
Bioly-B5
Użytkownicy-
Liczba zawartości
29 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez Bioly-B5
-
Witam serdeczne, planuję budowę garażu dwustanowiskowego z pomieszczeniem gospodarczym o wymiarach około 14 na 7,5 metra. W garażu mają być dwie bramy wjazdowe, dach dwuspadowy. Moje pytanie do osób, które już miały doświadczenie z takim garażem czy warto tu zrobić strop lany na całej powierzchni aby uzyskać coś w rodzaju poddasza z wejściem na zewnątrz? Czy może lepiej zrobić tylko nad pomieszczeniem gospodarczym i dostęp do stryszku będzie z wewnątrz. Może ktoś ma u siebie takie rozwiązania i byłby w stanie się podzielić doświadczeniami. Druga sprawa to bramy wjazdowe i ich wymiary. Czy w standardowej bramie zmieści się jakiś bus czy lepiej pokusić się o trochę wyższą bramę. Jeżeli ktoś budował coś podobnego to może ma orientację jakie są przybliżone koszty takiej budowli . Znajomy podsuwa mi pomysły odnośnie budowy komina w razie konieczności ogrzania i przyłącza elektrycznego w razie chęci zamontowania fotowoltaiki. Chętnie poznam też opinie na ten temat. Każda uwaga i podpowiedź mile widziana.
-
Byłem, widziałem i się zawiodłem. Wystawców jak na lekarstwo: Kamen, Zębiec, Setlans, Lazar, Ogniwo, Kołton i tyle jeżeli chodzi o kotły. Propozycje miałem takie: Kamen Multi KG 20KW Setlans Tower 17KW Lazar Unikomfort 16KW Czyli jak widać nie bardzo było w czym wybrać. Pocieszające tylko to, że panowie nie próbowali mi wmawiać, że potrzebuję dużo mocy
-
We czwartek niedaleko mojego miejsca zamieszkania mają być jakieś targi techniki grzewczej. Z tego co wyczytałem w gazecie to mają być znane firmy produkujące kotły, jeżeli przedstawiciele firm dopiszą to będzie dla mnie "piekielny raj" . Tu może uda się coś wybrać i kupić po dobrej cenie, oby tylko zjechali wszyscy. Ciekaw jestem co zaproponują bo już się skłaniam na max 14 lub 15 KW. Dam znać co i jak o ile impreza wypali.
-
Link do moich obliczeń ale nie wiem czy zadziała bo nie wiem jak go tu wrzucić, żeby się dało otworzyć http://cieplowlasciwie.pl/wynik/ns8 Tak jak widać lub nie wyszło około 15KW. Natomiast w projekcie mam obliczone z grzejników zapotrzebowanie ciepła Qco=8660W i to by się zgadzało Panowie z tym co piszecie odnośnie mocy kotła. Pierwotnie zaprojektowana była instalacja gazowa, ale była zmiana na opał stały i może faktycznie nie chciało im się liczyć jaki kocioł dobrać bo jest przekreślony kocioł gazowy i na czerwono wpisane długopisem kocioł na paliwo stałe 19 KW. Instalator dorzucił mi jeszcze dwa grzejniki ale po obliczeniu mocy wszystkich wychodzi 17000W czyli dwa razy więcej niż założenia projektu. Teraz zgłupiałem do reszty bo grzejniki o tych samych wymiarach maja podane różne moce mam rozpiskę z hurtowni i suma mocy grzejników wynosi ponad 17000W czy to wpływa na dobór mocy kotła? Bo dojdzie podłogówka i zbiornik 250litrów. Ale generalnie wniosek jest taki, że skłaniam się na coś mniejszego Krzaczek 14 KW lub Kamen ta sama moc lub Skam 12KW, chyba, że nie uciągną tych grzejników.
-
A może mi ktoś powiedzieć dlaczego w opisach pieców producenci dedykują np. 17 KW do powierzchni 150m2, 18KW do 180m2 itd. Wynika, że ich propozycje są grubo przesadzone i proponują za duże moce. Bo faktycznie czytając forum, wiele jest postów przestrzegających przed zakupem zbyt mocnego pieca. Ja osobiście skłaniałbym sie na jakiś z mocą 17KW, ale piszecie, że za mocny więc może coś około 14 KW poszukam, ale przyznaję, że mam obawy, że będzie za słaby tym bardziej, że instalator sam ma wątpliwości.
