Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wojtek65

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    251
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wojtek65

  1. wojtek65

    bruli.pl

    Ja swoją RV-13 tak zmniejszyłem. Drugą DM-85 podobnie
  2. Ja nie palę rosyjskim z Mrówki po 540 za tonę luzem i 1 kWh wychodzi mnie 11 groszy. Kupiłem raz trzy worki ekoretu po 940 za tonę dla testów i 1 kWh wychodzi 16 groszy. Piekary workowany po 820 1 kWh 14 groszy. Bobrek centrum dostałem na testy i nie znam dokładnej ceny, ale licząc 800 1 kWh też 14 gr. ale ten bardzo brudzi kocioł sadzą.
  3. U mnie niedaleko Kalisza, na lokalnym składzie coś takiego z Sosnowca figuruje pod nazwą eko Pieklorz i ma niby 28MJ za 760 luzem. Wczorajszy dzień i kilka bojlerów wody spuszczonej do kanalizy poświęciłem na test Wesołej, a od około godziny 20 od wczoraj pali się niby Pieklorz. Narazie próbuję opanować podtrzymanie, są spieki żużlowe ale brak doświadczenia i dziś czasu. Dla mnie ważne jak to pójdzie na palniku ardeo eko burn i sterowniku SPP.
  4. Dzięki za dokładne wyjaśnienie. Czyli zdecydowany jestem na Eco Burn 25 kW, motoreduktor Ewmar i szeroki lej, bo z krótkim robią tylko dla, jak słyszałem jednego producenta;). Zresztą patrząc według skama, to u mnie krótki lej i typowy kosz 50 cm szeroki stykałby się z kotłem. Dla mnie podajnik będzie odbierany w poniedziałek albo wtorek. Dzwonić wcześniej co potrzeba czy przy odbiorze?
  5. Czy ktoś ma jakieś złe lub dobre doświadczenia na temat napędów do podajnika Ewmar-Ness i Transtecno. Palnik będzie Ardeo Eco-Burn, czyli z żeliwną koroną. Ardeo mają szerokie leje zasypowe, ale jest też opcja z krótkim i wtedy zestaw z kociołkiem będzie węższy, czy mam rację? W moim Ardeo mam napęd Besel. Zależy mi na w miarę cichej pracy.
  6. wojtek65

