Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

michal222

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    118
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez michal222

  1. Mógłbyś napisać, z którego dokładnie ogłoszenia na OLX skorzystałeś? Aktualnie pokazują się usługi dwóch osób ale jeśli dobrze zrozumiałem, Tobie wysłali płytę od razu, a w obecnych ogłoszeniach, płytę trzeba najpierw wysłać na analizę, naprawę i poczekać na odesłanie. U mnie błąd zaczął się pojawiać po 10 latach. Niby czasami wystarczy przelutować kondensator ale nie zawsze to pomaga.
  2. Też tak pomyślałem, ale nigdy tego nie ustawiałem i temperatura zasilania jest niższa niż przy "zwykłym" grzaniu. A jednak dogrzanie do 65°C wymagałoby więcej mocy niż dogrzanie do ustawionych 39°C. Zresztą wtedy rano woda byłaby jeszcze gorąca.
  3. Screen jest z programu Grafana, który mam połączony z systemem automatyki domowej Openhab, wszystko zainstalowane na Raspberry Pi. Temperaturę sprawdzam czujnikami DS18B20. Wszystko jest na razie w powijakach. Oprócz CAR, mam jeszcze rozdzielacz strefowy DIM V2 ABT, plus sterownik na górę domu (kaloryfery), plus osobne sterowniki na 3 pętle podłogówki. Jeśli chodzi o samo dogrzewanie, to jednak nadal coś się dzieje w nocy od ok. 1:30 do 2:30, pomimo ustawienia CAR ma OFF na kilka minut i nie ruszaniu pokrętła od CWU. Muszę albo poczekać i obserwować, albo ustawić jakąś kamerę, żeby nagrywała kocioł i potem sprawdzić
  4. Bardzo ciekawe jest to, co napisałeś. Ja mam ustawione grzanie CWU od 6 do 24 (opcja dogrzewania przy spadku o 2 stopnie od temp. zadanej) i też byłem przekonany, że w nocy kocioł nie dogrzewa zasobnika. Jednak z tego co widzę, rzeczywiście zasilanie CWU się odpala po północy (wziąłem jakiś losowy dzień z ostatniego tygodnia). Tylko jakąś niską temperaturą dogrzewa zasobnik (temperatura zasilania i tak jest za niska na wykresie, bo czujnik słabo przylega do rury). Może to przez to, że nie chodzi pompa obiegowa, więc wszystko się wolniej wychładza, chociaż i tak powinien dogrzewać podobnie. Zaraz wyłączę CAR na chwilę i nie ruszając pokrętła od CWU, będę obserwował w kolejnych dniach
  5. Wydaje mi się, że niestety Immergas nie ma żadnego dostępnego protokołu komunikacji. Jest dostępny bardzo drogi moduł Wi-Fi DOMINUS, ale pewnie ciężko będzie go spiąć z jakimś Openhab albo Domoticz. Gdybyś jednak znalazł coś ciekawego, daj znać, bo też mnie interesuje ten temat.
  6. Pogodówka może się idealnie sprawdzać przy instalacji bez termostatów, gdzie na rotametrach ktoś sobie ustawia dla każdej pętli inny przepływ. Wtedy im chłodniej na zewnątrz, tym temperatura zasilania obiegu wyższa i w domu utrzymuje się cały czas żądana temperatura. Ja co prawda też mam pogodówkę, mając rozdzielacz strefowy, sterowniki na pętlach podłogówki, termostaty na grzejnikach, bezprzewodowy sterownik włączający obieg dla grzejników i do tego CAR V2. Jeśli chodzi o interwały CWU, oszczędności na prądzie będą znikome, bo pompki cyrkulacyjne są raczej energooszczędne, jedyna oszczędność na gazie, to pewnie wyłączanie cyrkulacji na noc, bo po co woda ma krążyć i ogrzewać np. chudziaka. Sam mam ustawione wyłączanie pompki cyrkulacyjnej, ale po dodaniu interwałów grzania CWU na CAR V2, po jego zakupie, nie zauważyłem spadku zużycia gazu nawet o 1 m3 w skali miesiąca, porównując to z okresem, gdy nie miałem CAR, a więc zasobnik stale utrzymywał żądaną temperaturę.
  7. Czegoś tu nie rozumiem, przecież albo ustawia się stałą temperaturę zasilania obiegu, albo tą temperaturą steruje pogodówka. W Victrix X 2 tryb wakacyjny można ustawić pokrętłem na obudowie kotła, ale do ustawienia interwałów podgrzewania CWU rzeczywiście jest potrzebny CAR. Nie wiem natomiast, jak sprawa wygląda w przypadku Twojego kotła. Z własnego doświadczenia dodam, że u mnie nie zauważyłem żadnej oszczędności po ustawieniu interwałów dla CWU.
