Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szwedii

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    312
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez szwedii

  1. Witam, Panie Adamie, dzięki za odpowiedź i za rozmowy przez telefon. Napisałem tutaj ponieważ zanim zdecyduje się na tą instalację chciałem zasięgnąć opinii kogoś kto ma coś podobnego u siebie. W teorii wygląda to jak należy ale praktyka czasami potrafi płatać figle. Zrobię to instalacje i podzielę się wnioskami. Pozdrawiam
  2. Cześć, dawno mnie tu nie było, forumowicze z początku wątku może skojarzą muj bufor, prostopadłościan 2100l. Mam pytanko, jest tu może ktoś kto posiada podobny bufor, wężownica do solara na dole i lejek , zgodnie z założeniami AdamaMK i ma podpięte pod to kolektory słoneczne. Miotam się z myślą i podpięciu trzech paneli płaskich , niecałe 8m2. Czy ten lejek żeczywiscie transportuje ciepło z wężownicy na górę bufora. Czy jednak temp. w buforze się uśrednia. Pozdrawiam wszystkich.
  3. Pan Adam napisał że będzie ok, są głosy że może być różnie, ja sam mam także wątpliwości czy przy trzech panelach cis z tego będzie jeżeli chodzi i górę bufora i zabezpieczenie cwu, wpis romano78 mało mówi bo nie wiem czy ma wężownice do dolara na dole i lejek, czekam na Bajcika i jego realizację jeżeli jest przekonany, mamy prawie takie same bufory i założenia co do solarów czyt. trzy panele.
  4. Jeszcze jedna rzecz, to że to działa to nie ma najmniejszych wątpliwości, jednak te 2500l to trochę jest a 2,3 panele stosuje się do zbiorników 300l. Mam nadzieję że rzeczywiście ten lejek zrobi robotę i na górze będzie na ogrzanie cwu. Ciekaw jestem czy ktoś instalował coś podobnego mając podobny bufor i jak to ma się w praktyce z tymi temperaturami np. po jednym słonecznym dniu.
  5. Witam Panie Adamie, nie mam jeszcze zastanawiam się nad instalacją, ale jeżeli sam założyciel wątku potwierdza to chyba się skuszę i to zrobię.
  6. Cześć, dawno mnie tu nie było, ale jak widać wątek nadal żyje, mam pytanie. Bufor 2500l, lejek i wężownica stożkowa pod nim do kolektorów. Jest sens podpinać kolektory , góra 3 panele na więcej nie ma środków, sprawdza się ten lejek w tym przypadku i na górze bufora przy takim zładzie wody zagrzeje się do ogrzania cwu z wężownicy czy dać spokój. Pozdrawiam wszystkich
  7. Poczytaj trochę o moim, ja mam prostopadłościan, wcale nie mały, małe problemy były ale dało rade kloka poskładać. Wężownice zrób jak Ci radzą, normalnie jak ojciec prowadzący przykazał z dołu do góry, z zagęszczeniem zwojów u góry, dwie wężownice przeciwprądowo i wszystko będzie hulać. Ja mam tak u siebie, wężownica 2 razy 25mb fi15 przeciwprądowo i śmiga bez problemu. Uwarstwienie bufora też bez problemy działa jak należy. Adam był i widział klocka na własne oczy. Nie kombinuj z wężownicą według twojego pomysłu bo spieprzysz sprawę. Pozdro http://domkopedia.pl/index.php?title=Lista_bufor%C3%B3w#szwedii poszukaj tam mojego, są linki do opisu, zdjęć itp.
  8. Witam, planuję u siebie zabudować wkład kominkowy płytami krzemianowo-wapiennymi, a wykończyć je stiukiem. Zastanawiam się czy wystarczą płyty o grubości 3cm czy być może trzeba zapodać te grubsze 5cm, lub w ogóle zrezygnować z płyt i zrobić zabudowę z GK i wełny. Nie ukrywam że nastawiłem się na płyty KW, szybsze i na pewno łatwiejsze w wykonaniu ale chodzi o ten stiuk, nie chciał bym żeby mi coś zaczęło pękać z biegiem czasu. Podpowiedzcie jak to poprawnie wykonać i czy ogólnie to dobry pomysł z tym stiukiem jako wykończenie. Pozdro
  9. Spoko na luzie, polskiego też się przy okazji naumiemy trochę,. Zawór jest na pewno ok, wcześniej sam byka zapodałem bo myślałem że mam VTA 320 a, mam VTA572 także przepływu nie blokuje. Jak zostawię jeden rozdzielacz to rotametry pokazują przepływy, a tym bardziej jedna pętla, po włączeniu drugiego rozdzielacza przepływy zanikają, nie mówiąc już o trzecim. Obadam jeszcze tą instalację ale myślę, że to będą za duże rotametry. Dzięki za dobre chęci. Pozdro
  10. Szwedii... jak ci zaczęło cieknąć, to niech ci ciekczy. Gdyby zaczęło ciec, to by było lepiej. Ludzie.... Chydraulicy... PeZet, chyba masz jakiś gorszy dzień. ciec, cieknąć Znaczenie słowa Wyraz oznaczający: powoli, łagodnie się sączyć (np. małymi kroplami). Można tak mówić zatem o potoczku, strumyku, kroplach spływających z nieszczelnego kranu, nigdy: o wartkim nurcie rzeki. Odmiana Odmiana ciec w czasie teraźniejszym: ja cieknę, ty ciekniesz, on, ona, ono cieknie/ rzad. ciecze, my ciekniemy, wy ciekniecie, oni, one ciekną. Odmiana cieknąć w czasie przeszłym: ja ciekłem, ciekłam, ty ciekłeś, ciekłaś, on ciekł/ cieknął, ona ciekła, ono ciekło, my ciekliśmy, ciekłyśmy, wy ciekliście, ciekłyście, oni ciekli, one ciekły.
