
spinkamidi
Użytkownicy-
Liczba zawartości
26 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez spinkamidi
-
Gotowy jest 1 baniak - drugi bez wężownicy można wymodelować dowolnie. Pytanko czy tylko wspawać kroćce czy kierunkować Czy sensem jest w piecie wejscia i wyjscia przez trójnik pomiedzy 2 bufory - czy jak na schemacie do jednego ? Z góry dziekuje
-
Cześć Ponawiam swoją prośbę o opinie na temat budowy okładu jak niżej. Zastanawiam sie tez nad tym czy moznaby ładować na raz 2 bufory (w piecie wejscia i wyjscia przez trójnik pomiedzy 2 bufory) - czy to ma sens. Prośba tez o zerkniecie na schemat gotowego bufora i pomoc w okreslenieu do ktorych krosców najlepiej zrobić podłączenia. Pytanie czy drugi bufor spawac najprościej (dospawanie krośców) czy kombinować (np kierunkowanie strumienia)
-
Adam_mk Wielka prośba żebyś rzucił okiem na schemat i rysunek gotowego bufora (chodzi po połączenie obu buforów) Mamy tez 3 pytania : - czy laddomoat może być zastąpiony przez zawór trójdrożny (przepraszam jeśli jest ono głupie) - czy zbiornik bez weżownicy spawać jak najprościej czy np kierunkować strumień ( L przy przyłączu ) , ewentualnie rady co do wyspawania kroćców. - jakiś pomysł na wykorzystanie węzownicy solarnej ? Nie planujemy solarów. (np podłączenie pieca bezpośrednio) Będziemy wdzieczni za wszelkie wskazówki, ponieważ chcemy wyrobić się jeszcze w tym roku.
-
adam_mk czy moge CIe prosic o opinie ? Mam obawy, że przy wyłączonej podłogówce takie rozwiązanie bedzie nieoptymalne (przy ladowaniu z pieca prawy zbiornik bedzie kumulował cieplo i pransportował wode do lewego tylko przy działającym piecu). Alternatywnym rozwiazaniem jest chyba podlaczenie jak nizej czyli podlaczenie obu zboornikow ponizej złogu zbiornika z wezownica I ladowanie ukladu z lewej strony. Prosze o opinie
-
Wynika to 2 przyczyn : - Wężownica w jednym zbiorniku - jeśli zład to dajmy na to 30 cm to musze zapewnić taką ilość ciepłej wody w obu zbiornikach. - Chce dogrzewać bufor grzałką elektryczna (fotowoltanika) - z powyższej przyczyny będe musiał ogrzac wiekszą ilość wody żeby mieć minimalny stan na CWU. W sumie tą drugą opcję mogę uzyskać stosując zawory na spięciu buforów. Niestety opcjapodłączenia szeregowego nie wchodzi w gre. Kurcze - może coś żle myśle. Bufor, ktory posiadam to Vitocell 333 / 353 . Jedno WE I WY. Może dodatkowo do wymiany miedzy buforami wykorzystać wężownice solarna ? Drugi zbiornik nie ma wyjść - do dowolnego wyspawania.
-
Faktycznie proste jak konstrukcja cepa. Zastanawiam sie tylko rozłoży sie ładowanie buforów. Domyślam się, że będą sie ładowały jednocześnie i ciepła woda będzie równo sie rozprowadzała po 2 buforach ? Jeśli tak skuteczność zamiany ciepła na CWU będzie niższa (ponieważ ciepła woda będzie musiała mieć odpowieni poziom w 2 buforach) Popraw mnie jeśli sie myle (co jest wielce prawdopodobne . Zależałoby nam na tym, żeby najpierw ładowany był bufor z wężownicą a póżniej drugi. W buforze z wężownicą chcemy zamontować grzałke na fotowoltanikę (która po ogrzaniu jednego bufora będzie sie automatycznie wyłaczała - prąd pójdzie na sprzedaż). Ale to temat na wiosne.
-
Faktycznie brak juz schematów. Wielka prośba Adamie o pomoc. Może potrzebujesz miejsca na serwerze ? Mogę użyczyć miejsca na swoim.
