Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rudi102

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    40
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez rudi102

  1. bardzo podobna łazienka tylko w lustrzanym odbiciu z wizualizacją jest tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?177729-Programy-do-aran%C5%BCacji-projektowania-itd/page39, post #775 Moim zdaniem idealny uklad, tylko nie wiem jak z możliwościami w Twoim przypadku bo piszesz, że musisz dać znać deweloperowi o poprawkach w instalacjach, a potem, że zmiany możesz wprowadzić jedynie w instalacji elektrycznej - jak to jest? Myślę, że przeniesienie kilku rurek nie powinno być problemem - sama mieszkałam w bloku i przenosiliśmy umywalkę, wannę, grzejnik... Nawet jak miałoby się to wiązać z podkuciem posadzki to warto - w końcu to Twoje mieszkanie i masz się tam czuć dobrze przez najbliższe kilkadziesiąt lat
  2. dziekuje za podpowiedz. to juz druga osoba ktora twierdzi, ze ten wklad bedzie za duzy i ciesze sie ze nie pokusilam sie o zamowienie go.. co do romotopa - ok wezme pod uwage, ale w czym jest lepszy od lazara compact? tak łopatologicznie poprosze ;] i na czym polega ta jego regulacja mocy? w jaki sposob sie ją reguluje? czytalam tez watek -> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?206959-Romotop-6-6-2-TV-czy-Lazar-Wespa - w ostatnim poscie forest pisze "nowa wersja tego paleniska ma fatalnie zrobiony obieg spalin w środku, który potrzebuje dużo większego ciśnienia w kominie niż każdy inny wkład. Nie ma w nim możliwości skrócenia obiegu spalin przy rozpalaniu czy otwarciu drzwiczek." ktos sie orientuje czy od tego czasu producent wprowadzil jakies poprawki w tym temacie?
  3. rudi102

    Lazar Westa Compact - opinie

    czytaŁAM je juz wczesniej i dlatego zaczelam tez powatpiewac. pytanie teraz czy compact da rade, tym bardziej na bufor... polecono mi rowniez romotopa 6.6.2 tv i teraz on jest na tapecie. yhh te dylematy budowlane... juz sie nie moge doczekac jak zaczne wybierac zmywarke :/
  4. Witam, stoje przed wyborem kominka z pw, rozwazam westą compact, i westa 18kW. Dylemat polega na tym, ze compact wydaje mi sie za slaby, a 18kW za duzo... moze ktos doswiadczony cos podpowie/ rozwieje watpliwosci? oto domek - http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=w2712a bez budynku gospodarczego. Na parterze podlogowka w salonie, kuchni, korytarzu i lazience, reszta grzejniki; pietro - wszedzie grzejniki i dodatkowo podlogowka w lazience. Sciany 15cm grafitu, podloga na gruncie 10cm grafitu, dach 30cm welny, okna trzyszybowe Uw=1,1. W planie jest bufor nie mniej jak 700l. Boje sie ze powierzchnia salonu jest za mala zeby odebrac 6kW z szyby westy 18 pyt.1 - gdybysmy wzieli podwojna szybe czy to by cos zmienilo? pyt. 2 - czy compact wystarczylby na taka powierzchnie i na ogrzanie bufora?
  5. Witam, stoje przed wyborem miedzy kominkami Lazara - westą compact, a westa 18kW. Dylemat polega na tym, ze compact wydaje mi sie za slaby, a 18kW za duzo... moze ktos doswiadczony cos podpowie/ rozwieje watpliwosci? oto domek - http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=w2712a bez budynku gospodarczego. Na parterze podlogowka w salonie, kuchni, korytarzu i lazience, reszta grzejniki; pietro - wszedzie grzejniki i dodatkowo podlogowka w lazience. Sciany 15cm grafitu, podloga na gruncie 10cm grafitu, dach 30cm welny, okna trzyszybowe Uw=1,1. W planie jest bufor nie mniej jak 700l. Boje sie ze powierzchnia salonu jest za mala zeby odebrac 6kW z westy 18 i tak jak pisal wczesniej forest - bedziemy obnizac temp co nie bedzie dobre dla kominka itd itd.. pyt.1 - gdybysmy wzieli podwojna szybe czy to by cos zmienilo? pyt. 2 - czy compact wystarczylby na taka powierzchnie i na ogrzanie bufora?
