
ianb
Użytkownicy-
Liczba zawartości
32 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez ianb
-
Potrzebuję ok.100-150 stempli budowlanych. Jeśli będą świerkowe - będzie idealnie.Biorę i sosnowe. Bobry szaleją w Horodniance i muszę trochę wspomóc brzegi. Z góry dziekuję za wiadomości na priv.
-
Jeśli sprawa jest jeszcze aktualna mogę polecić ekipę. Robił u kilku znajomych . Mój fachowiec od podłogi drewnianej był "zachwycony".
-
Jaki rejon B-stoku lub okolic?Być może mogę pomóc. Zbyt daleko nie mogą jeżdzić. Ewent.na priv.
-
Dom w stanie surowym co zamontować piec gazowy, pompe ciepła, kominek z płaszczem
ianb odpowiedział TOMIJULKA → na topic → ABC instalacji
@Truteń piszesz, że nie ma zmiłuj się jeśli chodzi o brudną szybę w kominku z PW. Z dotychczasowych doświadczeń śmiem twierdzić, ,że może być inaczej.Miałem do tej pory chyba wszystkie rodzaje kominków. Bardzo tradycyjny z otwartą komorą spalania, rozprowadzeniem grawitacyjnym.Obecnie używam z wymuszonym nawiewem i w budynku mieszkalnym z PW. Kominek Aqua z systemem tzw.czystej szyby. B.suche drewno/ dla twardych gatunków stosuję sezonowanie przez minimum 3 lata/ Po 3-4 tygodniach niewielkie "zacieki" w górnej części szyby i konieczność czyszczenaia. System może trochę przekombinowany, przy dwufunkcyjnym kotle gazowym .Gaz z sieci.Ale jeżeli ma palić się w kominku codziennie /to wymóg żony/ - na podstawie dotychczasowych doświadczeń i opinii znajomych, którzy użytkują z PW wybrałem te rozwiązanie i jestem b.zadowolony.- 16 odpowiedzi
-
- co zamontowac
- gazowy
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Myślę ,że tańszym i bardziej sensownym rozwiązaniem jest zakupienie odkurzacza kominkowego Używam go od dwóch sezonów i spisuje się rewelacyjnie. Podczas wybierania popiołu szufelką lub opróżniania pojemnika na popiół, w który kominki są wyposażone, nie ma opcji żeby nie zapylić otoczenia kominka. Jedynie trzeba dbać o czystość filtra i worka . Palę intensywnie/ kominek z płaszczem wodnym/. Raz w tygodniu czyszczę dokładnie filtr i worek- usuwanie popiołu odbywa się bezpyłowo. Szufelka służy tylko do usunięcia drobin drzewa i kory oraz pylu z tychże. W żadnym wypadku do usuwania resztek popiołu, zresztą ostrzega przed tym producent odkurzaczy centralnych.
-
Namiary wysłałem. Oczywiście tak jak z wszystkimi fachowcami twarde negocjacje cenowe. Ja miałem dobry start, bo wczesniej, w tym samym roku robił zabudowy u siostrzeńca i syna.
-
Ocieplenie poddasza? Czy z obróbką płytą kartonowo-gipsową? Ceny trochę różnią się, w zależności , czy jest to dach dwuspadowy czy wielospadowy. Jeśli kompleksowa zabudowa z szpachlowaniem, mam dobrą ekipę. Robił kilka poddaszy plus sufity podwieszane u mnie i u znajomych.Szpachlowanie idealne. Namiary podeślę na priv , jesli będziesz zainteresowany.
-
Proponuję zainwestować jeszcze 200 zł/ lub mniej , w zależności jaką szufelkę wybierzesz/ i koniecznie zrobić jedną więcej - bezpośrednio przy kominku. Nie ma opcji aby w tym miejscu nie naśmiecić. Ruch mopem lub nawet ręką i mam czysto. Syn pominął ten punkt i do dzisiaj żałuje. Konieczność przyniesienia zmiotki , szufelki. Pozdrawiam.