    Sterownik SPP

    Jak SPP poradzi sobie z procesem spalania gdy będzie zamontowany do kotła z podajnikiem i instalacji grawitacyjnej, bez pomp CO i CWU. Pewnych przyzwyczajeń starszych osób nie da się tak łatwo zmienić, dlatego w okresach przejściowych będzie palone drewnem i węglem pozostałym po starym kotle.
  7. Mam podobny problem. Stary trawnik ok. 150 m2 podczas wykonywania chodnika z kostki częściowo przysypany 2-3 cm. ziemi. Nowa trawa ma być tam szybko, a czas działa na niekorzyść. Opcja jest taka żeby nasypaną ziemię częściowo zebrać lub rozgarnąć po całości i czekać 2-3 tygodnie. Jeżeli trawa zdąży przerosnąć to popryskać herbicydem, po tygodniu przysypać warstwą 2-3 cm. ziemi i na to posiać nową trawę. Jeżeli czas będzie naglił a trawa słabo przerastała, to bez oprysku cienka warstwa i siew. Czy ma to jakieś szanse powodzenia?
  8. Ze średnią za cały okres będzie problem, bo paliłem Wesołą jeszcze z 2013 roku około 1 tony i rosyjski około 1,5 tony. Opał kilkakrotnie był zmieniany i przy zmianie był dodawany zasyp aby bruli prawidłowo liczył ilość i koszt. W swoim notatniku mam zapisane czasy pracy podajnika i kiedy zerowane ale liczyć od początku ile którego spaliłem to trochę mi się nie chce. Może znajdę zapiski ile zostało mi Wesołej po poprzednim sezonie to wtedy da radę wyliczyć.
  9. Sezon jeszcze trwa ale zrobiłem podsumowanie. Od 22-09 2014 gdy pierwsze ciepło poszło na dom, do 22-03-2015 czyli 6 miesięcy poszło 2680 kg opału za 1600 złotych. Pierwsze zapiski z ciepłomierza mam od 24-10-2014 do dzisiaj 22-03-2015 czyli 5 miesięcy poszło 2460 kg za 1460 zł. Zapotrzebowanie domu prawie 120 metrów do ogrzania większość bez ocieplenia, wyniosło 12.400 kWh. Koszt 1 kWh wyniósł prawie 12 groszy, a średnia moc kotła za ten czas 3,45 kW. Kocioł Skam 12 palnik stalowy i sterownik Bruli.
  10. Takie klapki uchylne są mało popularne a według mnie spokojnie mogą zastąpić regulator ciągu kominowego, ale jak pisze czp01 stały uchył musi pozostać. Moja dmuchawa ma wbudowaną klapkę. Gdy miałem ją całkiem zamkniętą to latem nawet na czechu max 50 minut w podtrzymaniu mogłem ustawić, a i tak czasem z komina zadymiło. Jak dodatkowo małe nieszczelności wykleiłem w dmuchawie uszczelką do okien, to nawet przy 40 minutach po dwóch cyklach podtrzymania kocioł wygasał. Teraz jest uchylona, odpowiednio dociążona i pełni również rolę jakby przesłony elastycznej.
  11. A gdzie można dostać taką szybkę ? Kiedyś myślałem o szybie z piekarnika, ale czy to jest wystarczająco żaroodporne? Powiedzcie skąd wczoraj u mnie na wykresie taki nagły chwilowy wzrost temperatury spalin, kocioł wtedy powinien czekać w podtrzymaniu. Już chyba się wyjaśniło, przez 4 minuty nie było prądu i później włączyło się podtrzymanie, a tam zostały ustawienia z innej dmuchawy.
  12. Właśnie z tych powodów wybrałem Skama, i takie były plany aby latem do grzania CWU przepalać drewnem. Fakty są takie, że leży sobie pocięte porąbane suche drewno po starym kociołku, a Skam nie strawił jeszcze ani kawałka. Jeżeli byś palił jakiś czas tylko drewnem, potem go dobrze wyczyścił i przeszedł na eko, to jeszcze do przyjęcia. Ale dokładanie drewna co jakiś czas podczas normalnej pracy, wiąże się z tym, że to ciepło które uzyskasz z drewna, będzie tracone przy spalaniu ekogroszku ze względu na zabrudzenie kotła przez drewno. Jeżeli takie zasady Ci odpowiadają to Skam będzie lepszym wyborem, ze względu na ruszt dwupoziomowy.
  13. Amatorskie badania Skama z szamotem i bez robiłem. Wyłożona komora spalania od dołu do wysokości rusztu - deflektora separującego, 8 cegiełek szamotowych grubości 3 cm. W moim przypadku na krótką metę szamot minimalnie przegrywa, a w dłuższym nie wiem. Tutaj więcej szczegółów http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal/page1110 Post nr. 22200 i dalej.
  14. Plytki 3 cm grubości były postawione na kątownikach do dolnego mocowania rusztu. W każdej płytce na dole wycięcie na ściankę kątownika, tak że przylegały bardzo dobrze, na tylnej ścianie postawione na wsporniku z kątownika razem 8 sztuk. Moim zdaniem producent jeżeli coś robi to ma w tym swój cel, a opinie na ten temat są różne. Zauważyłem że kocioł z szamotem ma trochę częstsze cykle pracy, więcej ciepła oddawane jest w wyższych partiach i szybciej osiąga temp. zadaną. Pewnie gdyby różnice były znaczące to wcale bym się nie odzywał, żeby nie robić zamieszania.
  15. Ponieważ to inne konstrukcje to moje porównanie o niczym nie świadczy, ale gdyby ktoś chciał przeanalizować pracę Skama z szamotem i bez (stawiam na Andrzeja M ), to w pierwszym teście był rosyjski 23-24 MJ a w drugim Wesoła z 2013 roku. Chyba nie jest tak źle jakby się mogło wydawać. Powyższe ustawienia nie były optymalne, bo minęła doba pracy na innej zmodyfikowanej dmuchawie i sprawność wzrosła do 23 MJ/kg.
  16. Karoka65 na jakie różnice zwracać uwagę przy obserwacji spalania w kotle wyłożonym szamotem i bez niego? Czy efekty są szybko zauważalne, czy bardziej długofalowe? Pytam Ciebie bo doświadczyłeś palenia w kotle z szamotem i bez. Na temat sprawności wymiennika coś tam już wiem, a za 3 dni będę wiedział więcej, oczywiście na podstawie Skama. Konstrukcje całkiem różne więc porównanie może mało trafione, ale ciekawość zwyciężyła. Z mojej strony zero złośliwości, i oby tak zostało.
  17. wojtek65

