Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rafkoo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    66
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Rafkoo

  1. Rafkoo

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Nie bardzo załapałem, o co biega w linku.. o szkoleniu organizowanym przez Piotra? btw. Kilka dni temu z Piotrem nawet o Tobie rozmawialiśmy A stawialiśmy trzonik kuchenny piecokominkowy, właśnie ze zwężką na wylocie z paleniska. Palenisko miało ogromną masę akumulacyjną, ale izolacji już nie. Robię właśnie podobne, zaizolowane i z doprowadzeniem podgrzanego powietrza do gardła (zwężki) poprzez dysze w stropie. Ciężko będzie Ci mnie przekonać, że płyta żeliwna będąca sklepieniem paleniska jest izolatorem Czy wiesz może jak temp panuje w takim palenisku w okresie od 10-40 min od rozpalenia? Lenistwo jako siłe napędową cywilizacji popieram, ale wiem też z doświadczenia iźli ruskie tiepłuszki to ekonomiczne nie były (ludiey i dereva u nas mnoga)
  2. Rafkoo

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Cieszę się, że wątek odżył. Co do tej ala Rus-pieczki: Cuśik mi się za duży ten popielnik z obrazka wydaje. Czy w tym miejscu to aby nie jest palenisko? (komora nad nim położona to byłby czarny piekarnik) Taki układ byłby o wiele ekonomiczniejszy. (wąskie gardło przy przejściu z paleniska do piekarnika było zwężką venturiego ->lepsze mieszanie-> lepsze spalanie gazów) Ja swą przygodę ze zduństwem zaczynałem relatywnie niedawno (cóż to jest 6 lat) od piecy rakietowych. I jedną z rzeczy której mi brakuje w trzonach kuchennych to zapewnienie właściwych warunków wydajnego spalania w ich paleniskach. (wysokiej temp, dobrego mieszania produktów pirolizy z tlenem, i dostatecznie długiego czasu retencji ) Warunków tych brak, gdyż paleniska umieszczane są tuż pod płytą (radiator) i nie są zaizolowane (bo przy takim położeniu izolacja nie ma sensu) co uniemożliwią uzyskanie i temperatur pozwalających na kraking węglowodorów aromatycznych i dopalenie produktów tego procesu. A tlen podawany jest w nadmiarze. Summa summarum; trzony takie są hiper paliwożerne. (a i dioksyno-emisyjne)
  3. Niech potnie te opony i doda do tych liści. Taki sobie eksperyment wielodeakdaowy z kompostowania. W świetle ostatnich badań http://www.iflscience.com/plants-and-animals/plasticeating-fungus-found-at-a-landfill-site-in-pakistan/ jest duża szansa, że wyhoduje jaką grzybnię, która się z czasem nauczy rozkładać ten materiał. Skapnie mu jaka kasa więc nie będzie już musiał palić opon, a czas wolny poświęci na przeczytanie opracowania o procesie spalania. BTW. Czy ja jestem zbyt radykalny mając wielką ochotę nasłać mu na głowę kontrolę?
  4. Zagląda, zagląda. Tylko szkoda mu czasu by kopać się z koniem. Jak sobie opomiarujesz ten piec i analizę spalin w czasie rzeczywistym będziesz prowadził. To będzie o czym rozmawiać. Bo jak na kogoś kto mówi tu cytuję Twój post: " To ja niestety odpadam. Życie jest zbyt krótkie. Wszystko się DA. Pytanie czy czysto i ekonomicznie. To kwestia nakładów i IRR inwestycji. Ale IMHO ty się realizujesz wywarzając otwarte drzwi. Ale przecież Ty pewnikiem wiesz lepiej, bo ci "cegły świecą" i "dym nie leci" . Empiryka uber alles . a ziemia i tak jest płaska. ;-> Wracam do tworzenia mieszanek geopolimerowych na cegły
  5. Popatrz sobie na ostatni obrazek opracowania, które podlinkowałeś. Tam jest instalacja oczyszczania spalin. Też taką masz przy swym piecu ? Jesteś odporny na wiedzę ? Słyszałeś o kauczukach chloroprenowych? Fakt, że obecnie już rzadko stosowane do mieszanek, ale chlor jest w dodatkach. Tak zupelnie po cichyu dodam też że Fluor i Jod też. Dioksyny to tylko jeden strumień trucizn przy spalaniu opon. Mówłem Ci już że współspalałem TDF z węglem i biomasą. Rtęci, kadmu, cynku i siarki też w oponach nie ma? Juzsam kadm wystarcza by uznać je za odpad niebezpieczny. (wiesz oczywiście o klasie kancerogenności kadmu, hm?) 7,5 % masy mieszanki to związki objęte tajemnicą handlową i uwierz mi nie rozkłądają się one nawet po 20min przebywania w 1600 C. Ale ty i tak wiesz swoje! Mam nadzieję, że jadasz warzywa ze swego ogródka. Zapraszam do Nagród Darwina. Ale jeśli jesteś uczciwy to poinformuj sąsiadaów, że ich trujesz A na grzyby pojedź sobie do Buszyc (opolskie) tam się spaliło składowisko opon. Czy ktoś tu kiedykolwiek twierdził że w drewnie nie ma chloru?