  11. Tą od kotła masz zaraz za buforem, cały syf z bufora automatycznie pociągnęło na ta pompę, powinieneś tam zapodać filtr skośny siatkowy jak nie masz. Aż z ciekawości zobaczę jak to u mnie wygląda.
  12. Tu spokojnie coś znajdziesz http://iterma.pl/grzalki/1/289/
  13. Ogólnie do rozdzielaczy nic nie mam, nie można nic zarzucić,dobrze wykonane,eurokonusy w zestawie, podłączenie banalne, kompletny zestaw z zaworami termoregulacyjnymi pod siłowniki, odpowietrznikami, rotametrami, a że rotametry ze skalą 0-5l/min to już inna bajka, wiele firm robi właśnie takie rotametry. Człowiek uczy się całe życie, teraz już wiem że trzeba było zapodać z mniejszą skalą. Na koniec ciekawostka ,jako pierwszemu chyba zaczął mi cieknąć zawór termoregulacyjny, dzwoniąc z reklamacją gość był w szoku, mówił że pierwszy raz ma reklamacje na zawór. Wszystko może się zdarzyć.
  14. Spoko, rozumiem i fajnie by było jak by pokazywał cokolwiek, ale jest lipa i trzeba się będzie bawić w mierzenie temp. po pomieszczeniach jak asolt zaproponował. Dzięki wszystkim za pomoc.
  15. W sumie ja będę miał sterowanie na termostatach pokojowych i siłownikach, ale i tak dobrze by było poustawiać te przepływy. Na upartego obejdę się bez tego ale wkurzają mnie te rotametry, jak bym wiedział kupił bym z mniejszym zakresem skali. A co w sytuacji gdy ktoś opiera sterowanie na pogodówce i trzeba ustawić przepływy, a tu zonk rotametry nie pokazują nic, lipa to jest czasami.
  16. To co policzyłeś na pętle matematycznie ok,ale przecież pętle są różnej długości, czasami różnią się nawet o 50%, a do tego pomieszczenia maja różne zapotrzebowania więc nie do końca jest to dobre podejście. Czasami ma znaczenie czy pompa na powrocie czy zasilaniu np. w układach otwartych z naczyniem przelewowym. Zdarzają się delikwenci co dają naczynie na tej samej rurce co pompa na zasilaniu. U mnie naczynie jest bezpośrednio na rurce z kotła do bufora więc pompa na pewno nic nie miesza w układzie, piszą także że lepiej na powrocie bo niższe temp. i pompa mniej w dup.... dostaje, dla mnie to trochę naciągane, a nawet gdy by to i tak u mnie pompa jest za zaworem 3D i dostaje niską temp. Jeżeli chodzi o ciśnienie i pracę kotła to u mnie też nie ma znaczenia czy zasilanie czy powrót, kocioł ma własny obieg z laddomatem między nim a buforem. Lipa z tymi rotametrami bo teraz nie wiem tak na dobrą sprawę jakie są przepływy, grzać grzeje ale nie wiem czy tak jak powinno. Trzeba się z tym pobawić trochę.
