Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robaczywy

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    751
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez Robaczywy

  1. Tak to działa, u nas też wyszło 30000 za odrolnienie (wyłączenie z produkcji rolnej) terenu wokół domu + dróg dojazdowych, które wybudowaliśmy. Płace po 3tys rocznie. Niestety nawet jeżeli działka w MPZP zmieniła przeznaczenie z rolnej na budowlaną (tak było w naszym przypadku), to i tak trzeba ją wyłączyć z produkcji rolnej, za co pobierana jest opłata.
  2. Naprawde dobry wynik. U mnie w nowym domu, tylko podłogówka, po 3.5 sezonu (pompa odpalona w maju 2019) podlicznik dla pompy i pompek cyrkulacyjnych pokazuje 16000 kWh. W tym jest CWU. Łatwo policzyż, że daje to jakies 4500 kWh na sezon. Grzeje 230m2 w tym garaż z przedmuchami pod bramą i kilka okien wymaga regulacji. Bardziej do tematu - pompa musi byc dobrze dobrana, nie jest to urzadzenie dobre dla wszystkich budynków - albo inaczej w zalezności od górnego źródła i izolacji różnice w efektywności będa bardoz duże, ale ja poprostu odrzucam mozliwość palenia paliwem stałym bez względu na cenę, wtedy zostaje gaz vs pompa i tu nie ma lepszych ani gorszych rozwiązań. Obydwa są bezobsługowe. Co będzie dalej z cenami pradu i gazu, tego nie wiemy, a jakbysmy wiedzieli to byśmy byli na tyle bogaci, że by nas nie interesowało ile kosztuje ogrzewanie
  3. Dzięki za wyjaśnienie, ma to sens faktycznie.
  4. A ja mam takie pytanie, jak mierzycie temperaturę DZ w spoczynku? Macie czujnik w rurach pod ziemią? Pytam całkiem serio.
  5. Czy to dużo, czy to mało, to Panie kolego zalezy jaki gabaryt grzejemy i jak zaizolowany. U mnie pompa bierze około 4500 kWh na sezon CO i CWU. Ale nadal wiele CI to nie mówi.
  6. U szwagra ostatnio pompa stanęła z powodu zbyt niskiej temperatury DZ. Nie wiem ile było, ale jak mnie wezwal, żeby zobaczyć dlaczego rury zamarzają to było -1 na wejściu, na powrocie nie wiem, bo ta pompa tego nie pokazuje. Ma trzy sekcje po 200mb PE40. Czwarta jest uszkodzona przy wejściu do budynku i narazie odcięta. Przypuszczam, ze powodem jest to, ze DZ było zalane zimnym glikolem - ok 0c i odrazu po zalaniu pompa uruchomiona na 3 tygodnie - chodziła praktycznie bez przerwy. U mnie jest takie samo DZ (tylko wszystkie sekcje sprawne) i narazie na wejściu 5c zarówno przy starcie jak i po 8h pracy.
  7. Zrobiłem małe podliczenie jak to u mnie wygląda, ale taki bardzo na oko. Licznik od pompy pokazuje 16000 kWh od maja 2019. Z tego około 3000 kWh poszło na CWU. Zostaje 13000 na CO. W OZC miałem zapotrzebowanie na ciepło 14000 kWh, ale troche wieje niektorymi oknami i pod progiem, więc jest raczej większe. Biorę 15000kWh energii cieplnej. Liczę 3 i pół sezonu. To mi wychodzi 15000 x 3.5 = 52500; 52500 / 13000 = 4.04. Jesli te obliczenia mają jakis sens to taki wychodzi mi COP.
  8. W moim przypadku taryfa G12 (bez W) sprawdzała się do tej pory idealnie. Ogrzewanie i CWU pompą ciepła gruntową,gotowanie na indukcji, telewizor 75'. Ja pracuję z domu przy komputerze, żona nie pracuje zawodowo, wiec w praktyce nie ma u nas większego zuzycia w weekendy względem tygodnia. Zmywarkę odpalamy na noc - co nie jest zadnym problemem, bo akurat nazbiera się pełna. Pranie robimy albo między 13-15, albo po 22, co te nie jest problemem, jako ze jestesmy w domu, a start pralki i tak mozna zapropogramować. Gotowanie juz dowolnie jak pasuje, nie patrzymy na godziny. W ten sposób poza okresem grzewczym zuzycie roklada się mniej więcej 50/50, czasem ciut więcej w dzien, czasem ciut wiecej w nocy. W zimie za to przesuwa się to w stronę 70% tania / 30% droga. Pompa grzeje co do zasady 22-6 rano, chyba ze o 6 nadal jest poniżej 22.3 w salonie, to działa dalej. W praktyce przy większych mrozachh wyłącza się między 7 a 8 rano. Nie wiem jeszcze czy bede cos zmieniał z taryfa w tym roku, czekam na oficjalne ceny. Do tego założyłem FV 10kW w zeszłym miesiącu, a przy PV taryfa G12 wydaje się sensowna, bo w godzinach szczytowych mamy jednoczesnie największą produkcję.