  8. Czytałem trochę o dobrych praktykach nawadniania (ustawienia w trójkąt, kwadrat), aby obszary nie pokrywały się "na styk', a głowice były od siebie w odległości 50-60% średnicy nawadniania, bo wydatek wody jest mniejszy bliżej głowicy. Jak do tego ma się np. technologia Rain Curtain w zraszaczach Rain Bird, która (przynajmniej w teorii) zapewnia równomierną dystrybucję wody? Gdyby ustawić jeden zraszacz rotacyjny i zrobić okrągły trawnik, to w których miejscach trawa będzie wysuszona/przelana? Czy są dostępne jakieś tabele z opisem wydatku wody na obszar, w zależności od odległości od głowicy?
  9. "Moduł Wi-Fi DOMINUS współpracuje z następującymi seriami kotłów: • Victrix TT • Victrix TT 2 ErP • Victrix EXA 1 ErP • Victrix Maior TT 1 ErP UWAGA: Moduł NIE WSPÓŁPRACUJE z kotłami z automatyką SUPERIOR oraz Victrix Zeus 26 1 oraz Victrix Zeus 26 2 ErP." Ciekawe, czy w takim razie współpracuje z kotłem Victrix X 24 2 I. Jednak wydanie na moduł WiFi 1700-2000 zł, po to aby mieć ograniczoną możliwość ustawień (przynajmniej patrząc na dostępne screeny z aplikacji), wydaje się lekkim przegięciem
  10. Możesz podać jakiś link do tego modułu? Chciałem coś poszukać na stronie Immergasa, ale nie działa katalog produktów.
  11. W tych sypialniach będziesz miał grzejniki, czy osobne pętle podłogówki? Jeśli grzejniki, to w pokoju, który się najszybciej wychładza, możesz wstawić CAR v2, a w pozostałych wstawić głowice termostatyczne i nimi regulować maksymalną temperaturę. W przypadku podłogówki, jeśli nie zależy Ci na dokładniejszym ustawieniu krzywej grzewczej i grzaniu CWU w przedziałach czasowych, pewnie spokojnie wystarczy sterowanie tym auratonem.
  12. Dzięki za informację. Kurcze, że ja tego nie wiedziałem wcześniej, jak padła pierwsza pompa. Musiałem trochę poprzestawiać w DIM, aby zmieścić standardową pompę, więc pewnie uznają mi to jako ingerencję w DIMa i moga nie uznać gwarancji na druga pompę. Wtedy dzwoniłem do serwisanta i mówił, że po 2 latach to już nic nie pomoże. Albo nie wiedział o tych 5 latach, albo wolał, żebym kupił nową pompę.
  13. Pisałem 4 miesiące temu, że de facto po 2 sezonach używania, padła mi pompa w DIM V2 ABT przeznaczona do grzejników. Wczoraj, po 3 sezonach, ustawiona na 1 bieg pompa do podłogówki przestała się kręcić i się mocno nagrzała. Na szczęście, akurat ta daje radę kręcić się na 3 biegu, więc może do końca sezonu wytrzyma (najwyżej dostanę wyższy rachunek za prąd), ale w lato trzeba będzie znowu zrobić przeróbkę na standardowe pompy. Albo mam pecha, albo filtr sznurkowy i zmiękczacz to za mało (nie mam w instalacji filtra siatkowego) i coś mi się w instalacji zapycha. Mam nadzieję, że nie popsuje mi się kupiona 4 miesiące temu Grundfos Alpha2
  14. @Gumisio Jeśli to dobrze sobie wyobraziłem, to tak być może dałoby radę to zrobić: CAR zostaje do zarządzania grzejnikami, tylko że musiałbyś go wstawić do pokoju z grzejnikami, który się najszybciej wychładza (nie wiem czy masz taką możliwość). Teraz zostają dwa rozdzielacze podłogówki (góra i dól). Pytanie, jak chcesz tym sterować, czy każdy z tych rozdzielaczy może się jeszcze podzielić na strefy (czyli masz np. w rozdzielaczu 6 pętli i zawsze mają się wszystkie otworzyć, czy czasami tylko np. 3 - garderoba z korytarzem, tylko 2 - pokój albo tylko 1 - łazienka, oczywiście to takie przykładowe zestawienie). Jeśli dany rozdzielacz podłogówki chcesz dzielić na strefy, wtedy potrzebujesz siłowniki na pętlach, a jeśli zawsze mają działać wszystkie pętle w danym rozdzielaczu, to wystarczą zawory, taki jak pisał @montixe i wtedy po prostu "załączasz" cały jeden rozdzielacz podłogówki. Ile stref, tyle potrzebowałbyś termostatów pokojowych plus przy każdym rozdzielaczu, taka skrzyneczka https://www.rehau.com/download/1722940/instrukcja-monta%C5%BCu-rozdzielacz-regulacji-nea-h-i-hc-954619-pl.pdf, przynajmniej opieram się o mój system. Być może wystarczyłby jeden taki rozdzielacz regulacji, ale wtedy między dwoma rozdzielaczami podłogówki musiałbyś mieć kilka wiązek kabli. Z takiego rozdzielacza regulacji do DIM musi iść kabel, aby załączać zworkę TA2, wtedy gdy któraś ze stref "potrzebuje" ciepła. Są też pewnie jakieś bezprzewodowe rozwiązania, ale to trzeba by poszukać. @sebastek09 Do X9 to raczej podłącza się sterowniki pokojowe, które wyłączą DIM po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju, więc wtedy może już być za późno, jak w obieg pójdzie np. woda o temperaturze 90 stopni. Oczywiście pod X9 też pewnie można podpiąć jakiś termostat przylgowy, założony na rurę zasilającą ciepłą wodę, który będzie włączony poniżej danej temperatury, np. 40 stopni (będzie symulował zworkę), a rozłączy się, gdy temperatura zostanie przekroczona.
