Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piqiu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    69
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez piqiu

  1. Podsyłam rysunki i kolejne odpowiedzi: Nad drzwiami nie ma ścianki jest otwarta przestrzeń pokoju na górze. Murłata jest przykręcona do wieńca poprzez śruby które z niego wychodzą do góry Legary są przykręcone do murłaty oraz do krokwi Legary są na całej szerokości dachu ze względu na pomieszczenie powyżej, bo tam jest podłoga Dołączam rysunki 3d oraz zdjęcia legarów z przodu domku, oraz od tyłu. Pozdrawiam.
  2. Dziękuję za odpowiedź. Z pewnością pręty są w wieńcu, ale jednak coś pękło, więc zastanawiam się czy na pewno były prawidłowo powiązane obie te ściany Tak domek jest mały Nie jest młody, jak pisałem ma już 25 lat. Niestety ojciec nigdy go nie dokończył. Brakuje z zewnątrz tynków/ocieplenia, a na dachu podbitki. Membrana jest dachu, bo Ondulina, która tam też jest niestety nie wytrzymała i w wielu miejsca dosłownie zniknęła, co spowodowało na jesień przemakanie. Wiedziałem, że dachu nie zrobię, więc kupiłem membranę i zszywkami przymocowałem do powierzchni dachu. Sprawdziło się to dobrze, obecnie nie przecieka, oczywiście jest do wyrzucenia i całe pokrycie dachowe do zrobienia od nowa. Będzie to kryte blachą. Dom budował mój ojciec, oczywiście nie sam tylko przy pomocy lokalnych 'fachowców'. Ojciec był inżynierem budownictwa, sam domek zaprojektował i obliczenia też sam robił. Zakładam, że na etapie projektu nie było błędu żadnego, być może wykonawstwo już niestety poszło gorzej. Tak czy inaczej domek już istnieje dobre 25 lat. Strych jest mieszkalny, są tam sypialnie. Nie ma opcji żeby zrobić zdjęcia, ale byłem przy budowie i w miarę pamiętam jak wygląda konstrukcja. Postaram się to narysować. Ale chyba już nie dziś...
  3. Dzień dobry, Mam następujący problem. W moim domku letniskowym o parametrach: Pow zabudowy: 35m2 wys: 5m dach skośny, 45*, konstrukcja drewniana, kryta Onduliną (tak 'blacha' falista z masy bitumicznej) wiek: 25 lat pojawiło się po ostatniej zimie (nie wiem czy to ma związek) pęknięcie na ścianie (zdjęcia). Jak widać w narożniku pękł wieniec. W tę stronę dom trzymany jest przez legary. No i tu pojawi się pytanie, co dalej? Czy się tym przejmować, czy zaszpachlować? Może da się to jakoś wzmocnić - kotwy chemiczne i pręty zbrojeniowe? A może należy wezwać kogoś co się zna na oględziny, tylko kogo - kierownika budowy? Wszelkie sugestie mile widziane, Dzięki i pozdrawiam.
  4. Wysłałem pytanie do producenta, taka przyszła odpowiedź: Myślę, że wystarczająca będzie informacja, że pompa obiegowa Yonos Pico nie posiada atestu higienicznego. Pompy przeznaczone do kontaktu z wodą pitną (pompy cyrkulacyjne) w nazwie mają dopisek „Z” (np. Star-Z, Stratos Pico-Z). Jak dla mnie, to wystarczy. Pozdrawiam.
  5. Dzięki za odpowiedzi. Czyli reasumując jeśli jest napisane: "Pompy obiegowe... Yonos PICO przeznaczone są wyłącznie do przetłaczania mediów w wodnych instalacjach grzewczych oraz podobnych instalacjach o stale zmieniającym się przepływie." to zakładam, że właśnie 'podobnych instalacjach' obejmuje również cyrkulację. Z drugiej strony na stronie producenta do cyrkulacji przeznaczone są inne pompy, posiadające korpusy mosiężne i z nierdzewnej stali, np taka. Pozdrawiam.
  6. Hej, czy masz jakieś 'papier' na to tzn normy/specyfikacje, które zabraniają stosowania żeliwa w układach wody spożywczej?
  7. Wg producenta: Każde inne użycie jest nieprawidłowe i skutkuje utratą praw do roszczeń.
  8. Witam, Mam problem z nową instalacją wody w domu. Jeszcze się nie wprowadziłem (dom w budowie) a już okazało się, że instalacji wody nie została wykonana w 100% poprawnie. Spośród kilku wad jakie wymienił jeden instalator (nie ten co montował) najpoważniejsze wydaje mi się żeliwna pompa w obwodzie cyrkulacji, dokładnie taka. Otóż ten instalator co nie montował wody, twierdzi, że nie wolno używać elementów żeliwnych w instalacji wody użytkowej bo zarasta kamieniem i musi być mosiężny korpus ewentualnie nierdzewny. Ten co skopał twierdzi, że pierwsze słyszy, stąd sam jestem zdezorientowany. Szukałem trochę w internecie i można gdzieniegdzie znaleźć informację o tym, ale bez odsyłania do jakiś 'twardych' dokumentów jak wytycznych czy norm. Czy ktoś może wyjaśnić jak powinno być? Pozdrawiam.
