Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pdw88

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    91
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pdw88

  1. Dwukrotnie uległ sterownik pompy głębinowej Ibo. Trzeba postawić na inny produkt. Nastawiałem się na BRIO Tank. Jeden ze sprzedawców zaciekawił mnie produktem firmy Pedrollo. Ma ktoś doświadczenie z tym modelem ? https://allegro.pl/oferta/wylacznik-cisnieniowy-pompy-easy-press-pedrollo-11100570133?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrod_pla_pmax&ev_campaign_id=17967348638&gclid=EAIaIQobChMIlL_E06nI_gIVzeyyCh020AKLEAQYASABEgIADvD_BwE
  2. No i jestem po wycenie speców od Panasonica. Wg ich opinii należy zamontować Panasonic SERIA T-CAP GENERACJA H 9kw, pod zastanowienie pozostaje wybór - 1 faza vs 3 fazy. Oznajmiono mi, iż z racji termostatów, należy zamontować bufor 100 l. Teraz jest pytanie co do zasadności samych termostatów, zostawić czy zdemontować? Dobór pompy oparty na kalkulacji: https://cieplo.app/wynik/u5dj Proszę o podpowiedź odnośnie ww. kwestii.
  3. Panowie mam problem z włącznikiem pompy głębinowej IBO . Otóż już drugi raz wyrwało z kruciec z włącznika, który jest zamontowany w pionie. Co jest grane pompa po wyłączeniu utrzymuje takie duże ciśnienie, że wyrywa króciec z gwintu obudowy włącznika? Zauważyłem, że w droższym modelu - Brio 2000m jest - krócieć od strony pompy jest skręcony dodatkowo wkrętami po obwodzie jego kołnierza, u mnie jedynie zalane łączenie klejem.
  4. Zestaw solarny zamontowałem z dotacją gminy, w związku z powyższym muszę je posiadać jeszcze 3 lata. Szkoda odpinać od instalacji. W maju wygaszałem piec i do rozpoczęcia sezonu grzewczego, zasobnik 300 litrowy był podgrzewany przez kolektory. Wyłączenie pompy na sezon letni to niewłaściwe rozwiązanie ?
  5. Mam taki zasobnik, do którego jest podłączony obieg pieca co oraz kolektorów słonecznych. https://allegro.pl/oferta/galmet-wym...ler-6849635045 Na szybko znalazłem taki, pozwoliłby na użytkowanie solarów i pompy? https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi-plus Ktoś użytkuje solary i pompę ? Są plusy takiego rozwiązania ?
  6. Taki zapewne jest zamysł instalatora. Pozwoliłem sobie na założenie nowego tematu, by ugruntować swoje stanowisko co do zasadności połączenia dwóch źródeł zasilania w cwu. Co z pompą w lecie, gdy solary pracują efektywnie? Wyłączona?
  7. Planuję wymienić piec na ekogroszek na pompę ciepła. Dotychczas zasobnik cwu zasilany był piecem co oraz solarami. Podczas wizji instalatora Panasonica dowiedziałem się o konieczności rezygnacji z instalacji solarnej. Nie ma możliwości podłączenia pompy oraz solarów? Czy taki układ jest zasadny? Co z pracą pompy w lecie, gdy praktycznie 100% ciepłej wody pochodzi z solarów?
  8. Mam taki zasobnik, do którego jest podłączony obieg pieca co oraz kolektorów słonecznych. https://allegro.pl/oferta/galmet-wymiennik-sgw-s-b-300l-solarny-2-wez-bojler-6849635045 Rozumiem, że problem jest tutaj mała powierzchnia wężownicy. A czy taki system pozwoliłby na użytkowanie solarów i pompy? https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi-plus
  9. Czyli musiałbym wymienić zasobnik cwu na taki o dużej powierzchni wężownicy? Szkoda mi rezygnować z solarów, bo fajnie się od wiosny sprawdzają.
  10. Odwiedził mnie jeden z instalatorów specjalizujący się w Panasonicu. Szybki rzut na dom, kotłownię oraz wyniki z obliczeń z "ciepło właściwe". Czekam teraz na dobór pompy i ofertę cenową. W szybkiej opinii - "9kw to za mało, 12 a może i 16 trzeba będzie..." Zaskoczył mnie stwierdzeniem, że solary trzeba będzie odłączyć, bo nie będą współpracowały z pompą. Proszę ugruntujcie moją wiedzę, nie ma sensu spinać istniejącej instalacji solarnej (3 panele + zbiornik 300l) z pompą Panasonica?
  11. Przy własnym zbiorniku, masz wolny wybór w kwestii dostawy gazu. A to zapewnia niższe ceny...
  12. Czym przykleić luźne zawiasy w ościeżnicy drewnopodobnej (płyta wiórowa)? Wszystkie trzy zawiasy są tak luźne, że mogę wyjmować palcami. Brak jest w nich śrubek, które mocują je do ościeżnicy, więc jak wnioskuję były one wkręcane.
