Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

qwa

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    45
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez qwa

  1. Należy ciepłą wodę z kominka podłączyć w górne wejście wymiennika. Dolne wyście ochłodzonej wody na pompę kominka. Spowoduje to ograniczenie problemów. Pompa pracując na bardzo gorącej wodzie wytwarza bańki powietrza. Występuje to - słyszę bulgot wody w układzie ciśnieniowym.
  2. Latem otwierałem bojler z 1994 roku. Wnioski. Zastosowanie grzałki z nierdzewnej stali uruchamia proces kruszenia osadzonego kamienia - samooczyszczanie i opadanie go na dno.
  3. qwa

    Romotop 6.6.2 TV

    W układzie zamkniętym tlen nie wnika do wody. Spuszczana woda bez osadów i mułu. Nie ma korozji od strony wody. Nastawa zaworu mieszającego na dolocie wody - powyżej punktu rosy zabezpiecza stronę spalin przed powstaniem na ścianach kwasów. Wszystko wylatuje kominem. Słabym miejscem takich urządzeń są spawy łączące ścianę sitową z płomieniówkami. Sprawdzam to i nie widać ubytków. Kominek przy pełnej mocy ma największa sprawność. Palę w nim pełną mocą. Woda odbiera i transportuje wytworzone ciepło do bufora. Zużycie u mnie nie występuje.
  4. Problemy instalacji wynikają z niewłaściwie dobranych elementów systemu. Wymiana zaworu mieszającego grzejników ręcznego na mieszający z termostatem i nastawą temperatury. Będzie utrzymywał w automacie nastawioną temperaturę w systemie grzejników. Zamontowany zawór ZZK nie otwiera się w grawitacji. Grzybek lub klapka sprawia za duże opory wodzie. Wymienić na np. taki z kulką. To obejście poprawia bezpieczeństwo instalacji.
  5. Zawór zwrotny - na rysunku ZZK należy wymienić na zawór zwrotny przeznaczony do pracy w grawitacji. W przypadku braku prądu pompa kotła stanie. Woda z minimalnym oporem otworzy zawór zwrotny i system przestawi się na ładowanie grawitacyjne bufora.
  6. Zawór mieszający o przeznaczeniu do cwu zamontowany w instalacji kotła z buforem może się zamknąć - funkcja oparzeniowa. Pompa nie ma wody na ssaniu i zaczyna głośno pracować. Kocioł nie ma odbioru ciepła - temperatury rosną i załącza się system schładzania.
  7. Podczas pracy pompy kotła ciśnienie wody powinno zamknąć - docisnąć klapkę zaworu na rysunku ZZK. Pod klapką mogą być np. brudy. Sprawdzić kierunek strzałki na zaworze ZZK która powinna być skierowana w kierunku kotła. Jest możliwość że tą linią - równoległą do pompy woda zamiast do kotła trafia z tłoczenia na ssanie pompy.
  8. Gdy temperatury rosną - dolny i górny termometr kotła przestawiając czarne pokrętło zaworu mieszającego dodać więcej chłodnej wody z bufora.
  9. Zawór zwrotny zamontować na czerwonej linii. Przy pracy gazu mamy zablokowany dopływ do zaworu mieszającego i kominka. Na stronie ssania pompy nie montować zaworów zwrotnych.
  10. Palisz 3 razy w miesiącu i masz dosyć ciepła zgromadzonego w buforze na potrzeby c.w.u. Dla mnie inwestycja w solary to pomyłka.
  11. Dom identyczny. Pierwsza regulacja to podmienianie grzejników pomiędzy pomieszczeniami i piętrami. W zaworach termostatycznych mam przesłonę - regulacja przepływu tym ustawiłem że grzejniki prawie jednakowo się rozgrzewają. Potem zamontowane zostały głowice z termostatami na grzejnikach. Parter wolno się nagrzewa piętro i poddasze szybko. Termostaty są tu potrzebne.
  12. qwa

    Kominek.

