Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pawelroza

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pawelroza

  1. pawelroza

    Fundamenty a glina

    Witam zamało podałeś danych glina ogólnie rzecz biorąc nie jest zły podłożem pod fundamenty, jeśli sistrzenica miała robione badania geotechniczne w ocenie napisane jest czy gliny są miękko czy plastyczne czy też twardo plastyczne a projektant powinnien się do tego ustosunkować. Jeśli coś takiego zastosował to prawdopodobnie woda jest powyżej posadownienia budynku lub równa z posadownieniem albo we warstwie którą usuwa są grunty miekkoplastyczne lub też organiczne które tżeba usunąć. Trzeba też zwrócić uwagę czy teren jest nachylony. A z drugiej strony jeśli są takie koszty to może lepiej wzmaćniać te fundamenty mikropalami - ale do takiej decyzji trzeba mieć więcej informacji i danych na temat podłoża i konstrukcji budynku?
  2. Witam najpierw trzeba znać geologie terenu i na jakiej głebokoście jest poziom wodonośny, ( na podkarpaciu może to być w czwartorzędzie na głebokości nawet 2 metrów), warto też znać jakość wody- są takie instytucje jak WIOŚ na ich strona można przeczytać o jakości wód podziemnych, trzeba się zastanowić jaką studnie będziemy wiercić: -można kopać studnie na kręgach (duży rozmiar ) to muszą być tu odpowiednie utwory (kopanie ręczne) - albo wiercić świdrem wtedy trzeba zastosować orurowanie oraz filtr, pompy do tych studni zaczynają się od 4 cali (koszt pompy mniej więcej 2 tys), otwór oczywiście kopi się większy.(kopanie mechaniczne lub świder ręczny)
  3. według normy PN-81 B-03020 głębokość przymarazania gruntów dla celów fundamentowych dla okolic Poznania jest 0.80 cm, tak że rury na głębokości 1-1.2 m ppt swobodnie mogą leżeć i w zimie raczej nic nie powinno się dziać
×
×
  • Dodaj nową pozycję...