Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

surrow

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez surrow

  1. To jest jakiś horror, nie nadążają z drukowaniem katalogów do tych podwyżek, w salonach katalogi z przekreślonymi cenami. Zastanawiam się na ile to wzrost kosztów a na ile chęć zarobienia na "bumie" budowlanym. Skoro nie wyrabiają z zamówieniami to po co nabijają jeszcze kasę celebrytom !? Dzięki Fin za cenne informacje. Mam jeszcze jedno pytanie, bo nie znalazłem tego w katalogu, jeżeli skrzydło w standardzie ma dodatkowy 3 zawias (DRE na stronie podaje że Binito przylgowe ma 2 zawiasy, a w katalogu mają w opcjach bez dopłat 3 zawias) to jest też dopłata za 3 zawias do ceny ościeżnicy czy producent już dodaje w ościeżnicy tyle zawiasów ile jest w zamówionym skrzydle ? Ale się zamieszałem, nie wiem czy da się to zrozumieć o co mi chodzi
  2. Przyszła pora i na mnie. W tamtym roku doradzaliście mi odnośnie drzwi wejściowych. Po nieocenionych radach Fina (jeszcze raz serdecznie dziękuję) zdecydowałem się na CAL'a i są naprawdę super- po roku mogę polecić. Niestety na wewnętrzne mnie już nie stać. Potrzebuję 10 kpl w tym 2 przesuwne z opaskami na ściany. Zastanawiam się nad 3 modelami: Porta Vector Premium E, DRE Binito 20 i Porta Desire 4.Otwory 207-208 szer.89-90 opaski między 14-16 jedna do 28. Drzwi przylgowe, wszystkie z podcięciami wentylacyjnymi i płytą otworową. Nurtują mnie następujące rzeczy. Vektor w lakierze Premium to mniej więcej cenowo Binito (w katalogu mają dopłatę za drzwi przylgowe - dziwne), co trwalsze w użytkowaniu czy te powłoki są jakoś porównywalne. Czy może warto dopłacić 300-400 do Desire i lakieru UV - jest to aż taki skok jakościowy. Kolejna rzecz to zamek magnetyczny sprawdza się to w drzwiach przylgowych? Wreszcie drzwi przesuwne czy tam jest jakiś element prowadzący mocowany do podłogi jeśli tak to jak to się mocuje do pływającej podłogi z paneli. Jeśli dobrzę widzę to w Porcie system przesuwny nie występuje w lakierze tylko w okleinie mocno się to różni?
  3. Fin dzięki bardzo za pomoc i rozwianie wątpliwości. Wybrana Jagienka, dąb na sośnie, winchester, z dostawką w refleksie, z AV3 no i oczywiście TOP Teraz tylko ekipa ?!
  4. A czy warto inwestować w wersję dębową w tych drzwiach czy sosna wystarczy, Są jakieś "namacalne" różnice? No i zamek automatyczny, warto dopłacić do wersji Termo 250 zł netto. Zamawiam drzwi ze zwykłymi klamkami obustronnie ?
  5. Tak Moderano to drzwi aluminiowe. Dziwne, że nie ma ich w głównym katalogu bo są w ofercie ponoć od 2018. Znalazłem je w jakimś pobocznym katalogu. Cena naprawdę bardzo atrakcyjna (jak na alu) a tak mało o nich wiadomo. Sądziłem że Sokółka to TOP jeśli chodzi o okna drewniane, a tu taka kicha. Podoba mi się prosta Jagienka z Cal'a z naświetlem wygadałaby ekstra . Skoro mówisz, że Cal na zachodniej (ale zadaszonej) elewacji da radę to pewnie tak jest. W końcu zamontowałeś niejedne takie drzwi i wiesz jak sprawują się po latach. Chyba zaryzykuję
  6. Proszę Was po raz kolejny o pomoc. Tynki zrobione, wylewki lada dzień, więc pora na drzwi, a ja mam mętlik w głowie. Po Waszych sugestiach poszerzyłem otwór drzwiowy do 140 cm i już byłem zdecydowany na CAL'a z naświetlem. Pojawiło się jednak ale, strasznie operuje u mnie teraz zachodnie słońce i mimo zadaszenia tymczasowe drzwi budowlane są tak nagrzane,że nie sposób ich dotknąć. Zobaczyłem też, u kuzyna, jak od strony zachodniej wyglądają drewniane okna Sokółki po kilku latach i zwątpiłem czy drewniane drzwi u mnie dadzą radę. Teraz piszecie, że Wikęd Prestige w antracycie to nie za bardzo. No i co tu zamówić, Budżet max 8000. Sprzedawca który ma w ofercie Wikęda i KMT zachwala "nowość" w świetnej cenie, a mianowicie aluminiowe KMT Moderno 88. Co Wy na to.
