Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Alberciczek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    48
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Alberciczek

  1. Narazie do ogrzewania mam tam tylko piecyk tzw. koza + piecyk gazowy na butlę. Dlatego nie mieszkamy tam w zimie. Planuje dobudować kotłownię i wstawić piec z podajnikiem na ekogroszek.Z tym paliwem awaryjnym jeszcze się zastanowię Ale piec to najmniejszy problem, bo tu temat już nieco ogarnąłem. A jak będzie już tak daleko do wyboru pieca, to bedę pisał. Narazie zastanawiam się jak zrobić żeby regulować temperaturę dla każdego pokoju z osobna.Bo np. jedni w nocy lubią jak jest chłodniej ( np. ja, bo wtedy lepiej mi się śpi ), ale są też tacy, co muszą mieć cieplutko w nocy. Dlatego chcę mieć taką regulację. Podłgóka odpada - nie mam do niej przekonania. Jak pęknie jakaś rurka pod podłogą to jest nie lada problem. A jak pęknie w instalacji z kaloreryferami, to widać od razu i można bezproblemowo i łatwo usterkę usunąć. I kolejne pytanko się zrodziło - z jakiego materiału robić instalację - miedż czy plastik? Podobno plastik jest dobry i łatwiej i szybciej się to robi? Zgrzewarka też nie jest droga.
  2. Ano tak. Zgadza się. Sprawdzałem, czy jak przekręcę klucz w zamku, to czy języczek się schowa i się chowa. Tak więc nie mając żadnego breloka ani klawiatury, furtke otwieram poprostu kluczem. Klamka jest wówczas zbędna, a nawet nie wskazana. Są też elektrozaczepy, w których można zwolnić blokadę i w dzień furtka jest normalnie otwarta, a na noc zamykam zapadkę i działa na elektrozaczep. Dzięki za pomoc.
  3. Ok. Wiele już wiem. No to teraz tak - chcę zanabyć videodomofon Eura VDP19A3. Jak podłączyć czytnik kart i breloków do tego? Czy to się wogóle opłaci, czy lepiej dołożyć ze dwie stówki i mieć videodomofon z czytnikiem kart? No i nadal nie rozumiem, jak się otwiera furtkę z zewnątrz? Mam na myśli videodomofon bez czytnika kart, czyli taki jak ten Eura. Wychodzę do pracy, zatrzaskuję furtkę i jak otworzyc ów zamek jak nie mam czytnika kart i breloków? Klamki też nie mam, bo niepotrzebna.
  4. Witajcie. Niedługo bedę zakładał videodomofon. Posiada on funkcję elektrozaczepu do furtki i takowy chcę założyć. Obecnie mam w furtce klamkę i zamek na klucz. Jak wygląda sprawa z otwieraniem furtki od zewnątrz ( obecnie naciska się klamkę i się wchodzi ) po zamontowaniu elektrozaczepu? Czy każdy elektrozaczep jest jakoś mechanicznie połączony z klamką, czy trzeba jakiś konkretny rodzaj? Są oczywiście videodomofony z klawiaturą i furtkę z zewnątrz otwiera się po wbiciu na klawiaturze określonego kodu, ale taki rodzaj videodomofonu nie wchodzi w grę ( za drogie ). Można furtkę z zewnatrz otwieraC się np. breloczkiem. Wiem, że są takie domofony. Tylko jak się nazywa taka funkcja? Ewentualnie czy można coś takiego dołożyć do każdego videodomofonu czy musi być jakaś konkretna funkcja tego?
  5. A więc już coś wiem. W takim razie będzie to kocioł jednofunkcyjny, ale z dodatkowym rusztem. Skąd dodatkowe paliwo? Ano drewno zapewne z lasu 9 od lesniczego oczwyiście ). Inne paliwa? No stamtąd, gdzie są dostępne. W mojej okolicy można kupić bardzo tanio węgiel brunatny. Mimo, że ma gorsze właściwości jako paliwo awaryjne nie jest zły. O tych dotacjach nie słyszałem - cenna wiadomość - dzięki Ogrzewanie podłogowe odpada. tylko kaloryfery.
  6. Witajcie. Jestem na etapie projektowania ogrzewania domku c.o. Piec będzie na ekogroszek z podajnikiem, dwufunkcyjny. Wyczytałem też, że są piece z dodatkowym rusztem na inne paliwo np. drewno, pellet. Zastanawiam się, czy takiego właśnie nie kupić. temat jednak jest nieco inny. chodzi mi o to, jak działa regulator pokjowy np. ST-292. Ma on wbudowany czujnik temperatury i można nim zwiekszać/zmniejszać temperaturę w pokoju. Prosta niby rzecz. Ale w jaki sposób musi być podłaczony kaloryfer, żeby to działało tylko dla jednego pokoju? Bo jak ustawię w jednym pokoju temp. np. 20 stopni, to ów regulator pokojowy tak wysteruje sterownik pieca, żeby ten podgrzał wodę w kaloryferach do tych 20 stopni. Tyle, że ta temp. będzie taka we wszystkich kaloryferach. Przynajmniej tak to rozumiem. Bo z pieca wychodzą dwie rury - jedną idzie ciepła woda do kaloryferów, a drugą wraca już schłodzona spowrotem do pieca. Czy oprócz tego regulatora jest jeszcze potrzebny jakiś termostat czy coś? Troszkę nie ogarniam tego tematu, więc proszę o łopatologiczne wytłumaczenie, ewentualnie jakiś schemacik poglądowy jak to działa.
