Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wieś101

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wieś101

  1. Witam. Też stałem przed tym wyborem i zdecydowałem się na oczyszczalnię biologiczną z dołem chłonnym. Jeśli grunt jest słabo przepuszczalny to z dołu można co jakiś czas wodę odpompować i rozlać po trawniku. W czasie suszy - co ostatnio jest częste - ta woda się nawet przydaje. Jeśli natomiast niedrożny stanie się drenaż rozsączający to problem będzie większy. Mam oczyszczalnię dwa lata i drugi raz zrobiłbym tak samo.
  2. Oczyszczalnię montowała mi podkrakowska firma (Modbud z Mogilan) więc chyba Ci się to nie przyda. Koszt ok. 8000 PLN (ok. 3 lata temu była montowana - mam 3 komory, teraz widzę na stronie producenta, że robi je jako 2-komorowe). Grunt mam gliniasty (współczynnik filtracji k = 1,34 * 10 5 [m/s]). Policzyłem i wykopałem dół chłonny 6 x 2 x 2, założyłem tunele Marley i zasypałem żwirem. W zasadzie działa. Na wiosnę trochę się wystraszyłem, bo poziom wody w dole się wyraźnie podniósł. Okazało się, że podeszły jakieś wody gruntowe. W razie czego mogę odpompować. W lecie mam za to zapas wody do podlewania trawnika.
  3. Cześć. Od dwu lat użytkuję POŚ (OPminiSBR-5). Wpuszczam do niej i kondensat z kotła i solankę ze zmiękczacza. Nic się nie dzieje. Miesiąc temu był serwis po dwu latach eksploatacji i okazało się, że bakterie nie dość że nie wyginęły ale jest ich za dużo. Może bakterie Soltralenza są jakieś bardziej wybredne. Tego nie wiem. Pozdrawiam
  4. Jeśli piec ma ustawienia standardowe to będzie cały czas chodził przeciw zamarzaniu. Nie wiem jakie ma wtedy parametry pracy. Pytałem o to kilka wątków wcześniej i nikt się nie zgłosił do odpowiedzi. Mi podgrzało dom solidnie nie zwracając uwagi na inne ustawienia.
  5. Vitodens ma syfon wewnątrz obudowy. Zewnętrznego dodatkowego nie mam. Rura odpływowa podłączona bezpośrednio.
  6. A co dziwnego w takim ustawieniu temperatury? Na dole (podłogówka) mam 20 stopni. Na górze w łazience gdzie wisi Vitotrol mam 20 stopni a w sypialniach mogę lekko doregulować zaworami na kaloryferach i mam ok. 19. Kocioł grzeje wodę na podłogówkę i podaje z mieszacza taką jak trzeba. Kiedy miałem 9F ustawione na 8 (tyle jest ustawione standardowo) to temperatura wody na grzejniki była o 8 stopni wyższa i przegrzewało mi górę. Np podgrzało do 22 stopni i potem 2 doby stygło. Teraz obie temperatury kocioł dobiera jakie potrzebuje a ponieważ krzywa grzewcza na OG1 jest wyżej niż na OG2 to temperatura wody przed mieszaczem i tak jest wyższa niż pompowanej na podłogówkę. Ale niekoniecznie aż o 8 stopni. To wszystko piszę na podstawie obserwacji temperatur i zachowania kotła, bo z instrukcji można wyczytać tylko bardzo ogólne wiadomości. Mam jeszcze drobny problem z ogrzewaniem na górze. Mam tam ustawione sterowanie temperaturą pomieszczenia (kodowanie b0: 3). Czasem (np. po przewietrzeniu) temperatura w sypialni spada a kaloryfery nie grzeją, bo temperatura w łazience nie spadła. Myślę nad zmianą b0 na 0 (sterowanie pogodowe) ale nie wiem za bardzo co się wtedy stanie. Mam nadzieje, że temperatura wody pompowanej w obieg grzejnikowy będzie ustalona na podstawie temperatury zewnętrznej z krzywej grzewczej. Wtedy ustawiłbym sobie ile chcę na zaworach i RTL-u. Z drugiej strony kodowaniem b2 mam ustalony współczynnik wpływu temperatury pomieszczenia na 8 ( z zakresu 0-64) a więc niewiele. Do końca nie wiem więc jak to wszystko działa i chyba dopóki sam nie sprawdzę to nie będę wiedział. Aha, mam sprzęgło - to może mieć jakieś znaczenie
  7. Ściany Porotherm 30 + 15 cm styropian , dach 30 cm wełna szklana Ogrzewanie - dół ok 90 m2 podłogówka, poddasze 4 pomieszczenia grzejniki + drabinkowy i podłogówka z RTL w łazience. Kocioł Vitodens 200-W WB2C 4,8-35kW - pogodówka + Vitotrol 200 na górze. Temperatura ustawiona wszędzie na 20 stopni. W ubiegłym sezonie dom był wykańczany i chodziło tak jak ustawił serwisant (wygrzewanie płyty itd.) Ogrzewanie włączyłem w połowie listopada i zmieniam sobie powoli ustawienia. Z ważniejszych zmian moim zdaniem to: - wyłączenie zabezpieczenia przeciw zamarzaniu - z krzywymi grzewczymi zszedłem stopniowo na OG1: 0,4 przesunięcie 0; OG2: 0,2 przesunięcie 0 - różnica temperatur między obiegiem grzejnikowym a podłogówką (kodowanie 9F): 0 Rozważam jeszcze kilka zmian ale za każdym razem czekam ok. 2 doby na ustabilizowanie automatyki.