-
Dom w stanie surowym co zamontować piec gazowy, pompe ciepła, kominek z płaszczem
ianb odpowiedział TOMIJULKA → na topic → ABC instalacji
Mam podobne rozwiązanie. Gaz, rekuperacja plus kominek z płaszczem wodnym. Rekuperator , podobnie jak u Łukasza80 ma mi zapewnić komfort "świeżego "powietrza, odpowiednią wilgotność. Nie podchodziłem do tego w kategoriach odzyskiwanego ciepła. Oczywiście spełnia i tę rolę. W br. przy temperaturach -25 C nawiewane powietrze nie było chłodniejsze niż +12.5C.Trudno znalężc konkretne opracowania, które podadzą okres zwrotu tego urządzenia. Paneli słonecznych nie rozpatrywałem-rzadko w okresie ichopłacalności -jesteśmy w domu. Nikt nie potrafił też przekonać do pompy ciepła. Jest na forum wątek, gdzie podawane są konkretne inf.użytkowników tych urządzeń. Za to z całym przekonaniem polecam kominek z płaszczem wodnym. Przetestowałem poprzednio zarówno kominek z rozprowadzeniem grawitacyjnym jak i wymuszonym-nawiew. To drugie rozwiązanie było już lepsze, ale denerwuje mnie słyszalny ruch powietrza w kanałach. Budując ten "ostatni" dom zamontowałem z płaszczem- to jest to. Po 20 min.mam ciepłe "wieszaki" w łazienkach, moment pożniek kaloryfery i podłogę/o ile nie nastąpiło jej mocne wychłodzenie/. Pozdrowienia.- 16 odpowiedzi
-
- co zamontowac
- gazowy
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Obskurne ogrodzenie sąsiada w granicy - co zrobić??
ianb odpowiedział mixies → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
Dziękuję za podpowiedzi odnośnie "lica" płotu.Też nielogiczne wydawało mi się rozwiązanie -ładniejsza strona dla sąsiada.Zwłaszcza, że w praktyce trzeba postawić na swojej działce, zapłacić za to i jeszcze patrzeć na konstrukcje. Trochę dzisiaj jeżdziłem po podmiejskich osiedlach i obserwowałem ogrodzenia. Ok70% ogrodzeń ma właśnie to niekorzystne dla inwestora rozwiązanie - działki sąsiednie nie mają zabudowań. Albo takie same podpowiedzi wykonawców, też oczywiście nieznajomość przepisów. Pozdrowienia. -
Obskurne ogrodzenie sąsiada w granicy - co zrobić??
ianb odpowiedział mixies → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
Mam zgodę sąsiadów na budowę ogrodzenia po granicy, bez ich udziału w kosztach. Podmurówka + sztacheta drewniana.Wykonawca twierdzi,ze przepisy nakazują mi ulokowanie elementów konstrukcji metalowej ze swojej strony a sztachet od strony sąsiada. Czy ma rację? Nigdzie nie mogę znależć przepisu w tym konkrecie. Odwrotną sytuację widzę na zdjęciu w pierwszym poście tego tematu. Dziękuję za wskazówki. -
Palę w kominkach od kilkunastu lat.Generalnie twarde drzewo - grab, jesion, buk, dąb- używam po min.2 latach.Tak jak pisze CoolaTT , ostrożnie z dębem.Jego kwasowość i zawarte garbniki mogą powodować niszczenie przewodów komunowych. Rzadko się zdarza ,że w przewodzie kominowym mamy wkład z blachy kwasoodpornej. Duże znaczenie odgrywa miejsce składowania.Układałem przy ścianie pólnocnej, nieporozumienie.Estetyczna wiata w przewiewnym i nasłonecznionym miejscu rozwiązała problem. W Twoim przypadku, tak jak radzi CoolaTT na najbliższy sezon będzie najlepsza brzoza. W chwili obecnej trochę palę tą przewidzianą na następny sezon. Do końca nie jestem zadowolony.Ale częściowo wynika to z tego ,że polana przygotowuję bardzo grube.Na każdy sezon mam też 2-3 m3 osiki. Wysycha idealnie w ciągu lata.Mała kaloryczność, ale jak podpowiadali mi kominiarze, użytkownicy kominków, osika posiada właściwości"czyszczące" przewody kominowe. Ostrożnie też z gotowym drzewem sprzedawanym przez tartaki tzw.podsuszanym. Ładnie przesuszone z wierzchu /poprzez nawiew /, w środku duża wilgotność. Pozdrawiam.