  7. Alberciczek

    Dach na wychodku

    Ok. dzięki wszystkim za pomoc. Wiedziałem, że na muratorze mogę polegac...I poległem...
  8. Powiem tak - z teoretykami, nie chce mi się gadać, bo szkoda czasu. Śrubokręta w ręce nie mieliście. A kolega Mareks77 dodatkowo kłamie w żywe oczy : Kolega chyba to nawet z tą piwnicą kłamie. Specjalnie dla ciebie poszperałem w necie i znalazłem, skąd się "nauczyłeś" o BIS-ie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2703140.html Że też od razu nie wpadłem na to, że możesz korzystać z informacji na elektrodzie...A BIS-a tak naprawdę ani jednego ani drugiego nie widziałeś na oczy jak wygląda w środku. Marny jesteś i kłamać chociaż byś przestał. Teoretycy też są potrzebni i nie ma się czego wstydzić, że czegoś nie wiesz. Bo czasem praktycy proszą o pomoc teoretyków w trudnych sprawach. I nie mam na myśli tego, że teoretyk jest gorszy od praktyka. Ale teoretycy nie powinni się wypowiadać w podobnych tematach do tego jaki jest np. ten. Bo z prostej rzeczy robi się właśnie coś takiego jak to - A ktoś nadal bez prądu jest, bo w głowie ma namieszane przez was, teoretyków. A sprawa jest prościutka do załatwienia - tak jak pisałem - połączyć ze sobią listwą lz dwa przewody od przełącznika i sprawdzić czy ledy świecą. Jak nie świecą, to wypiąć oba przewody z zacisków 11 i 12 i połączyć ze sobą. Roboty na góra 15 minut i wszystko wiadome. A skoro tak się rzucacie o prąd rozruchowy tych ledów, to również można go sprawdzić w bardzo prostu sposób. I będzie wwiadome, czy pów prąd jest wyższy niż 16A... Co do kolorów przewodów - znowu teoria. I to was zabija. Markerem to se możesz teczki z dokumentami opisywać, a nie żyły na przewodach. Wbijcie sobie do głowy jedno - nawet, jeżeli jakiś elektryk w schodowych czy krzyżowych podłączy przewody żółto-zielony i niebieski, to drugi elektryk jak do tego przyjdzie ( chociażby w celu wymiany przełącznika ) to będzie wiedział doskonale, że te dwa przewody w tych przełącznikach nie są N i PE, bo ich tam być nie może. Aczkolwiek nie jeden raz widziałem, że w tych przełącznikach zamiast fazy było N. A więc żyła niebieska jak najbardziej będzie wtedy prawidłowa. Natomiast jeżeli chodzi o przewody do schodowych, to nawet przewód 4x15mm nie będzie właściwy, bo ma żyłę niebieską i żółto-zieloną. Tak więc do tych schodowych musiałby być przewód z pięcioma żyłami...A kto będzie kupował przewód 5x1,5mm zamiast 3x1,5mm. Chyba tylko teoretyk w swoich rozważaniach. Bo w praktyce się tego nie robi. Reasumując - autorowi tematu podpowiedziałem jak ma najprościej sprawdzić co jest uszkodzone. BIS-a 411 na 411i nie ma absolutnie potrzeby wymieniać. Naprościej by było zamienić BIS-a na schodowe. Ewentualnie na nowego BIS-a411.I cały problem rozwiązany w powiedzmy pół godzinki roboty. A wy, teoretycy kłócicie się już tyle czasu. Jakby autor miał czekać do dzisiaj, to bardzo mu współczuję, że trafił na was - albo teoretyków, albo amatorów. Ja uważam temat za zakończony, a wy jak chcecie, to możecie się między sobą kłócić.
