Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Doze

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Doze

  1. Dziękuję Wam za rady - potwierdziliście moje obawy. Przemyślę to wszystko i podejmę decyzję, przypuszczalnie jednak kupię garaż, bo dodatkowo cała konstrukcja jest na sztucznym i wysokim nasypie. Oczywiście zagęszczane i siedziało ponad rok, ale wąsko i miejsca na manewry naprawiające mało. Jedno chciałem jednak napisać na temat betonu. Często pisane jest, że beton z betoniarki jest gorszy, a to moim zdaniem nie jest prawdą w wielu przypadkach. Wszystko zależy kto go robi i jak dokładnie stosuje się do przepisu oraz jakiego cementu używa. Pomiędzy cementem 32,5, który najczęściej jest używany, a 52,5 jest kolosalna różnica. Niestety to właśnie często z betoniarni przywożą wodę, która może nie spełniać norm np. B25. Warto robić kostki 15x15 i badać jak się zamawia z betoniarni, bo w mojej opinii często robione są oszczędności, a ludzie się nie znają na tym. Wracając do betonu z betoniarki, to widziałem np. na youtube jak ludzie robili "mocny" beton i to oczywiście woła o pomstę do nieba, co tam się wyprawia - szczególnie ile wody leją, albo robią na samym piasku U siebie w okolicy widzę to po grysie, gdzie nigdzie nie ma 8/16 i z betoniarni (najlepszej w okolicy) przywieźli mi takie kolosy, że szok. W ich betonie są właśnie takie kolosy - wiem bo zamawiałem na niejeden projekt - i teraz jak to ma się uzupełniać z piaskiem grubym? To są podstawy technologiczne. Oczywiście wszyscy sprzedawcy ze składów budowlanych twierdzą, że mają 8/16, ale nigdzie go nie dostałem, zawsze grys jest większy, czasami dużo większy.
  2. Cement 52.5 + włókna polipropylenowe jako zbrojenie + Betonmix (jurga) do betonu, więc wody mało. Z betoniarki, B25 z przepisu.
  3. Czy można postawić wiatę drewnianą o wymiarach 6m x 5m zamiast garażu blaszanego na wylewce 10cm, która jest na podsypce z grubego kamienia o wysokości 25cm - 30cm. Chodzi mi o to, że brak betonowych słupów nośnych pod ziemią. 1.)Czy mogę wpuścić do wylewki kotwy stalowe na kotwie chemicznej? 2)Czy gdybym na wylewce zrobił "wieniec" betonowy z 3 stron o wymiarach 22cm x 22cm zbrojony i do tego kotwy stalowe, a potem słupy drewniane, to będzie dobrze, czy nie mam szans na wiatę drewnianą?
  4. Jastrząb o marnowaniu pieniędzy możesz poczytać w poście #10014 - tam masz mój punkt widzenia na tą kwestię. Jeżeli uważasz, że zmiękczanie wody o 12dH, czyli z 20dH do 8dH jest "nie zmiękczaniem wody" to mamy tutaj błąd logiczny. Kolejnym problemem jest zakładanie, że cały Mg musimy przyjąć z wodą. Rzucanie jakiś norm Mg bez ustalenia wieku, płci, ruchu oraz stanu zdrowotnego to też partyzantka. Z drugiej strony, czy znasz powiedzenie "ziarnko do ziarnka"? Oczywiście woda nie jest głównym źródłem magnezu. Warto też kalkulować ilość sodu, szczególnie jak się bierze pod uwagę nie tylko ludzi, ale też inne istoty, które są bardzo wrażliwe na sód, co w moim przypadku zachodzi. qbek17 chodzi mi o pojedyncze elementy pralek/zmywarek, które właśnie będą podatne na taką miękką wodę i korozję. Z tego co słyszałem w niektórych modelach zachodzi takie zjawisko/są takie części. Jeśli nie jest to problem dla Ciebie, to napisz co wpływa na to, że bardzo miękka woda jest korozyjna.