-
Znajomi przez wiele lat kupowali drzewo do kominka w nadleśnictwach. Kiedy stanąłem przed tym problemem zacząłem szukać innych możliwości.Biorąc pod uwagę całkowite koszty. Znalazłem dostawcę z ok.Pisza. W ofercie ma wszystkie gatunki drewna. Za grab, pocięty, połupany, ułożony na skrzyni samochodu lub paletach płaciłem po 190 zł/m3. Do uzgodnienia długość polan i ich grubość. Dodając wszystkie składniki kosztow, przy zakupie w nadleśnictwie , wychodzi prawie to samo. Grab sezonuje . W międzyczasie kupiłem mieszankę osika,brzoza,dąb w metrach po 120 zl za metr przestrzenny /bieżące ogłoszenia lokalne/- tym paliłem dwa ostatnie sezony.
-
Sorry, KDariuszK. Data postu wskazuje, że stan surowy masz dawno skończony. /?/Ale może przyda się komuś kto zaczyna w tym roku.
-
KDariuszK. Skończyłem budowe.Szczęśliwie mieszkam. Odnośnie hurtowni. Budując kilka lat w ok.Ełku zawarłem umowę z firmą Murbet na mat.budowlane z określonymi rabatami na poszczególne pozycje. Świetne rozwiązanie. Szukałem podobnego trzy lata temu w B-stoku. Niestety nie znalazlem lub oferowane rabaty były niskie. Zresztą i tak przy każdym zakupie sugerowałem się ceną jednostkową. Budowa w Kleosinie. Blisko Bestpol. Sporo rzeczy kupiłem u nich- ale tylko z uwagi na cenę.Beton komórkowy-mieli najtaniej, cement.... Solidni jeśli chodzi o terminy dostaw, z reguły wszystkie drobiazgi mają na stanie. Robiłem wyceny w Amaro- lepsze ceny dostałem na ten sam towar w Dach Servis na Ciołkowskiego -krycie dachu. Generalnie, raczej sugerowałem się ceną, a nie przywiązaniem do jednej hurtowni. Trochę mat. kupiłem z polecenia firm wykonawczych, mają dobre układy i ceny /oczywiście sprawdzałem /
-
Dzustaa.Zdecydowaem się na Brassa-celtycka-cementowa.Żona skłaniała się ku jakiejś wersji błyszczącej,mi zdecydowanie podobał się mat. Przeszła moja wersja- i było to jedno z nielicznych zwycięstw. Brak wysokiego drzewostonu, w przyszłości też nieprzewidziany. 12 lat wcześniej kryłem cementową z Pro Dachu z Ełku.Jakość wykończenia krawędzi dolnych dachówek zdecydowanie gorsza. Od strony północnej pojawiają się nieśmiało porosty na dolnej, mocno chropowatej powierzchni. W ubiegłym roku wypróbowałem na kawałku myjkę wysokociśnieniową- można przywrócić stan fabryczny. Przejrzałłem wycenę , przy gąsiorach jedyną dodatkową pozycją są klamry gąsiorów / pozycja drobna 120 sztx 56 gr/. W początkowej wycenie Fakro. Po rozmowach z dekarzem zdecydowałem się na Roto 7, w ostatniej chwili zaszalałem i wziąłem Roto 8.Jestem zadowolony. Syn ma roto 7. U niego , pomomo większych nastawień rekuperacji , czasami pojawiają się skropliny na wewnętrznej szybie. Ja jeszcze u siebie sie z tym nie spotkałem. Dla laika /to ja/ Roto 8 ma specjalny system docieplenia ramy okna.Jeszcze jakieś du....le , o tym chętnie mówią sprzedawcy. Miałem umowę z dostawcą / poprzez dekarza/ - 140 dachówek prostych zostało zabranych po wykonaniu dachu. Przy okazji uwzględniono ok.40 szt, które były pęknięte po rozpakowaniu palety. Pozdrawiam.