  9. A jakiż ty widzisz problem w kolorkach? Zapewne chodzi ci o to, że w przewodach trzy zyłowych jest jako trzecia żyła jest żółto-zielony? A od czego są kolorowe taśmy? Czyż nie można tej żółto-zielonej żyły owinąć ładnie kolorową taśmą z obu stron? Np. czerwoną? I mamy wtedy trzy żyły - niebieska, brązowa i czerwona. Teraz ci pasuje? Oprócz tego, jak ktoś jest elektrykiem i otworzy do schodowego czy krzyżowego i widzi podłączoną żyłę żółto-zieloną, to jest wiadome do czego ta żyła służy. niemniej jednak masz rację - nie powinno się jej podłączać, bo żółto-zielone jest zarezerwowane do żyły ochronnerj PE. Jednak żaden elektryk ( praktyk oczywiście ) nie pomyśli, że ta żółto-zielona żyła spełnia rolę przewodu ochronnego w przełącznikach schodowych czy krzyżowych...Wystarczy być elektrykiem praktykiem i myśleć. Kto będzie kupował przewód 4-żyłowy do schodowych, tylko dlatego, że jedna z żył jest żółto-zielona? Chyba tylko czysty teoretyk. Kupuje się proszę pana przewód 3-żyłowy i tą żyłę żółto-zieloną owija się kolorową taśmą z obu stron przewodu. I wtedy instalacja jest wykonana prawidłowo. Co do odpowiedzi kolegi Mareks77 - wszystko fajnie, rozpisałeś się, powklejałeś zdjęcia, szkoda tylko, że nie BIS-a411, a zupełnie innego przekaźnika. Niemniej również z F&F. Z wyglądu zewnętrznego może wygląda i tak samo, ale w środku wygląda nieco inaczej niż 411 i pełni nieco inną funkcję niż 411. Mało tego - były czasy, kiedy to wyszła seria tych przekaźników, która była wadliwa. I jak dobrze pamiętam uszkodzeniom ulegał tam wspomniany przez ciebie kondensator. Nieee, no coś ty - nie rób scen na sali Niczyje ego nie zostało urażone. Staż pracy absolutnie nie oznacza, że elektryk jest doświadczony. Nie ma elektryka doświadczonego. Tylko teoretycy tak uważają. I to ich pogrąża. Natomiast każdy praktyk nigdy nie powie o sobie, że jest doświadczony. Pomyśl dlaczego. co do nowinek technicznych - nie ma tego aż tak wiele w ciągu każdego roku, by za nimi nie nadążać. Dodatkowo, mało który inwestor rwie się do montażu tych nowinek. Nie wyolbżymiaj sprawy. No ja byłem na szkoleniu w Pabianicach i widziałem nie tylko porozbierane BIS-y, a wiele wiele więcej. Natomiast ty, jak widać nie...A zapewniam cię, ze te fotki nie przedstawiają BIS411. A cały opis ( nie wiem, skąd go wytrzasnąłeś ) jest nie na temat.
  10. Alberciczek

    Dach na wychodku

    No nie mówcie, że taki temat pokonał fachowców z muratora....Nikt nie wie?
  11. Co nie wystarczy? Przewód 3 żyłowy? A ile ty chcesz mieć żył do schodowych i do krzyżowych?Co jest niezgodne z przepisami w przewodzie 3 żyłowym do tych przełączników? Nie wiem, skąd to wziąłeś, ale bzdety piszesz. Sprawdz sobie jaki jest prąd "rozruchowy" żarówki ledowej. Gwarantuję ci, że te żaróeczki ledowe co ma autor, napewno nie biorą 16A prądu rozruchowego. Z tego co piszesz, to sądzę, że jesteś czystym teoretykiem, a z praktyką nie masz nic wspólnego. A zatem nie wprowadzaj w błąd. Co do świetlówek to zupełnie inna bajka. Nikogo niczym nie obrażam - stwierdzam fakty. Co do ledów, to popatrz na zdjęcie i pomyśl - jakie ledy są dostępne na rynku do takich oczek - jaką mogą mieć największą moc. Z całym szacunkiem, ale jako elektryk pracuję już dość sporo czasu - niedługo wybieram się na emeryturę, więc jakieś doświadczenie mam. Ale - jeżeli również jesteś teoretykiem jak kolega wyżej, to się nie dogadamy. Co do BIS-a, to niestety, ale nie masz pojęcia jak on działa, bo bzdety piszesz. Z twojego słownictwa można sugerować, że nie jestes elektrykiem. Być może coś gdzieś liznałeś, ale elektrykiem nie jesteś. BIS411 jest przekaźnikiem zwierno-rozwiernym. Styk 10 jest stykiem rozwiernym, a styk 12 stykiem zwiernym. Natomiast styk 11 jest stykiem zasilającym. Jeżeli wypalony będzie styk zwierny, to na styku rozwiernym ( odwrotne podłączenie ) ledy mogą się zaświecić. Ale jak będzie wypalony styk zasilający, czyli 11, to ledy nadal nie będą świecić. A użytkownik może pomyśleć, że za twoją radą BIS jest sprawny i będzie szukał dalej. No prościej się już nie da. Może mam rozdwojenie jaźni, ale gdzie ja sugerowałem, albo chociaż wspomniałem o sklejonych stykach? Wiesz co to są sklejone styki? Oprócz tego kolejny dowód, że nie znasz zasady działania tego BIS-a - styk 11 jest używany cały czas - jest to styk zasilający, a napięcie jest przewodzone od styku 11 do 10 ( styk rozwierny ) lub od 11 do 12 ( styk zwierny ). Więc nie pisz bzdur, że styki 10 i 11 nie były używane. Bo zarówno i jeden i drugi są używane. A styk 11 jest używany cały czas. Natomiast 110 i 12 są używane na przemian. No prościej się nie da... Napiszę szczerze - nie chce mi się tego tłumaczyć, bo to zbyt proste rzeczy są dla elektryka praktyka. Ale następnym razem jak coś napiszesz, to najpierw pomyśl.