  8. U mnie 18 startów na dobę. Nie ograniczałem mocy kotła (mam 100%), bo po temperaturach w kotle, czasie pracy i liczbie startów widzę, że sam moduluje tak jak trzeba. Kocioł Vitodens 200-W WB2C min. moc 4,8 kW.
  9. Witam wszystkich forumowiczów. Rozpocząłem drugi rok użytkowania kotła. W pierwszym sezonie było wygrzewanie płyty a instalacja pracowała tak jak ją ustawił serwisant. Teraz zaczynam coś grzebać po swojemu. Przeczytałem wszystkie instrukcje i wszystkie posty na forum - bardzo mi pomogło, dziękuję Nigdzie nie znalazłem jednak porządnego wyjaśnienia jak działa zabezpieczenie przeciw zamarzaniu. Gdzieś przeczytałem, że uruchamia się pompa a w kotle utrzymywana jest zadana temperatura. Ile ona wynosi? Czy to się gdzieś ustawia, bo w kodowaniach nie znalazłem. Kiedy ta funkcja mi się włączyła (mam ustawione na A3: -1, ogrzewanie wyłączone, aktywna tylko ciepła woda) temperatura w pomieszczeniach wynosiła ok 18-19 stopni. Po włączeniu podniosła się do prawie 21. Czyli ponad ustawioną temperaturę zadaną i dużo ponad zredukowaną. Jaki to wszystko ma sens. Jeśli zostawić ustawienia fabryczne to w sezonie grzewczym ochrona przeciwzamrożeniowa byłaby właściwie cały czas aktywna. Jeśli w czasie jej działania automatyka nie zwraca uwagi na ustawione temperatury to żadna regulacja nie ma sensu. Wiem, że mogę ustawić A3 na -9 albo i całkiem wyłączyć ochronę ale to jest ominięcie problemu a nie jego rozwiązanie. Nie wykluczam, że tak zrobię ale chciałbym to najpierw zrozumieć.
  10. @szymen - AHI Roofing kładła mi ekipa z Zakopanego - namiary wysyłam na priv @kiziorowo - zgłaszanie użytkowania to chyba w PINB na Słowackiego w Krakowie. Tu jest dokument z wymaganymi załącznikami. http://www.pinb.powiat.krakow.pl/files/ZoZB.pdf
  11. Podłączę się bo mam ten sam problem (ul. Warszawka od strony Granicznej). Rozważam internet z firmy Giga (http://www.gigainternet.pl). Ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?
  12. Potwierdzam te opinie. Na początku szukałem gdzie taniej, ale potem brałem w zasadzie wszystko w Luskarze. W sytuacjach awaryjnych dostarczali mi materiały na telefon. Jako stały klient dostawałem rabaty i w związku z tym ceny miałem bardzo dobre. Budowałem z Porothermu 30 i na razie jestem zadowolony.
  13. Z doświadczenia mogę poradzić, żebyś jeszcze to przeliczył. Ja sobie wyliczyłem o ok. 1/4 za dużo. Pamiętaj o odjęciu wieńców, nadproży itp. Najlepiej policz liczbę warstw i pustaków w warstwie - to jest dokładniej niż z ilości na m2. Co do szczegółów to trudno powiedzieć, bo nie wiem np. czy ściany działowe też będziesz robił z maxa? Ile ich będzie? Czy masz jakieś wykusze itp komplikacje bryły? Przy podobnych wymiarach domu u nas wyszło 2100 Porothermu 30 na ściany zewnętrzne - norma 16 szt/m2 - czyli u ciebie powinno być ok 1,5 raza więcej Do tego ok 300 szt Porothermu na ściany nośne wewnętrzne i ok. 800 Porothermu 11,5 na ścianki działowe.
  14. Witam i ja z okolic Warszawki. Na razie sporo na forum czytałem a teraz mogę się podzielić moimi doświadczeniami. Mamy oczyszczalnie biologiczną OPmini SBR-5 montowaną przez firmę Monbud z Mogilan. Z firmy jestem zadowolony. W założeniu jest bezdrenażowa - czyli oczyszczona woda ściekowa jest odprowadzana do dołu chłonnego. Jak będzie w praktyce jeszcze nie wiem bo będzie w pełni uruchomiona na wiosnę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...