Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hudini

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    41
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez hudini

  1. Dobre pytanie "Ile za instalację alarmową" Odpowiedz powinna brzmieć rozsądnie i adekwatnie za jakość wykonania, zastosowane materiały i urządzenia. Dodam od siebie ze ta integra 64 u dystrybutora u którego sie zaopatrujemy kosztuje netto 489 zł i dla spokojnego sumienia dzwoniłem i potwierdziłem ta cene w dniu dzisiejszym. Zastanawiam sie tylko wszyscy tylko patrzą na cenę a ciekaw jestem czy Wasz instalator uzasadnił wybór takiego urządzenia - czujki, takiego akumulatora. Jak widzę centralę, 3 LCD i czujniki a do tego tylko akumulator 17 lub 18Ah to sie zastanawiam czy ten Wasz instalator zastanowił sie przez chwilkę ile ten system bedzie chronił dom gdy wyłączą zasilanie 230V. Czy bedzie wstanie pilnować prze 24H a moze 48H a możę padnie zaraz po 1 godzinie bo akumulator był najtanszy a instalator chciał skasować za te pozycję jak najwięćej. Warto sie czasami zastanowić lepiej wydać troszkę więcej i mieć solidnie zrobione niż 100 - 200 zł taniej i samo badziewie kupić. Dodam tylko na koniec ze obiekt obiektowi nie równy i wzorowanie sie dokładne ze ktoś ma tyle urządzeń za tyle kasy na takim domku i metrarzu jest nie poważne.
  2. Witam Co do tej rozdzielki co masz przed budynkiem to chyba jakas RBtka na czas budowy a nie rozdzielnia z zabezpieczeniem głownym, czujnikem faz, podzialem na obwody z zabezpieczeniami róznicowo-pradowymi np. na kuchnie lazienkę. Co do tych materiałów to moze jakis kolega jest po elektryce lub w tym siedzi jak tak to niech pomoze w zakupie w zaprzyjaznionej hurtowni i nie jakies badziewie chinskie gdzie grubość izolacji pozostawia wiele do zyczenia. Wiem ze kazdy grosz sie liczy ale bez przesady to jest prąd i tu chodzi o wasze zycie i zdrowie a takze wasz nowo wybudowany dom. Oszczedzisz na jakosci kabla i moze byc taki efekt wstawiasz do piekarnika pieczeń odpalasz i tu przepali sie kabel albo zaczyna sie palić instalacja bo nie wytrzymała mimo ze na niej pisało to i tamto. Na początek radze sie popytać po znajomych lub sasiadów co sie budowali kto u nich robił, jak długo, ile kosztowało czy gwarancja oraz pomiary wchodziły w cenę.
  3. A mozna prosic jakis opis aranzacji pomieszczen gdzie np. szafki wiszace szafy kwiaty łazienki kotłownia
  4. Witam Kolego benik Na początek moze pytanie zakładałes sam czujniki czy był do tego instalator??? Jak sam i pewien jestes ze masz dokładnie polutowane a nie skręcone lub wetknięte aby aby to trzeba sie przyjrzeć miejscu jak kabelek wystaje z tynku. Skoro mówisz ze dyndały to znajac zycie przy kładzeniu tylku mogło dojsc do uszkodzenia własnie w tym miejscu poprostu od ciagłego merdania czujnikiem przez tynkującego mogło zyłę liniową strafic. Jeszcze jak kabel uzyty nie był pożadnej jakości tylko najtanszy od skosnych kolegów ze wschodu to duze prawdopodobieństwo. Ale to tylko domysły bez miernika niec nie zrobisz. Poprostu trzeba otworzyć czujnik parę liniową wypiąc z czujnika pozbyć sie rezystorów następnie wypiąć z zacisków w centrali zewrzec lub wstawić rezystor i od strony czujnika sprawdzić przejscie lub zmierzyć jak bedziesz miał wartość nieskonczoność lub nie bedzie brzeczał miernik to masz walnietą którąś zyłę. Jak system był zrobiony kablem 6x0,5 to wybierz z pozostałych wolnych i problem z