  12. A jakąż to instalację trzeba mieć? Przecież wystarczy, że do każdego włacznika będa puszczone 3 żyły. Jeżeli są dwie, to nic się nie da zrobić bez kucia i wymiany przewodu. Ale jak są trzy żyły, to nie ma problemu - zamiast BIS-a można wstawić schodowe, krzyżowe. Myslę, że się świeci - czerwoną widać, bo daje więcej czadu, a zielona jest "słabsza". No chyba, że się spaliła, ale zasilanie napewno jest - bez niego nie świeciłaby się dioda czerwona. Czy ty wiesz wogóle o czym piszesz??? Żarówka ledowa, 10W bieże setne części "prądu rozruchowego". Jak dobrze pamiętam jest to 0,006A. O ile wogóle można to nazwać "prądem rozruchowym". Natomiast BIS411 ma styki robocze na 16A jak dobrze pamiętam. Więc w tym przypadku nawet wstyd p[isać o wypalonych stykach roboczych z powodu obciążenia tymi ledami. A co to jest prąd uderzeniowy? Czy ty jesteś wogóle elektrykiem? Nie - przekaźnik nie będzie działał odwrotnie - będzie działał tak jak dotychczas, czyli styk 11-10 nadal będzie rozwierny, a styk 11-12 będzie nadal zwierny. Tyle tylko, że przy proponowanym przez ciebie podłączeniu, led-y będa świeciły od razu, a ich wyłączenie nastąpi po włączeniu wyłącznika monostabilnego i wtedy zaświeci się czerwona dioda sygnalizująca włączenie styków zwiernych.A co, jeżeli przy proponowanym przez ciebie podłączeniu ledy nadal nie będą świeciły? Wypalony styk 11 czy przyczyna tkwi gdzie indziej? Najprostszym i najpewniejszy sposób sprawdzenia tego BIS-a to poprostu wypięcie przewodów z 12 i 11 i ich bezpośrednie podłączenie.
  13. Również zgadzam się z poprzednikiem - najlepszy będzie drugi wariant. I żaden elektryk nie jest do tego potrzebny na miejscu. Wystarczy jednak internet. Oczywiście do wykonania instalacji lepiej zatrudnić elektryka.
  14. Wg mnie są trzy możliwości - albo jest gdzieś słaby styk i w końcu przepaliła się żyła przy albo ledach, albo wyłączniku albo przy BIS-ie.Druga to wypalone styki robocze BIS-a, trzecia, to uszkodzony wyłącznik. Wszystko to można bardzo łatwo sprawdzić - wypiąć przewody z włącznika i połączyć je na chwilę razem ( symulując właczenie włącznika ). Jak się światło zaświeci, to uszkodzony jest włącznik. Jeżeli się nie zaświeci, to należy wypiąć przewody z pinów 11 i 12 lub 11 i 10 ( zależy co jest impulsem sterującym - N czy L ) i oba przewody połączyć ze sobą. Jak się ledy zaświecą, to uszkodzony jest BIS. Jak sie nadal nie będa świecić ( mimo zmostkowanego włącznika i BIS-a, to należy szukac w samym zasilaniu ledów. Tu już jest troszkę więcej roboty, bo trzeba się dostać do pierwszego leda i sprawdzić, czy jest przy nim napięcie. Ale tam jest raczej wszystko ok. Obstawiam albo włącznik albo BIS. PS - czerwona lampka na BIS-ie oznacza, że są włączone styki robocze. Zielona dioda, że jest zasilanie. Co do wymiany na BIS411i - nie wiem jaka jest różnica cenowa i czy się to opłaci, ale BIS411 musi wytzymać takie oświeltenie ledowe. To dla niego żadne obciążenie - jest on zrobiony jak się nie mylę na 16A. A te ledy jaki mogą mieć prąd rozruchowy? No i jest jeszcze jedna możliwość - wywalić BIS-a ( jak będzie uszkodzony ) i zamiast włącznika monostabilnego założyć bistabilny. Chyba, że jest tam kilka włączników ( dwa albo trzy i więcej ), to wtedy trzeba się zastanowić, bo te kilka monostabilnych działa jak schodowe i wtedy trzeba by założyć albo dwa schodowe ( jeżeli są po trzy przewody przy tych włacznikach co są teraz ) albo dwa schodowe i reszta krzyżowych.
  15. Alberciczek

    Dach na wychodku

    Witajcie - chcę na wiosnę zrobić wychodek. Z postawieniem murów nie ma problemu, bo to nie jakieś trudne do zrobienia w dzisiejszych czasach. Zastanawiam się tylko, jak przymocować dach tego wychodka do murów? Kiedyś mi się coś obiło, że do ścian wkręca się jakieś kotwy i do tego murłaty ( murłata to belka, kantówka przymocowana do ścian? ). Jak takie kotwy się wewntualnie nazywają i wgczego dobiera się ich ewentualną długość? Chyba, żerobi się to w jakiś inny sposób?