-
Ciekaw jestem podpowiedzi forumowiczów . Ja bałem się ekipy, która umie wszystko.Korzystałem z poleconych przez znajomych ekip na poszczególne etapy budowy.Wyszło calkiem przyzwoicie.90% z nich z pełną świadomośią polecam dalej. Podobny dylemat jak Ty ma dzisiaj moja siostrzenica. Też szuka podobnego rozwiązania/brak czasu/. Pozdrawiam
-
Ile to ktoś tani? Ja płaciłem 400 zł.
-
Fakt, firmy handlujące pokryciami dachowymi z reguly posiadają ekipy dekarskie, które polecają. W moim przypadku było odwrotnie. Polecona ekipa/ kryli u znajomych, siostrzeńca/współpracowała z jedną z takich firm. Na ekipę zdecydowałem się , cena była konkurencyjna, opinie pozytywne. Niezależnie , sam zrobiłem kilka wycen. W międzyczasie szef ekipy dekarskiej rozpoczął współprace z Servis Dachem / Ciołkowskiego/- za jego pośrednictwem dostałem najlepszą ofertę z dotychczasowych. Czasami trochę trudno u nich z terminami.Poleciłem 4 osobom - jak do tej pory są zadowoleni.Ja też. Szef ekipy- Paweł.Jeśli będziesz zainteresowany podam namiary na priv.
-
Czego w urządzaniu domu nie zrobilibyście ponownie?
ianb odpowiedział ozzie → na topic → Doświadczenia i rady, tych którzy już zbudowali
Walcząc o jak najmniejszą powierzchnię użytkową zdecydowałem się na schody zabiegowe.Dzisiaj posiedziałbym jeszcze tydzień z architektem nad planami. Nam nie sprawiają jeszcze kłopotów, miałem ostatnio wizyty cioć.Zauważyłem, że dla osób starszych ten układ jest nienajlepszy.Jednak poruszanie się po schodach, z tradycyjnym podestem , jest o wiele łatwiejsze.- 9 165 odpowiedzi
-
- abc instalacji
- alarmy
-
(i 109 więcej)
Oznaczone tagami:
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektem
- architektura
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bramy garażowe
- budowa
- budował
- chudziak
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- elewacje zewnętrzne
- fasada
- firany
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gaz
- gdybyś
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- kaskady
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- kotły
- lista płac wykonawców
- materiał
- miedź
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- o oblicówkach
- ogród
- ogrody
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- osb
- oświetlenie
- pilawa
- piwnica
- plan
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przemyślany
- przyłącza
- pustak
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- się
- solary
- stropy
- taras
- thermobel
- tynki
- ustaliłbyś
- wentylacja
- więźba
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- współczynnik
- wykończenie ścian
- wymiana doświadczeń
- zasłony
- zewnętrzne
- zużycie prądu
- ławy
-
Nawet się nie zdziwiłem, że moja teoria jest błędna.Chociaż dla mnie Twoje wytłumaczenie jest odwrotnością mojego tlumaczenia.Nieważne.Istotny jest wzrost wilg.powietrza wywiewanego, pomimo iż część wilgoci jest usuwana w formie skroplin.
-
Dzięki za podpowiedz.Magik , który montował rekuperator / do niego mam stosunek obojętny, zrobił swoje,wszystko dziala/ nie miał wpływu na zostawienie kratek went.grawitacyjnej.Była to moja decyzja. Trochę na zasadzie "nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu/.Chciałem mieć możliwość ewentualnego powrotu do wetylacji grawitacyjnej w wypadku dłuższego braku prądu, ewentualnie w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy czasami rek odpoczywa. Problem z ciągiem zwrotnym miałem z jednym kanałem. Przed chwilą go zatkalem u wylotu komina- problem zniknął.