  15. Widzę, że po wylogowaniu obrazek się nie pokazuje, tylko jak się jest zalogowanym. W każdym razie, takie zestawy i tak wyglądają podobnie (sterownik pokojowy, siłowniki na pętlach i rozdzielacz regulacji). A tego Tyboxa już masz kupionego? Nie wiem dokładnie jak wygląda Twoja instalacja, ale wydaje mi się, że mógłbyś użyć CAR do sterowania grzejnikami, a tego Salusa (albo jakiś inny system), do sterowania poszczególnymi strefami podłogówki, więc wtedy Tybox by nie był potrzebny.
  16. Myślisz o czymś takim, co jest u mnie zastosowane. Ja mam taki zestaw, tylko bez tego dodatkowego sterownika czasowego po prawej stronie (termostaty pokojowe same też mogą być sterowane czasowo): [ATTACH=CONFIG]373206[/ATTACH] Rehau jest dosyć drogi, więc pewine spokojnie mógłbym osiągnąć to samo, płacąc dwa razy mniej.
  17. Pewnie chodziło o stronę 16, ale to jest DIM 2 Strefy, więc z założenia jest to DIM z dwiema strefami o jednakowej temperaturze czynnika grzewczego, a nie jak pisał sebastek09, strefami "niskimi". Z poprzednich postów widzę, że rzeczywiście chodzi o wersję bez mieszaczy. Zmylił mnie tekst "z dwoma niskimi strefami". W przypadku DIM 2 Strefy, niestety nie wiem, czy podłączenie się pod X12 i X13 coś da, ale widzę też, że jest X7 - przyłączenie do termostatu bezpieczeństwa D.I.M. Być może wystarczyłoby podłączenie jakiegoś termostatu przylgowego i w razie przekroczenia temperatury, wyłączać całkowicie DIMa.
  18. Masz na myśli DIM V2 A-2BT? W dokumencie http://www.immergas.com.pl/resources/dokumenty/DIM/3021468-DIM-V2-A2BT/3021649_DIM_V2_ABT_INSTRUKCJA.PDF na stronie 10 są widoczne termostaty bezpieczeństwa, podpięte pod X12 i X13.
  19. Ostro pojechałeś. Ja też myślę nad takim rozwiązaniem właśnie, bo jak np. tylko jedna strefa podłogówki (najmnejsza z jedną pętlą) się załączy, to kocioł taktuje, bo szybko nagrzeje sprzęgło, a odbiór jest mały, potem znowu jest przerwa (oczywiście można to zmienić w parametrach kotła), bo moc minimalna jest za dużą, żeby grzać powoli, woda się wychładza i potem znowu na chwilę kocioł się włącza, no i tak w kółko. Może zrobię tak, że z każdym włączeniem podłogówki, włącza się też pompa do grzejników (tym bardziej, że teraz mam nową energooszczędną), tak żeby skoro już pracuje pompa w kotle, za jednym razem, pracowała też nowa pompa. Dodatkowo RTW101 będzie czuwał, żeby załączać grzejniki, jak np. podłogówka się nie załączy, a temperatura na górze spadnie. Wtedy zawór w pokoju, gdzie jest ten sterownik musiałby być nie rozkręcony, tylko ustawiony np. na 3 (co załóżmy odpowiada temepraturze 21 stopni), a RTW101 na 20,8 stopnia, żeby wyłączyć pompę, nim termostat w grzejniku sam się zamknie (bo inaczej grzałoby w nieskończoność).