  16. Ciągle tego nie rozumiesz - owszem można, tak samo w Plusie czy T-Mobile czy innej sieci komórkowej. Tyle tylko, że jak pisałem wyżej, trzeba mieć firmę. Mało tego - trzeba za to dopłacać co miesiąc. Nie wiem ile to kosztuje w Orange, ale w T-Mobile jest to 15 zł miesięcznie do faktury.
  17. Dziękuję za odpowiedz. Dzwoniłem dzisiaj do UM i tam się dowiedziałem, że tym zajmuje się wydział architektury i budownictwa. W pierwszej kolejności, żeby z czymkolwiek ruszyć, muszę znaleść projektanta i wyciągnąć z UM wypis i wyrys. Z gotowym projektem idę do tego wydziału i tam składam wniosek o pozwolenie na budowę. Trwa to około miesiaca. No i potrzebny będzie kierownik budowy i dziennik budowy. I tu pojawiają się pytania - ile kosztuje projekt ( taka średnia cena, bo wiem, że zapewne są rózne ceny ) oraz ile bierze kierownik budowy i w jaki sposób się z nim rozliczam - za każdy dzień czy za całą budowę? Przepraszam z być może tak prozaiczne pytania, ale dopiero zaczynam przygodę z budownictwem. Dowiedziałem się tez, że pozwolenie na budowę garażu muszę mieć, ale tylko wtedy, jeżeli ów garaż będzie stał w granicy, lub mniej niż 3 m od granicy. A jeżeli będę go budował w odległości minimum 3 metry od granicy, to w UM tylko składam informację o budowie i czekam około tygodnia na zgodę UM.
  18. Panowie - spokojnie - zgłębiłem temat na tyle, by wiedzieć, że adres IP dla rejestratora, musi być albo stały ( jak pisałem wyżej ) albo IP może być zmienne, ale publiczne. A zmienne publiczne mają tylko sieci kablowe oraz bezprzewodowe, czyli tzw lokalni dostawcy internetu bezprzewodowego. Mając internet od takich dostawców jak I-Mobile, Orange, Plus itp, nie każdy rejestrator będzie działał w sieci. I nie jest prawdą Niestety, ale są rejestratory, które nie pracują w chmurze. Kupujący musi powiedzieć na początku sprzedawcy, jaki ma internet ( od kogo ). Bo jak się nie dogadają, to trzeba będzie jeździć i wymieniać, tak, jak to miało w moim przypadku. Więc nie wprowadzaj w błąd proszę, bo później tacy laicy jak ja najpierw kombinują pół dnia i się zastanawiają o co chodzi, wzywają fachowca, a okazuje się, że rejestrator musi być inny do tego internetu. Raz jeszcze więc powtarzam - nie każdy rejestrator pracuje w chmurze. I w tym problem kolega, że trzeba jak napisałem wyżej, dzwonić, jeździć, wymieniac i kombinować, zamiast cieszyć się monitoringiem. Zo do trwałości kamer to się nie wypowiadam, bo pierwszy raz się z tym stykam, ale wydaje mi się, że wyolbrzymiasz sprawę. Mam 5 lat gwarancji na rejestrator i kamery, więc się nie martwię. A większośc dużo droższych kamer i rejestratorów ma tylko 2 lata gwarancji. Więc w czym problem wg ciebie? Bo ja nie widzę żadnego. Co do podświetlenia IR, to ja więcej nie potrzebuję - w nocy na podwórku jest tak jasno jakbym zaświecił lampę 500W. Porównuję to realnie, bo mam taką żałożoną i jak ją zaświecę, to nic się na podwórku nie zmiania - jest tak samo oświetlone z lampą jak i bez niej. z 20m mogę spokojnie rozpoznać twarz osoby, która idzie po podwórku. Więcej mi nie trzeba. Z odległości 30 metrów, obraz muszę przybliżyć, ale wtedy twarz robi się niewyraźna, jednak da się rozpoznać jeżeli troszkę się pobawić obrazem. W miejscu, gdzie jest jedna kamera, IR podświetla na 20 metrów i wyraźnie widać co się dzieje w ogrodzie. Tyle tylko, że w nocy obraz jest czarno biały, ale to w niczym nie przeszkadza. Oczywiście obraz w dzień to zupełnie inna bajka, a słowa, że w nocy widać jak w dzień, są tylko przenośnią- czytaj tekst ze zrozumieniem Kamery maja kable, jak pisałem wcześniej.Jak się dowiedziałem, jakość obrazu i ciągłość sygnału przy kamerze WIFi przy odległości 30 metrów, może pozostawiać wiele do życzenia, więc zrezygnowałem i postanowiłem przekopać rów na kabel. Tego właśnie chciałem wcześniej uniknąc, ale niestety...Ale jest możliwość zrobienia tego - internet ciągnie się po fazie. Tyle, że trzeba mieć dodatkowe urządzonko. Jak wygląda monitoring z tego, to nie wiem, bo nie mam, więc się nie wypowiadam, ale z tego co poczytałem, poglądałem to raczej nie ma różnicy. Różnica jest tylko taka, że trzeba więcej kombinować i podstawa, to musi być prąd w pomieszczeniu, gdzie jest ta kamera. A ja jak wyjeżdżam, to prąd w gospodarczym wyłączam. Dlatego ta opcja odpadła. Adres zmienny publiczny i adres stały, już wyjaśniłem. Kupując rejestrator trzeba o tym pamiętać, bo to ważne, żeby się nie nalatać i nie nadenerwować Co do bezpieczeństwa - no weź przestań robić sceny - przeczytaj temat od początku i się zastanów, jaki sens ma twoja wypowiedz o