-
Piękne dzieki Adam - zabieramy sie za studniowanie wątku
-
Serdecznie witam forumowiczów. Na forum trafiłam jescze gdy wątki zamykały sie w nieco ponad 300 stronach, które przeczytaliśmy z męzem w całości i które przekonały nas w pójście w strone takiej właśnie instalacji, Troche czasu minęło i w końcu sie udało … wybudowaliśmy domek, kupiliśmy bufor (gotowy) I dodatkowo posiadamy dodatkowy zbiornik. W tym momencie prosiłabym o pomoc użytkownika, który posiada podpięte 2 bufory i podpowiedziałby jak podłączyć i efektywnie wysterować taki układ. Na ta chwile posiadamy : - bufor 700l z 2 wężownicami ( w tym weżownicą CWU) + mozliwością przyłączenia grzałki (fotowoltanike planujemy na wiosne) - zbiornik 1200 l ( bez wężownic ) z możliwością dowolnego wyspawania przyłączy - piec na paliwo stałe. Prosiłabym o sprawdzony pomysł/realizację w jaki sposób połączyć ze sobą 2 zbiorniki aby w okresach grzewczych piecem grzać wode w obu zbiornikach I dobrze to wykorzystać. W lato grzałka miałaby ogrzewać wode tylko w mniejszym zbiorniku (z wezownica CWU). Wiekszy zbiornik miałby być niewykorzystywany. Bardzo prosze o pomoc, ponieważ zima tuż tuż … PS Chetnie posłucham rady na temat w temacie sposobu wyspawania dodatkowego zbiornika (chyba, że wystarcza kroćce i ukierunkowanie strumienia czy może warto zrobić bardziej skomplikowaną konstrukcje).
-
Wezownica z rury karbowanej. Temat wraca jak bumerang bo brakuje odwagi zeby skonczyc. Moje mysli zaprzata temat sposobu zamontowania wezownicy. Zbiornik jak z bleczarki czyli na srodku ma rewizje. Nie chce go rozcinac itp i chce wlozyc wezownice przez ten otwor (jest spory, mozna przez niego przejsc). Pytanie w jaki sposob podwiesic wezornice z nierdzewki karbowanej (zbiornik nierdzewka). Myslalem o robieniu otworow i wspawywaniu pretow w srodek, termokurcz i przylapanie na drut z nierdzewki. Minus to ciezko bedzie ladnie to ulozyc i pretow bedzie co nie miara. Druga iopcja to podpatrzone "szyny" pionowe z wycieciami na rure karbowana. Munus ze rura bedzie na wcisk i boje sie ,ze dosc cienka scianka sie z czasem przetrze. Macie moze jakies pomysly jak polozyc karbowana nierdzewke ? Musze to zrobic jak najszybciej bo palenie w piecu zabija a przy zbiorniku wrzuce w koncu fotowoltanike. Rury plastikowe bufor piec ? W sumie mam je w calym dokmu ? Wh mnie pomysl ok ? Macie jakies zle spostrzerzenia ?
-
Hej Adam, Podobnie jak Ty robie zbiornik z nierdzewki. Widzialem ,ze dałeś rurę karbowaną do wezownicy CUW (26m 3/4 cala). Czy zapisales o co ile robiles skok i od jkiej wysokosci to zaczyna sie wezownica. Drugą ważna dla mnie kwiestią jest wyprowadzenie weżownicy z baniaka. Widzialem ,ze ładnie to u Ciebie wyglada. Czy możesz dokładnie opisać jak jest wyprowadzona wężownica ? Będe wdzięczny za dopiwiedz.
-
Czy moze chcialbys zmontowac i odsprzedac kilka takich termometrow ? DLa czystej ciekawosci moglbys dodac zdjecie
-
Hej. Napisz jak przy takiej wezownicy sprawdza sie CWU w warunkach zimowych. W jaki sposob powiazales wezownice z nierdzewki w buforze i jak wyglada jej zakonczenie. Bede wdzieczny za odpowiedz.
-
Adam, udalo Ci sie zrobic taki termometr:) ?