  5. Tylko pamiętaj, że "W Polsce zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia , twardość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi musi zawierać się w przedziale 60 – 500 mg CaCO 3 /l " Ale ja bardziej bym się na magnezie skupił - przyswajalność. Warto też pamiętać, że bardzo miękka woda rozpuszcza miedz, a tym samym wzbogaca wodę o ten toksyczny pierwiastek. Dodatkowo 0dH może spowodować korozję pojedynczych elementów w różnych modelach zmywarek/pralek. We wszystkim trzeba zachować umiar. U mnie aktualnie leci woda miękka - 8dH i jest super. Teraz osad z kranów/wylewek można zmywać wilgotną szmatką. Nie ma kamienia Może nawet zwiększę do 10dH - to dalej będzie woda miękka.
  6. KLARSAN To, że sprawdzają się w swojej pracy i są warte swojej ceny. Innymi słowy spełniają swoje zadanie. Przez chwilę zastanawiałem się, czy brak odpowiedzi na moje pytania wynika z braku argumentów, ale to pewnie nie to. Jeśli możesz, to staraj się nie cytować postów, które są nad Twoją odpowiedzią, bo to tylko marnowanie miejsca na forum. Takie cytaty robi się wtedy, gdy jest jakiś dzielący post lub gdy cytuje się selektywnie i odpowiada na pytania, czego Ty nie robisz. Zakończmy już tą bezproduktywną dyskusję, bo szkoda mi czasu. Przepraszam, że przekręciłem Twój nick w poprzednim poście.
  7. KLARNSAN Myślę, że dość pokrętnie rozumiesz słowo profesjonalne. Wyraźnie napisałem "na Twoim miejscu" - on ma swój rozum. Masz jakieś merytoryczne przesłanki, że warto dopłacać do innej głowicy (złoże monosferyczne tej samej klasy) ~1,5k, skoro na BNT jest 4 lata gwarancji? Czemu sam mu nie doradziłeś, który model lepiej wybrać? Nie masz żadnego w swojej ofercie? Wielu ludzi poleca urządzenia na głowicach BNT jako właśnie całkiem ok.
  8. qbek17 - dzięki w20002 ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-hydro-plus-27-monosferyczne-zloze-i6963570833.html Dodatkowo sobie przelicz jak wyjdą regeneracje, bo qbek17 pisał, że pasuje max co 14 dni regeneracje robić. Ty masz bardzo duże zużycie, pewnie duża rodzina. U nas w okolicy ludzie mają w domach po ~5m3/miesiąc - tak średnio 2-3 osoby lub 2 dorosłe +3 dzieci. Generalnie w kilku domach pytałem i zużycia były podobne jak u nas w domu, czyli koło 5m3.
  9. Jaki filtr/filtry zamontować przed zmiękczaczem? Wystarczy piankowy 20 mikronów? A może inny rozmiar? Czy dodać za piankowym jeszcze filtr węglowy? Woda ze studni.
  10. Nikt się nie kwapił, aby model doradzić, więc sam znalazłam i kupie nr. 3, a składany jest w Polsce, więc to kolejny plus dla mnie, bo pewnie jest dopieszczony. Ważne, że złoże jest akceptowalne, choć produkcji niemieckiej, więc nie mam zaufania do końca, bo oni badziewne rzeczy często robią, a ich przemysłowi zbyt często zdarza się kłamanie i oszukiwanie. Choć wiem, że starsze osoby cały czas niemieckie produkty mają za wysokiej jakości, bo jadą na opinii z przed 30 lat, a świat się zmienia.
  11. Znalazłem 2 modele z 10 litrami 1. ECO OCEAN BNT 10 Głowica BNT 1650 http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-eco-ocean-bnt-10-filtry-sol-test-i6996216546.html 2. DW RUBY LINE 10 BNT Głowica BNT 7650 http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-dw-ruby-line-10-bnt-nowy-model-sol-i6902109993.html 3. HYDRO PLUS 12 MONOSFERYCZNE ZŁOŻE głowica BNT 7650F +złoże Lewatit S1567 http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-hydro-plus-12-monosferyczne-zloze-i6904690430.html Wydaje mi się, że nr. 3 zdecydowanie najlepsza opcja, bo potem mam tylko modele z 20 litrami złoża. Co ile dni taka regeneracja się robi, jeżeli nie zużyje odpowiedniej ilości wody? Jakoś mniej ekonomicznie wyjdzie pojemność 20litrów złoża vs 10/12 litrów?