bezpieczeństwie w przypadku tego tematu. Po jakiego grzyba ktoś miałby podglądać co ja robię na podwórku, albo kto do mnie przychodzi? Na świecie jest miliardy kamer i akurat komuś chciałoby się podglądać zwykłego, szarego człowieczka, który codziennie charuje na chleb? No proszę cię bardzo....akurat mnie będą Azjaci podlądać...Wierz mi przyjacielu - akurat to mnie nie obchodzi - jak chcą niech sobie podglądają jak kosze trawę, sprzątam, czy robię sobie grilla. Mogę im jeszcze pomachać ręką i wypić za ich zdrowie A tak na poważnie - jak komuś chodzi o bezpieczeństwo, to nie wysyła podglądu z kmaer w sieć. Żadna sieć nie jest bezpieczna i nie jest to dla nikogo tajemnicą. A instytucje, gdzie jest ważne bezpieczeństwo, obrazu z kamer nie puszczają w sieć. I nie ważne, czy masz obraz z kamer w sieci, czy robisz cokolwiek innego w sieci - i tak nie jest to bezpieczne, bo praktycznie każdy może się włamać na twój komputer i nie ważne jakie masz zabezpieczenia - im lepsze, tym troszkę więcej czasu jednemu czy drugiemu zajmie włammanie sie do twojego kompa. Więc nie dyskutujmy panowie na temat bezpieczeństwa obrazu z moich kamer w sieci, bo nie ma sensu knuć teorii spiskowych
  19. Witajcie znowu. Jako że rozmowa była delikatnie burzliwa, to wracam do tematu. Monitoring jest już zrobiony i działa. I to całkiem elegancko. Nie myślcie, że ja z tych waszych postów nic nie wyciągnąłem. Czasami się przemądrzałem, nie zgadzałem z wami, ale o to chodzi - trzeba poznać zdanie każdego. A więc tak - kamery 3 szt i rejestrator mam Mezi. Oczywiście HD. Rejestrator Mezi HTVR 0410 LT ( na 4 kamery i piąta może być WIFi ). Może być też kamera obrotowa - rejestrator taką obsługuje. Typów kamer nie pamiętam, ale jak to kogoś będzie interesowało, to jak za miesiąc tam pojadę, to spiszę. Mają one od spodu dwa pokrętła - jednym można przybliżyć obraz, a drugim reguluje się ostrość. Kamery jednak wybrałem na kabel koncentryk z zasilaniem. Koszt jednej kamery to niecałe 400 zł. Dysk mam 1TB ( też nie pamiętam jaki dokładnie, ale przystosowany do pracy ciągłej - ma to znaczenie ). A teraz rzeczy, o których nikt nie napisał, a jak się okazało są bardzo ważne - żeby mieć podgląd z kamer na telefonie , tablecie, laptopie itd, ważne jest, żeby adres IP, z którego korzysta rejestrator był stały. A to już jest problem. Okazuje się, że aby mieć stały adres IP od takich operatorów jak T-Mobile, Orange, Plus itd trzeba mieć firmę. Jak się nie ma firmy, to stałego adresu IP nie ma szans dostać. Oprócz tego, do stałego adresu IP trzeba dopłacić. W T-Mobile jest to 15 zł na miesiąc. Problemu nie ma, jak się ma internet "lokalny". Ja niestety takiego nie mogę mieć ( nie dochodzi tam żaden sygnał od lokalnych dostawców ). Tak więc, jako że mam już kilka telefonów i internet w T-Mobile, to kupiłem router z T-Mobile z 55GB danych. Oczywiście LTE, z tym, że to LTE nie zawsze jest - czasem wskakuje 3G. Żeby mieć jednak dotęp do podglądu z kamer na telefonie, laptopie itd musiałem wybrać rejestrator, który "zamienia" adres IP ze zmiennego na stały. czyli może pracować w tzw. chmurze, a nie wszystkie tak mają. Do przeglądania obrazu na telefonie i laptopie czy PC mam program Ezviz. Cały monitoring zrobiłem sobie sam - nie jest to wcale jakieś trudne - wystarczy tylko podłączyć kamery do kabli i kable do rejestratora i już obraz na rejestratorze jest. Nie ogarnąłem niestety "wrzucenia" tego do internetu i musiałem poprosić o pomoc fachowca - koszt za przyjazd i wrzucenie tego w sieć kosztował mnie 60 zł. Teraz jak to działa - kamerki jak dla mnie są bardzo dobre, jak za tą cenę - w nocy, przy zupełnym braku oświetlenia na podwórku od IR jest jasno jak w dzień - z tym, że na podwórku są dwie kamery, które patrzą na siebie. Oddalone są od siebie o 20 metrów i wszystko widać jak w dzień - IR z obu kamer podświetla podwórko tak, jakby było ono oświetlone naprawdę mocną lampą. Na ogród IR podświetla na jakieś 30m. Zresztą z kamery na domu, która jest skierowana na podwórko, w nocy elegancko widać bramę, która oddalona jest o 30m. 5 metrów dalej jest malutki parking, na którym stoją auta od sąsiadów i też je widać. Dodam, że w nocy jest ciemno jak w d...Nie ma żadnej lampy, nawet na drodze. Dysk rejestratora 1TB starcza na około 3 tygodnie ciągłego nagrywania z 3 kamer. Jak są jakieś pytania, to proszę bardzo - jak tylko będę umiał na nie odpowiedzieć, to będę pisał. Jak znajdę troszkę czasu ( może dziś wieczorem albo jutro rano, to postaram się wrzucić zdjęcia z kamer w nocy i jak wygląda to z poziomu np. telefonu czy laptopa.