  6. hm... wiesz mi ogromnie sketchup pomaga, bo wyobraźnie przestrzenną mam nie najlepszą. a wizualizacja pomaga zobaczyć pewne rzeczy których w przeciwnym wypadku by się nie dostrzegło Ale pod jednym warunkiem. naprade duzej dokładności. A co ty skadać będziesz? Rozumiem że cos rakietowego z wymiennikiem, tak?
  7. Niestety nie, co gorsza produkty tak jego wzrostu jaki i metabolizmu muszę nabywać drogą kupna Dobre! Beton jest izolatorem, Ciekawawe po co te wszystkie ludziska domy izolują :-> Ja niechce się wymądrzać, ale naprawde warto byś przeczytał to opracowanie o spalaniu, ktore podlinkował tu kiedyś krakers70. Tam są wszystkie odpowiedzi na Twe pytania. tak,tak..na to jakimi związkami trujesz sąsiadów paląc tą gumę też. A do zajścia całkowitego spalania jest konieczna doskonała izolacja, wymieszanie(czas kontaktu), i własciwa stechiometryczna ilość tlenu.
  8. Nie! nie! Się wział i beton zabarwił od folii posmarowanej olejem. Bo przed pierwszym paleniem też miał taki bardzo ciemno szary kolor już No raczej nie ma bata by paląc kartonami w zimnym i niezaizolowanym dopalaczu sadzy nie dostać. @ Krakers My też ostro prętami i listwami ubijaliśmy wlewany (a raczej wrzucany) do formy beton. Czy "się będziesz się chwalil" tu rezultatami "zabaw" Twych?? Eh... takim to dobrze ..może se w święta w warsztacie posiedzieć, a ja -bidaczysko - ...to... do gnoju...
  9. Niestety, zadnej 180 z PVC nie znalazłem :_(, Więc poowijaliśmy kanalize 160 wykladziną PVC i folią by dosięgnąc 180. Nie wiem dlaczego założyłem (błąd), że on jest impregnowany. Macnąłem i pomyśłałęm, że coś musi być na wewnętrznej warstwie, bo śliskawy był i pewnie pomyślałem, że skoro się tego do odlewów z normalengo betonu używa to nie może wody zasysać. Ugh! żebyś ty widział jak ostro musiałem bronić gęstej konsystencji, bo mi "praktycy od normalnego betonu" próbowali wmówić, że "taki to za gęsty jest". Zanim wyląduje w dzwonie - to trochę jeszcze potrwa. A to dlatego że piec będzie miał za zadanie grzać dwie ławy. I wszystko było by ładnie pięknie, gdyby nie to że połozone są one na dwóch różnych kondygnacjach. I biedzimy się nad przejśćiem przez strop. (Mały odstęp między krokwiami i legarami drewnianymi ) Trza będzie wermukilitowe kanały 2 wartstowe potworzyć + jeszcze jedna jak to Piotr mówi jedna dodatkowa dla ...komfortu psychicznego. Ale i tak mam stracha, bo spaliny prosto z dopalacza będą miały wędrować na druga kondygnację, a nieco ci one cieplejsze niż te z paleniska kominkowego. Póki co dopalacz dostaje coraz to mocjniejsze kopy rozpaleniowe przytwierdzony do prowizorycznego paleniska na zewnątrz. A jak tam twe próby?
  10. uff! . Jak pisałem w przekroju nie ma nieciągłości. Dzięki za info. W czasie gdy przyszło mi zgłebiać krystalochemię, to strasznie ją olewałem. Teraz dzięki wam się zmotywowałem i wykopałem z piwnicy wykłady z tzw "ceramiki". Gdzieś kiedyś wcześniej w swych postach pisałem:" Czy znacie gdzie stosuje się rury z PVC (czy inne ) o fi 180? Musielismy nabyc 160 z kanalizy i ją owijać cudami by przekrój zwiększyć. Kupa nie trzebnej roboty." Ale mogło umknąć
  11. IOile sie nic przez 4 miesiace nie zmieniło to...strasznym językiem napisane. Czytaliśmy kiedyś w większym gronie - jak ktoś nie był w temacie to nie dał rady.