głowy. Po podpieciu na nowej zyle powinno wszystko wrocić do normy. Mozliwa wersja to uszkodzenie jednoczesne switchy sabotażu w czujniku to też sprawdzić na zasiskach czujnika wciskajac switch i mierząc czy masz przejscie czy nie. Ale 3 switche w 3 róznych czujkach takich histori jeszcze z wykorzystaniem DSC nie słyszałem. No ale zawsze moze być ten pierwszy raz. Tym bardziej ze teraz wszystko najtansze sie montuje i nawet czujniki DSC sa podrabiane. Jak zagladam w instalacje z połowy lat 90-tych i widze owczesne kable 6 lub 8 x0,5 to czasami obecne zyły z izilacja mogłyby robić za część miedziana w owczesnych. No jeszcze moze być tak ze poprostu przy malowaniu walnął ktoś w czujnik srubka czujnik anie była dokręcona i obudowa sie otwotzyła. co do tego garażu wydaje ze garaz z klawiatura to podstawa i chyba nie potrzeba dodatkowej strefy tylko w całość domu wrzucone. A te 40 sekund to akurat aby po otworzeniu bramy garazowej kolega podszywajacy sie pod Zorro z maską na oczach wyniósł np komplet alufelg z oponami nim załączy sie alarm z lini opoznionych.
  5. Dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi oraz za poszerzanie listy czynników decydujących o wyborze i zapszaszam cały czas do ankiety. A może kolego Nefer nie wszyscy instalatorzy są takimi wyzyskiwaczami chcącymi dorobić się na jednym inwestorze .
  6. Witam Proszę o wypunktowanie w kolejnośći (np. 1 - A ; 2 - F) które z poniższych cech zadecydowałyby o wyborze firmy mającej wykonać u Panstwa instalacje niskonapięciowe (alarm, domofon, RTV, sieci komputerowe, telewizja przemysłowa): A - jak długo firma istnieje na rynku B - możliwość sprawdzenia referencji u wcześniejszych Zleceniodawców pod warunkiem że firma nie jest dopiero co powstającym Zleceniobiorcą C - serwis gwarancyjny i pogwarancyjny D - terminowość E - solidność, dokładność F - jakość stosowanych materiałów (widomo kabel kablowi nie równy) G - cena H - integracja systemów znajdujących sie w domu ze sobą I - proponowanie rozwiązań przyszłościowych (np. okablowanie pod czujniki kontaktronowe na roletach mimo ze klient na obecnym etapie nie bierze pod uwagę rolet zewnętrznych, sterowanie systemem spryskiwaczy trawników przez centrale alarmową czy też okablowanie pod kamery zewnętrzne) J - możliwość uzyskania upustów na usługi dodatkowe np. konserwacje systemów alarmowych A na Nowy Rok 2010 zycze wszystkiego najlepszego
  7. Jak wiadomo w życiu zawodowym każdego człowieka przychodzi czas kiedy to rodzi sie mysl założenia własnej firmy. Jednak aby utrzymać sie obecnie narynku należy się odznaczać specyficznymi cechami, które wyróżnią nas na tle innych wykonawców. Chciałbym uzyskać opinie Państwa i ewentualnie utwierdzić się w przekonaniu ze profesjonalne-dokładne-terminowe oraz indywidualne podejście do potrzeb i oczekiwań każdego klienta zapewni możliwość utrzymania sie na rynku wśród firm nastawionych wyłącznie na szybki zysk kosztem jakości oferowanych usług. Dlatego też postawione pytanie w sondzie brzmi następująco: Co powinna zaoferować swoim Klientom dopiero co powstała firma branży instalacji niskonapięciowych (alarm, domofon, RTV, sieci komputerowe, telewizja przemysłowa) by stać się godnym i zaufanym partnerem na rynku. Za wszelkie merytoryczne odpowiedzi i podpowiedzi serdecznie dziekuję