  6. rudi102

    Lazar Westa Compact - opinie

    Witam, stoje przed wyborem miedzy westą compact, a westa 18kW. Dylemat polega na tym, ze compact wydaje mi sie za slaby, a 18kW za duzo... moze ktos doswiadczony cos podpowie/ rozwieje watpliwosci? oto domek - http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=w2712a bez budynku gospodarczego. Na parterze podlogowka w salonie, kuchni, korytarzu i lazience, reszta grzejniki; pietro - wszedzie grzejniki i dodatkowo podlogowka w lazience. Sciany 15cm grafitu, podloga na gruncie 10cm grafitu, dach 30cm welny, okna trzyszybowe Uw=1,1. W planie jest bufor nie mniej jak 700l. Boje sie ze powierzchnia salonu jest za mala zeby odebrac 6kW z westy 18 i tak jak pisal wczesniej forest - bedziemy obnizac temp co nie bedzie dobre dla kominka itd itd.. pyt.1 - gdybysmy wzieli podwojna szybe czy to by cos zmienilo? pyt. 2 - czy compact wystarczylby na taka powierzchnie i na ogrzanie bufora?
  7. boje sie ze jednak w moim przypadku bedzie to stanowic problem ;/ jak juz pisalam salon mam maly. co prawda z szerokim wejsciem z korytarza i polotwarta kuchnie przy nim ale boje sie ze teraz pozaluje 1000zl a potem bede zalowac i sie smazyc. jesli 1,5 m od kominka bylo 60st to przy kanapie ktora bedzie stala 4m od niego tez zapewne bedzie ciepławo no i 18kW to nie bedzie za duzo w moim przypadku? czy ktos z fachowcow moze sie wypowiedziec?
  8. romotop niezly, szkoda ze nie ma opcji podwojnej szyby. a co z moca? jaka wg Was powinna byc biorac pod uwage podane wczesniej parametry domu?
  9. co w takim razie polecilbys za siodemke? widze w cenniku hajduka ze z szyba duplex jest volcano WT za 7 ale netto... nie wiem tylko ile ma kW. jak sie okaze ze zostanie nam "zbedna" kasa to dorzucimy ale czy warto akurat do tego wkladu? moze cos innego w tej kwocie? a moze ktos cos tanszego poleci bo sie "sprawdzilo"?