  13. O zaczyna się konkretyzować. Czy jest sens montażu 12kW? Troszkę się obawiam, że zainstaluje na styk i będzie problem
  14. Wspólna ściana pomiędzy domem a garażem nie jest docieplana. Garaż jest w bryle budynku, a więc docieplony jest identycznie jak dom. W analizie ciepłowłaściwe temperatura jest przyjęta jednolicie - 23 stopnie. Wpisałem powierzchnię zabudowy, czyli aplikacja policzyła całą bryłę z garażem.
  15. hmm, garaż normalnie użytkowany, czyli otwierany do 4 razy w ciągu doby. Na grzejniki w garażu nie jest podawane ciepło, za wyjątkiem chwilowego otwarcia drzwi, gdzie termostat dostaje powiem zimnego powietrza z zewnątrz. W samej kotłowni jest ciepło i przez otwarte drzwi ciepło dostaje się do garażu. Przed chwilą sprawdziłem temperaturę i jest 13 stopni, przy zewnętrznej 0. Może lekko przesadziłem z 16 ale zakładam ze pompa ciepła sama w sobie nie będzie powodowała ogrzewania kotłowni i tym samym garażu. Sezon to 4 t groszku, po 1400 to 5600. Wg załączonej kalkulacji - 3,9t , po korekcie ceny na 1400zł/t wychodzi podobnie
  16. Temperatura w garażu wynika z tego, że w rogu garażu jest wyodrębniona kotłownia na ekogroszek. Piec generuje ciepło, które rzutuje na temperaturę w garażu. Dwa grzejniki tam zlokalizowane na termostacie są ustawione tylko na poziom "śnieżynka". A to powoduje jedynie ich chwilowe uruchomienie przy dłużej otwartej bramie w mroźne dni. Doprecyzuje ze prócz wspomnianej PV 5,52 kW, mam zainstalowane solary ze zbiornikiem CWU 300l - 4 domowników. W chwili obecnej w lecie piec jest wygaszony, dzięki korzystaniu własne z solarów. Proszę o wskazówki co do mocy pompy i ew, szacunku zużycia energii elektrycznej
  17. Proszę o interpretację poniższych wyników zaczerpniętych z portalu ciepło właściwe pod ktem dobory pompy oraz zużycia energii https://cieplo.app/wynik/mdtx W powierzchnię wliczony jest garaż o powierzchni 50m2, w tym momencie nie jest ogrzewany z uwagi na kotłownię, która przy zakręconych grzejnikach w garażu utrzymuje temp, rzędu 15 stopni. Dół podłogówka, poddasze grzejniki stalowe. Na dachu PV 5,52 kW
  18. Pozwolę nieśmiało podłączyć się do tematu. Dorosłem do zmiany z ekogroszku z pompę ciepła. Niestety nie mam za bardzo wiedzy na temat sposobu doboru mocy pompy i chciałbym poradzić się doświadczonych użytkowników przed wizytą speców. Otóż spalam przez sezon 4 t eko "ruskiego" węgla. Mam zamontowane solary do cwu i PV 5,5kW. Dom bez podpiwniczenia, parter + użytkowe poddasze. Dół podłogówka, góra grzejniki stalowe płytowe. Temperatura w domu 22-23 stopnie. Lokalizacja - wschodnia granica kraju. Powierzchnia użytkowa 217m2. Wg audytu energetycznego: EU 47,9 kWh/(m2 rok) EK 92,14 kWh (m2 rok) EP 118,38 kWh (m2 rok)
  19. Im więcej artykułów, tym mniej rozumiem. Fakturę za instalację mam z 25.01.2021r., czy będę mógł się ubiegać o dofinansowanie?
  20. Owszem lukarna i kawałek komina jest. Czy za te pieniądze warto czy szukać innej opcji?
  21. Takie rozwiązanie otrzymałem podczas wizji firmy. Czy to jest dobry układ ze te pieniądze?
  22. Witam, powoli dojrzewam do zmiany medium ogrzewania mego domu. Aktualnie ogrzewam piecem na ekogroszek Galmet 16kW. Spalam rocznie około 4,2 - 4,5t ruskiego eko, za który płacę jakieś 700zł/t. Jestem w tygodniu poza domem, zjeżdżam na weekend, czyli na czyszczenie pieca i zasyp. Zastanawiam się nad propanem lub pompą ciepła. Mieszkam na wsi i na gaz ziemny nie ma szans. Co polecacie?
  23. Dostałem ofertę na 5kw z takimi oto komponentami: MODUŁ PV RISEN RSM 120-6-340M MONO HALF CUT CZARNA RAMA - 16szt.; INWERTER SOLAREDGE SE5K-RW0TEBNN4 trójfazowy WiFi; Optymalizator SolarEdge P370-5R M4M RM; Montaż na dachówce betonowej. Koszt 24 000zł Może Koledzy odniesiecie się do tej oferty?
  24. Czas najwyższy podłączyć jednostkę centralną. W garażu schodzą się na przeciw siebie dwie rury Borysowski w pionie, jedna z parteru druga z piętra, a obok pod kątem 90 stopni zawieszona jest jednostką Profi. Jaką kształtką połączyć te dwa piony by zrobić wyjście pod wspomnianym kątem?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...