Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rabin

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    30
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Rabin

  1. Rabin

    płytki na osb

    Kleje nie na silikon odpada, bo muszę miejscami sporo nadgonić nierówności, na ok. 1,5-2 cm. Zastanawiam się na ile płyta musi być zeszlifowana, nie chcę szlifować krążkami na szlifierce, bo kuchnia świeżo malowana a to syfu kupe robi. Czy wystarczy ręczne szlifowanie lub szczota druciana na wiertarce? "Fachura" co kładł to używał ceresit CT-19, ale nie szlifował, twierdząc że nie trzeba, ale jak teraz popatrzyłem to trochę mało tego zużyli. Płyta jest teraz z resztkami kleju, który nie odszedł (wys do 1 mm) i te płaty mocno trzymają się podłoża. Zostawić je jako podkład pod klej?? Tak się zastanawiałem jak zwiążą teraz płyty z mocno trzymającym klejem gdyby na nie dać ok 1 cm warstwę tynku mineralnego (bo szorstki) i na to klej i płytki? Co o tym sądzicie? Ten wątek z regipsem jest ciekawy. A może być biały regips?
  2. Witam wszystkich. Mam taki problem. Płytki położone na osb po ok 1 m-cu odpadły. Płyta była wcześniej smarowana masą szczepialną. No i odpadły. No i teraz postanowiłem zerwać płytki. Odchodziły lekutko, klej nie związał z płytą. Teraz płytę zmatowiłem papierem ściernym, zamierzam jeszcze szczotą drucianą. I tak sobie wymyśliłem, czy na tak przygotowane dechy nie dać tynku mineralnego (baranek lub kornik) co by lepiej związać klej z podłożem. Tylko czy klej do płytek złapie się z tynkiem min, a tynk z płytą osb? Robił ktoś z Was coś takiego? No i czy przyszywać do płyty siatkę, taką elewacyjną, ewentualnie Rabitza? No i klej do trudnych podłoży oczywiście. Teraz robię to sam i chcę żeby to miało sens i udowodnić dziadom co to robili, że odwalili kaszanę. Pozdrawiam.
  3. Większość budynku mas pod podłogę ziemię. Ok 1/4 budynku ma już nowe podłogi, tj. wylewka + styro
  4. A jakie odcinki fundamentów można odsłaniać, chodzi mi o budynek bez wieńca i o odsłanianie fundamentów tylko do izolacji pionowej, czyli na ok 1 m głębokości? Chodzi o przypadek bez podbijania fundamentów. Rozumiem, że te 70 cm należy podlać betonem pod fundament? Czy wtedy należy dawać jakąś izolację, czy sam beton jest już izolacją?
  5. A i z tymi rurkami w piwnicy to nie da rady - brak piwnicy pod całym budynkiem. Podłoga na gruncie.
  6. Wg mnie fuga między cegłami jest bardziej wapienna jak cementowa. Czy odsłanianie po połowie długości ściany (czyli jakieś 5-7 m) to za dużo?
  7. Witam. Cegła jest w stanie "Dobrym" jak na wiek budynku, tzn cała, przynajmniej poniżej gruntu. Na styku grunt/powietrze lasuje się na ok 15-20 cm.Są jednak miejsca, szczególnie te od strony północnej i tam gdzie nie było rynien, gdzie cegła się lasuje na jakieś 20 cm wgłąb. Jedno naroże budynku, to najbardziej "skorodowane" praktycznie wisi w powietrzu na 0,5 m w każdą stronę, ale zamierzam je podmurować bloczkami fundamentowymi. Jakie odcinki ścian (fundamentów) odsłaniać, by było bezpiecznie?