  7. To wyleczyliście mnie skutecznie z 20 cm naświetla . Chyba zamuruję - będzie taniej i zastanawiam się czy zaoszczędzonej kasy nie przeznaczyć na drzwi drewniane. Mam tylko dylemat czy strona zachodnio - północna nie będzie problemem dla trwałości takich drzwi. Nad drzwiami jest co prawda zadaszenie w postaci przedłużonego okapu dachu ale jednak słońce będzie tam zaglądać zwłaszcza w okresie wiosny i jesieni. Co sądzicie ?
  8. No tak, tylko że producenci podając minimalny wymiar naświetla jak np. Wikęd czy KMT- 20 cm nie podają ile w rzeczywistości będzie widocznego przeszklenia. Jak wyżej pisałeś te 20 cm raczej kiepsko będzie wyglądać. Wiem że CAL zrobi naświetle uzupełniające skrzydło 90 do mojego otworu, tylko jak prosiłem o wycenę w salonie to nie byli mi w stanie powiedzieć ile będzie widocznego przeszklenia. Tych informacji niestety brak i nie wiem ile powinienem poszerzyć otwór żeby to miało jakiś sens - z dużo też nie mogę bo nadproże ..
  9. Drewna też nie wykluczam, a konkretnie co byś mi polecił w podobnym budżecie jak ww Wikęd ? Niestety producenci tych drewnianych podają mało informacji technicznych o otworach montażowych. Zazwyczaj jest to szerokość i wysokość drzwi a to trochę mało. Patrzyłem na CAL'a i Barańskiego ale w katalogach są tylko przedziały wymiarów. Na pytania techniczne też słabo odpowiadają. Swoją drogą czy tak trudno opracować takie tabele wymiarów jak ma Wikęd czy KMT. Jestem przed tynkami chciałbym przygotować otwór pod konkretny model żeby potem nie kombinować.
  10. Mam takie małe pytanie do znawców branży. Mam otwór drzwiowy 211 na 134 i zastanawiam się nad zakupem drzwi Wikęd w wersji Termo Prestige Lux tzn 90 +naświetle 20 cm tylko nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaka będzie szerokość "światła" w tym naświetlu. Powiedzcie mi czy tak wąskie naświetle ma sens czy lepiej zamurować otwór i wstawić drzwi 90 z szybą w skrzydle ?
  11. Garażu tu nie planuję chcę go zbudować później z małym PG na tej dodatkowej działce. Dzięki temu odsunę dom jeszcze 4 m w głąb działki i zyskam okienko w WC.
  12. Jak myślisz 500 tys. do zamieszkania w przypadku tego projektu to realna kwota ?
  13. Dzięki Elfir za celne - jak zwykle propozycje zmian, a przede wszystkim, że utwierdzasz mnie w przekonaniu, iż kierunek w którym podążam z wyborem projektu na tą niełatwą działkę ma sens. Widzę, że zmniejszyłaś oko balkonowe w salonie (też o tym myślałem), powiększając jednocześnie okno nad stołem (na górze trzeba by też zrobić szersze okno?). Miejsce na telewizor i zmiana kuchni rewelacja. Nie wiem tylko czy lodówka i piekarnik mogą być obok siebie? Powiedz mi z czego wynika zmiana szerokich oszklonych drzwi wejściowych na węższe z oknem (jeśli dobrze widzę). Co do drzwi od WC to Twoja propozycja jest zbliżona do rozwiązania zaproponowanego w mniejszej wersji tego projektu Vigo I i też bardzo mi się podoba. Oczywiście świetny pomysł z zabudowaniem schodów. Myślałem jeszcze o zaniżeniu podłogi w schowku pod schodami i zrobieniu tam małej spiżarki. Jeszcze raz dzięki.
  14. Nawet nie zwracałem na to uwagi. Po prostu będzie większe pomieszczenie gospodarcze gdzie zmieści się PC, odkurzacz centralny, może rekuperator. Może zmieści się tam pralka i suszarka i tyle. Komin się zlikwiduje i tyle. Bardziej sugerowałem się rozkładem pozostałych pomieszczeń. Chciałbym uzyskać dół z dodatkowym gabinetem (zdaję sobie sprawę, że przy tym układzie ciężko o ogromny salon i kuchnię) i góra to 2 duże sypialnie z garderobami (po przeciwnych stronach klatki schodowej) Reszta mniej istotna.