  10. Witam, opierajac sie na temacie watku prosze o porade w doborze kominka z plaszczem wodnym. ma on byc w systemie otwartym i wspolpracowac z kotlem gazowym jednofunkcyjnym. chcemy nim ogrzewac dom i cwu (4 osoby). powierzchnia 125m2, kubatura 670m3, projekt - http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w2712a.html bez budynku gospodarczego i lukarny. na parterze podlogowka w salonie, kuchni, korytarzach i lazience, reszta grzejniki. na poddaszu podlogowka tylko w lazience. ocieplenie - planowane 30cm welny i 15cm styropianu grafitowego. okna 3 szybowe U=1.1. szukam wkladu w kwocie ok 7tys. troche watkow juz przejrzalam i bazujac na tej wiedzy (glownie na wpisach foresta) sklaniam sie ku hajdukowi. ale wciaz szukam, czytam, a teraz jeszcze pytam. kominek ma stanowic glowne zrodlo ciepla, a piec gazowy ma sie wlaczac tyllko wtedy jak kominek nie podola. jakiego producenta polecacie i jaka moc powinien miec kominek? dodam, ze salon do najwiekszych nie nalezy - 27m2 i nie chce miec tam sauny. bardzo prosze o porade
  11. ja mam zestawienie materiałów do W-27.12a, mogę podesłać mailem tylko podaj na priv a tak przy okazji - w tym roku zaczynamy budowę w.w. projektu w wersji lustrzanej, bez budynku gospodarczego, bez lukarny i balkonu. póki co czekamy na wiosnę i PnB pozdrawiam
  12. moze cos w tym jest bo przez tel uslyszalam wyzsza cene. na miejscu u mnie udalo sie wynegocjowac troche nizej (pod domem stal nasz stary samochod ) a tak powaznie. ci co maja ekstra ceny są zawaleni robota i trzeba czekac na nich miesiacami, a za czas tez sie niestety placi. w kazdym razie architekt juz zaklepany - ceny szalu nie robia ale gosc konkretny, sprawdzony i polecony przez znajomych. mam tez nr do pani ktora zajmuje sie adaptacja projektow i nadzorem budowlanym w powiecie olawskim i wroclawskim - tez polecona przez znajomych, super niskie ceny ALE nie przyjmuje zlecen przez najblizsze 2m-ce jak komus sie nie spieszy to bedzie mial taniej lecz dluzej.
  13. witam, poszukuję architekta do adaptacji projektu w gminie Czernica lub z okolic. wyceny jakie dostałam przyprawiają o zawrót głowy, a może taki cennik jest normalny w naszej okolicy? proszę wypowiedzcie się, ew. polećcie kogoś tańszego. adaptacja projektu gotowego - 2000-2200 projekty przyłączy: kanalizacja - 800, woda - 700, energia - 300 średnio wychodzi mi adaptacja z załatwieniem PnB+projekty przyłączy itd. ok. 3000 na forum w DB często pojawiała się kwota 1500zl za sama adaptacje. czy to ja trafiam tylko na ździerców czy to standardowy cennik na dolnym śląsku?
  14. witam, mam do sprzedania dwie działki budowlane w Ratowicach (gmina Czernica) link do ogłoszenia -> http://tuznajdziesz.pl/nieruchomosci/dzialka-na-sprzedaz-ratowice-sloneczna,3609713/ Jedna działka 1200m2 (narożna), kolejna 1000m2. wszystkie szczegóły w ogłoszeniu, w razie pytań zapraszam na priv lub pod nr tel podanym także w ogłoszeniu
  15. wiem co to znaczy remont. przeszlam ich juz kilka (w malym mieszkaniu) i jakos zyje. nawet po tych doswiadczeniach jestem sklonna pomieszkac jeszcze troche w ten sposob zamiast brac wiekszy kredyt. nikt nie bedzie chodzil i trzaskal bo wszystko bedziemy robic sami lub z pomoca rodziny. o takie sprawy sie nie martwie. co do ogrzewania to wiadomo ze wygodniej byloby gazem lub pradem ale tym razem maz mial wiecej argumentow co do grzania paliwem stalym (Was juz nie mam zamiaru przekonywac i wymieniac tych argumentow..) ja w piecu palic nie bede. bedzie z podajnikiem. zanim trzeba bedzie go ponownie zasypac (czy wyczyscic piec-1x na tydz/2tyg.) maz zdazy wrocic z pracy wiec bez obaw na ferie nigdy nie jezdzilam i jezdzic nie bede bo nie lubie sie zima z domu ruszac a latem przeciez nie trzeba domu ogrzewac. poza tym 50m dalej mam tescia i szwagra z ktorymi bardzo dobrze nam sie zyje wiec w razie czego zaopiekuja sie domem piecem psem i kwiatkami w kazdym razie nie bede juz zasmiecac watku bo juz mi kilka osob uwage zwrocilo ze to nie tutaj powinnam pisac, choc zagladac bede dalej pozdrawiam i powodzenia zycze wszystkim budujacym!