    Szukać np. korozja kominka i po grawitacji.
  13. qwa

    kominek + bufor w domu 140m

    Dwie opcje. Piec gazujący i bufor z wężownicą do cwu. Kominek 1000l bufor i bojler. Układy zamknięte. Latem ciepła woda z gazu. Takim ciekawym rozwiązaniem są bojlery z pompami. W przypadku ochłodzenia wody w bojlerze startuje pompa cwu wymusza przepływ wody przez wymiennik cwu kotła gazowego. Kocioł zaczyna pracę grzejąc cwu. Takie bojlery można było kupić w Leroy Merlin.
  14. Dom z lat 60 po teściach. Ocieplony styropianem. Piętro szybko się wychładzało. Firma od dociepleń dwa dni pracy. Koszty to 1700 zł. robocizna plus materiał. I po problemie. Używali termometru z laserem.
  15. qwa

    Romotop 6.6.2 TV

    Po opanowaniu spalania ujawni się problem mocy wężownicy w buforze. Najlepiej wszystko połączyć w jeden zamknięty system.
  16. qwa

    Romotop 6.6.2 TV

    Układ otwarty kominka jest połączony z zamkniętym przez wężownicę bufora. Przynajmniej tak to wygląda.
  17. qwa

    Romotop 6.6.2 TV

    Na ssaniu pompy grzejników warto zamontować zawór mieszający. Da mam to możliwość regulacji temperatury systemu grzejników . Nagrzewamy bufor do 95 stopni a system wysyła wodę na grzejniki o temperaturze nastawionej na zaworze mieszającym.
  18. qwa

    Romotop 6.6.2 TV

    Sytuacja podobna z pierwszej strony. Wychłodzona komora spalania. Kominek pracuje małą mocą bez dopalania gazów. Taczki drzewa wylatują niespalone kominem.
  19. qwa

    Romotop 6.6.2 TV

    Przyczyną problemów jest lub może być brak zaworu mieszającego na dolocie wody do kominka.
  20. qwa

    Romotop 6.6.2 TV

    Przy rozpalaniu górny wymiennik szybko się nagrzewa. Boczne osłonięte szamotami są chłodne. Gdy mamy mocno rozgrzany wymiennik startuje pompa. Zimna woda powoduje gwałtowne wychładzanie rozgrzanych blach. Powoduje to powstanie naprężeń.
  21. qwa

    Pytanie o instalację

    W systemie brakuje zaworów zwrotnych. Na wyjściu wody z pieca gazowego montujemy zawór zwrotny. Na wyjściu wody z buforu montujemy zawór mieszający z regulacją temperatury. Na wyjściu wody zmieszanej z buforu pompa i na tłoczeniu jej montujemy zawór zwrotny. Wytworzone ciepło ma drogę tylko do odbiorów.
  22. Warto wypłukać system. Koniecznie by wytrawić wymiennik. Przepływ wody z osadami powodują niszczenie wirników pomp i rur. Zarośnięte wymienniki i kotły to gorsza wymiana ciepła. Należy dodać inhibitor i regularnie badać wodę. Firmy których autoryzowane serwisy montują kotły w całej europie dawno już pozbyły się tych problemów.
  23. Ostatnio oglądałem instalację do spalania drzewa. Piec gazujący i bufor 1000l , układ zamknięty. Bufor ma w górnej części wężownicę dla cwu. Z bufora możliwe dwa pobory ciepła powyżej i poniżej wężownicy. Zawór mieszający na dolocie do kotła ma wymienne wkładki. Do spalania drzewa iglastego potrzebna wyższa temperatura wody. Koszt tego systemu i podłączenie do istniejącej instalacji to 18 tys. Ceny z wiosny tego roku. Piec 18 KW czeski.
  24. W kotłach ważne są naprężenia. Ma się spokojnie równomiernie nagrzewać i tak stygnąć. Zasilenie rozgrzanego kotła zimną wodą może wywołać pęknięcie.
  25. Do systemu otwartego warto do wody dodawać chemię. Zmniejszy to demolkę instalacji przez tlen i produkty korozji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...