-
Przlączam się do prośby. Mam podobny problem. Posiadam rek. Pomimo zamkniętych / wiadomo , że nie do końca jestem ją zamknąć/ kratek grawitacyjnych, w dolnej łazience często czuję zapach dymu .Komin wyprowadzony ponad kalenicę, dodatkowo podwyższyłemwylot systemu.Jak było czuć tak dalej czuć. Z góry dziękuję.
-
Zgodnie z obietnicą wracam do tematu temperatury i wilgotności w swoim garażu. Przez kilkanaście dni starałem się regularnie dokonowyać przynajmniej 3 pomiarów dziennie.Zarówno temp. i wilg. wyrzucanego powietrza z rek., jak i tych samych wartości w garażu. Temperatury na zewnątrz optymalne do tego zadania.Od +7 do -24 .Tak, tak-ok.B-stoku. Trochę też kombinowałem z różnymi nastawieniami rek. Od równych nastawień wywiew /W/- nawiew /N/, do ustawień W>N nawet o 20%.Krótko o tym. Nie zauważyłem istotnych różnic w temp.i wilgot. wyrzucanego powietrza w garażu. Miało to jedynie wpływ na efektywność pracy urządzenia. Wilgotność wyrzucanego powietrza. Trochę pochopnie pisałem wcześniej, że wilg.wyrzucanego powietrza jest kilka% niższa niż średnia wilgotność w domu.Po przejrzeniu wyników mogę stwierdzić, że jest ona ok10% wyższa niż ta wyciągana z pomieszczeń mieszkalnych. Trudno mi mówić o dokładnych wartościach, nie jestem w stanie ustalić dokładnej średniej wilg. w domu.Są jednak różnice pomiędzy pomieszczeniami, poziomami.Max. wilgotność W to 74%, z reguły oscylowała w gr.63-65%.Czyli wyższa o kilkanaście % od W z pomieszczeń mieszkalnych.Jako laik wytłumaczyłem to pracą wymiennika,chyba podczas oddawania ciepła powietrze nasyca się wilgocią z powietrza pobieranego z zewnątrz. To moja teoria. Temperatura wywiewu. Najniższa zaobserwowana to +6 . Wilgotność w garażu.Od 50 do 72 %. Stojąca przed samochodem kałuża zapewne ma na to wpływ. Niestety nie mam systemu odprowadzania wody i przy dobrych spadkach , w okolicach uszczelki bramy garażowej musi się ona pojawić.A nie zawsze chce się podnieść odrobinę bramę i ją usunąć. Temperatury w garażu.Najniższa zaobserwowana to +9 C.Jej podwyższenie w stosunku do temp.W to zapewne wpływ kilku czynników: wydzielanie ciepła przez urządzenia w kotłowni, ciepło oddawane przez samochód, ciepło dostające się z części mieszkalnej podczas kilkunastokrotnych wizyt w garażu- drzewo do kominka, itp.. Lelelek pisze o jeszcze jednej inowacji u siebie.Pomyślę wiosną o alternatywnym wyrzucie na zewnątrz w okresie letnim. Miłego mieszkania w Nowym Roku.
-
Może trochę niejasno pisałem.Zrobię trochę pomiarów. i za kilka dni napiszę więcej. Oczywiście, masz rację.Sam rekuperator /może nieprecyzyjne określenie-wybacz humaniście/ zamontowany jest w przylegającej do garażu kotłowni.Piec na gaz z zamkniętą komorą spalania/ Standartowa rekuperacja firmy "Nikol".Jedyną inowacją zastosowaną w moim przypadku jest wyrzut powietrza zamiast na zewnątrz , do garażu. Oczywiście część gospodarcza nie jest podpięta do systemu rekuperacji. Zastanawia mnie fakt,ze z reguły wilgotność wyrzucanego powietrza jest lekko niższa niż pobieranego z wnętrza domu i wprowadzanego do wymiennika.Zapewne wynika to z cech tech.tego urządzenia- nie czuję sie na siłach wchodzić w takie szczegóły. Za kilkanaście dni napiszę coś więcej o swoich obserwacjach temp. i wilgoci.Wesołych Swiąt.