  16. niedawno pisalam ze znajomy osiagnal SSZ domu 160m2 uzytkowej+piwnica+wielospadowy dach z lukarna - mieszczac sie w kwocie 150tys ale budowal sam. my tez chcemy budowac tym systemem. poddasze poki co nie bedzie nam niezbedne wiec wykonczymy je pozniej. piwnica tez jakis czas postac moze "surowa", ocieplic mozemy rok pozniej, okna mozna wziac na raty (taniej wyjdzie niz jakby mialo braknac na podstawowe wykonczenie dolu do zamieszkania i w tej sytuacji brac kredyt). licze ze 200-220 tys wystarczy do osiagniecia tego stanu i wprowadzenia sie na dol. w sumie podliczajac calosc za kilka lat na pewno wyjdzie wiecej ale czy to znaczy ze juz musze zmieniac watek? ktos kto tu kiedys zagladnie przekona sie ze moze nie warto rezygnowac ze wszystkiego bo da sie inwestycje rozlozyc "na raty", wybudowac to co sie chce a pozniej w ciagu kolejnych kilku lat skonczyc i miec to co sie chcialo, a nie to co bylo mozliwe do osiagniecia na dana chwile. zobaczymy co bedzie. jak sie nie uda zrealizowac planu tez o tym napisze zeby przestrzec innych ;]
  17. ano trzeba. jesli bedziemy robic piwnice ziemia z wykopu pojdzie na podwyzszenie terenu. jednak do przedyskutowania pozostaje jeszcze sprawa pompy do sciekow o ktorej pisal Dezet. jest to jakies wyjscie. zobacze co moja druga polowa na to
  18. kanalizacja byla robiona kilka lat temu. jeszcze wtedy nikt nie myslal o tym zeby sie budowac na dzialce rodzicow wiec nie bralismy pod uwage podciagniecia przylacza. efekt tego taki ze teraz musimy kombinowac. oprocz tego ze odleglosc do studzienki wyniesie 40m to dzialka jeszcze dodatkowo ma spadek (od studzienki do planowanego domu 90cm). o tym ze trzeba bedzie podniesc dom aby uzyskac spadek juz nam powiedziano w ZGK, nie jest to nasz wymysł. Dezet nie zamierzam Cie przekonywac i wymieniac zalety piwnicy bo Ty masz juz swoje zdanie na ten temat wiec nie mialoby to sensu. poza tym sama nie jestem do konca przekonana do tego (w przeciwnym razie nie pisalabym tutaj o swoich watpliwosciach). tak jak napisales - zrobimy jak bedziemy chcieli ale na pewno jeszcze przedyskutujemy ten temat. wole sie 100 razy zastanowic, wypytywac ludzi, posluchac co inni (doswiadczeni) maja na ten temat do powiedzenia niz pozniej pluc sobie w brode. taaa... chociaz nie wiem czy za kare czy w nagrode. mąż juz snuł wizje odnosnie bilarda w piwnicy itd. dobrze ze za marzenia nie karaja
  19. Zielony Ogród podwyzszenie budynku jest dla mnie zaleta w tym wypadku poniewaz musze to zrobic jesli chce miec odpowiedni spadek do kanalizacji. jesli nie zrobie piwnicy tak czy siak fundament musze podniesc i bedzie dom na kurzej nozce. tez mnie to nie cieszy bo wolalabym miec taras "rowno z ziemia" a wejscie do domu bez schodkow ale w naszym przypadku to seneda