  20. Witajcie. Mam nadzieję, że dobry dział wybrałem. Sprawa wygląda tak - domek już stoi, ma 50 lat itd. Ale jest problem - domek jest mały ( 10x8 m ), są tylko dwa pokoje, kuchnia i łazienka. Jest parterowy. Chciałbym zrobić w nim poddasze użytkowe, czyli 4 lub 5 cegieł ceramicznych do góry i nowy dach. Czy żeby zrobić takie poddasze użytkowe musi być czyjaś zgoda? Musi być zrobiony projekt? Proszę zwrócić uwagę na słowo MUSI. chodzi o to, czy mogę sam nakreślić rozkład pomieszczeń i instalacji na poddaszu, czy MUSI to być architekt. Czy w taką rozbudowę angażuje się nadzór budowlany czy jakieś inne instytucje prawne? I druga sprawa - z przodu domku chcę dobudować kotłownię, a z boku garaż. Nad kotłownią byłby albo balkon albo jakieś pomieszczenie. Nad garażem byłby pokój. czy do tego też musi być jakiś nadzór budowlany, projekt itd? Gdzie zgłosić taką rozbudowę domu? Należy tylko powiadomić UM, czy kogoś jeszcze i czy trzeba na to wszystko czyjąś zgodę? Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem od czego zacząć, a rozbudowę planuję zacząć w przyszłym roku, więc czas najwyższy zacząć się interesować jak to wygląda od strony prawnej.
  21. Dzięki za tak wiele odpowiedzi.... co do kamery wifi, to nie muszę takowej instalować. Nie muszę nawet ciągnąć żadnych dodatkowych kabli do kamery, żeby mieć z niej obraz. Są sposoby na to. No niestety, zqwiodłem się na muratorze. JAk widać, są na nim w większości ludzie, którzy znają się na rzeczy, ale nie powiedzą, z czym się to je. Jedynie tylko proponują, żeby zatrudnić fachowca. A na forum chyba nie o to chodzi...Jakby ktoś chciał zatrudnić fachowca, to nie szukałby pomocy na forum...No ale kasa musi się kręcić... Dzięki koledzy za pomoc. Już sam się dowiedziałem, że kamerki musze mieć HD ( 1080p ), nie muszą być koniecznie obrotowe, bo mają dość szeroki kąt widzenia, na 4 kamerki potrzebuję dysku około 2 tera, żeby mieć zapis z około 5 dni, kamerka HD za około 300 zł, zamontowana na dachu wieżowca 15 piętrowego, doskonale widzi w nocy co się dzieje na parkingu, żeby mieć podgląd obrazu z kamery na komputerze, laptopie czy smartfonie, kamerki muszą być IP, nie muszę mieć kamerki wifi, żeby nie ciągnąć dodatkowego kabla itd. Wszystko to, dowiedziałem się u kolegi, który jak sie okazało zajmuje się monitoringiem i ma dośc szeroką wiedzę na ten temat i wiele mi podpowiedział. 2500zł w zupełności wystarczy mi nał 4 kamerki, rejestrator, dysk twardy i potrzebne ilości kabla i osprzętu żeby mieć w miarę dobry monitoring. Zresztą widziałem jak działają takie kamerki w dzień, w nocy, widziałem obraz i menu rejestratora itd. Tak więc bardzo dziękuję za pomoc.
  22. Powiedzcie mi taką rzecz - chodzi o kamerę tubową, przewodową. TVL 900. Ilośc diód podczerwieni 24 sztuki i widoczność IR do 20 metrów. Jest to mozłiwe? Na cogeneralnie głównie zwracać uwagę wybierając kamerę zewnętrzną?
