Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LostHighway

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    112
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez LostHighway

  1. Cześć, czy można stosować matę grzejną - elektryczną w prysznicu bez brodzika? Jeżeli tak to jaką? Przejrzałem forum i nie znalazłem takiego rozwiązania, no i z wiadomych względów nie wiem czy jest bezpieczne? Dlaczego maty -> zrezygnowaliśmy z brodzika w łazience no i wyszło, że pod prysznicem nie ma zainstalowanej podłogówki, chciałbym uniknąć efektu zimnej podłogi. Czy takie rozwiązanie z matami ma sens?
  2. Dzięki panowie za pomoc! To forum to mistrzostwo świata, zawsze można liczyć na pomoc. Dzięki jeszcze raz i miłego weekendu.
  3. Nie za duża dziura na kotwe chemiczną? ps. jeżeli chodzi o dziury w ścianie to nie będę kontynuował tematu, ale nadaje się to do programu usterka albo do jakiejś komedii w stylu Barei.
  4. Witam, Próbuję zawiesić uchwyt na TV i powiem szczerze idzie jak po grudzie. Nie będę się rozpisywał, ale problem rodzi problem... Problem: ściana z pustaka - zastosowałem kotwy fischera do montażu uchwytu pod TV. Niestety jedna z nich trafiła na dziurę w pustakach (najprawdopodobniej w ten uchwyt do przenoszenia pustaków) i nie dało się zakotwić. Efekt taki, że teraz mam ogromną dziurę... szczegóły widać na zdjęciach. Pytanie: Czym to zalepić, żeby wkręcić tam zwykłego kołka albo jakieś inne mocowanie na śrubę/wkręt M6?
  5. Jaką skrzynkę na listy montowaną w słupku klinkierowym przy bramie wjazdowej polecacie? Chodzi o to aby można było wybrać listy od wewnątrz, tj. bez konieczności wychodzenia z posesji. Jutro przychodzą fachowcy i właśnie się zorientowałem, że nie wiem na co się zdecydować nawet nie wiem na co zwracać uwagę przy poszukiwaniach.
  6. Wydaje mi się, że strop ułożony prawidłowo. Mieliśmy skrupulatnego kierownika. Podsyłam fotkę stropu jaką udało mi się odnaleźć. Niestety nic lepszego chyba nie dam rady znaleźć. To co widać na środku to chyba żebra rozdzielcze. Jeżeli chodzi o pęknięcia to są one w miejscach gdzie są belki - ale nie po całości tylko w kilku miejscach. Jeszcze do malowania sufitu kawałek, ale otrzymałem wskazówkę jak się pozbyć tych niedoskonałości. Znajomy sugeruje aby zmoczyć tynk na suficie (jeszcze nie gruntowany) i zatrzeć te pęknięcia "na mokro". Następnie pomalować ławkowcem na grubo, no i potem standardowo na to kolor... rozwiązanie budżetowe i w sumie proste do wykonania. Co o tym myślicie?
  7. Jakbyś mógł napisać jaką masz instalacje tzn. ile paneli i jaki zasobnik. Pytam, bo cały czas zastanawiam się czy instalacja z dwoma panelami i 200l zasobnikiem nie będzie za mała do wspomagania instalacji CO. Jak myślisz?
