Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zonzi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    552
  • Rejestracja

Zonzi's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

10

Reputacja

  1. W tym roku odpalam PC do ogrzewania podłogowego parteru. Mam 2 pomieszczenia w których przewidziane były grzejniki a nie podłogówka - 16m2 i łazienka 7 m2. Do tej pory grzane były elektrycznie w 2 strefie z COP 1:1. Zastanawiam się czy wymiana grzejników na wodne będzie opłacalna biorąc pod uwagę temperaturę zasilania. Z tego co czytam muszę dobierać grzejniki o mocy 3 razy większej niż nominalna. Czyli minimum 2400 W i łazienkowy ozdobny ok 1050 W. Koszt takich grzejników to jakieś 2x 1200. COP pompy Alfa Excelia 14 kW powiedzmy optymistycznie 3. Dzienne zużycie prądu z grzejnika w sypialni 16 m2 ok 3kWh x 210 dni grzewczych. Koszt energii w 2 taryfie ok 40 gr kWh brutto (pomijam opłaty stałe) . Roczna teoretyczna oszczędność to 2kWh x 210 dni x 40gr =168 PLN x2 grzejniki. Jakieś 6,5 roku zwrotu jeśli prawidłowo liczę. Czy t o by się zgadzało z Waszymi doświadczeniami czy robię gdzieś błąd myślowy ?
  2. Moim zdaniem daj oddzielne anemostaty na klimę. Nie będziesz miał problemów z klapkami i sterowaniem. Pomieszkasz to nie będziesz zwracał uwagi czy jest jeden czy dwa. Wyloty klimy przede wszystkim we wszystkich pomieszczeniach gdzie masz połaciówki na południe. WM tego nie schłodzi i nie wyrówna jak sobie życzysz. Bez takiego rozprowadzenia to różnice w pomieszczeniach będą znaczne bo strumień powietrza z Wm jest za mały żeby skutecznie schładzać. Weź tez pod uwage odprowadzenie skroplin z kasety - najczęstsza przyczyna problemów.
  3. Takie same normy mają Norwegowie, PN zdaje się więcej na poziomie 0.5. Norma mówi o planowanych ludziach z zachowaniem minimalnej wymiany powietrza na kubaturze na poziomie 0.3. Nie czytałem w jakichkolwiek opracowaniach o wentylacji pojęcia chłodniejsze pomieszczenia. Jakieś źródła na poparcie tej tezy ? Wiatrołap wentylujemy bo a) jest pomieszczeniem mokrym b)samo otiweranie drzwi wejściowych nie zachowa nam komfortu c) inaczej będziemy mieli smród i tyle.
  4. Kubaturę tez się wentyluje i pod to projektuje. PliP. Koszty eksploatacji, niezawodność, odzysk ciepła, cena. Jedyne parametry które powinny Cię interesować.
  5. Nawiew na parterze powienineś mieć w salonie i pokoju. Tam gdzie ludzie przebywają mają być nawiewy tam gdzie są pomieszczenia mokre wywiewy. Nawiewy najlepiej nad źródłem ciepła a nie nad łóżkiem. Co do rekuperatora to przede wszystkim zwróć uwagę żeby miał oszczędne wentylatory na prąd staly. Wentylacja chodzi 24/365.
  6. Nie w naszym klimacie. Nawet zakładając idealną budowę wg. standardów nie obejdzie się bez źródła ogrzewania.
  7. We wszystkich opracowaniach przyjmuje się nie tylko normę wentylacji na osobę 20/30 m3 ale też minimalną wentylację pomieszczeń 0,3 objętości do 2.5 m na godzinę. Bez uwzględnienia tego nie ma komfortu. Żeby nie być gołosłownym link do standardów dla domów pasywnych http://passiv.de/downloads/03_certfication_criteria_residential_en.pdf Wentylacja wiatrołapu jest jak najbardziej prawidłowa. Wiatrołap traktujemy jak mokre pomieszczenie.
  8. Toniwa popatrz sobie na rozwiązania amerykańskie, wpisz HVAC i zobaczysz jak tam łączą te tematy. Przede wszystkim projektuje się pod grzanie i chłodzenie i stąd duże przekroje kanałów, wyloty powietrza w podłodze etc. Dokładają do tego rekuperację na oddzielnych rurach wentylacyjnych lub z częściowym zasilaniem obiegu grzejnego. Wady to niestety drogo bo grzanie powietrza bezpośrednio grzałkami jest drogie (chyba że piec gazowy albo pompa ciepła) , instalacja i piec zajmuje dużo miejsca. Jak już masz rekuperator to zgodzę się z T.B że najlepszym rozwiązaniej jest jakaś forma pompy ciepła - czy to jeden multi split czy więcej minisplitów bez łączenia z wentylacją.