  8. Ściany mają po 70 cm i faktycznie przy "chłodnych " temperaturach. Są zimne, w mroźne dni lodowate. W domu, mimo gorących cały czas grzejnikach i 70 st. na piecu ciężko utrzymać 20 st. Problemem, jest to, że po wygaśnięciu w piecu, temperatura w pokojach zaraz leci na łeb na szyję. Zero kumulacji ciepła. I jeszcze mam pytanie. Jak radzicie, jakimi odcinkami odsłaniać fundamenty? Dom ma 12x18 m, strop drewniany bez wieńców, więc ścian nic z góry nie trzyma. Po środku dłuższych boków są dostawione ganki. No i czy wobec tego ocieplać ściany (styropianem lub wełną) powyżej gruntu? Pozdrawiam.
  9. No właśnie, ale jak odciąć fundament od podciągania wody?
  10. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Napisałem osuszanie, ale w zasadzie chodziło mi o odseparowanie fundamentów od źródła wilgoci, jakim jest grunt rodzimy. Myślę, że jak przy fundamencie zostawić szparę (na wysokość kubełków, czyli ok 2 cm) to mur nie będzie tak narażony na wilgoć. Chyba, że się mylę.
  11. Witam wszystkich. Chciałem podpytać Was o opinie i radę. Mianowicie chcę przeprowadzić remont fundamentów. Dom z XIX w., bez piwnicy, ceglane fundamenty na gł. 1,2 m, grunt średnio zwięzły, woda gruntowa na ok 1,7-2.0 m., w murach izolacja pozioma w miarę dobrym stanie (chyba "dobrym"). Problemem jest to, że przez lata ziemi wokół domu przybyło (róznego typu gruz i inny syf), i teraz izolacja pozioma ścian zewnętrznych jest równo lub nieco poniżej poziomu gruntu. Chcę wywieźć nieco ziemi, aby izolacja była ok 20 cm powyżej gruntu. Następnie odsłonić fundamenty, oczyścić, osuszyć, uzupełnić ubytki, na to szczery tynk betonowy 1:1 lub 1:2. I na to folia kubełkowa. Pytanie: czy lepikować fundamenty? Bo tak sobie myślę, że ceglane fundamenty ciągną kapilarnie wodę, izolacja pozioma może nieco jej wypuszczać powyżej (izolacja jest stara). Jak zalepikuję fundamenty to zamknę wilgoć w fundamencie i pociągnie mi wyżej, a jak dam kubełki bez lepiku, to zawsze coś osuszę fundamenty, bo między kubełkami będzie powietrze. Czy dawać steropian na fundamenty i odwodnienie opaskowe? Wykop zamierzam zakopać gruntem rodzimym, a ostatnie 0,5 m żwirem lub piaskiem. Proszę o radę czy takie postępowanie ma sens lub o inne pomysły.
  12. Z tego co ludzie mi mówili, to gdzieś w latach 70-tych był budynek podcinany na zewnątrz. Starą mocną pilarką i starym łańcuchem wycinali w murze szpary, rzekomo na całej szerokości i w tą szczelinę wsuwali papę. Nie wiem na ile szkuteczne to się okazało, bo wilgoć się pojawia, choć w mniejszym stopniu jak na ścianach wewnętrznych. Cegły w zewnętrznych fundamentach się kruszą i miejscami są ubytki na ok. 25 cm w głąb muru. Po zaizolowaniu fundamentów zamierzam ocieplić ściany. Mam zamiar zrobić to wełną, gdyż boję się steropianem, aby wilgoci w murach nie zamykać. A wełna ponoć zawsze coś przepuści. Czy to dobry pomysł? Czy da się jakoś zaizolować fundamenty od dołu, czyli od spodu ławę fundamentową, aby uniknąć podcinania?Pozdrawiam
  13. Rabin

