
wsowa
Użytkownicy-
Liczba zawartości
31 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
Kraków
-
Województwo
małopolskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
wsowa's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Byćmoże będę zmuszony zaopatrywać dom w wodę dowożoną beczkowozem przez okres ok 1. roku. Nie chcę wchodzić w dyskusje o przyczynach ani o alternatywach w postacji wodociągu lub studni gdyż te alternatywy mam już zbadane i skorzystam z nich na 100% jeżeli tylko będzie to możliwe. Inne alternatywy mile widziane. Rozważam użycie zbiornika 5m3 zaopatrywanego 2x w miesiącu beczkowozem z wodą pitną. Zbiornik byłby podłączony na stałe do instalacji wodnej w domu i zakopany. Na co powinienem zwrócić uwagę? Przychodzą mi do głowy następujące aspekty: 1. Woda stojąca w zbiorniku się "psuje". Jakieś glony czy inne żyjątka się pojawiają itp. Jak temu zapobiec? Czy taki zbiornik trzeba jakoś zabezpieczyć przed dostępem powietrza? Jak go wówczas napełniać? Czy jakoś go trzeba chlorować/dezynfekować? Jak i czym? 2. Stacja uzdatniania wody. Czy jakaś będzie potrzebna zakładając, że woda dostarczana będzie wodą zdatną do picia wprost z wodociągu. 3. Koszt zbiornika. Skąd pozyskać zbiornik nadający się do przechowywania wody pitnej, 5m3 żeby nie zapłacić fortuny przy założeniu że będzie miał przeżyć rok, maks dwa. Wszelkie konstruktywne przemyślenia od osób które użytkowały lub wykonywały taką instalację bardzo mile widziane. Podobnie oferty od wykonawców na terenie małopolski
-
Skropliny w kanale wyrzutni dachowej
wsowa odpowiedział Kaizen → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Jakieś wnioski po latach w tym temacie? Zmagam się dokładnie z tym samym problemem. -
Czy są jakieś przeciwwskazania do montażu anemostatu w zabudowie GK skosu? Mam otwarty salon z sufitem, aż po kalenicę i nie bardzo gdzie mam umieścić anemostaty nawiewne. W projekcie wentylacji są na ścianie poniżej wieńca, ale doprowadzenie tam przewodów oznacza kucie w wieńcu - wolałbym uniknąć.
-
Fleszu1, 5 lat minęło od tej dyskusji więc pewnie już mieszkasz... Jak ostatecznie zagospodarowałeś deszczówkę? Zaczynam budowę pod Krakowem i mam podobne warunki geologiczne.
-
Rozdzielnica na ociepleniu wełną
wsowa odpowiedział wsowa → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
No nie wiem jeszcze. Normalna rozdzielnica elektryczna. Nie wybrałem konkretnego modelu. Pytanie jest o to jak osadzić rozdzielnice podtynkową w ścianie ocieplonej wełną 20cm. -
Rozdzielnica na ociepleniu wełną
wsowa odpowiedział wsowa → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Jakie dokładnie profile masz na myśli? Jakieś inne pomysły ktoś coś? -
Mam zaprojektowaną rozdzielnicę w nieogrzewanym garażu w bryle budynku na ścianie pomiędzy garażem a częścią mieszkalną. Ściana ta od strony garażu ocieplona będzie wełną 20cm plus siatka, klej, tynk. Pytanie: jak w tej wełnie osadzić rozdzielnice? Przyjmijmy, że rozdzielnica ma 12 cm grubości. Do ściany zostaje 8cm wełny. Jakieś kołki polecicie czy może jakiś inny sposób montażu?