    jaki wklad do komina

    W powyższym tekście jest dużo racji, a od siebie dodam, jeżeli mówimy o stali żaroodpornej czyli 1,4828 to ma chyba małą odporność na wilgoć w spalinach, więc 1,4404 jest lepsza. Producenci wkładów często pisząc żaroodporna w specyfikacji podają 1,4404, więc Alessandro poszukaj tej faktury. Np. tutaj http://twojkomin.pl/wklady-kominowe/0-8.html
  18. Ktoś spotkał się z takim przypadkiem? Kocioł ma 7 lat, podajnik czasem podaje a czasem nie. Kondensator wymieniony na taki sam, połączenia w puszce przy silniku sprawdzone. Wygląda jakby coś z silnikiem bo wystarczy w niego puknąć i wtedy rusza. W ubiegłym roku wymieniony ślimak z powodu wytarcia się, gość tłumaczył że wygląda tak jak w maszynce do mielenia mięsa i kosztował 400 pln. Mógł żeliwny tak się wytrzeć?
  19. Andrzej zalrzyj do archiwum wykresów mojego sterownika rok wcześniej w dniach 14-01-2014 do 20-01-2014. Wtedy kocioł pracował na mocy 4,0 kW a wymiennik po przez włożenie paru elementów był bardziej dopasowany. Pamiętasz doświadczenie z kartką papieru przyciśniętą cegłą szamotową do wymiennika tuż przy palniku? U mnie się nie spaliła. Ale Ty mnie kusisz, a parę 3cm cegiełek leży sobie takich zziębniętych. Pewnie chciałyby się ogrzać. Minertu piszesz dzwon - tarcza hamulcowa, ja używałem bębna hamulcowego.
  20. Mam kocioł SKAM-12 palnik stalowy ARDEO od półtora roku. Żeby podać sprawność trzeba znać kaloryczność opału, i tu mogę odnieść się do rosyjskiego ekogroszku gdzie na workach pisze 23-24MJ/kg, ja przyjmuję 23,5 MJ. Przy średniodobowym stałym odbiorze ciepła od 2,8 kWh do 5,1 kWh sprawność wacha się od 70 do 74%. Z kilkunastu pomiarów raz spadło poniżej 70%. Dla eko Wesoła przyjmując kaloryczność 29 MJ/kg, w tym sezonie mam tylko 3 pomiary dla mocy 4,3 do 4,9 kWh i tutaj według wskazań ciepłomierza wyszło 75- 80% sprawności. To 80% było zaraz po czyszczeniu kotła. Podgląd na pracę i temperatury są tutajhttps://device.esterownik.pl/device/2323/ Obecnie kocioł jest brudny jak jeszcze chyba nie był, i sprawdzam zabrudzenie których elementów wymiennika wpływa na odbiór ciepła. Zgarnięcie pyłu z powierzchni dwóch poziomych półek ma znikomy wpływ na temp. spalin. Natomiast czysta komora spalania poniżej rusztu- deflektora separującego ma większy wpływ na sprawność.
  21. wojtek65

    Sterownik SPP

    Czy podobny efekt można uzyskać otwierając przesłonę, a odpowiednio obciążyć klapkę uchylną
×
×
  • Dodaj nową pozycję...