  12. W przyszłym tygodniu powinienem mieć testy wody z laboratorium, ale już mam wyniki z testu kropelkowego akwariowego. Twardość ogólna 20dH Twardość węglanowa 17dH Średnie zużycie wody w miesiącu 4-5m3 (studnia + pompa ze zbiornikiem 80l) Myślę, że dobrze jakby na wyjściu zostawić w okolicach 4dH do 5dH (jak się mylę, to mnie poprawcie) Jakie modele zmiękczaczy polecicie?
  13. Zle się wyraziłem. Domyślam się, że nie podnosi, obawiałem się, że ciśnienie popłuczyn będzie za słabe na wyjściu Dzięki za wyjaśnienie. Jeżeli chodzi o sód, to załóżmy, że wodę będę miał w okolicach 32 dH. Po zmiękczaczu będzie 5 dH. Piszesz, że ta ilość sodu w wartości bezwzględnej jest pomijalna. Czy będzie w niej mniej jak 20mg/l sodu, a może bliżej 300mg/l? Nie znam się na tym, więc będę wdzięczny za wyjaśnienie teoretyczne, czy taką wodę będzie można zaliczyć do niskosodowej? Jeżeli nie, to w takiej sytuacji zawsze można puścić przez filtr przy kranie, ale to dodatkowe komplikacje (brak miejsca) Chodzi mi o codzienne spożycie.
  14. Przymierzam się do zakupu zmiękczacza, bo woda ze studni daje dużo osadu w czajniku elektrycznym oraz dość szybko zatyka siatki w bateriach. Dopiero będę robił aktualne testy i wtedy będę prosił o poradę co do modelu. Wcześniej mam jednak inne pytania natury technicznej. 1. Czy zmiękczacz "oczyszczając" się oddaje tą wodę pod większym ciśnieniem? Chodzi mi o to, czy mogę przewód odprowadzający poprowadzić w górę z 1,5 metra? Chciałbym umieścić go w piwnicy, a ciężko z odejściem i wpięciem się w rury odpływowe. 2. Czy woda ze zmiękczacza jest bogata w sód? Ewentualnie, czy da się coś z tym zrobić?
  15. Obliczone u projektanta - dobrze, ze o to zadbalem. Z 5 mialbym borowiki na scianie ... dalem styropian 15cm. Welna na zewnetrznej scianie to dla mnie kaskaderka.
  16. Mam duza prosbe o sprawdzenie mi, czy nie bedzie jakis problemow z wilgocia w sytuacji, ktora u mnie wystepuje. Generalnie nie chcialem dawac styropianu, ale "wykonawca" ma problem z rownosciami. Stary dom budowany z cegly. Sciana (szczyt) wschodnia ok 12m2 - wyglada tak: od wewnatrz - jedna sciana, ale 2 grubosci welny i cegly 1. 2x regips + welna ursa lambda 0,035 15cm + cegla 12cm + tynk 1,5 cm + styopian 5 cm + klej 2. 2x regips + welna ursa lambda 0,035 5cm + cegla 24cm + tynk 1,5 cm + styropian 5 + klej Mialem robione obliczenia dla styropianu 12cm i wszystko bylo ok. Teraz nie mam jak tego sprawdzic dla 5cm, a rano chca zaczynac robote
  17. Robiac generalny remont i placac za dany material watro wiedziec co sie kupuje , ale caly remont robila firma i rowniez oni doradzili farby. Mialy byc z wyzszej polki. Tutaj nie ma czegos takiego, ze ja sobie kupie jeszcze raz farby, zaplace ~160-170 zlotych za 5 litrow (lacznie na wszystkie pokoje troche tych litrow sie nazbiera), wynajme malarza i poniose jeszcze raz te same koszty za malowanie calego pietra. Ktos za to musi odpowiedziec. Bedzie to firma produkujaca farby, lub sklep, w ktorym mieszali farby. Zalozylem temat, zeby poznac opinie fachowcow/znawcow.