    jaki lakier na podbitkę?

    Czy ktoś stosował coś z puli Altaxu? Np. Penetrin na początek, a potem lakierobejca elewacyjna np. Altax woskowy. Na ile do złotego dębu podobne są np. tik czy kasztan z Altaxu?
  14. Witam wszystkich. Na wiosnę zamierzam zaizolować i naprawić fundamenty w moi domu. Jest to 200 letni dom bez piwnicy, fundamenty ceglane, głębokość ok 1,2,m, w nieciekawym stanie (cegła się lasuje) Teren raczej wilgotny. Mury zewnętrzne i wewnętrzne mają ślady wilgoci. Koleś, który ma to robić proponuje takie rozwiązanie: odkopać, ubytki ceglane uzupełnić zaprawą i na to dać folię kubełkową i drenaż. Nie dawać styroduru, ani lepiku, aby nie zamykać wilgoci w fundamentach, a kubełkowa ma spowodować, że od dołu w fundamentach będzie cyrkulacja i może nieco przeschną. Podobno problem z wilgocią w fundamentach nie jest od wody napierającej z boku fundamentów(mają ok 1.2 m), lecz spod fundamentów, dlatego proponuje zostawić ten przewiew między kubełkami. Może i ma rację, ale czy aby na pewno nie dawać lepiku? No i mróz może bardziej uszkadzać fundamenty jak się ich nie ociepli. Czy ktoś ze znawców tematu może wyrazić pogląd na propozycję majstra, lub zaproponować coś innego?? Najskuteczniejsze byłoby zapewne podkucie budynku i izolacja pozioma ale mury mają ok 0,7 m szer. i kosztowałoby to majątek. Proszę o rady i z góry dziękuję.
  15. Witam wszystkich. Mamy na ukończeniu dach. Pozostała tylko kwestia podbitki> Zamierzamy dać drewnianą, świerkową. I tu mam pytanie. Jaki lakier, lakierobejcę czy coś z tej puli polecacie, aby jak najdłużej było trwałe. Do tego okna mamy w kolorze złoty dąb i dobrze byłoby gdyby podbitak pasowała do koloru złoty dąb. Jakie środki polecacie??? Ile wartsw dawać, czy naoliwić najpierw bądź impregnować? Pozdrawiam.
  16. Witam. Mam spór z firmą budowlaną. Żądam zwrotu pieniędzy za wykonaną usługę. W sądzie zawnioskowałem o opinię biegłego i sąd przystał na to. Wpłaciłem zaliczkę na biegłego. Czy ktoś wie jak przebiega taka procedura z biegłym? Czy sąd powiadamia strony który biegły u mnie będzie? Czy mogę uczetniczyć w wizytacji biegłego i mówić mu gdzie występują wady? Czy pozwany może uczestniczyć w wizytacji biegłego i czy jest w ogóle o tym powiadamiany? Czy biegły poinformuje mnie z wyprzedzeniem kiedy się u mnie zjawi? Pozdrawiam.
  17. Dzięki za dobre porady. Czy jeśli zdecydowałbym się na izolację pionową fundamentów (folia kubełkowa) to dawać steropian czy nie? Z jednej strony ochroni on fundamenty przed przemarzaniem, z drugiej jednak ograniczy oddawanie przez fundamenty wilgoci i tym samym wilgoć w murach pójdzie wyżej, powyżej izolacjji pionowej. Izolacja pozioma jest raczej niemożliwa: grube mury no i koszt konkretny. No i czy warto takie ściany zewnętrzne ocieplać wełną?Co do tynków w środku to faktycznie zastanawiam się czy ich nie skuć. Są w całkiem dobrym stanie, więc może walnąć na nie gładź?
  18. Witam. Proszę o porady i opinie w następującej sprawie. Mam w domu stary tynk, raczej trzyma się, na którym zamierzam zrobić gładzie bądź tynk gipsowy. Niestety nie wchodzi w grę skucie go do cegły, bo jest to w zamieszkałych pokojach. Chcę zrobić taki numer: zdrapać starą farbę, zagruntować ścianę, na to siatkę na kleju, wyrównać i na to gładź lub tynk gipsowy. Czy uwazacie, że ma to sens?? Czy będzie to skuteczne?? Jakieś uwagi, porady, bardzo proszę. Pozdrawiam.
  19. Rabin