  15. Wiem, że zimą będzie kiepsko ze światłem, ot trochę go wpadnie od południa, ale od zachodu nie ma go w ogóle bo cień lasu już od wczesnego popołudnia zakrywa działkę. Jedyne co mogę zrobić to odsunąć dom maksymalnie w głąb działki albo czekać aż zmienią MPZP i będę mógł budować także na drugiej działce tylko nie wiadomo kiedy to nastąpi. Liczyłem trochę, że sąsiad pozostawi więcej przestrzeni od swojego zachodu, a mojego wschodu ale postanowił wywalić chatę na 350 m, cóż jego prawo. Zamierzam grzać pompą ciepała-gruntową - jak starczy kasy
  16. To może i ja poproszę o radę. Jakiś czas temu już pomagaliście (zwłaszcza Elfir) ale zmieniły się okoliczności i działka,a właściwie jej otoczenie i zńów szukam projektu. Sytuacja jak na poniższym rysunku: Myślałem o dwóch poniższych projektach: https://lipinscy.pl/projekt/vigo-iii oraz https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-4-ma81221b2fdcda Wiem, że nie bardzo nadają się na działkę z zachodnim wjazdem ale od południa jest las i zimą tylko od wschodu będzie słońce. Założenia: Planuję ogrzewać PC. Góra to raczej 2 duże pokoje z garderobami. Nie będzie garażu. Z racji, że działka nr 5 (stąd budynek stoi w granicy) także należy do mnie ale nie można na niej obecnie budować myślę ją później wykorzystać na zaplecze gospodarcze. Nie chcę parterówki z racji słabych warunków naświetlenia działki chciałbym maksymalnie doświetlić pokój dziecka na górze. Proszę o rady Pozdrawiam
  17. Popatrz, przeglądałem chyba z tysiąc projektów ale na taki nie trafiłem. Jest całkiem fajny tylko mam 2 zastrzeżenia. Łazienka zaraz przy kuchni. To koszmarne rozwiązanie zarówno dla osób przebywających w kuchni i w tym samym czasie w WC. Kotłownia też wydaje mi się trochę mała na ogrzewanie paliwem stałym. Reszta rewelacja !
  18. A jak widzicie ten projekt?: http://projekty.muratordom.pl/projekt_odnaleziony,2557,0,0.htm Powierzchniowo zbliżony do omawianego wcześniej Domu w wisteriach 2 , ale chyba prostszy i tańszy w budowie (po likwidacji wykusza). Mam tylko wątpliwości co do posadowienia go na zachodniej działce (okna w największej sypialni północne - ale można dołożyć dachowe ). Wady jak dla mnie to mała kuchnia i niewygodne schody. Rozplanowanie pomieszczeń na górze też fajne no i jest spora powierzchnia gospodarcza.
  19. Odwieczny problem. Chciałoby by się mieć jak najwięcej przestrzeni i pomieszczenia do każdej funkcji osobno, a jednocześnie chciałoby się tanio wybudować i potem eksploatować. Trzeba gdzieś znaleźć kompromis i to wypośrodkować. Dzięki za dotychczasowe rady. Jakbyś wpadła jeszcze na jakiś ciekawy projekt na moją działkę to podrzuć linka. Na razie jestem na etapie szukania i rozważam różne koncepcje.
  20. Dzięki bardzo za opinie. Zdecydowanie zamierzam sporo zrobić we własnym zakresie. Okno narożne w wisteriach na pewno było by do likwidacji. Widziałem ten dom na żywo i imponuje ogromną przestrzenią u góry (wysoka ścianka kolankowa). Zamieniona w nim została także kuchnia z salonem. Dzięki temu powstała duża kuchnia z jadalnią (ze spiżarką pod schodami) i salonem od frontu. Mankamentem są w tym projekcie wąskie schody. Może coś można z nimi zrobić? Trafiłem ostatnio na projekt: http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Nikko/ Po likwidacji wykuszu i powiększeniu garażu/pomieszczenia gospodarczego (za małe na paliwo stałe) rozkład pomieszczeń jak dla mnie bardzo fajny no i pasuje chyba na działkę z wjazdem od zachodu. Także ten taras nad garażem do likwidacji np można by go zamienić na dach pulpitowy. Jak oceniacie koszty ?