  20. co do ogrzewania - probowalam wielokrotnie przekonywac zeby na gaz, ew. na prad ale nie przegadasz :/ wiec juz nawet nie bede tego tematu rozstrzasac piwnica - poza podwyzszeniem budynku i kotlownia ma wiele innych zalet i jesli koszty okaza sie w przeliczeniu niewiele wyzsze (jak w przypadku msdraculi) jednak sie zdecydujemy. woda jest nisko, grunt co prawda gliniasty ale obecnie mieszkamy obok przyszlej budowy w domu podpiwniczonym-woda nie podchodzi, sciany suche mimo ze piwnica nieogrzewana, drenazu brak. bowess co do schodow - chcemy zmienic na dwubiegowe ze spocznikiem, komin tez mi sie wydawal skomplikowany ale w przyszlym tyg bedziemy rozmawiac z (byc moze) przyszlym kierownikiem budowy zobacze co on na to powie, maly pokoj na poddaszu - bedzie sluzyl jako gabinet, a nawet jesli okaze sie ze zrobi sie nas wiecej niz planowalismy ( ) - wcale nie jest taki maly (po podlodze ma 12,5m2). widzielismy go na zywo i jest calkiem ustawny (sama bylam pozytywnie zaskoczona), balkon - do usuniecia, okna frontowe - nie wiem jak to sie stalo ale dopiero Ty zwrocilas mi na to uwage! ja sie w rzuty wpatrywalam, a tu taka skucha dopisuje do listy pytan dla architekta adaptujacego. dziekuje za wszelkie wskazowki, sugestie i kubly zimnej wody ;]
  21. hmm chyba nie wszyscy doczytali ze budowa (mniej wiecej do SSZ lub wiecej) bedzie finansowana ze srodkow uzyskanych ze sprzedazy dzialek wiec to nie jest tak ze jestem gola i wesola i chce sie budowac z biezacych oszczednosci. a dalej systemem tak jak napisal kwitko. wiem ze nielatwo mieszka sie w niewykonczonym domu ale brac na to kredyt wydaje mi sie przesada.. wprowadzam sie na parter do niewykonczonego domu i w ciagu 2-3 lat powoli sobie konczymy. do banku musialabym oddac duzo wiecej niz wzielam, a tak wydam to na lepszy material czy na cokolwiek innego co mi sie umysli. co do piwnicy - bardzo dziekuje za opinie. bede dalej walkowala ten temat w domu i przeliczala czy jest sens sie w to pakowac.
  22. pytanie po co taki duzy zadawalam sobie wczesniej, po czym doszlismy do wniosku ze taki wlasnie dom spelni nasze wymagania to sie nazywa budowanie etapami... wg nas ma to sens. dom z poddaszem bedzie z racji tego ze parterowka by sie nie zmiescila w takim metrazu na dzialce, poza tym lubimy poddasze i bedziemy miec stamtad piekny widok z ktorego nie chce rezygnowac. poki co spokojnie wystarczy nam parter a gore bedziemy wykanczac z biezacych oszczednosci dzieki czemu byc moze uda sie bez kredytu. pewnie ze mozna i tez sie nad tym zastanawialismy. jeszcze nie podjelismy decyzji dlatego wciaz czytam ten watek i probuje przeliczyc ile wiecej wyjdzie nas piwnica w porownaniu do kosztow podniesienia fundamentu. poza tym chcemy grzac mialem lub groszkiem wiec przydaloby sie ten opal gdzies skladowac.. projekty spelaniajace nasze wymagania maja kotlownie na 7-8m2 wiec przydaloby sie gdzies jeszcze upchac opal - np w dobudowanym garazu a to tez jest koszt. wiec podniesienie fundamentu+garaz to niewiele mniej co budowa piwnicy... stad ten pomysl.. moze Tobie wydawac sie idiotyczny i dlatego "rozwalil Cie moj post" ale ja tylko probuje sie czegos dowiedziec opisujac swoja sytuacje. mimo wszystko dzieki za odpowiedz i kubel zimnej wody