-
Z podanej stronki wyszło mi około 15 KW, coś sporo jak na tak ocieplony dom, ale może coś źle wpisałem. Obejrzałem te kociołki i całkiem fajne są. W jednej hurtowni sprzedawca proponował Kamena Multi KG, ale z mocą 20KW. W projekcie domu mam wyliczone, że potrzebny 19 KW. O tych co wymieniłem w pierwszym poście instalator obawia się, że za słabe mogą być, ale faktycznie wspominał coś żeby starać się wybrać bez rusztu wodnego. Czy chodzi o to, że się przepali i cały środek do wymiany, czy też może gorzej spala paliwo? Ile taki ruszt wodny może wytrzymać? Niestety ciężko znaleźć opinie o poszczególnych kotłach. Może ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia z modelami które podał "karoka65"? Każda opinia jest ważna bo pomoże w dokonaniu wyboru. Może ktoś ma źle dobrany kocioł odnośnie zbyt dużej mocy? Czy faktycznie jest to tak ważne?
-
Witam, proszę o pomoc w doborze kotła bo ciężko ogarnąć temat. - powierzchnia domu 176m2, - ocieplona podłoga 10 cm styropianu grafitowego - ocieplone fundamenty 10cm - na ścianie 20 cm styropianu grafitowego - na skosach 30cm wełny - dobre okna - 30m2 podłogówki i zbiornik 250 litrów. Wymagania stawiane kotłowi to czopuch umieszczony na górze kotła bo tylko takie ustawienie pasuje do kotłowni, podajnik raczej ślimakowy oraz zasobnik. Znalazłem takie modele z górnym wylotem: - Sas slim 17 KW - Kamen MAX plus 20 KW - Tekla Draco Duo Multi 20KW - Krzaczek SKP 3D 18 KW - Kołton 17KW Pytanie do znawców tematu lub użytkowników kotłów jak się one sprawują, ile palą, czy nie ma problemów. Czy ruszt dodatkowy może być wodny, czy lepiej żeliwny , który łatwiej wymienić bo może z tego dodatkowego też będę korzystał. Zakładam, że na pewno będą przy piecu jakieś sterowniki PID czy jak sie to nazywa, żeby ułatwić sobie ustawienie. Dodam, że w projekcie domu moc kotła wyliczono na 19 KW, ale myślę że te podane dadzą radę, chyb, że ktoś ma inne propozycje to chętnie poczytam. Proszę o opinie wszystkich, którzy mają takie kotły bądż je instaluja , każda odpowiedż może pomóc w wyborze.
-
A czy wszyscy macie studnie chłonne, czy oczyszczone ścieki odprowadzacie w inny sposób? Czy można taką wodę wpuszczać do rowu przydrożnego? Próbował ktoś może w ten sposób? Chodzi mi oczywiście by wszystko było legalne i czy ktokolwiek otrzymał na to zgodę?
- 5 odpowiedzi
-
- oczyszczalnia
- użytkowanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dzięki za odpowiedź właśnie o tego typu informacje mi chodziło. Generalnie wychodzi, że ten koszt nawet z obsługą techniczną nie jest wysoki o ile chodzi tylko o konserwację i obsługę oczyszczalni i nie ma awarii. A jaki masz typ oczyszczalni jaka firma i na ile osób liczona bo mają jakąś przepustowość dobową czy jakoś tak. Jeżeli możesz podać też koszt wraz z montażem będę wdzięczny. Co do kanalizacji to jak się orientuję to koszt wody około 3zł za metr sześcienny, a ścieki ponad 6 zł za metr i pomnożone to przez ilość zużytych metrów wody w miesiącu dałoby koszt kanalizacji, nie licząc oczywiście kosztów przyłącza. Pytanie też ile wody zużywacie miesięcznie? Proszę też o dalsze wypowiedzi zarówno użytkowników oczyszczalni jak i tych co mają kanalizację i szamba też bo takie wypowiedzi pomogą podjąć decyzję osobom niezdecydowanym, bądź mającym obawy co do konkretnych rozwiązań. Każda opinia mile widziana bo ludzie mają różne kryteria (cena, wygoda, łatwość obsługi, koszt montażu itp) i jeżeli wątek się rozwinie każdy znajdzie coś dla siebie, więc piszcie proszę.