  23. Znalazłem coś takiego - http://allegro.pl/zestaw-monitoring-4-kamery-zewnetrzne-tuby-20m-hd-i5848135975.html Wszystko by pasowało, musze tylko zapytać sprzedawcę, czy do tego zestawu da się podłaczyć jedną kamerę WiFi. Ciekawi mnie natomiast jak to jest z podgladem obrazu z tych kamer na np. smartfonie lub PC z dala od nich? Sprzedający wspomina, że dostęp przez sieć internetową IP realizowany jest poprzez przeglądarkę internetową lub dedykowany program, a także z platform mobilnych z wykorzystaniem specjalnych aplikacji (Android, IPhone). Pytanie tylko, czy jest do tego poprostu jakiś program, który sprzedawca dołacza, czy muszę sam wykupić jakąs stronę internetową, płacić za nią itd i co to są te dedykowane programy na tablety i smartfony - czy też musze sam je kupić, czy są darmowe, czy sa poprostu w tym zestawie? Orientuje się ktoś co do takich zestawów? Ewentualnie jest jeszcze taki zestaw - http://allegro.pl/kompletny-zestaw-4-kamer-turbo-hd-cvi-720p-fv-i5888214386.html są tam chyba lepsze kamery? Czy to tylko ściema?
  24. No nic - muszę to na spokojnie przemyśleć i przeliczyć. Muszę się też na miejscu rozejrzeć za proponowanym przez was sprzętem. A konkretnie w cenach. Do wiosny mam sporo czasu, więc na spokojnie mogę coś poszukać
  25. Co do firm - jesienią tego roku zaprosiłem pewnego pana, który zajmuje się montażem monitoringów. Pooglądał wszystko i powiedział, że za 15 tyś zrobi mi to wszystko razem z materiałami. A że zrobiłem zdziwioną minę, że to tyle kosztuje ( wcześniej się nie orientowałem w cenach, bo jak wspominałem nie znam się na tym i nie wiem co jest potrzebne ), to mi powiedział tak - 3 kamery bezprzewodowe to koszt około 5 -6 tyś. Do tego nagrywarka, router i kable + złączki i + robocizna. Jako że mnie na to nie stać, podziękowałem mu. Teraz jak przeglądam internet i zaczynam orientować się w cenach, to widzę, jak chciał m,nie naciągnąć...Dlatego firmom - stanowcze NIE! Nie znam się na tym, ale szybko się uczę i dam radę sam zrobić sobie taki monitoring. Przy waszej pomocy oczywiście Co do kamer - dwie kamery mógłbym mieć ewentualnie na kabel - te na domu - tyle tylko, że całą resztę musiałbym mieć na strychu. Problem w tym, że domek nie jest zimą ogrzewany ( nie mieszkamy tam na chwilę obecną ) i zimą na strychu jest naprawdę zimno. Nie wiem, jak poradziłby sobie sprzęt na zimnie i z wilgocią. Chyba, że jak pracuje cały czas, to nagrzeje się tyle, że zimno i wilgoć nie będą się zbierać ( wiem, że każdy sprzęt, który pracuje w jakimś stopniu się grzeje ). Natomiast jedna kamera musiałaby być bezprzewodowa - będzie na budynku gospodarczym oddalonym od domu jakieś 20 metrów. Ciągnięcie kabla odpada dlatego, że nie mam jak go wprowadzić na chwilę obecną do domu ( w tym przypadku na ewentualny strych ) - dom jest w tym roku świeżo wyremontowany i pomalowany na zewnątrz i dlatego nie chcę kuć w ścianach, żeby na nowo go nie tynkować i malować. Wiem - miałem pomyśleć o tym wcześniej. Ale teraz już za późno. Dlatego pomyślałem o kamerze WiFi. Co do kosztów - myślę zamknąć je w okolicach 1500 zł. Rejestrator będzie oddalony od monitorowanego domku 300 km. Ale chcę też mieć możliwość podglądu online, żeby np. jak jestem z domu, móc podglądać czasem na żywo co się tam dzieje. Wiem, że jest to możliwe. W domku monitorowanym musiałbym mieć tylko urządzenie, które "łapie" obraz z kamery i "wysyła" go w internet. No i oczywiście na stałe włączony internet + zasilanie kamer i tego urządzenia. Z zasilaniem sobie poradzę, z internetem tez - muszę tylko wybrać jakiegoś operatora internetu - Polsat, Orange, Play itp. Nie wiem tylko, co potrzebuję oprócz tych kamer w tym domku - wystarczy router WiFi, do którego podłączam obie kamery przewodowe + jedną bezprzewodową, czy coś jeszcze? Co do kamer, to niekoniecznie muszą być obrotowe. Wystarczy, że będą szerokokątne ( tak się to chyba nazywa, żeby miały szeroki kąt widzenia? Kamery maja obserwować - jedna na tyle domu - ogród - 20 metrów długi i 10 na szerokość, oraz dwie z przodu domu - jedna na domu obserwuje podwórko i budynek gospodarczy + brama i furtka - 25 metrów szerokość i 30 metrów długość podwórka ), a druga ( ta bezprzewodowa ) ma być na budynku gospodarczym i obserwować podwórko + przód domu ( wejście ) no i tą pierwszą kamerę :}
×
×
  • Dodaj nową pozycję...