  17. Dzięki chłopaki za pomoc, jeden punkt chociaż załatwiony, mianowicie przepływy. Wychodzi na to że być może rzeczywiście te rotametry są za duże, no chyba że gdzieś jest jeszcze jakiś zonk. Mam jeszcze jedną zamotkę, pompa na zasilaniu tłoczy wodę przez trójnik w pion zasilający, Z trójnika wiadomo w pionie na dół woda zasila rozdzielacz na dole i dwa kolejne na górze. Teraz tak, na górze pion znów ma trójnik rozdzielający zasilanie na kolejne dwa rozdzielacze, z czego pierwszy ten mniejszy na 3 pętle i w sumie 180mb wężownicy jest około metra od trójnika, drugi natomiast większy obsługujący resztę pomieszceń jest oddalony o 5,5mb od trójnika. Oba są na PP32. Może tu jest problem i zasilanie do mniejszego rozdzielacza powinno być skryzowane? Co wy na to?Jeszcze jedna rzecz, pompa ustawiona na 3bieg, pokazuje 1,1m3/h-1,2m3/h, powiedzcie mi czy te wskazania przy mojej długości instalacji są w miare prawidłowe czy może jednak opory są zbyt duże, a pompa jednak powinna spokojnie tłoczyć więcej jeżeli zaszła by taka potrzeba. Dla przypomnienia około 1100mb pexa.
  18. Dobra to jedziemy od początku. Rura zasilająca z bufora do zaworu 3D miedź fi28, od zaworu do rozdzielaczy PP32. Zawór ESBE VTA320 kvs 1,2m3/h Pompa Grundfos Alpha 2 Auto adapt 25-40 , może przepchnąć 2m3/h. Trzy rozdzielacze, jeden na dole 6 petli, dwa na górze, jeden 3 pętle, drugi 7 pętli. Całość podłogówki nie całe 1100m. Zasilanie 35oC, delta T 5oC Powierzchnia 208m2 Pomieszczenia dół; Wiatrołap-płytki temp 18oC Powierzchnia 3,74m2 Obciążenie 184W, 49,1W/m2 Rozstaw 15cm Długość pętli 30mb przepływ 35l/h-0,58l/min tabele ROTH 94W/m2 Kuchnia-płytki powierzchnia 12m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 343W obciążenie na m2 28,6W/m2 rozstaw pętli 25cm długość pętli z dobiegami 60mb przepływ 77l/h-0,75l/min tabele ROTH 54W/m2 Salon-płytki powierzchnia 33m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 1243W obciążenie na m2 37,5W/m2 rozstaw pętli 25cm długość pętli z dobiegami 2*75mb przepływy 2*106l/h-2*1,76l/min tabele ROTH 54W/m2 Łazienka-płytki powierzchnia 4m2 temp. powietrza 24oC obciążenie cieplne 299W obciążenie na m2 74W/m2 rozstaw pętli 8cm długość pętli z dobiegami 50MB przepływ 44l/h-0,73l/min tabele ROTH 70W/m2 Pokój-panele powierzchnia 10,24m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 344W obciążenie na m2 33,6W/m2 rozstaw pętli 20cm długość pętli z dobiegami 51MB przepływ 60l/h-1l/min tabele ROTH 48W/m2 PODDASZE Pierwszy rozdzielacz Pokój nad garażem-panele powierzchnia 50m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 1100W obciążenie na m2 22W/m2 rozstaw pętli 25cm długość pętli z dobiegami 3*60mb przepływy 3*35l/h-0,58l/min tabele ROTH 43W/m2 Drugi rozdzielacz: Pokój-panele powierzchnia 15,11m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 558W obciążenie na m2 37W/m2 rozstaw pętli 20cm długość pętli z dobiegami 75mb przepływ 103l/h-1,7l/min tabele ROTH 48W/m2 Pokój-panele powierzchnia 15,03m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 582W obciążenie na m2 38,8W/m2 rozstaw pętli 20cm długość pętli z dobiegami 80mb przepływ 103l/h-1,7l/min tabele ROTH 48W/m2 Pokój-panele powierzchnia 15,51m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 600W obciążenie na m2 38,4W/m2 rozstaw pętli 20cm długość pętli z dobiegami 80mb przepływ 103l/h-1,7l/min tabele ROTH 48W/m2 Łazienka-płytki powierzchnia 13,59m2 temp. powietrza 24oC obciążenie cieplne 598W obciążenie na m2 44W/m2 rozstaw pętli 10cm długość pętli z dobiegami 2*60mb + drabinka na pętli 10mb przepływy 2*45l/h-0,75l/min tabele ROTH 70W/m2 Korytarz-panele powierzchnia 14,55m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 69W obciążenie na m2 4,7W/m2 rozstaw pętli chyba co 30cm(nie pamiętam dokładnie) długość pętli z dobiegami około 30mb przepływ skryzowany na maxa Całość przepływu wyszła około 1m3/h-16,66l/min
  19. Dokładnie tak robiłem, pozamykałem oba rozdzielacze na górze wtedy rotametry ruszyły na dolnym rozdzielaczu i można się było pobawić przepływami, ale tez nie w całej skali, przy dwóch otwartych już nic nie pokazywały na rozdzielaczach, nie da rady ustawić przepływów na ful otwartej instalacji. Ustawienie przepływów na jednym przy dwóch zamkniętych tez nic nie daje bo po otarciu reszty znów wszystko wraca do pozycji wyjściowej czyli nic nie pokazują. Szukam przyczyny, może gdzieś jest jakieś wąskie gardło. PeZet fajnie że porównałeś, ja policzyłem na moją kuchnię 77l/h czyli 1,28l/min co potwierdziło by się w Twoich ustawieniach. Idąc dalej i zliczając całą moja instalacje wychodzi u mnie około 0,9m3/h, czyli zawór 3D który mam zamontowany nie blokuje przepływu, pompa tez jest wystarczająca. Nie mam pojęcia dlaczego te rotametry nie ruszają, może są za duże, może powinny być z mniejszą skalą 0-3l/min. Nie wiem czy dobrze policzone mam te przepływy, dla pewności mogę zapodać wszystkie pomieszczenia jak będzie trzeba. Ile masz u siebie metrów podłogówki i ile pompa zapodaje po całości.