  18. Czy moj problem jest nietypowy, ze brak odpowiedzi ?
  19. Mam problem z kilkumiesieczna farba lateksowa z mieszalnika firmy CAPAROL (samtex 3 baza 1). Chcialem zmyc jakies drobne zabrudzenia wilgotna szmatka. Efekt jest duzo gorszy od poczatkowego - mimo, ze zabrudzen nie ma. Farba w miejscu styku z woda odbarwila sie (nacisk ma znaczenie). Pod slonce bardziej polyskuje. Generalnie miala to byc dobra farba. W czym tkwi problem i czy to ma tak wygladac/dzialac ? Spirytus lekko poprawil sprawe, ale tez zostaja smugi (2 srodkowe plamy sa przemyte spirytusem). Ze spirytusem schodzi troche farby i liczylem, ze bedzie lepiej. Dodatkowo testowalem wieksza ilosc wody i kropla mi ucielka. Po splynieciu tej kropli tez zostala lekka plama ( zaraz przy oscieznicy). http://i44.tinypic.com/bwj2w.jpg
  20. Wyglada na to, ze problem rozwiazany. Dolaczyli trojnik metalowy przed piecem i teraz powroty z boilera i kaloryferow lacza sie zaraz przed kotlem. Dorobili tez kolanko przy powrocie z kaloryferow. Teraz kilka pytan. Naczynie zbiorcze jest zrobione przelewowo przez kaloryfery. Czy to jest akceptowalne rozwiazanie, czy musi byc rura bezposrednio od pieca ? Na pietrze mam wszedzie termostaty. Czy warto dolozyc do pieca zawor bezpieczenstwa (chodzi mi o zapobiegniecie ewentualnemu wybuchowi pieca) ? Nie wiem jak to sie nazywa fachowo, ale przy piecu mam na to miejsce. PS. Parter nie ma termostatow i jest zawsze otwarty.
  21. Mam 2 naczynia. Jedno zamkniete zaworem (parter), bo pietro bylo pozniej konczone i tam dali 2 naczynie, ktore teraz obsluguje caly dom. Czego zdjecia sa potrzebne ? Pieca, boilera i okolicznych rur w kotlowni ?
  22. Czy CO powinno byc odciete 2 zaworami ? To jest blad w sztuce ? Ja mam odciecie cieplej wody z pieca do CO, bez odciecia dolu, czyli "zimnej", ktora wraca z kaloryferow do pieca i laczy sie z powrotem boilera. Hydraulik, ktory to robil twierdzi, ze moze zawor, ktory zamyka ciepla wode do CO jest wadliwy. Rura za nim jest letnia, a ta powrotna goraca - dlatego wlasnie sadze, ze problemem sa powroty i brak zaworu. Jakie moga byc inne przyczyny ? Na co zwrocic uwage ?
  23. Nowa instalacja z rur pcv. Podczas zakrecenia zworu cieplej wody z pieca do kaloryferow, nastepuje nagrzewanie 2 kaloryferow, a potem pozostale staja sie letnie. Chodzi o to, ze kiedy chce nagrzac tylko boiler, to nagrzewaja sie tez kaloryfery (jedna strona domu). Czy powrot wody zimnej kaloryferow powinien byc rowniez zabezpieczony zaworem ? Tutaj maly szkic mojej instalacji - narysowane rury powrotu, jedna wyraznie nagrzana i to nia idzie cieplo do kaloryfera (tak przypuszczam). http://www.tinypic.pl/7mbjoi7unh55
  24. Czy mozna kupic jakies zamienniki papieru sciernego do Bosch PSM 80 A ? Moze byc z tasmy - dotne sobie, ale musi sie trzymac Czy ktos takie "sposoby" praktykuje ?
  25. Tak splywa wszystko. Zastanawiam sie czy miska jest zatkana, a moze to jej "funkcja"
×
×
  • Dodaj nową pozycję...