  9. Do jakiej temperatury grzejesz CWU i jaki masz zasobnik? Tez mam APIC on/off tylko ze 10kW. CWU grzeje do 46 na jednym załączeniu, zasobnik 400l z jakąś wielką wężownicą. Miałem kiedyś problem z oprogramowaniem i nabiło mi kilkaset załączęń w cągu około tygodnia. Generalnie ilość załączeń waha się od 1-3 na dobę
  10. U mnie gruntowy Apic 10kW on/off. Grzeję do 46 stopni, zasobnik 400l z wężownicą do PC. Dogrzewam przy spadku do 42. Ciekawostka jest taka, ze ta pompa fabrycznie ma maks temp CWU 42 stopnie. Po telefonie do producenta z informacją, że taka temperatura grozi rozwodem odblokowali mi możliwość grzania do 47 z zastrzeżeniem, ze nie odpowiadają za ewentualnie uszkodzenie spręzarki w wyniku taktowania. Jednak u mnie ze względu na dużą powierzchnię wężownicy nie ma takiego problemu i CWU jest grzane do 46 na jednym cyklu.
  11. Mam 3x 16A, czyli macie rację, fizycznie mogę pobrać do 3.6kW na fazę, więc 7kW musi się odnosić do całości.
  12. O to mnie zaskoczyłeś, myslałem, że to jest na fazę. Mam zapis 7kW ilośc faz 3. Oznacza to, że moc umowną regularnie przekraczam, ale gorsze, że w takim razie muszę złożyć wniosek o zwiekszneie mocy, co 3 lata teu nie było możliwe i przypuszczam, że nadal nie jest, lub zejśc z panelami do 7kW, przy rocznmy zuzyciu na poziomie 9kW i planowanym dodaniu klimy :/
  13. Czy ktoś z tu obecnych mądrych głów może mi wyjasnić jak ma się moc przyłączeniowa budynku do mocy paneli? Mam moc 7kW trójfazowo. Fotowoltaikę chcę o mocy 10KwP, a najchętniej ciut więcej, bo jako rolnik dla ponad 10 mogę otrzyzmać dofinansowanie z programu Agroenergia. Moc przyłączneiowa zatem to po 7kW na fazę, a panele to sumarycznie 10kW, więc chyba nie powinno być problemu? Czy coś źle myślę?
  14. Dzięki Panowie, pewnie się w takim razie zdecyduję, Musze też zgłębić jak wygląda aktualnie sprawa dofinansowań i czy będę miał na to fakturę , ale wygląda na to, że trzeba się jednak przeprosić z PV, w której sens wątpiłem wcześniej
  15. Pytanie z mojej strony - z czego wynika twierdzenie że na nowych zasadach nie opłaca się montować PV mając pompe ciepła? Czy chodzi o to, że promowana jest autokonsumpcja? a w ziemie wiadomo - duze zpaotrzebowanie i mała produkcja. Mam pompe, która rocznie zuzywa około 5000 - 6000kWh rocznie, całkowite zużycie w domu zamyka się w 9000kWh. Za co grzejąc w G12 płaciłem rocznie około 4200zł i nie myślałem o PV, Ceny będą rosły, a ja mam możliość założenia paneli o mocy 10kWp (rozumiem, że tyle mniej więcej potrzebuje) w cenie 30000zł (montaż na gruncie, znajomy zajmuje się montażem). Czy jest to waszym zdaniem dobry pomysł?