  8. Zgadzam sie z kolegą arm.pl na początek zrobić skomasowany atak na zabezpieczenie parteru a pietro zostawić na pożniejsze czasy. Często instalatorzy oczywiscie nie mowie ze wszyscy chcą odrazu skasować klienta za cały system wykonany po partyzancku niż zaproponować max zabezpieczenie rozłożone w czasie. Trzeba pamietać ze ta bezprzewodówka po kilku latach może przewyższyć koszt zrobienia "kulturalnych" bruzd i ułożenia kabli mowa tu oczywiście o zasilaniu czujników. Wiadomo ze jesli ktoś ma do wyboru dokablować Twój domek i spedzić duzo czasu i siły na kultularne wykonanie roboty to wiadomo ze skasuje napewno tyle samo jak nie wiecej za tą robotę niż jakby miał ten sam dom w stanie surowym okablować pod to co naniosłes na plany i standardowe piry. Ale to tylko moje osobiste zdanie na ten temat podobnie jak to że połączenie kablowe to połączenie kablowe juz przekonałem sie kilka razy i zdania nie zmienie nie tylko w kwesti alarmów. Co do tego ze cos jest złe i trzeba sie tego wystrzegać bo ktos zamontował i mu nie działało poprawnie nie mozna wydawać osadów. To tylko elektronika i prosze sie nie obrazić "kupa" krzemu i jak sie uprze to nie ma mocnych. Wszystko zalezy od producenta jaka ma kontrolę jakości i co opuszcza fabrykę. Widziałem na własne oczy elementy systemu advisor master firmy GE czy GALAXY 512 gdzie bez zadnej przyczyny leciały wejscia na module 1202 lub RIO i po wymianie modułu kończyły sie problemy mimo ze całe okablowanie było wykonane według wytycznych producenta. Podobnie z czujnikami np Aqua ring satela podobnie rok czasu popracowały i zaczynały wzbudzać alarmy mimo ze okna pozamykane klima wyłączona oraz brak innych czynników alarmowych. To tylko tak na marginesie do tego na temat ze cos sie komuś zepsuło i jest złe. Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w nowym roku zdrowia i bezproblemowych systemów zarówno włascicielom jak rowniez instalatorom.
  9. Witam bardzo serdecznie Czy instalacja pod alarm wykonana jest kablem 6x0,5??? Bo zakładając ze pewnie tak przedłuzanie wiele nie pomoże. Inercyjna na oknach zabierze 2 pary( zasilanie i linia) i zostaje 1 para na 2 kontaktrony. Do tego przedłużenie kabli musisz zaizolować i pod tynk upchnąć. Mając szczeście jak to bywa z lutowaniem czasami możę powstać zimny lut z czasem i zaczną sie problemy. Konieczność kucia przelutowywania szpachlowania i tak dalej. To pesymistyczna wizja i poprostu doświadczenie w instalacjach jakie widzi sie na obiektach po innych wykonawcach. Piszesz ze jest to stan deweloperski czyli fasada budynku juz nie do ruszenia ? Bo jesli jeszcze nie zostało położone ocieplenie można by sie pokusić na ułożęnie instalacji w rurkach PCV pod styropianem i wówczas zostaje wyłącznie główkowanie jak doprowadzić kable do pomieszczenia gdzie bedzie centrala bez wiekszej demolki. Osobiście jesli byłbym w takiej sytuacji i tynki deweloperskie to gipsy to bym poswiecił czasu i powolutku wykonał "bruzdy" pod brakujące kabelki tak jak oznaczyłeś na planie. Co do centrali nie bede polemizował bo jest tak ze jak ktoś w wiekszości montuje satela to powie ze to super a na dsc powie ze szkoda kasy. Czujniki kontaktronowe moze cos z serii MC100 firmy Alarmtech plusem jest to ze mozna zamówić juz kontaktrony z parametryzacją w srodku oraz wersji z zaciskami do przykręcenia przewodu. Do garażu MC 370-S56 również Alarmtech tylko ze zbrojonym pancerzem na kablu Co do czujek jak sie juz decydujemy na którąs z firm to ladniej by wygladało jak wszystkie czujniki PIR maja te sama linie wzornictwa a nie po całej chałupie jest totalny przegląd tego co rynek proponuje. Oczywiście zawsze przed wyglądem nalezy sie kierować czy dana czujka w danym miejscu spełni swoje zadanie. Mi sie podoba np linia czujek LC firmy dsc. Tak przez internet nie da sie ocenić wszystkich rozwiazań jakie mozna wykorzystać moze jakieś foty to wowczas wieksze pole do pomysłów bezinwazyjnych. Pozdrawiam