  9. Taka opcja to chyba żeby zwiększyć wentylację i rozprowadzić ciepło po domu a nie zasilać kominek w powietrze do spalania ! Kominki palą znacznie więcej niż 1 kg/h... jedną szczapką to się długo nie napali. Wkład kominkowy powinien mieć szczelne doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Nie można polegać na dostarczaniu powietrza do spalania na rekuperatorze. Jest to niezgodne z normami i zdrowym rozsądkiem.
  10. Grzeję klimatyzatorami i tak ładnie osuszają powietrze. Aż za bardzo momentami. Stały pobór prądu na standby ok 30W idzie na grzanie sprężarki i czujniki. Ja bym wywalił te wentylatory bo pewnie Ci blokują przepływ jak nie pracują, podkręcił ogrzewanie i rozszczelnił okna. To powinno pomóc bez klimatyzatora. To są po prostu uroki wentylacji grawitacyjnej w zimie kiedy zaczyna działać i skądś musi ciągnąć powietrze.
  11. Moja pomyłka wygląda na to, że mam CA500 a nie 550. Słychać jakieś buczenie przy wyłączonych wentylatorach i raczej tego kiedyś nie było. Jak odłączę centralę przełącznikiem to zostaje mi już tylko wifi i alarm, brama w spoczynku - 9W. Może bypass się zablokował chociaż sterownik pokazuje, że wszystko ok. Ostatni serwis z rekuperatory.pl był 2 lata temu ale zużycia mocy to raczej nie sprawdzali.
  12. Koledzy i koleżanki, czy sprawdzaliście pobór prądu przez Wasze centrale na liczniku ? Mam zagwozdkę bo szukając oszczędności powyłączałem wszystko w domu i licznik pokazuje pobór 115W przy pierwszym biegu 20% wydajności i 240W przy wyłączonych wentylatorach ze sterownika ! Wygląda na to, że coś jest nie tak i sterownik nie odłącza wentylatorów. Centrala Zehnder ComfoAir 550 już po gwarancji.
  13. Archi a nie da się zwiększyć temperatury w obiegu na piętrze ? Zobacz ile Ci tam idzie bo grzejąc pompą ciepła masz COP minimum 3 a przy grzejnikach masz 1.
  14. Powietrze ogrzane idzie do góry. Żeby w wentylacji grawitacyjnej powietrze z zewnątrz weszło do domu musi wytworzyć się podciśnienie czyli musi działać poprawnie grawitacyjna. Nie opisałeś czy otwarty kominek ma jakąś możliwość zamknięcia. Na początek zobacz co się dzieje jak porządnie rozpalisz w kominku. Podejrzewam, że to był główny wyciąg wentylacyjny a reszta kratek to wynalazki późniejsze. Zakładam że nie ma podłączonej zewnętrznej dostawy powietrza pod kominek. Po rozpaleniu masz podciśnienie w salonie i powinno zaciągać powietrze z reszty pomieszczeń i z zewnątrz przez okna zapewniając wentylację i osuszenie pomieszczeń po staremu. Jeśli okna są za szczelne to zacznie zaciągać kratkami ze strychu ... Jak koledzy radzą w przypadku wentylacji tradycyjnej zacznij "obrzędy gromnicowe" i z kadzidełkiem czy świeczką obejdź dom i wtedy zobaczysz którymi otworami masz wlot powietrza a którymi wylot. Zobacz co się dzieje przy rozpalonym a co przy zgaszonym kominku, sprawdź jak dom reaguje na zamknięcie kratek w sypialniach czy łazienkowe zaczynają wtedy ciągnąć. Jak sobie to sprawdzisz to będzie łatwiej podjąć jakąś decyzję. Nie wiem czy to Twój dom czy wynajmowany i na jakie ingerencje możesz sobie pozwolić. Generalnie wylot na poddasze to koszmar bo wilgotne powietrze i więźba/izolacja się nie lubią. Taki strych powinien być wentylowany 2 kratkami. Sprawdziłbym na początek kominek bo to największy wyciąg teoretycznie, zasłonił kratki w pomieszczeniach oprócz łazienek, kuchni i przedłużyłbym wyloty kratek łazienkowych ocieploną rurą nad dach. Podcięcie drzwi to oczywiście dobry pomysł chociaz możesz zostawić je po prostu otwarte.
  15. Uzupełniając powyższe. Żeby miała sens to powinna w 90% pracować na obiegu zamkniętym i dmuchać z większą wydajnością niż to co jest dostepne z rekuperatora. Zdecydowanie lepiej za tą cenę założyć mini splita i nim dogrzewać / chłodzić.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...