  12. Ale ja nie twierdziłem, że trudno, lecz trudniej (Czyli w domyśle -> w naszym przypadku -> i dla większości nie-zdunów). Cięcie cegieł szamotowych kątówką (bo pilarki stołowej nie posiadamy) tak by łuki porobić, to trochę nie mój level. Można dość łatwo przekrój ośmokątny, ale... chcieliśmy okrągły. No chyba, że mówisz o jakimś innym sposobie, którego nie znam. Nie jestem zdunem, choć chciałbym podnieść swe umiejętności w tym zakresie. @Piotr! Zdaję sobię sprawę, że praktyka, to praktyka. i nie da sie powróżyć z fusów. a nawet z filmiku na YT. A jako, że to mój pierwszy odlew to trudno mi oceniać. bo brak odniesienia. edycja postu: pardon! myślałęm, że Twa wypowiedż odnosi się do kwestii ilośći dodanej wody, a teraz po wysłaniu już posta doczytałem, że do to tego palenia pierwszego się odnosisz. wiec dopytam: A jak ty byś postępował z takim odlewem dopalacza? @ wszyscy A jak myślicie? czy lepiej/gorzej/warto/ nie warto (jakie plusy a jakie minusy) by było odlać dwie pionowe połowki cylindra (a może 3-4 poziome ) i je połączyć zaprawą by jakąś dylatację zapewnić? Jaki jest was stosunek do / doświadczenie z odlewami.?
  13. Tak. zewnętrzną scianą formy była rura do odlewów betonowych. Ale pewnikiem też nasz beton był nieco za gęsty, bo miałem strach dodać za dużo wody. Dzięki za balsam na duszę i wyjaśnienie! Frapuje mnie jeszcze to, czy słusznieśma uczynili, że napaliliśmy już po 2 tygodniach od wylania i dostał nieco w pytę. Wprawdzie tylko z kartoniu, i nie dłużej niż 20 min, ale flara była na 0,5 m, a pod koniec palenia łąpek się już na powierzchni dopalacza utrzymać nie dało. Przesadziliśmy? @ mtdeusz Można wymurować dopalacz z cegieł, ale cieżko z nich uzyskać przekrój okrągły. A my się nieco testowaniem w przyszłości mamy zamiar pobawić i dokładność dopalania pobadać testerem spalin.
  14. To zdjećie po kliknięciu się powiększa Chciałbym spytać szanownych praktyków co sądzą o takiej porowatości powierzchni uzyskanego odlewu? W przekroju (widziany podczas wycinania portu) takich bąlbowatości brak. (sklad : 20 kg kruszywa i 5 kg Górkala 70) Silniej nie byliśmy w stanie zwibrować. (3 osoby przez 30 min tańczyły dziki taniec indiański wokół tego słupa .
  15. Kurcze! ciekawym co zmienili w recepturze że dają radę dotrzymać emisji godzinowych. Ja obstawiam, żę wysyłąją Pana Zdzicha z butlą tlenową w pobliże sondy W PL się nie dziwię! W EU się da.
  16. offtopujesz. Ale powiem ci że to co nazywasz zrębką gumową ma swą nazwę i... na szczęście jest ona nie do kupienia dla ....maluczkich No napisałem ci przecież, co jest. Kupa trucizn nierozkładalnych w piecu w warunkach domowych. I to że oczyszczenie tych spalin kosztuje tyle że lepiej palieć drewnem,a nie oczyszczanie kosztuje jeszcze więcej. No je.sli to jest twój poziom znajomości tematyki zawartości zwiażkó trujących w gazach odlotowych to.. faktycznie szkoda dyskusji. NIE! wiesz w przemyśle jest jeszcze coś czego znadjesz się nie posiadać ty. A mianowicie wiedzę. Oczyszczanei spalin kosztowne jest, a ty chcesz palić odpady niebezpiecznie i truć innych, przerzucając tym samym te koszty których nie poniesiez na innych, gdyż to oni będą chorować
  17. Hmm.. koszt nie aż tak straszny, ale .. zastanawiam się czy taka rura "wydzierży w pionie" tak podczas zalewania jak i podczas zawibrowywania młotem pneumatycznym? Mimo trzymania się zasady niepalenia odpadów wolę ewentualnie "sprawdzić temp. utleniania PVC" gdyby nie chciała była opuśćić odlewu.
  18. Dobre dopalanie raz, czas kontaktu i przebywania to dwa + przesprawny system oczyszczania spalin... Nawet w piecach obrotowych do wypału cementu dodatek opon nie może przekroczyć ~15% całkowtej masy paliwa. Raz ze względu na emisje (nie do utrzymania w normach), a dwa na obniżanie własciwośći produktu. (produkty rozpdau opony zostają w cemencie obniżającjego jakość). Współspalanie z węglem w elektrociepłowniach, także powoduje wiecej kłopotów niż koryśći,... a w zwiazku z obowiazujacym zakazem składowania ... nadal ..są wywożone statkami do ....Bahrajnu. Dzięki Piotr. Po giermansku nie poczytam... A wracając do mego pytania, kóe przepadłó w natłoku. Czy znacie gdzie stosuje się rury z PVC (czy inne ) o fi 180? Potrzebna na wewnetrzną rurę odlewu dopalacza. Musielismy nabyc 160 z kanalizy i ją owijać cudami by przekrój zwiększyć. Kupa nie trzebnej roboty.
