładamy RTSP. Już nawet to podnosi koszta. To co dla jednych jest ułatwieniem, dla innych jest gehenną. Doskonały przykład to tabela prawdy czyli logika systemu. Proszę mi wykonać taką logikę: - po zmierzchu astronomicznym, oświetlenie zewnętrzne ma zapalać się na określony czas, ale przy włączeniu go z aplikacji ma świecić na stałe. Trafiamy na kłopot - Nexo nie ma zegara astronomicznego i trzeba kupić osobny klocek. W tabeli prawdy nie ustawimy logiki "wprost". Trzeba korzystać ze zmiennych wirtualnych co jest mega niewygodne... Jakby na to nie patrzeć, to nawet ilość dostępnych akcji w zależności od naciśnięcia jest ograniczona tylko do 3... Aplikację jeszcze pominę. Wróćmy jeszcze do integracji. Karta komend czyli jednokierunkowy moduł Master RS485 MODBUS RTU jest fajny bo pozwala wysyłać komendy z indywidualną konfiguracją parametrów transmisji... i to jest mega spoko... ale nie potrafi nic odbierać. Licznika energii, licznika wody, czy nawet danych o mocy rekuperatora - nie odbierzemy. Aktualnie do obsługi Z-Wave w Nexo potrzeba bramki RS485-MODBUS<->Z-Wave. Dalej, stacja pogodowa jako prefabrykowany komponent dla Nexwella, potrzebuje osobnej karty(sic) mimo, że to wciąż RS485... Do tego sama magistrala TUKAN nie należy do najszybszych... CAN zabija ją szybkością i kontrolą błędów. Z mojego punktu widzenia, system scentralizowany jakim jest Nexo, można śmiało i skutecznie zastąpić jakimś rozproszonym... ot na przykład Ampio. Aplikacja mobilna... temat, który powoduje u mnie krwawy płacz. Jestem posiadaczem iPhone, iPada i MacBooka. Nie poklikam bo... programiści sobie nie radzą. O Videodomofonie nie wspominam bo to temat, który może będzie działał na miarę ceny za dwa lata.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...