-
Poczytalem o forumowych wezornicach i tak naprawde nie znalazlem dobrej odpowiedzi na temat srednic. W watkach pojawiaja sie wezornice (karbowana nierdzewka) fi 21,15 i 8 (w 3 wstegach) ale w wiekszosci forumowicze pisza o zbyt malej wydajnosci. Raz ktos napisze ,ze komus 50m fi 15 dziala, drugi raz ktos napisze ,ze jednak temperatura CWU spada po kilku minutach uzytkowania. Przygladam sie zbiornikom na portalach aukcyjnych i tam przy 1000-1500 l buforze wezownice CUW maja powierzchnie 4-10m2. O srednicach ani slowa
-
Dzieki za odpowiedz. Czy w dokumentacji tech masz informacje o srednicy wezownicy ?
-
Dzieki za info o pojemnosci. Czy Waszym zdaniem lepie dac wiecej zwojow i mniejsze fi (np 16) czy mniej zwojow i wieksze fi (20) . Im dluzej o tym mysle to wydaje sie bez znaczenia, poniewaz przy wiekszym fi powierzchnia scianek wydaje sie wieksza ale przy mniejszym ilosc zwojow powinna to rekompensowac. Miedź i stal .. to nie jest dobre połączenie http://www.naukowiec.org/tablice/che...stkow_362.html a tu czemu Wlasnie dlatego przy baniaku z nierdzewki wole wstawic rure z nierdzewki a nie wezownice z miedzi. Podpory na wezownice tez z nierdzewnych pretow i przykrecone drutem. W przypadku miedzy konieczne sa izolacje (termokurcze) albo bedzie problem po latach. Moze miedz ma lepszy wspolczynnik przewodzenia, jednak wole dac dluzsza nierdzewke. Czy stacja uzdatniania nie lepszym rozwiązaniem? Sadze, ze czesto przewyższyłaby kosz bufora Nie mam na mysli bufora ze skepu tylko wykonanego przez forumowicza. Ja planuje zastosowac trojnik przy wyjsciu wezownicy aby moc wpuscic odkamieniacz.
-
Temat wężownica. Czy ktoś z Was ma doświadczenie związane z wężownicą ze stali karbowanej ? Interesuje mnie jaka powinna być długość i średnica takiej węzownicy. Zbiornik 1500l - 1,8m wysoki - nierdzewka. Drugą kwestią jest sposób umocowania wyjścia węzownicy do baniaka. Adam polecił weżownicę miedzianą, jednak wykonanie takiej wężownicy (przeze mnie ) jest raczej niemożliwe a zamówienie takiej przewyższa koszt rury karbowanej. Mam możliwośc skorzystania z usług znajomego spawacza (przyjezdza na kilka dni do Polski) i bedzie mógł poświecić mi 1 dzień na pospawanie bufora, stąd proszę o konkretne odpowiedzi, ponieważ chcę to wyspawać w przyszłym tygodniu. Jeśli ktoś ma podobny wielkością bufor to prosiłbym o podanie wysokości wejść i wyjść weżownicy oraz zasilania.
-
Rozumiem ,ze wężownica z miedzi na końcu przylutowane do kawałka rurki mosiężnej na dowolny lut. Nastepnie mosiądz do nypla (ocynkowanego) za pomoca lutu Ag45. Nypel ocynkowany do bufora z nierdzewki na dowolny lut. Dopowiedz o jakiego termokurcza chodzi na "podparcie" miedzi. Jestem laikiem w temacie spawania a rozmawiajac ze spawaczem chce dokladnie powiedziec jak powino wygladac wspawanie wezownicy i dodatkowych wyjsc. Domyslam sie ,ze wspawanie do nierdzewki zwyklego ocynkowanego nypla nie bedzie bledem.
-
Cześć, Mam pytanie o wężownice CWU (w ktorymś z postów Adam namówił mnie na zastosowanie jej w buforze zamast dodatkowego zbiornika). Posiadam baniak 1500l ze stali nierdzewnej. Chcę umieścic w nim wężownicę ale z mojej (niewielkiej) wiedzy wynika, ze nie powinno sie laczyc stali z miedzia, stad miedziana wezownica nie ma racji bytu. Wężownica ze stali nierdzewnej bedzie słabiej oddawała ciepło. Czytałem o mozliwości połączenia nierdzewki z miedzia, jednak na moim lokalnym rynku wykonawcy nie praktykowali takich opcji. Pytanie. Czy (jak) nalezy przeliczyć długość oraz średnicę wężownicy ze stali nierdzewnej. Będę wdzięczny za pomoc.