  19. Bez urazy, ale czy ty nie chcesz zrozumieć, że opony są uznane nie tylko za odpad, ale nawet za odpad niebezpieczny? Przy ich utylizacji obowiązują jeszcze ostrzejsze normy niż przy utylizacji zwykłych odpadów, a ty myłśisz że je bezpiecznie spalisz w domowym piecu rakietowym? Zajżyj do tej knigi, którą podlinkował Krakers. Rozdział 9, a później tabela emisji na jej końcu. Ijak mam Ci napisać żebyś uwierzył, że w instalacjach przemysłowych się nie udaje utrzymać w normach mimmo tylko częśćiowego dodatku TDF do paliwa głównego, i to mimo zaawansowanych systemów oczyszczania spalin. Byłbyś moim sąsiadem, już byś płacił. Za spalanie śmieci grożą surowe kary - mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny oraz 30 dni aresztu, co reguluje z kolei ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Podstawę prawną takich działań stanowi art. 323 Prawa ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r.
  20. błąd! drewno sie niespala! Spala się pierwiastek C (i nieznaczna ilość wodoru) zawarty w związkach z których składa się drewno. Drewno ulega termicznemu rozkładowi w wyniku ktorego powstają gazy palne i to dopiero one się spalają. I dlatego im wyższa temperatura tym krótsze łańcuchy alkanów powstają z ligniny i celulozy. bodajże u szrajbera były podane podstawowe entalpie reakcji spalania różnych gazów.
  21. A czy drodzy praktycy mają pomysł gdzie nabyć niedrogą rurę która miała by średnicę zewnętrzną ~18 cm ? bo musieliśmy kombinować by zwiększyć do 18 srednice rury 16 cm przed odlewaniem.
  22. . też wszędzie polecam te to knigę A rozdział 9 musi koniecznie przeczytać mtadeusz. Dzięki! czyli dla kowalskiego raczej sie niedada, rozumiem? Sam chętnie bym przeczytał. Taki styl do mnie przemawia najbardziej. Zboczenie zawodowe. Jeden wykres wart 1000 zdań
  23. hmm...dziwne...a mi się wydaje,że własnie się nieco odpętlamy... A nawet wracamy do poprzedniego tematu czyli temperatury spalania. Zauważ, że napisałem "Jako, że w warunkach najcześćiej występujących w paleniskach domowych" . W takich warunkach można przyjąć ten procentowy podział. Ale chciałem to wygrubic tu w dyskusji, bo powtarzany jest jak mantra, bez zbytnigo zrozumienia. Czyli w znaczeniu jakoby drewno zawierałó jakeiś 30% nie związanego pierwiastka C Bo np. w takim procesie podziemnego zgazowania to ten stopień konwersji pierwiastka C będzie znacznie zbliżał się do 98%
  24. No czyli widza z wykładów nt. procesu spalania -> 2 sem energetyki. Później robi się ciekawiej -> dochodzi kinetyka i fizykochemia ... i mnóstwo współzależności. A czy poleciłbyś jeśzczę jakąś lekturę w temacie spalania? Też chciałbym dać coś w formie "pop" malkontentom do przetrawienia. Bo "Porąb i spal" - IMHO- kiepska. A "Palenie drewnem" Eberta nie znałem. Dzięki za nadanie. Ponieważ w drewnie jest gazu średnio 70% wiec przyjąłem że prawda ta dotyczyć będzie tych 70% a nad pozostałymi 30 % można się "zastanowić". Gazów w drewnie to jest tyle : tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne (Za wiki), a węgla (pierwiastka C) jest brakująca do setki ilość (oczywiśćie 99,9 % w formie związków) Twe zdanie powninno brzmieć tak: "Jako, że w warunkach najcześćiej występujących w paleniskach domowych, energia pozyskana ze spalenia drewna to suma energii powstałęj ze spalenia gazów powstałych z termicznego rozkładu drewna ( ~70% ) i dopalenia węgla (pierwiaska C) w postaci niegazowej ( ~30%.).... A teraz trzba porównać entalpie rekacji spalania pierwiastka C z entalpiami reakcji spalania tych to gazów. I to w tym porównaniu kryje się odpowiedź dlaczego zależy nam na przeprowadzeniu jak największej ilości pierwiastka C z paliwa do formy gazowej i dopalenia go w tej to formie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...