  10. Witam wszystkich po bardzo długiej nieobecności W przypadku mojej batali o lokalizację skrzynki licznika spędziłem przeszło 1 miesiąc na załatwianie i wydzwanianie do zakładu energetycznego czy jest szansa na zmiany. Projektant wrysował sobie na oko mimo ze mu pokazał ojciec na wizji lokalnej gdzie jest przewidziane docelowo skrzynka. Pobrał wymiary i tak ulokował licznik w narożniku działki mimo ze do wskazanego miejsca było jeszcze ok 30m. Po tej poprawce i tak znów spartolił bo licznik miał być zamontowany we wnece bramy wjazdowej gdyż to droga prowadzaca na pola a wiadomo "ciezki sprzęt rolniczy moze czasami pojechać swoją drogą" i rozwalić elektrykę. Nie było by problemu gdyby przez jego niedbałość i takie wrysowanie jak to on miał wizję nie był zakrótki kabel od słupa do licznika. Ale dzieki uprzejmości własciciela firmy która wykonywała całą robotę udało sie chociaż troszke poprawić lokalizację skrzynki bez konieczności sztukowań i innych cudów. Z tej przygody wyciągnąłem nauczkę taką żę nawet jak pokażesz komuś gdzie ma coś stać to i tak sprawdzaj czy dobrze jest wrysowane a jak nie to poprawiać do skutku. Bo jak wrysowane będzie na mapce którą dostarczysz do zakładu energetycznego to tak Ci zamontują.
  11. Mialem okazje we wroclawiu goscic wielokrotnie na osiedlu powiedzmy chronionym tzn ogrodzone z bramami wjazdowymi sterowanymi na pilota gdzie do kazdego mieszkania byly przypisane 2 pilociki. Nikt nie musial latac po zadne kluczyki a w celu wyniesienia lub wniesienia wiekszego sprzetu mozna bylo wjechac na chodnik pod sama klatke ale wylacznie samochodem osobym o czym informowaly tabliczki
  12. Po pierwsze to zalezy czy znamy sprzedawce oraz czy zakup jest od wielkiego swieta czy tez zaopatrujemy sie u niego systematycznie. Nic moze nie dac nawet to ze zakup bedzie na firme jesli bedziemy robili tylko pojedynczy zakup
  13. co do tego "przewymiarowania aby konstruktor spał spokojnie" jesli ktos naprawde uczył sie pilnie na polibudzie na wydziale budownictwa to nie bedzie dawał wiecej niz jest to konieczne aby budynek spelnial wszystkie wymogi obowizaujace w budownictwie okreslone przepisami. Owszem zawsze mozna dopakowac zbrojenie w ilosci 2 razy wiekszej ale powoduje to ze kasa ktora poszla by na kupno innych materiałów zostanie utopiona w betonie.A co do tego kierownika budowy dobrze jak codziennie jest na naszym placu bo jak trzyba 20 budów za ogon i zjawia sie raz na miesiac to nawet majac kierownika błedy projektanta moga zostac nie zauwazona.
  14. Witam A nie prosciej elektryka pod pache i razem z nim udac sie na domek i zgodnie z projektem obmierzyc przyblizona ilosc kabli 1,5 lub tez 2,5 latwiej pozniej dokupic ewentualnie kabla a po drugie bedziemy mieli wieksza kontrole nad elektrykiem a i on bedzie musial sie trzymac wczesniejszych ustalen i projektu zeby zamiast 2,5 na gniazdo nie dał 1,5 bo mu w inne miejsce zabraknie 1,5 a te 2,5 co zaoszczedził nie wywedrowało do domu(z tym wedrowaniem do domu to humorystyczne podejscie do sprawy ). Ilosc zurzytego kabla jest pojeciem wzglednym.