- 5 odpowiedzi
-
- oczyszczalnia
- użytkowanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, mam pytanie odnośnie oczyszczalni. Muszę podjąć decyzję: oczyszczalnia, szambo czy kanalizacja ( za około 4 lata w mojej wsi). Muszę w przeciągu roku podjąć decyzją jak odprowadzać ścieki. Szambo raczej wykluczam bo duże koszty, ale za jakiś czas będzie u mnie kanalizacja i nie wiem czy lepiej zrobić szambo i czekać na kanalizację, czy może oczyszczalnię przydomową. Główne kryterium to raczej koszt eksploatacji niż koszt montażu, ale obawiam się eksploatacji oczyszczalni. Kanalizacja to wygoda , ale i koszty a jak jest z oczyszczalnią? Chodzi mi głównie o oczyszczalnie biologiczne (drenażowe odpadają bezwzględnie). Jak jest z myciem naczyń (podobno tłuszcze szkodzą), co z fusami po kawie, jak czyścić sedes, co z filtrami oczyszczalni, koszty eksploatacji i wszystkie inne codzienne sytuacje. Nie znalazłem na forum konkretnych odpowiedzi użytkowników oczyszczalni biologicznych. Chętnie poczytam też o ich porównaniu z kanalizacją (koszty, obsługa, wygoda, smrodek).
- 5 odpowiedzi
-
- oczyszczalnia
- użytkowanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jak napisałem wyżej nie jestem znawcą tematu i dlatego użyłem słowa "chyba". I po to jestem na forum by uzyskać odpowiedzi, a nie samemu sobie odpowiadać. Jak ktoś ma doświadczenie wie z czego się robi, jaka jest trwałość danego materiału i jak to się sprawuje dlatego czekam na podpowiedzi wykonawców oraz użytkowników. Napisałem o miedzi bo podobno teraz się z niej robi, ale jak wspomniałem to tylko gdybanie.
- 5 odpowiedzi
-
- czego?
- instalacja
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Bo do instalacji CO chyba miedź najlepsza jest. Twarda od kotła, a miękka dalej do grzejników. Jeszcze pytanie jakiej firmy miedź, czy Hutmen czy Sanco? Parę wątków czytałem, ale nadal nie wiem czego się trzymać bo się niestety na tym nie znam i każda podpowiedź się przyda.
- 5 odpowiedzi
-
- czego?
- instalacja
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, przede mną instalacja wody oraz C.O. Dom 134m powierzchni użytkowej z poddaszem użytkowym, w łazienkach oraz korytarzu na dole ogrzewanie podłogowe. Piec na paliwo stałe. Chciałbym się doradzić w tej sprawie co wybrać i z czego robić. 1. Jaki układ centralnego ogrzewania wybrać otwarty czy zamknięty? Jeden hydraulik zachwala zamknięty, że nie ma się co bać bo zawory będą, ale nie wiem czy nie będzie problemu z odbiorem budynku. Drugi mówi, że tylko otwarty z naczyniem u góry bo tak bezpieczniej. Jeden odradza kolektory, drugi doradza i zgłupiałem. 2. Jaka średnica rurek doprowadzających do grzejników 15 czy 18, ma to być miedź miękka. Kotłownia z miedzi twardej. 3. Z czego instalacje wody pitnej? Miedź czy rura plastikowa, jaka może być różnica w cenie materiału? Każda opinia zarówno fachowców jak i użytkowników poszczególnych systemów mile widziana. Napiszcie na co zwrócić uwagę, co warto zastosować, żeby było wygodnie, czego unikać i jak sprawują się Wasze instalacje.
- 5 odpowiedzi
-
- czego?
- instalacja
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, mam zamiar kupić membranę wysoko paroprzepuszczalną Tyvek. Do wyboru mam Tyvek Solid Silver lub Supro ceny odpowiednio 6,70 i 6,10 za metr2. Zakup u przedstawiciela Tyvek, którego znalazłem na stronie internetowej Tyvek. Problem w tym, że sprzedawca mówił o 10 letniej gwarancji na membranę a nie 30 jak pisze na stronach. Pytałem dlaczego taka krótka gwarancja to mówił, że producent wyszedł z założenia, że skoro inni nie dają wcale gwarancji to Tyvek da 10 i to spokojnie wystarczy. Nie wiem co o tym sądzić bo chodzi o autoryzowanego przedstawiciela i produkty dobrej jakości. I jeszcze jedno pytanie, którą z tych membran wybrać? Podobno Solid Silver sprawia, że latem na poddaszu jest chłodniej, aleSupro jest mocniejsza i odporniejsza na zrywanie, a może coś z Dorkena? Proszę o opinie.