    dachówka wentylacyjna

    WItam. Mam pytanie. Jakie są wytyczne do stosowania dachówek wentylacyjnych. Kryję dach dachówką cementową Braas. Dach dwuspadowy naczółkowy, ok. 300 m2. Kiedy warto stosować dachówki wentylacyjne? Długość połaci ok 8 m. Jeśli powinienem zastować dachówki wentylacyjne to jak należy rozmieścić je na połaciach? Pozdrawiam.
  20. Dokładnie tak. Podłoga to dechy na legarach, trochę pustki powietrznej i potem piasek lub gruz.
  21. Witam. Właśnie jestem w trakcie murowania komina wentylacyjnego dwukanałowego (16x8 wym. jednego kanału). Wys. 10,5 m. Czy zamontowanie nasady kominowej znacząco poprawi przepływ powietrza w kanałach. Zależy mi na tym, gdyż w pokojach panuje wilgoć, grzyb i pleśnie. Czy da się zamontować obok siebie dwie nasady? Czy pracą nasady da się jakoś sterować, np latem mam większą wilgoć w domu więc chciałbym jej pracę na max. dać, natomiast zimą z wilgocią nie ma takich problemów, więc można by ją przystopować, aby nie wyciągała zbyt dużo ciepła z domu. W razie czego można dać kratki wentylacyjne z żaluzjami. Tak mi się wydaje. W razie czego wyprowadźcie mnie z błędu.Proszę o porady. Pozdrawiam
  22. WItam. Czy sądzicie, że wentylacja pomoże w likwidacji bądź ograniczeniu pleśni. Nowy komin wentylacyjny jest 2-kanałowy 16x8 cm ma każdy z kanałów, wysokość 10,5 m. Mam nadzieję, że poprawi cyrkulację powietrza, a chyba ma wpływ na zagrzybienie. Czy dawać na górę komina nasadę kominową, aby poprawić przepływ powietrza w kanałach?
  23. Witam. Mieszkamy w starym ok 200-letnim domu. Dom bez piwnicy, parter z nieużytkowym poddaszem, mury ok 75 cm grubości. Latem mamy problem z wilgotnością powietrza wewnątrz budynku. Potrafi sięgnąć nawet 80%. Temp. max 22-23 st. w upały. I nie ma tu zależnośc od pogody, czy upał, czy deszczowe lato. Niestety latem mamy problem z pleśnią. Zimą nie ma problemu, gdy palimy w CO wilgotność w granicach 50 %. Jak sobie poradzić z wilgotnością latem. Pojawiająca się pleśń ma odbicie niestety na naszym zdrowiu. Ostatnio wyburzyłem jednokanałowy komin dymowy i w jego miejscu zrobiłem dwukanałowy wentylacyjny. Mam nadzieję, że pomoże. Czy ktoś może mi wytłumaczyć skąd ta wilgoć latem??? I jak sobie z nią poradzić? Czy to kwestia wentylacji?? Może jak ciepłe powietrze wpada do zimnego budynku (mury naprawdę grube, monolit) to powstaje wilgoć.. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
  24. Witam. Zamierzam ocieplić strop drewniany na poddaszu nieużytkowym. Od dołu (pomieszczeń mieszkalnych) są tak jakby łaty owinięte takimi jakby warkoczami ze słomy chyba i to wszystko zagładzone tak jakby tynkiem wapiennym (jakby gipsdeka), potem jest pustka powietrzna ok 25 cm, na belkach stropowych są deski o grubości ok 4 cm i na tym wszystkim ok 4 cm polepy. Zamierzam wywalić polepę, podnieść dechy do środka dać wełnę mineralną (ok 20 cm) plus takie tam resztki z poprzednich ociepleń (resztki steropianu, wełny), i deski z powrotem przybić, już bez polepy. Czy dawać folię paroszczelną pod wełnę, tj między gipsdekę i wełnę mineralną. Wiem, że para z pomieszczenia musi uciekać, ale jak nad gipsdekę dam folię to może mi gipsdeka zgnić, a np w kuchni może w końcu odpaść jak nasiąknie wodą. Nie wiem czy lepiej, żeby wełna brała parę (wiem, że nie powinna, ale z dwojga złego) - to przy wersji bez folii, czy lepiej aby para zatrzymała się na gipsdece, a wełna pozostała sucha. U kolegi w kuchni gipsdeka tak nasiąkła parą w kuchni, że pewnego dnia odpadła. Czy opisany przeze mnie sposób jest dobry? Jakką wełnę polecacie? I co z folią, dawać, czy nie dawać? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...