  15. widze ze polacy to narod kombinatorów i na kazdym kroku nawet budujac wlasny upragniony kat za 150 tys. zł szkoda im kasy na dobrze wykonana elektryke. Ale jedno jest pewne ze te oszczednosci wczesniej czy pozniej moga sie skonczyc koniecznoscia wymiany instalacji lub tez co gorsze pozarem lub zagrozeniem zycia dla domowników. Ale wazne ze teraz sie zaoszczedzi a co bedzie w przyszlosci i bedzie mogło to kosztowac 2 a nawet 3 razy wiecej to juz obecnie nie ważne.
  16. Witam to ja przedstawie sytuacje na dzialce moich rodzicow. Znajduje sie ona na uboczu i do najblizszego słupa sieci niskiego napiecia jest okolo 90-100 m. Na calej dlugosci coprawda przyszla linia bedzie biegla wzdluz dzialek i drogi gminnej ale calosc bedzie sponsorowana przez ZE z godnie z obowiazujacymi przepisami. A przepisy mowia iz licznik musi sie znajdowac w lini ogrodzenia od strony drogi do tego miejsca zaklad ma obowiazek doprowadzic linie a czy bedzie napowietrzna czy ziemna to juz chyba od nich zalezy. Wiem jedno iz w takiej sprawie od momentu zlozenia podania o przydzial mocy, uzyskania przydzialu bede musial oczekiwac okolo 1,5 roku nim wybuduja ta linie takie informacje udzielono mi w ZE a zwiazane jest to z odpowiednim wygospodarowaniem srodkow przez ZE na budowe tej lini Co do tej lini SN to bedzie wowczas potrzebny trafo i nie wiadomo co sie bedzie oplacalo ZE zasilic Pana dzialke z SN i dolozyc transformator czy tez wybudowac te 300 m od tej NN.TO juz trzeba sie udac do zakladu energetycznego i rozpoczynac rozmowy
  17. Wspołczuje wszystkim budujacym sie ze maja takie"szczescie " i trafiaja na takich wykonawców. Sam jestem z zawodu instalatorem a z wyksztalcenia elektrykiem i jak czytam te wszystkie posty w ktorych sa takie problemy z tymi "fachowcami" to zastanawiam sie czy juz obecnie nie ma dokladnych i rzetelnych elektryków???? Wyznaje dewize instalacja wykonywana u klienta robi sie tak jak we wlasnym domu !!!
  18. Post powstał dawno ale dlaczego ludzie za taka kase zakladaja centrale krzaki ????
  19. Panie Tomku spojrzmy prawdzie w oczy i zwrocmy sie do elektryka ale zeby nie był on z łapanki tylko sprawdzony. I tak bedzie trzeba korzystac z jego pomocy przy wykonaniu pomiarów calej instalacji do odbioru i nie prosciej jak on dobierze przekroje przewodów pod konkretne urzadzenia jesli gniazdo bedzie dedykowane np pod kuchenke. Ogolnie wiadomo ze na oswietlenie 1,5mm2 a na gniazda 2.5mm2 ale profesjonalnie przewody powinno sie dobierac na podstawie obliczen. Podobnie dobor zabezpieczen nie strzela sie na pale ale dobiera sie na podstawie charakterystyk dzieki ktorym mozna dobrac najbardziej odpowiednie zabezpieczenie do zabezpieczanych urzadzen
  20. Witam Lokalizacja faktycznie mały problem ale na poczatek zadajmy sobie pytanie gdzie w przyszlosci w domu mozna sie spodziewac usytuowania urzadzen RTV: - salon - zapewne jest juz jakas wizja gdzie ma przewidziane miejsce szafka na sprzet RTV i zapewne w jej okolicy bedzie gnizado zasilajace to taki problemik zamontowac zamiast 2 modułowego gniazda 3 modulowe ktore jest powiekszone wlasnie o RTV - sypialnia - pokoje dzieci - no moze jeszcze kuchnia taka sama logike stosuje sie w przypadku pozostalych a jesli bedzie sytuacja ze szafka czy stolik bedzie przesuniety o 1 w lewo albo prawo od planowanej lokalizacji to co za problem wymienic wylacznie kabelek laczacy gniazdo antenowe w TV z gniazdem antenowym w naszym gniazdku na scianie. Podobnie lokalizacje dla gniazd tel i komp wybieramy jak wyzej A co do bezprzewodowego no mozna tylko jeszcze trzeba znac sie na tym aby sasiad wykorzystujacy swoj komputer nie korzystał z naszego punktu dostepowego za zupelne friko a kabelki to kabelki jak dobre odpowiednio dobrane i instalacja zrobiona profesjonalnie to zawsze bedzie to lepsze niz bezprzewodowka