  9. Dzięki, to wyjaśnia co to te 'etapy'. A co do temperatur, to ktoś się orientuje, wydawało mi się że jak nastawiam temperaturę na zasilaniu na 30 to będzie 30 a nie 25.
  10. Witam serdecznie, Odpaliłem w mojej pompie program suszenia betonu, ale mam kilka wątpliwości. Na początku wybiera się liczbę etapów (max 99), co oznacza etap - 1 dzień? Wczoraj to ustawiałem wieczorem i dzisiaj rano był już etap 2 więc sam nie wiem o co chodzi. Innym tematem jest temperatura, w tej chwili jest ustawione 30o a woda w instalacji pompa podaje, że ma 25o, zastanawiające jest to trochę zważywszy na to, że agregat nie chodził jak sprawdzałem. Jakiś pomysł? Pozdrawiam.
  11. Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Zasadniczym problemem jest demontaż tych okien, nie chce tego robić, bo koszty będą duże - wnęka jest zatynkowana od środka, nad oknem jest roleta nadstawna, to wszystko jest zatynkowane. Co powiecie na takie coś: Opcja 1 to tak jak jest teraz. W opcja 2, osuwam piankę od zewnątrz, uszczelniam czymś paroszczelnym 'czarne' (doradźcie, może to co już tu było, SP925 Illbrucka), potem pianka 'żółta', na koniec folia paroprzepuszczalna od zewnątrz. Będzie lepiej?
  12. Dokładnie o to chodzi, ale z tego co piszecie nie widzę zgodnego z prawem sposobu na rozwiązanie tego. Wszyscy wiedzą, że to bez sensu, ale takie jest prawo. Może warto napisać do nadzoru, co oni na to? Pozdrawiam.
  13. Hmm, czyli nadal jestem w zupie. Wynika z tego, że nie mogę zbliżyć się bardziej niż na 3m nawet o te 2%. A można jakoś przekonać sąsiada, czy to nie ma znaczenia nawet gdyby się zgodził na te extra 10cm? CO z oddaniem domu bez ocieplenia?
  14. Dzięki za odpowiedź. Jeśli dobrze to rozumiem, to mam wykonać budynek zgodnie z założeniami sprzed 20 lat, a potem mogę go sobie powtórnie ocieplić - reasumując koszt razy dwa. Często widzę budynki nieocieplone w ogóle, sama cegła, czy wobec tego mogę zgłosić do odbioru budynek w takim stanie - nieocieplony, a potem wykonać 'termomodernizację'?
  15. Witam serdecznie, Mam dom w SSZ, w budowie od 20 lat. W tym roku postanowiłem go ukończyć. Pozwolenie nadal jest ważne, ale w projekcie jest przewidziana izolacja 10cm na ścianach, a ja chciałbym ją zwiększyć do 20cm. Niestety dom stoi tak blisko granicy, że na pewno przy większej okładzinie wypadnie mniej niż 3m no i oczywiście powierzchnia zabudowy ulegnie zwiększeniu. Czy są możliwe jakieś odstępstwa? Gdzieś czytałem, że dla istniejących budynków nie liczy się grubość izolacji, a co w takim przypadku? Pozdrawiam.
  16. Witam, rozmawiałem z wykonawcą posadzki i on twierdzi, że dylatacje to on wykonuje nacinając beton. Pytanie czy to jest dobrze, czy nie powinno się robić dylatacji z pianki, dzieląc podłogę na płyty?
  17. No na stropie niestety tylko 8cm będzie ale grafit 0,31; na więcej nie ma miejsca - oryginalny projekt nie przewidywał podłogówki.
  18. Czy możesz rozwinąć nieco temat, jakimi masami/foliami można to doszczelnić. Sprawę komplikuje dodatkowo istniejący tynk wewnątrz budynku, z tego co rozumiem to folię paroszczelną przykleja się od wewnątrz, czyli w tym przypadku trzeba by odkuć trochę tynku, może istnieje coś mniej inwazyjnego? Pozdrawiam.
  19. Ściany mają być 20cm grafit, sufit na piętrem (poddasze nieużytkowe) przynajmniej 50cm wełny. Czyli nie tak źle, niestety żeby nie było różowo, są 20 letnie okna, które są w porządku i szczelne, ale nie ta technologia co dziś (okno jest opisane U=1.1 ale to zakładam tylko pakiet szybowy, a całe okno więcej do tego jeszcze roleta nadstawna, która zmniejsza szczelność) do tego dochodzi 70m2 nieocieplonej ściany od strony sąsiada (druga nieużywana połowa bliźniaka).