-
A odnośnie ciągłości izolacji jak to połączyć? Czy wystarczy te płyty wełny dosunąć do ocieplenia skosów czy trzeba się jakoś wcinać w skosy i wtedy jest ciągłość?
-
Michał, przyznam, że Twój post mnie trochę przestraszył. Teraz mam ponownie dylemat. Ten szary styropian co kupiłem idzie tylko na górę ściany na ten pas pod dachem i szczyty, natomiast nie kupiłem jeszcze styro na całą elewację bo nie miałem gdzie przechować, a narazie nie ocieplam elewacji, więc teoretycznie jak z szarym coś złego będzie się działo to mogę dać biały. Ale pytanie czy można dawać różne styropiany o innych współczynnikach czy to jakoś negatywnie nie wpływa na izolacyjność. Bo jeśli nie to na całą elewację mogę kupić styro o lambdzie 0,038 biały i przy grubości 20cm spokojnie mi wystarczy.
- 343 odpowiedzi
-
- biały
- grafitowy?
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Po długim namyśle kupiłem Termoorganike grafitowy, lambda 0,032 w cenie 212 m3, grubość 20cm. Co do grubości to dałem jak w projekcie. Brałem pod uwagę styropian o lambdzie 0,038 w kropki, ale cenowo niewiele tańszy, a niedługo zmienią się wytyczne co do budowy domów odnośnie współczynnika ścian i zostaną zaostrzone więc to mi wyjdzie na dobre. Być może nigdy nie zwróci się różnica jaką dołożyłem do grafitowego. Co do jakości tego styropianu nie mogę narazie nic powiedzieć, ale wypowiem się jak pójdzie na ściany czy był prosty, czy nie odpadał itp, może komuś taka opinia ułatwi wybór czy brać czy nie. Dodam, że zważyłem ten styropian i z moich obliczeń wynika, że m3 waży 13,66g, szału chyba nie ma wg tabeli podanej przez K160. A może ktoś już go stosował na ściany i podzieli się opinią?
- 343 odpowiedzi
-
- biały
- grafitowy?
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Po długim namyśle kupiłem Termoorganike grafitowy, lambda 0,032 w cenie 212 m3, grubość 20cm. Co do grubości to dałem jak w projekcie. Brałem pod uwagę styropian o lambdzie 0,038 w kropki, ale cenowo niewiele tańszy, a niedługo zmienią się wytyczne co do budowy domów odnośnie współczynnika ścian i zostaną zaostrzone więc to mi wyjdzie na dobre. Być może nigdy nie zwróci się różnica jaką dołożyłem do grafitowego. Co do jakości tego styropianu nie mogę narazie nic powiedzieć, ale wypowiem się jak pójdzie na ściany czy był prosty, czy nie odpadał itp, może komuś taka opinia ułatwi wybór czy brać czy nie. Dodam, że zważyłem ten styropian i z moich obliczeń wynika, że m3 waży 13,66g, szału chyba nie ma. A może ktoś już go stosował na ściany i podzieli się opinią?
- 343 odpowiedzi
-
- biały
- grafitowy?
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Proszę o poradę odnośnie wyboru. Styropian Termo organika gold fasada lambda 0,038 cena około 188zł za metr sześcienny, czy grafitowy ten sam producent lambda 0,032 cena 212 m3. Grubość jaką mam zamiar dać to 20cm (wg projektu). Bardziej skłaniam się na grafitowy, ale chciałbym poznać opinie ludzi, którzy ten styropian kleili u siebie, bo czytałem, że potrafi odpadać od ściany bo reaguje na ciepło. Może lepiej dać biały? Czy płyty tego producenta trzymają wymiar, czy są proste? Każda opinia wykonawców i użytkowników mile widziana.
- 343 odpowiedzi
-
- biały
- grafitowy?
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, mam pytanie odnośnie ocieplenia lanego stropu nad poddaszem. Dom z dachem dwuspadowym, górny strop lany tzw "trumna",. Skosy będą ocieplone dwoma warstwami wełny mineralnej (2x15 cm) do wysokości stropu nad poddaszem natomiast przestrzeń nad poddaszem (strych) nie będzie ocieplona. Wykonawca zapowiada, że nie będzie też ocieplał poziomej powierzchni tego stropu tylko skosy i tu moje pytania. 1. Czy można zostawić ten strop nieocieplony czy będą tam duże straty ciepła? 2. Jeżeli ocieplać to czym? wełna styropian? Dodam, że nie planuję ocieplać skosów do samego wierzchołka dachu. Bardzo proszę doświadczonych o radę.