  23. Witam wszystkich przebrnelam przez caly watek i ciesze sie ogromnie ze tu trafilam w tej chwili jestesmy z mezem na etapie poszukiwania projektu - wlasciwie to juz wybralismy ale ja nadal szukam czegos mniejszego/tanszego itd. mimo tego ze moje doswiadczenia dotyczace budowy dotycza tylko poszukiwania projektu (trwa to od 1,5 roku) to juz moge stwierdzic ze do tego takze trzeba dojrzec i zastanowic sie kilkanascie razy. pierwszym faworytem byla Magnolia z mg projekt (az sama w tej chwili smieje sie z naszej naiwnosci ) http://www.mgprojekt.com.pl/magnolia dopiero po przeczytaniu wielu watkow w forum i dyskusjach z rodzina zaczelismy sie sklaniac ku dwuspadowym dachom, domach bez garazu, powierzchniach 100-120m2. gdyby nie to ze mielismy wiele czasu na przemyslenia (brak kasy na rozpoczecie budowy) to pewnie juz bysmy zaczeli magnolie (czubki!) Dlatego tym co jeszcze sie zastanawiaja nad projektem radze aby dali sobie jeszcze troche czasu i kazdy jego szczegol dokladnie przemysleli. po wieeeelu poszukiwaniach trafil sie W jak W-20.12b -> http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=w2012b jednak i tu pojawiaja sie dylematy - no bo piwnica i po co nam az 123m2 ?! ale dom trzeba i tak podniesc bo nie bedzie spadku do kanalizacji wiec piwnice robimy - garaz zasypujemy z racji mozliwych problemow z odprowadzaniem wody, zasniezonego podjazdu itd. a samochod bedziemy stawiac w stodole. a metrow tyle bo tyle nam trzeba, mniejsze domki z tym samym ukladem sa wg nas jednak troche ZA male wiec pewnie zostaniemy przy tym. budowac chcemy systemem gospodarczym, ekipa to: mąż, teść, szwagier, tato, brat - w tym 1 zbudowal juz dom, 1-elektryk-zapaleniec, 1-hydraulik, 1-budowlaniec, a 1-bedzie robil wszystko co mu tamci powiedza co by miec dach nad glowa i dom marzen tylko do dachu przyjdzie bardziej profesjonalna ekipa. dalej sie waham czy 200-250tys starczy (chcemy wykonczyc poki co tylko parter, piwnica pozostanie w stanie surowym i poczeka na lepsze czasy). jak nie starczy to dramatu nie bedzie bo wiekszosc tej kwoty stanowic bedzie przychod ze sprzedazy dzialek, a jak zacznie brakowac pojdziemy do banku (ale juz nie po kredyt z maksymalnie wysoka rata i na 30lat wiec dramatu nie bedzie - mam nadzieje...) o swoich watpliwosciach bede sie dzielic na forum a jak juz sie zacznie na dobre (koniec lata-jak sprzedamy dzialki) postaram sie opisac wsio w DB. adamzzz rowniez gratuluje bratu - niezly wyczyn. niedawno bylismy u znajomego na budowie ktory sam buduje dom-160m2 uzytkowej, podpiwniczony, dach wielospadowy, lukarna. SSZ wyniosl ok.150tys wiec jest to do zrobienia co mnie pozytywnie nastawia do naszej budowy
  24. sie naczytalam... decyzja sama sie nasunela - budujemy z piwnica bo trzeba tak czy siak podniesc dom z racji duzej odleglosci od studzienki kanalizacyjnej i zachowania spadku jak dobrze pojdzie (czyt. sprzedamy działki i bedziemy miec $$ na budowe) to koncem lata zaczynamy. wtedy bede pisac w tym watku o samych konkretach ;] ... o ile bedzie komu bo poki co monologi jakies prowadze ..
  25. a to prawda. tak czy siak warto zlozyc wniosek, poczekac pol roku az sie wezma za to, potem 2mce na sama decyzje nie wiem jak to jest w innych gminach ale w mojej prace nad MPZP trwaly latami wiec nie zdazyli go uchwalic zanim byli zobowiazani wydac mi WZ
×
×
  • Dodaj nową pozycję...