  8. Doświadczeń z Roomba brak, ale od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem odkurzacza centralnego (2 gniazdka + 2 szufelki) i jak do tej pory brak zastrzeżeń. Jeżeli chodzi o Roombe, to ciekawe rozwiązanie, ale jako posiadacz kotów które nie zawsze trafiają w kuwete bałbym się czegoś takiego jak na tym filmiku
  9. Czyli jasna sprawa, program z którego będziemy korzystać nie daje możliwości wykorzystywania solarów do wspomagania CO. Więc chyba nawet nie ma co podpinać solarów do pieca (mimo, że ten przewiduje taką możliwość)? A ewentualne zimowe słońce wykorzystać do podgrzania cwu, bo na więcej korzyści nie ma co liczyć. Te 800zł to oszczędność na gazie plus dodatkowo oszczędność na prądzie kiedy piec nie będzie uruchamiany (nie wiem jak obliczyć zużycie prądu, więc przyjąłem jakąś wartość całkiem z sufitu). Ale to drobny szczegół. Tak czy siak widać, że zwrot inwestycji będzie bardziej rozłożony w czasie. Tym bardziej biorąc pod uwagę możliwości z jakich mogę skorzystać, tj. dwa panele na dachu i zasobnik 200 l. Jakbyś mógł powiedzieć jakiego rzędu oszczędności można oczekiwać przy zastosowaniu takiej instalacji? (przyjmując, że zastosowane będą średniej jakości urządzenia - podobno "niechińskie") Poza tym przeglądając internet widzę, że większość preferuje jak największe zasobniki, a o 200l nikt nawet nie wspomina... więc zastanawiające jest czy taka instalacja ma sens? Czy w lecie woda nie będzie się gotować?
  10. Dzięki za odpowiedź. Powierzchnia 139m2, kubatura 419m3, zużycie gazu 696m3 (od 11-10-2013 do 09-10-2014 ). Jeżeli chodzi o ogrzewanie CWU oraz CO - gaz ziemny, piec Junkers SMART 14, sterowane pogodówka oraz termostaty pokojowe podłączone do modułu sterującego. Ogrzewanie mieszane tj. podłogówka dół oraz łazienka na górze; natomiast kaloryfery jeden w garażu, pokoju na dole, i cała góra. Dodatkowo dogrzewamy się kominkiem z DGP (bez płaszcza wodnego). Do CWU nie ma dodatkowych pomp cyrkulacyjnych. CWU ustawiona na 38*C. Temperatura na dole 20-22*C; na górze 18-20*C. Jeżeli chodzi o oczekiwania od instalacji kolektorów słonecznych to satysfakcjonowałoby mnie jakby zostało 80% kosztów za gaz w miesiącach letnich za podgrzanie wody użytkowej + koszty prądu za czas kiedy piec by nie pracował. Jakby rocznie w kieszeni zostało 800zł to cała instalacja zwróciłaby się po 3 latach (instalacja z dofinansowania). Nie wiem czy to realne założenia? Biorąc na chłopski rozum wydaje się, że lepiej jest zdecydować się na mniejszy zasobnik (powiedzmy 200l) i dogrzewać tylko CWU w okresie letnim. Boje się, że jakbym zdecydował się na CWU i wspomaganie CO to zimą raczej jest więcej dni bez słońca i dogrzewanie zasobnika z powiedzmy 400l wody byłoby nieopłacalne. Dobrze myślę?