-
Czym obłożyć kominy wentylacyjne oparte na stropie?
Bioly-B5 odpowiedział Bioly-B5 → na topic → Ściany, okna, stropy, kominy, garaże
Witam, nie mogłem wcześniej się odezwać. Pan od murowania robi też dach i całą resztę. Mówi, że może murować z klinkieru lub obłożyć blachą po ociepleniu styropianem. Przekonuje, że jeżeli klinkier to ciężar nie będzie zbyt duży i strop spokojnie da radę. Ale za nic w świecie nie chce obkładać płytkami ani tynkiem strukturalnym bo jego zdaniem to nie do końca zda egzamin i nie chce bym miał potem pretensje. Oczywiście pustak systemowy będzie wyciągnięty ponad dach a nie jakaś rura. Powoli zaczynam skłaniać się na klinkier bo bardzo mi się takie kominy podobają, ale z ostateczną decyzją czekam. Dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam. -
Witam, mam w projekcie kanały wentylacyjne oparte na stropie nad parterem i ich obłożenie ponad dachem zaprojektowane z płytek klinkierowych, ale wyczytałem, że te płytki często odpadają i wykonawca powiedział, że się tego nie podejmie. Murarz chce te kanały obłożyć nad dachem cegłą klinkierową dziurawką a ostatnie cztery warstwy pełną cegłą. Cegły mają się opierać na jakimś stelażu czy podporze wylanej z betonu, ale całość zarówno pustaki wentylacyjne i cegły, którymi ten komin będzie obłożony spiera się na stropie. I tu moja obawa czy taki ciężar nie będzie za duży dla stropu bo pewnie z 200 albo trzysta cegieł pójdzie. Dodam, że mam dwa takie kominy dwukanałowy i trzykanałowy. Komina spalinowego nie biorę pod uwagę bo ma swój fundament, najgorzej te dwa kominy na stropie oparte. Dodatkowych obaw daje mi fakt, że na stropie po zalaniu jest sporo rys i pęknięć. Dużo z nich w miejscu zbrojenia, inne pewnie skurczowe o liniach łamanych w różnych miejscach stropu. Dlatego boję się, że ten strop osłabiony może nie dać rady i pytam doświadczonych forumowiczów czy można tym klinkierem obudować. Może ktoś tak u siebie robił. Chętnie poczytam wszystkie rady i sugestie.
-
Nie u każdego tak jest. Moim założeniem było nie oszczędzać na tym etapie i tak miało być bez względu na koszt, aby tylko było zgodnie ze sztuką budowlaną i dobrze. Ale faktycznie mogę mieć do siebie pretensję bo jak napisałeś fachowiec naprawdę tak doradzał, że będzie dobrze i tak też zostało zrobione, a przecież mogłem zażądać inaczej.. Mój błąd, że temat zacząłem zgłębiać po fakcie. Jedyna pociecha, że wody gruntowe nisko. A co do rozwiązań najprostszych to wykonawcy najczęściej idą po najmniejszej linii oporu byle szybciej i wmawiają inwestorowi, że "wszędzie tak robimy i jest dobrze". Dzięki wszystkim za odpowiedzi, za słowa krytyki też, pozdrawiam.
-
Kanał wentylacyjny oparty na stropie
Bioly-B5 odpowiedział Bioly-B5 → na topic → Ściany, okna, stropy, kominy, garaże
A gdyby na poddaszu kanał był oparty na stropie a na parterze pod sufitem ze dwa pustaki jakoś podwiesić i kratkę poziomo wstawić. Oczywiście nie znam się na tym i tylko gdybam bo być może to bzdura totalna. Bo wydaje mi się, że faktycznie może się skraplać woda i przesiąkać może nawet do ścian. -
Panie Adamie, że coś nie tak i że się nie da zmienić to wiem. Ale czy mógłby Pan napisać jakie warstwy kolejno na ocieplenie podłogi, żeby przynajmniej to było dobrze zrobione? Bo ciężko się połapać, jedni piszą o folii inni o papie i tak naprawdę nie wiadomo jak wykonać ocieplenie i czy łączyć to jakoś z folią wystającą spod ścian bo wykonawca wspominał o łączeniu na zakład.