  16. Te 2000 kWh i 2zł powyżej, to raczej tak rzucone póki co, ale cóż, coś się wymyśli, może jakieś mieszkanie dwulokalowe się zrobi, może jakies fikcyjne rozwody itp...Liczenie zuzycia per licznik raczej uwolni pokłady kreatywności wśród ludu
  17. Cześć, Mamogrzewany garaż, ale mam problem z uszczelnieniem w miejscu gdzie zamknięta brama garazowa dotyka podłoża. Wylewka kończy się przed linią bramy, zatem początkowo zamknięta barama jakby wisiała w powietrzu. Nastepnie wstawiłem pod bramę na sztorc XPSa, więc uszczelka bramy dochodziła do XPS i było chwilowo ok, ale wiadomo, chodzi się po tym, jeżdzi, styrodur się odkształcił i są dziury i przewiewy po zmaknięciu. Macie pomysł co z tym zrobić? Narazie nie ma kostki, więc za styro nie ma już nic, tylko uskok. Druga sprawa, do tylnej ściany garażu przylega łazienka na długości około 3m i łazienka / podłoga w łazience mocno się wychładza, czy dobrym pomysłem będzie zaizolować tę ściane? 5-10cm styro. Garaz jest ogrzewany, ale założenie jest zeby tam utrzymywać maks 15 stopni.
  18. Dzięki, zdecydowałem, że tak zrobię
  19. Cześć, Dom już jest zamieszkały, ale postanowiłem dorobić gniazdka pod TV i wbudować w ściane kanał, przelot na kable do wiszącego TV. Zrobiłem w tym celu dziurę około 15cm szer i 1m wysoka. Jak to najlepiej obrobić po wstawieniu kanału? Kanał plastikowy. Znalazłem dwie opcje: 1. umiescić na klej / piankę kanał w scianie, dołożyć od frontu dociętą płytę gipsową, W łaczenie ze ścianą wtopić flizelinę i zaszpachlować Uniflotem. 2. Posmarować tunel betonkontaktem, zatynkować.na równo ze ścianą, zeszlifwać. Pomalować. W przypadku opcji 1 boję się pękania - z drugiej strony bedzie pękało za szafką RTV i TV, więc nie jest to dla mnie wielki problem W przypadku opcji 2 będę mógł malować po min 2 tygodniach, a malowanie jest planowane na ten tydzień. Macie jakieś inne pomysły?
  20. Ja zamawiałem rury na dolne źródło bezpośrednio u producenta - Pipelife i była możliwość kupienia zwoju pe40 do 400mb, ale robić taka pętle to bez sensu.
  21. Pewnie jest to jakies rozwiązanie, ale na pewno nie dla ogółu. To jeszcze bardziej niszowe niż "DZ tymi ręcami robione"
  22. Jestem prosty chłop z pompą gruntową on/off, więc nie wiem dokladnie jak tam sobie powietrzne inwertery radzą, ale na mój rozum to tym bardziej dotyczy. Im mniej masz wody w górnym źródle, tym trudniej pompie rozwinąc skrzydła, gdyż musi pracowac na odpowiedniej delcie. Gdy jest jej mało, to na powrocie szybko zacznie dostawać zbyt wysoką temperaturę. U mnie jest około 1800mb podlogowki plus dobiegi, co daje ponad 200 litrow i problemu z taktowaniem pompy nie ma, bufor nie jest potrzebny, a to stałe 10kW. Jednak np. na CWU pompa miała fabrycznie limit 42 stopnie - tak tez bylo napisane w katalogu - serwis tłumaczył, ze to dlatego, że im wyzej bede grzał, tym większe ryzyko taktowania. Ostatecznie odblokowlai do 47 stopni i jest ok, grzejąc CWU temp zasilania dochodzi do 52 stopni i również bez taktowania w jednym cyklu nagrzewa CWU - dizęku duzje powierzchni węzownicy. Na grzejnikach z małym zładem wody, może być własnie taki problem ze grzejniki tego ciepła nie odbiorą
  23. To czy bufor do PC jest potrzebny zależy od górnego źródła, to że jest ono podłogówką to zbyt mało informacji.
  24. Robaczywy

    Piana czy wełna?

    Możemy tez zapytać dlaczego Kanada, USA i skandynawia robi pianę i temat kręci się dalej
  25. 2000zł róznicy to dużo. Ja mam emaliowany, 400l z węzownicą 4m2. Pompa on/off 10kW pięknie grzeje wodę do 47 stopni w jednym cyklu, bez żadnego taktowania. Płaicłem za niego 2600, teraz widze, że są już po 3600.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...