  20. @montixe, odwołuję to co napisałem. Ty to masz przekombinowane rozwiązanie. Może nie w tym sensie, że niepotrzebnie, ale bardzo to skomplikowane. Ty masz DIM V2 A-BT i dodatkowo "symulujesz" 3 pompę, której fizycznie nie ma w DIMie? Dobrze rozumiem, że pompę Z2 masz zasilaną nie bezpośrednio z DIM, tylko osobno i tylko przekaźnikiem ją załączasz? Do TA1 w takim razie masz zrobione jeszcze dodatkowe sterowanie? Czy gdyby CAR podłączony do kotła załączał pompę podłogówki, a Tybox podłączony do TA2 też załączał pompę podłogówki (z tym, że mogłoby to działać niezależnie, czyli CAR by załączył pompę, nawet jeśli Tybox byłby wyłączony, czyli jakby zworka TA2 byłaby rozłączona), to czy to całe rozwiązanie z osobnym sterowaniem mieszaczem byłoby niepotrzbne? Chociaż chyba by to się nie sprawdziło, nie tylko przez tą zworkę, ale przez to, że nie wiedziałbyś skąd przyszedł sygnał i który zawór (piętro czy parter) powinien się otworzyć. Czy to samo byś osiągnął (bez dodatkowego kombinowania) mając DIM V2 A-2BT i np. CAR by sterował TA2, a Tybox TA3 i wtedy każda z pomp niskiej temperatury zasilałaby osobno podłogówkę na parterze i piętrze?
  21. Teraz wiem, że większego sensu to nie ma, ale podczas budowy, nie było czasu się na wszystkim znać i zaufałem instalatorowi. Przez niego, mam 3 strefy podłogówki (sterowanie przez regulatory Rehau Nea, podłączone do rozdzielacza regulacji, a na każdej z 6 pętli jest siłownik), a instlator dzięki temu pojechał sobie na wakacje z hurtowni, bo całość trochę kosztowała. Zostawił mnie z rozdzielaczem bez modułu sterowania pompą (chociaż są takie modele niewiele droższe), więc wszystkie 3 pompy (2 DIM i 1 w kotle) chodziły 24h na 3 biegu (wersja pomp nieenergooszczędna). Potem dokupiłem RTW101, żeby chociaż wyłączać pompę od grzejników, potem CAR V2, bo myślałem, że zaoszczędzę grzejąc czasowo CWU oraz dorobiłem do rozdzielacza regulacji przekaźniki, żeby wyłączać pompę od podłogówki, jeśli nie jest potrzebna. Zamiast RTW101 mogłem pewnie kupić CAR V2 bezprzewodowy i sterować grzejnikami. Osobne temperatury stref podłogówki pewnie mógłbym osiągnąć na przepływomierzach. Obecne rozwiązanie daje mi tylko większą kontrolę nad ustaleniem czasu, kiedy dana temperatura ma być ustawiona.
  22. U mnie CAR jest podpięty pod kocioł, tyle że nie steruje żadną ze stref w DIM, no ale to przekombinowane rozwiązanie.
  23. Ewentualnie może być taka sytuacja, jak u mnie, że do DIM są podpięte 2 sterowniki (podłogówka i grzejniki), a CAR nie służy do sterowania żądaną temperaturą którejś ze stref.
  24. Próbowałem jeszcze reanimować pompę z DIMa, ale okazało się, że jest jakieś przebicie na uzwojeniu (wyczyszczenie wirnika i zmiana kondensatora nie pomogły, ale sprawdziłem uzwojenia omomierzem). Dzwoniłem jeszcze do Grundfosa spytać się czy korpus pompy z DIM jest taki sam jak nowych Alpha2, ale mi powiedzieli, że oni nawet nie mają rysunków technicznych tych pomp produkowanych dla Immergasa, więc raczej na pewno nie będą pasować). Chciałem zostawić korpus, bo pompy 180 są tańsze, niż 130, które są u nas zamontowane, tak więc chyba czeka mnie przeróbka w DIM na standardowy rozmiar. Jedna rzecz mnie tylko martwi, powiedzieli mi, że elektroniczne pompy powinny być załączane nie częściej niż 4 razy na godzinę, co w przypadku grzejników jeszcze jest ok, ale jakbym chciał taką pompę elektroniczną do podłogówki, to w moim rozwiązaniu (3 osobne strefy podłogówki z siłownikami i sterownikami opartymi o PI), mogłoby się nie sprawdzić, bo pompa jest tam załączana nieregularnie kilka razy na godzinę. Pompa energooszczędna mogłaby teoretycznie chodzić cały czas, bo jak zamkną się siłowniki, to powinna zmniejszyć obroty, ale wtedy też cały czas chodziłaby pompa w kotle, co jest już takie średnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...