  21. Witam ponownie i odniose sie do tego kablowania na poziomi gniazd wokol pokoju nim zacznie sie jakie kolwiek prace trzeba sie zastanowic co sie chce miec i jak bardzo nam na tym zalezy. Rownie dobrze mozna zamontowac tylko jedno gniazdo a potem zamiast szukac naszych kabelkow pod tynkiem to wykorzystajmy je na przedłuzacze. Nie ma nic bardziej zabawnego jak wchodzi sie do dopiero co oddanego domku a w salonie wzdłuz scian walaja sie metry kabla bo komus bylo szkoda posiedziec 2 dni i sie zastanowic gdzie mozna by bylo zainstalowac dodatkowe gniazda aby w przyszlosci nie miec walajacych sie kabli po podłodze
  22. Jak nowy domek to zapewne mozna by bylo pomyslec o : - instalacja RTV - system alarmowy - w salonie rozprowadzenie naglosnienia pod kino domowe a nie walajace sie kable po podlodze - rozprowadzenie okablowania pod komputer nigdy nie wiadomo gdzie dzieci beda chcialy korzystac z kompa i neta
  23. Witam Państwa Czytam tak ten watek i chciałbym wyrazic kilka swoich pogladów na wypowiedzi forumowiczów. Zdaje sobie ze nie jestem alfa i omega ale jestem z wykształcenia elektrykiem i pokusze sie o skomentowanie 1)Czw, 15 Wrzesień 2005 11:46 inz Mamon napisał "Elektryce często robią gniazda w pętle... na koniec powrót do pierwszego gniazda" no ja sie wlasnie zastanawiam jak to mozna polaczyc no ale moze spałem na tej lekcji w technikum ale jesli sie nie myle to powinno sie wykonac to tak mamy pokoj w ktorym beda 4 gniazda podwojne. Z rozdzielni przewodem zazwyczaj 3x2,5mm2 lecimy do pierwszej puszki gdzie bedzie rogałezienie na prawa i lewa strone pokoju bo sa tak symetrycznie usytuowane gniazda. W tej puszcze powinny byc konce 3-ech przewodów: - zasilanie z rozdzielki - rozejscie na lewa strone - rozejscie na prawa strone nastepnie lecimy po jednej jak i po drugiej stronie do kolejnej puszki gdzie powinno byc odejscie na pierwsze gniazda oraz z tych puszek juz lecimy na drugie gniazda. Czyli w naszych drugich puszkach ponownie powinny sie znajdowac konce 3 kabli zasilanie - zasilajacy z pierwszej puszki - zejscie na pierwsze gniazdko po prawej dla puszki na prawej stronie pokoju i to samo dla lewej - oraz zasilanie na drugie gniazdo po rawej i tak samo dla lewej i na tym konczymy rozprowadzenie w tym pokoju kabli a nie jakas petla podrotna do rozdzielni takich bredni jeszcze nie słyszalem. Jescze jedno w kazdej puszcze laczenie przewodów odbywa sie rownolegle co znaczy ze wszystkie 3 zyły neutralne laczymy ze soba, podobnie postepujemyz ochronnymi oraz fazowymi 2)Obecnie kazda instalacja musi miec pomiary oraz musi byc wkonana zgodnie z obowiazujacymi przepisami bo inaczej zakład energetyczny nie zrobi wam odbioru i nie bedziecie mieli prądu poprostu. Pozwole sie podeprzec ksiazka H. Markiewicza "Instal. elektryczne" i tam w rozdziale "Podstawowe wym. inst. elek." mowa o tym ze instalacje nalezy wykonac przewodami miedzianymi, 5-cio przewodowymi w czesci 3-fazowej oraz 3 przewodowymi w czesci 1-fazowej co wazne o obciazalnosci odpowiedniej do zainstalowanych mocy. I tu juz sie wyjasnilo ze mimo iz bedziemy mieli zyrandol plastikowy i nie bedzie istnialo prawdopodobienstwo porazenia to i tak przewdo musi byc 3 zyłowy. 