-
Prąd od sąsiada. 350m. Jaki kabel?
wsowa odpowiedział wsowa → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Kabel wkopię to nie ukradną. Nie 350 tylko 200 bo 150 WLZ juz leży. Na paliwo wydam więcej niż na kabel - policzone. Wdzięczny jestem za rady, wiem że sie da z agregatem ale zwróciłem się do ekspertów na forum z pytaniem technicznym o parametry kabla więc proszę trzymajmy się tematu... -
Prąd od sąsiada. 350m. Jaki kabel?
wsowa odpowiedział wsowa → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Rozważam też taką opcję żeby kupić i sobie zostawić ale agregat jest kosztowny (paliwo) i mogą ukraść i generalnie mniej wygodny. Ekipy kręcą nosem na agregat bo wiadomo że stałe zasilanie jest wygodniejsze dla nich i tańsze dla mnie. Stąd też pytanie moje o kabel. -
Chcę pociągnąć prąd od sąsiada na czas budowy. Od domu do skrzynki mam 150m i tam już leży WLZ 4x35 Al (w projekcie 4x25 Cu) od końca WLZ do sąsiada mam jeszcze 200m. 1. Jaki kabel położyć na pozostałe 200m? 2. Jak łączyć WLZ z tym tymczasowym 200m w ziemi żeby było solidnie i bezpiecznie? Są jakieś mufy specjalne szczelne? 3. Potrzebuję 3 fazy (4 żyły) czy 1 (2 żyły) wystarczy na budowę? 4. Co z uziemieniem takiej tymczasowej instalacji (PE)? Robi się w ogóle?
-
Chcę pociągnąć prąd od sąsiada na czas budowy. Od domu do skrzynki mam 150m i tam już leży WLZ 4x35 Al (w projekcie 4x25 Cu) od końca WLZ do sąsiada mam jeszcze 200m. 1. Jaki kabel położyć na pozostałe 200m? 2. Jak łączyć WLZ z tym tymczasowym 200m w ziemi żeby było solidnie i bezpiecznie? Są jakieś mufy specjalne szczelne?
-
Wypisy, wyrysy itd to i tak zbieram do PnB więc to żaden koszt dodatkowy. Ale podobno projekt geologiczny i operat wodno-prawny są potrzebne i to są chyba koszty największe. Ktoś coś?
-
Chcę wywiercić studnię na ok 60m i chcę to zrobić legalnie. Wiem, że powyżej 30m głębokości potrzebne są jakieś pozwolenia wodnoprawne. Pytanie: Ile kosztują te formalności i ile trwa ich załatwienie?
-
Nie ma u mne opcji. Patrz rysunek w pierwszym poście.W grę wchodzi albo wnęka między gospodarczym a domem, a tam jest okno, albo za gospodarczym. Wybieram to drugie i wówczas muszę pociągnąć w ziemi rurę
-
Ok. Wygląda na to, że się to spina finansowo. Projekt by wyglądał jak na schemacie poniżej: Pompa basenowa byłaby podpięta do bieda-sprzęgła hydraulicznego zrobionego z dwóch trójników PE połączonych rurką PE z zaworem. Normalnie zawór będzie otwarty więc pompa basenowa może sobie pompować swobodnie wodę i filtrować przez mały obieg w ogrodzie. Pompa obiegowa w kotłowni będzie włączana jak temp wody w basenie spadnie i zacznie "wciągać wodę ze sprzęgła przez co (mam nadzieję) większość wody z baseny zacznie płynąć dużym obiegiem przez wymiennik. Sprzęgło ma zawór, którego zamknięcie powoduje, że woda płynie w całości przez wymiennik - używany w czasie rozgrzewania basenu do wstępnych 20 stopni. Co myślicie? Będzie działać? - pompa obiegowa 25-60 da radę "pociągnąć" wodę pod górkę? - jaka będzie proporcja między wodą płynącą małym i dużym obiegiem? - mogę zawór w sprzęgle lekko przymknąć, żeby wymusić większy przepływ przez obieg z wymiennikiem? Koszty: - Dopłata do zbiornika CWU z 2 zamiast 1 wężownicy to 300zł dla zbiornika Joule 400L nierdzewka. Wężownica 3.2m2 do PC i 1.2m2 do basenu do: link - Pompa obiegowa 25-60 to 80zł: link - Gniazdko WiFi do włączania/wyłączania pompy zdalnie to 40zł: link - Rura PE: 2x30m x 3zł = 200zł - bezprzewodowy termometrd do basenu - sam sobie zrobie, poniżej 50zł. - trójniki, zawory: 50zł W sumie wychodzi ok 700zł więc się spina.