  21. Kilka miesięcy zwracałem się do Was o pomoc w wyborze projektu. Uzyskałem świetne rady od niezawodnej Elfir, ale sytuacja się zmieniła i muszę zmieniać koncepcję na dom. Moja działka i jej otoczenie wygląda jak na załączonym rysunku: Wjazd jestem zmuszony zrobić jak na schemacie od zachodu, a część najbardziej przeszkloną od południowego wschodu - na razie niezabudowana ziemia rolna (a potem tuje:rolleyes:). Od zachodu zabudowania sąsiada i cień od lasu w zimowe i jesienne popołudnia. Założenia: 1.Dom z poddaszem użytkowym ogrzewany paliwem stałym. 2. Pokój gościnny na dole - nawet malutki. 3. Spory garaż bo lubię sobie pomajsterkować. 4. Zdolność kredytowo -finansowa max 400 tys. A oto projekty które wpadły mi w oko: http://z500.pl/projekt/711/Z92_GL,wersja-z-garazem-jednostanowiskowym-oraz-dodatkowym-pomieszczeniem-ogrzewanie-ekogroszkiem.html - raczej likwidacja wykurzu i lekkie poszerzenie garażu. http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-wisteriach-2-ver-2/m44e1f8f4e3a7a?gclid=CLTKgqvVsr4CFa-WtAodDWgAaQ tu mały garaż http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BW17.html] ten wymaga poszerzenia garażu, likwidacji lukarny i balkonu no i kiepskie wejćie do kotłowni http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/atrakcyjny-3a ten dla mnie optymalny pod względem rozkładu pomieszczeń i ich wielkości (tylko schody trochę do bani. Tyle że ten chyba będzie drogi w budowie i utrzymaniu. Jak oceniacie, który będzie można wybudować w tej kwocie do zamieszkania ?
  22. No to już całkiem rewolucja w tym projekcie, ale rzeczywiście pozwala optymalnie wykorzystać ustawienie działki. Dzięki za koncepcję !
  23. Dzięki za odpowiedź i rady. Poszukam, popytam może znajdę kogoś.
  24. Dzięki za cenne spostrzeżenia. Z tym gabinetem to się źle wyraziłem. Ma być, tylko wielkość nie jest tak istotna. Jeśli chodzi o ustawienie budynku to wydaje mi się że taras od strony wschodniej będzie lepszy w moim przypadku bo: 1. dalej od drogi publicznej i będzie można łatwiej stworzyć strefę prywatną (wysokie nasadzenia itp.) 2. strona zachodnia jest mocno zacieniona przez las od strony południowej i słońce jest tam tylko latem. Tym samym nie robiąc okien od wschodu pozbawiłbym się słońca od jesieni do wiosny. Myślałem też o odwróceniu budynku o 90 stopni ale to bardzo ograniczy możliwości zagospodarowania działki - długi wjazd do garażu posadowionego od strony północnej. Ten ostatni zaproponowany przez Ciebie projekt jest super ! to chyba z128. Jest też wariant z garażem nad którym jest taras. Taras można zamienić na dach i będzie ok. Najlepszy byłby pewnie projekt indywidualny ale nie mając kogoś sprawdzonego i poleconego trudno ryzykować bo można się władować w niezłe tarapaty.
  25. Elfir już i spróbuję nakreślić o co mi chodzi Jeżeli chodzi o projekt z117 to są takie modyfikacje: Konieczne jest wydzielenie kotłowni na opał stały, którą wolałbym mieć od strony północnej. Wielkość gabinetu nie ma większego znaczenia, a łazienka ok. 3 m pomieści wszystkie potrzebne sprzęty. Poszerzając garaż o 40 cm i wydłużając go o 60 cm otrzymuję wygodny garaż i pomieszczenie gospodarcze z tyłu, które może służyć też za skład opału. Plusem tego rozwiązanie są także piony sanitarne kotłowni i obu łazienek, które można schować za kominem oraz okna z zachodu w pokojach na poddaszu. Minusem konieczność przeprojektowania instalacji i zaprojektowanie komina. Komin będzie niższy od kalenicy co zdaniem niektórych oznacza słaby ciąg. Ilość zmian oznacza też pewnie kosztowną adaptację Drugi projekt bw02: Tu chciałbym zlikwidować wykurz ale wysunąć do przodu salon zrównując go z gabinetem. Oznacza to jednak niesymetryczną kalenicę co wg. autora projektu oszpeci budynek. Reszta -po poszerzeniu garażu ,wydaje się ok. Wreszcie projekt BW22 : Dół jest w porządku, większa kuchnia, przestronny wiatrołap, taras od wschodu. Góra natomiast do bani ten dziwny korytarzyk i malutki pokój od strony południowej, przy ścianie kolankowej ok. 85 cm trudny do zagospodarowania. Nie ukrywam, że istotnym argumentem jest koszt wybudowania domu, a tych projektach trudno mi ocenić, który będzie najtańszy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...