3)Co do usytuowanie kabli to proponuje zawsze okladac je rownolegle do krawedzi tzn sciana - sufit i robic to w calym domu na takiej samej wysokosci wowczas jak za 5 lat bedzie sie wiercilo pod obraz dziure to sie bedzie pamietalo ze np cala instalacja poprowadzona jest 20 cm od sufitu i nie bedzie trzeba uprawiac zgadywanki trafie czy nie w przewod 4)Wto, 20 Wrzesień 2005 10:19 mario_pab napisał "puszczać "żyłę" ochronną + napięcie1 + masa +" w pradzie przemiennym nie ma takiego pojecia jak masa!!!! jest PRZEDOW FAZOWY(czarny lub brazowy), NEUTRALNY(niebieski zazwyczaj), OCHRONNY(zołto-zielony) 5)Wto, 20 Wrzesień 2005 13:18 pawelurb "a ile macie obwodów u siebie ? w moim projekcie jest tak ... razem mam tego jakieś 15 pomieszczeń." - Zakładam za poddasze wykorzystane uzytkowo to jak wywali "S-ka" z oswietlenia na poddaszu to zeby mozna bedzie sobie wybic bo bedzie ciemno jak cholera a nie mozna podzielic tego np pokoje poddasze polowa + 1 kinkiet na korytarzu to 1 obwod a druga polowa + 2 kinkiet na 2 obwodzie -Gniazda poddasze jak nastapi uszkodzenie kabla zasilajacego poddasze zostajesz wowczas bez dzialajacego gniazdka na czas usuniecia usterki a tak podzial poddasza na 2 obwody gniazdowe moim zdaniem leopsze rozwiazanie ale to tylko moje zdanie - Parter oswietlenie równiez za malo przykładowo oswietlenie łazienka+WC 1 obwod, korytaż+kuchnia+schody na poddasze+schowek 2 obwod, salon+jadalnia 3 obwod - Parter gniazda 2 moim zdaniem za malo powyzej podalem wylacznie moje teoretyczne wizje a wszystko zalezy od rozmieszcenia pomieszcen. Przed rozpoczeciem prac to trzeba pomyslec co sie stanie jak zrobi sie zwarcie i jak wywali "S-ka" to czy poł domu nie bedzie w ciemnosciach czy moze lepiej dolozyc "S-ke" i kilka metrow kabla wiecej a potem miec spokoj i 6)Co do alarmu to kazdy alarm powinien miec zasilanie awaryjne w postaci akumulatora ktory powinien byc dobrany aby pracujac w stanie obciazenia wystarczył conajmniej na 48 h.
  24. witam ponownie jesli idzie o ta wiezbe dachowa i kwestie czy sie kupije na mb czy m2 to przeprowadzilem rozeznanie i wszysyc praconicy tartaku jak rowniez stolarze powiedzieli ze drewno na krokwy łaty murłaty itp kupuje sie na metry bierzace a nie na m3 oraz deskowanie na gotowa kontrukcje kupuje sie na m2 kwadratowe no bo jak obliczyc m3 jak jeden zaoferuje deski 12 a inny 15 i juz mniej dech wejdzie na m3 po co sobie zycie utrudniac w obliczeniach lepiej ten czas poswiecie na pokrywanie dachu
  25. nigdy nie stosowalem takiego rozwiazania podczas instalacji ale trzeba sie zastanowic czy aby ten klej lub zywica nie bedzie wchodzil w reakcje z izolacja. Po co zycie sobie utrudniac i eksperymetowac wiertarke w dlon okolkowac domek i montowac przewody no chyba ze ten elektryk da gwarancje na ten sposob mocowania ze wszystko w czasie pomiarów bedzie ok bez potrzeby ewentualnego kucia aby dokonac poprawek. To sa tylko moje odczucia i moje spostrzezenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...