  20. Witam serdecznie, Mam dom w SSZ, postawiony 20 lat temu. Obecnie jestem na etapie dokończenia budowy. Wokół okien jest siknięta pianka montażowa, ale po takim czasie niewiele z niej zostało. Chciałbym jakoś to podreperować żeby mi nie wiało, tym bardziej że mam rekuperacje, ale nie bardzo wiem jak. Demontaż raczej nie wchodzi w grę, bo na większości okien są zamontowane rolety nadstawne, które od wewnątrz są zamurowane. Wszelkie pomysły mile widziane
  21. O kurcze, ale kobyła - bardzo ciekawe. Jedno pytanie, czy ma aż taki sens zaprzątać sobie głowę tym czy podłoga będzie osłonięta czy nie? Na moje oko, nawet jeśli postawię szafę to zadziała ona jak izolator i podłoga przestanie oddawać ciepło w tym miejscu. Z drugiej strony temperatura deski będzie dążyć do temperatury podkładu w tym wypadku, dopiero wtedy będzie równowaga i ciepło przestanie być oddawane. Pozdrawiam.
  22. O kurcze niezła dyskusja, wystarczyło zostawić Was na chwilę samych A w temacie to: Oczywistym dla mnie jest (mogę się mylić), że temperatura w pomieszczeniu się stabilizuje jeśli moc strat i moc grzejnika się wyrównują, tak w ogólności. Cokolwiek nie położymy na podłogę będzie to powodować nie straty (jak część ludzi pisze - 'wrzuć płytki, do przy drewnie więcej zapłacisz za ogrzewanie' - lekka przesada), a jedynie zmniejszy strumień ciepłą jaki odda podłoga do pomieszczenia (zakładając stałą temperaturę czynnika grzewczego), tym samym ograniczając jego moc. W przepadku gdy straty (różnica temperatur wew/zew wzrośnie) wzrosną, to grzejnik może nie być w stanie dostarczyć odpowiedniej mocy i zacznie spadać temperatura w pomieszczeniu, do momentu aż znów straty/zyski się nie wyrównają. Oczywiście możemy podnieść temperaturę zasilania i wtedy dostarczy potrzebną moc, tyle że podniesiemy tym samym temperaturę podłogi i to właśnie mnie martwi. Tyle teorii. Te deski mają 0,078 m2K/W (link w pierwszym poście), płytka ma dużo mniej, ale nie mam pojęcia jaką to daje ogólnie różnicę - może np to tylko 2-3% różnicy, nie wiem bo nie wiem jak to policzyć. Opcja z policzeniem tego przez audytora OZC wydaje się rozsądna, asolt robiłeś mi kiedyś audyt, więc jeśli nie usuwasz projektów, to będzie łatwiej, jedynie mogły się zmienić grubości/rodzaj przyjętych izolacji. Niektórzy uważają, że niepotrzebnie się martwię i obliczenia to przesada, rozumiem to, ale z drugiej strony nie chciałbym, żeby było mi zimno w domu, na który wydałem/wydam tyle kasy Co do rozstawu, to nie bardzo widzę sens to zmieniać, pisałem że planuje dać rozstaw co 10cm, czy ma to jakieś negatywne skutki (poza ceną)? Pozdrawiam.
  23. Ok spróbuję z projektem. Co do OZC, to mam takie profesjonalne.
  24. Witam serdecznie, Jestem w trakcie budowy, a w zasadzie dokończenia budowy domu, który był wybudowany do SSZ 20 lat temu. Z OZC wyszło mi zapotrzebowanie na poziomie 12kW, zamierzam grzać pompą ciepłą Panasonic aquarea t-cap 12kW, dom o powierzchni 300m2 (200 m2 ogrzewane (parter i Piętro) plus 100 m2 piwnicy nieogrzewanej), ogrzewanie podłogowe. Chciałem żeby podłogówkę rozłożyli mi co 10cm na całej powierzchni, żeby mieć zapas mocy i bardziej jednolitą temperaturę Chciałem na parterze i piętrze podłogę drewnianą, wstępnie mam wybrane deski lite 16mm dąb z firmy Walczak, ale ostatnio nachodzą mnie niepokojące myśli czy będzie ciepło w domu. Wg. producenta podłogi, nie może ona przekroczyć 27oC, co wydaje mi się trochę mało w przypadku siarczystych mrozów. Czy ktoś jest mi w stanie udzielić porad jak podejść do tematu? Czy można to jakoś sensownie policzyć? Może wykonawca OZC byłby w stanie to obliczyć? Tu są dane dotyczące parametrów cieplnych deski http://www.walczakparkiety.pl/files/6714/5998/1743/wlasciwosci-cieplne-materialow-podlogowych.pdf Pozdrawiam serdecznie.
  25. piqiu

    Ogrzewanie piwnicy

    W piwnicy jest piasek i widać fundamenty. Dom powstał w takim stanie jak obecnie w 2000 roku. Do teraz żaden basen się nie zrobił, z resztą jak kopano fundamenty, to na żadną wodę nie trafiono, sam piasek (dom stoi na skraju lasu). Reasumując, można tego piasku wywieźć i wstawić tam nawet 50cm styropianu, jedynie w miejscach gdzie jest fundament, czyli po obwodzie ścian, można dać tak max 10cm, bo do sufitu od fundamentów jest 234 cm. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...