  11. Witam, Mam pytania w temacie kolektorów słonecznych, jestem całkowicie zielony dlatego proszę o podpowiedzi. 1. Czy instalując kolektory warto podłączać do istniejącej instalacji CO, czy używać tylko do podgrzewania wody? (jeżeli ma to znaczenie posiadamy kocioł Junkers Smart 14) 2. Jaki zasobnik oraz ile paneli zainstalować aby było to opłacalne dla 3-4 osobowej rodziny? Ad. 1. "Mój" hydraulik sugeruje iż warto instalować panele i podłączyć je do wspomagania instalacji CO oraz dać spory zasobnik na ciepłą wodę. Jednak sceptycznie podchodzę do sprawy, gdyż oczami wyobraźni widzę brak słońca w zimie i zasypane śniegiem kolektory. Co w sumie daje zwiększone zużycie gazu na ogrzanie powiedzmy 400l zasobnika. (Na dzień dzisiejszy mamy zasobnik 120l podgrzewany gazem do temp. 38*C) Kolejna wątpliwość - co w upalne dni, gdy słońca jest dużo i nie ma fizycznej możliwości aby zagospodarować produkowane ciepło? Np. woda w zasobniku nagrzana do temperatury maksymalnej, ogrzewanie oczywiście w lecie jest wyłączone, a słońce dalej grzeje. Co wtedy z tym ciepłem? Czy są jakieś systemy zabezpieczające przed przegrzaniem instalacji? Czy taka instalacja jest bezpieczna i np. nie wybuchnie?! Co może się stać z instalacją gdy nie będzie zasilania? Bardzo proszę o pomoc i zabranie głosu w powyższych kwestiach. Jestem totalnym laikiem, a muszę podjąć decyzje instalować czy rezygnować. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
  12. a mi pasuje (oprócz muratora oczywiście) Lubelski Poradnik Budowlany. Jak biorą jakiś temat na tapete to opisują go dokładnie, często można spotkać publikacje wykładowców z Politechniki. Niestety artykułów sponsorowanych też jest sporo :/
  13. ja bym się bał wieszać 60kg na kartongipsie. Nie wiadomo jak solidnie zrobiony stelaż. Jak uważasz, że jedyne rozsądne rozwiązanie to sufit, to może jakimś wykrywaczem profili sprawdzić jaki jest ich układ i faktycznie tą szynę zawiesić na suficie, ale przykręcać do profili a nie do gołej płyty. Proponuje zadzwonić do jakiegoś doradcy od mocowań żeby doradził czym tą szynę przyczepić żeby było solidnie. Swego czasu korzystałem z pomocy doradcy technicznego Fischera. No chyba, że ktoś zorientowany podejmie temat.
  14. Osobiście nie jestem zwolennikiem "windy" jeżeli chodzi o wieszanie rowerów (kapanie błota/smarów/etc. na dach samochodu). Brrrrr! Jaki masz strop? (przy terivie trzeba uważać żeby przytwierdzić wieszak do belek) Jaka wysokość garażu? (jest ciekawy sposób wieszania roweru na hakach kołami do góry tak jak na tym zdjęciu - jednak nie w każdych warunkach to rozwiązanie się sprawdzi) A może jednak udałoby Ci się upchnąć wieszaki gdzieś na ścianie? Mi udało się zawiesić 6 rowerów na ok. 140-150cm szerokości ściany. Ale ten sposób zadziała jak masz z boku samochodu jakieś 1.6m (no może mniej, nie chce mi się iść do garażu żeby zmierzyć), albo zawiesisz rowery odrobine wyżej tak żeby samochód wjechał pod koło wiszącego roweru.
  15. Możesz zainteresować się jeszcze roletami plisowanymi. Można zasłonić dowolną część okna, mamy takie w garażu i w kuchni i jestem z nich bardzo zadowolony. Nadają się również na okna dachowe.
  16. Dorzuce trzy grosze do tematu. Patrząc na obrazek rozkładu płytek, zdecydowanie odrzuciłbym wersję 3 (ze względu na docinki przy ścianach). Jeżeli chodzi o wizualny rozkład płytek - wersja 1 wydaje się najlepsza. Jednak ze względów technologicznych zdecydowałbym się na wersję 2 (fuga praktycznie w każdym progu, więc odpada problem dylatacji). Poza tym wizualnie druga wersja również wygląda ok.
  17. Wezwij rzeczoznawce i poproś o pisemną opinie nt. roboty. Jeżeli robota faktycznie wykonana niezgodnie ze sztuką budowlaną, to nie wykonawca jest poszkodowany tylko Ty. Pytaj raczej na forum prawniczym, tutaj to kwestie techniczne.