  20. Witam, może ktoś pomoże. Chciałem obliczyć przepływy w poszczególnych pętlach podłogówki. Podłogówka już rozłożona i chciałem ustawić przepływy na rotametrach. Motam się trochę z obliczeniami,może jest jakiś prostszy sposób na policzenie przepływów bez używania programów typu audytor co itp. Dla przykładu jedno z pomieszczeń u mnie w domu. Podłogówkę wykonałem i obliczałem na podstawie OZC i Tabeli Roth. KUCHNIA płytki na podłodze. powierzchnia 12m2 temp. powietrza 22oC obciążenie cieplne 343W obciążenie na m2 28,6W/m2 rozstaw pętli 25cm długość pętli z dobiegami 60mb temp. zasilania 35oC delta T 5oC rozstaw dobrany z tabeli ROTH dający 54W/m2 Rzućcie okiem czy jest to dobrze wykonane, czy może babol (mam nadzieje że nie) i podajcie w miarę możliwość krok po kroku na tym przykładzie jak policzyć wymagany przepływ dla tych parametrów. Ogólnie chodzi o ustawienie przepływów, aczkolwiek na tą chwilę mam w ogóle problem z instalacją. Grzać grzeje, ale rotametry nie pokazują przepływów. Rozdzielacze Capricorna, rotametry ze skalą 0-5l/m. Całej instalacji jest 1000mb pexa, pompa 25-40, na najwyższym biegu pompuje 1,1m3/h a może ogólnie 2m3/h. Zawór 3D to ESBE VTA 320 z przepływem 1,2m3/h, trzy rozdzielacze z czego jeden na parterze na 6 pętli(30m,60m,50m,70m,70m,60m) kolejne dwa na piętrze z czego jeden na 3 pętle po 60m, a ostatni na 7(75m,78m,78m,.68,68,40m,i drabinka 10m). Z bufora do zaworu 3D wyszedłem miedzią fi28, od zaworu do rozdzielaczy jest pp32. Podłogówka odpowietrzona. Nie wiem dlaczego nie mogę poustawiać przepływów, pompa na pewno nie jest za mała. Być może zawór 3D ma za małe kvs dlatego potrzebuję policzyć przepływy. Z moich wyliczeń jednak wychodziło że 0,9m3/h powinno być ok co pokazywało by że zawór jest ok ale nie jestem pewien, dlatego prosił bym o pomoc. Dodam jeszcze że powierzchnia po podłogach to 208m2, OZC policzone na: Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 9600kWh, natomiast obciążenie cieplne to 5,9kW, wskaźnik odniesiony do powierzchni to 28,7W/m2. Pozdro
  21. Ja mam dokładnie ten sam u siebie, zamontowany tak jak Ci opisałem, śmiga aż miło, a jeżeli chodzi o przekłamania to nic takiego się nie powinno dziać, szybciej przekłamie jak go zamontujesz blisko czopucha od kotła, wtedy może coś przekłamywać.
  22. Na pewno masz stożek który musisz wbić w wywierconą dziurę w czopuchu, nie wbijaj go na maxa do samego końca, wywierć dziurę o mniejszej średnicy niż średnica w najszerszym miejscu tego stożka, zostaw tak z centymetr na zewnątrz i wtedy wpakuj termometr w czopuch. Pamiętaj o zachowaniu odległości od czopucha na kotle, zostaw tak przynajmniej z 0,5m od czopucha kotła co by przekłamań nie było, jak możesz to nawet więcej. Pozdro
  23. http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036445&title=Ogrzewanie-domu-energia-sloneczna-nowe-mozliwosci&wid=17099040&smqbzticaid=113fec W sumie nic konkretnego nie piszą, ale jak w morde strzelił rozwiązanie nydara pd chałupą.
  24. klektor1 no coś Ty, kominek i zbiornik akumulacyjny, toż to woła o pomstę do nieba, epoka kamienia łupanego, miszcz Cię zaraz wyprostuje że się nie da, bo nie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...