Moim celem jest dostarczenie pełnej informacji, oczywiscie z punktu widzenia producenta wełny. [...] Co do Pańskiego porównania to moim zdaniem jest zbyt daleko idące - przecież i styropian i wełna mają to samo zadanie w przypadku budynku, a kawa i lemoniada chyba troszkę inne?
No właśnie o to chodzi, że to jest bez sensu. Człowiek pyta jaki wybrać styropian, a Pan mu żeni wełnę, bo taki Pana zawód. Ja to rozumiem, ale z odpowiedzią na pytanie niewiele ma to wspólnego. A kawą i lemoniadą też się można napić.
Inna kwestią jest popularnosć - czy ona może świadczyć o dokonywaniu wyboru? Chyba lepiej wybrać produkt spełniający nasze oczekiwania, czy to będzie styropian czy wełna.
Oczywiście, że lepiej wybrać produkt spełniający oczekiwania. I popularność produktu ma tu oczywiście istotne znaczenie. Jeśli miliony ludzi wybierają styropian to albo są głupi albo jednak coś w tym jest. I w tym wypadku coś w tym jest: styropian łatwiej się montuje, nie jest substancją szkodliwą dla zdrowie w przeciwieństwie do wełny, nie nasiąka wodą co jest szczególnie ważne w wypadku ocieplania fundamentów i podłóg itp.
Co do kwestii wełny i tego ze jest "mało ekonomiczna" - prosze spojrzeć na raport 6 Paliwo - Termolokata Inwestycja w ciepły dom cz II - http://www.rockwool.pl/media/6-paliwo.
Zadałem sobie trud i przebrnąłem przez ten raport. Nie wynika z niego by wełna była bardziej opłacalna niż styropian. Słowa na ten temat tam nie ma. A w rzeczywistości inwestycja w ocieplenie styropianem zwraca się szybciej.
Wełna skalna jest paroprzepuszczalna, co pozwala że para wodna z pomieszczeń może być swobodnie odprowadzana na zewnątrz przez przegrody (przez ich powierzchnię).
Proszę wybaczyć, ale to są bajki dla dzieci i to naiwnych. Nie będę się rozwijał na ten temat bo pisali o tym mądrzejsi ode mnie również na forum muratora "Strumień pary wodnej przepływający przez ściany zewnętrzne z cegły pełnej typowego mieszkania stanowi od 0,5 do niespełna 3% całego strumienia pary wodnej usuwanej z mieszkania - to nieznaczne zróżnicowanie zależy od sprawności wentylacji (głównie) i emisji wilgoci w pomieszczeniu, a w mniejszym stopniu od rodzaju izolacji termicznej ścian oraz zawartości pary wodnej w powietrzu zewnętrznym" - pana zwyczajem podrzucam link. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?33447-Czy-%C5%9Bciana-oddycha-We%C5%82na-czy-styropian-Mity-i-fakty
Co do montażu wełny - zaleca się stosowanie odpoweidnich narzedzi i ubran ochronnych http://www.rockwool.pl/doradztwo/narzedzia-i-kultura-pracy, ale w jaki sposób to ma wpływać na cechy i korzyści wynikajace z materiału - nie za bardzo rozumiem.
Pomijam zdrowie, które jest bezcenne, a które nawet przy najlepszych materiałach ochronnych jest narażone na niebezpieczeństwo, to miałem na myśli konieczność zakupu właśnie materiałów ochronnych , wydłużenie prac montażowych - ( czas to pieniądz:)) itd.
Wracajac do pytania - i kierujac droge na odpowiedź dla pmgruch:
Niezależnie jaką izolację wybierzesz mozesz dokonać analizy opłacalnosci grubości izolacji i czasu zwrotu tej inwestycji. Opłacać się wtedy może grubosza izolacja lub izolacja o lepszych parametrach termicznych (np. z lambdą 0,032 jaki pisze Karslen).
Na rynku masz duży wybór styropianów, cześć producentów ma w swojej ofercie styropiany o różnych parametrach technicznych m.in różnej lambdzie ( czyli najważniejszym dla izolatora parametrze tzw. przewodności cieplnej) Im niższy jej ten współczynnik tym lepsze właściwości izolacyjne styropianu, oczywiście, tego typu styropiany są droższe niż z wyższym współczynnika. Decyzje podjąć musisz sam. Na pewno zawsze warto wybierać styropian od znanych i markowych producentów.
PS
Forum przecież słuzy dyskusji więc chyba mozna zabierać głos w różnych tematach
Warto rozmawiać, ale szczerze wątpię by otwarta, merytoryczna i obiektywna dyskusja na temat plusów i minusów wełny była korzystna dla reprezentantów tej branży;)