  18. My u siebie zastosowaliśmy kabinę radaway (80x80) bez brodzika z odpływem liniowym. Kabina tych rozmiarów to przyzwoite minimum, również mamy łazienkę 4m2. Jeżeli jesteś jeszcze przed glazurą, polecam rozważenie takiej opcji. Wg. mnie jest to estetyczniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Z perspektywy czasu zdecydowałbym się na położenie czegoś pod brodzić co by w zimie podgrzewało posadzkę (elektryczna mata wystarczyłaby, tylko nie wiem jak z bezpieczeństwem pod brodzikiem ) Koszt materiałów 2300zł brutto, nie znam cen robocizny. Jeżeli chodzi o kabinę "walk in" to nie wiem dlaczego, ale obawiałbym się "przeciągu" znaczy, że mogłoby być zimno. No ale może wypowie się ktoś kto użytkuje jak to z tym jest?
  19. Chciałbym zastosować fototapetę, jednak po przejrzeniu ofert w internecie widzę, że jest dużo rodzajów i duża rozpiętość cenowa (na zdjęciu poniżej). Jaka jest różnica między rodzajami tapet? Jaki rodzaj wybrać do pokoju dziennego? Dodatkowe pytania: Jeżeli ma to znaczenie ściana ma wielkość 6m2, tynk cementowo-wapienny. Domyślam się, że pod tapetę trzeba ścianę zrobić na lustro, jaką stosować zaprawę do takiego tynku?
  20. Po rozpoczęciu drugiego sezonu grzania kominkiem na suficie pojawiły się nieliczne spękania na tynku (niektóre ledwo widoczne, niektóre bardziej) - sufit jeszcze nie malowany ani nie gruntowany, tynk kładziony w 2012 roku. Na forum.muratordom doczytałem, że polecana jest metoda wklejenia siatki elewacyjnej na tynk Knaufa (goldband lub rotband). Czy ktoś przerabiał temat, czy takie rozwiązanie jest trwałe, czy może lepiej pomalować sufit i przyzwyczaić się do tych pęknięć?
  21. Faktycznie standardowy monitor nie poradzi sobie z wiernym wyświetleniem kolorów ze wzornika. W takim razie prośba o opinie które dwa kolory będą dobrze wyglądać w jednym pomieszczeniu (pokój do pracy, okna na zachód). Które kolory najlepiej ze sobą "grają". Troche boje się nr 4 czyli tego najciemniejszego - znaczy kolor podoba się i to bardzo, ale czy do zachodniego pokoju o powierzchni 10m2 nie będzie za ciemny? W załączeniu zdjęcie, chodzi o wybór między nr 2,3,4.
  22. Mam ogromną prośbę na identyfikacje kolorów z tej palety, chodzi o kolory 2-4 (licząc od lewej). Najchętniej jakby przełożyć to na NCS lub Pantone. Ostatnio miałem wpadkę jeżeli chodzi o dobór koloru do pokoju i wolałbym uniknąć podobnego błędu. Pomoże ktoś?
  23. Odnośnie ochrony odgromowej, w jaki sposób zabezpieczyć antenę która stoi na stelażu na ziemi?
  24. Podpisuje się pod powyższym obiema rękami, w ostatnim czasie wiatry nas nie oszczędzały (a dom stoi w szczerym polu) i powiem szczerze że bałem się czy antena nie stawia za dużego oporu dla wiejącego ponad 100km/h wiatru i czy nie rozwali komina... Wprawdzie antena i komin przetrwały, ale jeszcze jestem na takim etapie że jest możliwość przeniesienia anteny no i przenoszę antenę niżej (jeszcze nie wiem czy postawię na dachu wiaty/altanki, czy na jakimś specjalnym stelażu na ziemi). Myślę, że oprócz bezpieczeństwa komina dodatkowymi bonusami jest ewentualne łatwe oczyszczenie anteny ze śniegu albo dostrojenie gdy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli chodzi o rozwiązania techniczne to się nie wypowiem, bo się na tym nie znam korzystałem z wiedzy kumpla. Mam rozwiązanie takie, że do jednego z pokoi podciągnięte 3 kable TV (tam gdzie będzie ewentualna nagrywarka z TVSAT+jako alternatywa DVB-T), do pozostałych pokoi w których przewidujemy TV po 2 kable.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...