-
Dzień dobry wszystkim buforowiczom W ubiegłym roku nie udało nam sie wyspawać bufora i chcemy wrócić do tematu przed tą zimą. Mamy zbiornik z nierdzewki 1500l - od razu mowię, że kupione ze złomu. Żeby ktoś nie mówił, że ile to kasy itp. Mysimy wyspawać wężownice i w związku z tym mamy pytania : -- wężownica CUW miedziana czy z nierdzewki. Różnica przenikalności cieplnej jest spora (na korzyśc miedzi). Niestety korozja w przypadku miedzi :/ Czytałem, że można wykonać z rury karbowanej, jednak to dość delikatny materiał. Czy zamiast wężownicy miedzianej zrobić z nierdzewki odpowiednio dłuższą ? Jak przeliczyć jej pojemność. Czytałęm, że najlepiej zrobić wężownicę ze zwojami, ktore zagęszczają się ku gorze. Od jakiej odległości pomiedzy zwojami zacząć i na jakiej skończyć ? - zastanawiamy sie czy na "zaś" zrobić drugą wężownicę (teoretycznie miały być solary ale zrezygnujemy z tego pomysłu na korzyść grzałki elektrycznej zasilanej z fotowoltaniki ( http://www.selfa-pv.com/produkty/2015-08-03-19-56-38/pvcwu-3 ). Z związku z tym czy warto wg Was iśc w koszty i robić węzownicę stożkową i lejek na zaś. - przyłącza - czy są z nierdzewki ? Patrze na allegro i nie moge znalesc (heh jak to inaczej nazywa ) - termometr na buforze - jak do tego podejsc (czy trzeba planować na etapie spawania ) ? - anoda - czy będzie konieczna - ocieplenie bufora. JAk czytałem najlepiej zasypać perlitem. Udało mi się zdobyć troche styropiany o grubosci 30cm i chce z nich zbudować sciane oddzielającą bufor od grazu. Pytanie - jaka odległość od bufora jest bezpieczna dla styropianu ? Przestrzeń pomiedzy będe chciał zasypać perlitem. Chyba, że są już lepsze sposoby ocieplenia ? Z góry dziekujemy PS - wszystkie krytyczne opinie mile widziane (oczywiscie te konstruktywne)
-
W temacie grzejnika lazienkowego to w tym momencie (bez bufora) mamy go podlaczonego go glownego obiegu pieca, wiec nie potrzebujemy dodatkowej pompy zeby w nim grzalo. Po zamontowaniu bufora pokusimy sie pewnie o dodatkowa pompe, lub umiescimy grzalke (kwestia wyliczenia kosztow). Faktycznie komfort w cieplejszej lazience jest duzo wiekszy, jednak uwazamy, ze grzejnik w lazience moze byc cieply w godzinach wieczornych tylko podczas mycia. W takim przypadku mozna pokusic sie o wysterowanie czasowe pompy lub grzalki. Naszym zdaniem nie ma sesnu grzac grzejnikiem caly dzien tylko wystarczy okresowo podnosic nim temperature. adam_mk dzieki za link do Twojego tematu nt. podgrzewania CWU. Dla ciekawych forum.budujemydom.pl/CWU-and8211-Jak-ja-zrobic-aby-sie-nie-skrzywdzic-t24580.html&pid=438498#entry438498 Monia i Paweł Ktoregos razu przyszedl mi go glowy dosc specyficzny sposob odzyskiwania ciepla - mianowicie umieszczenie wezownicy w kominie, tak aby odbierać ciepło ze spalin. Co sądzicie o takim pomyśle ? Czy jest to wykonalne czy Waszym zdaniem raczej nietrafiony pomysł ? A może ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem ?
-
strusp - dzieki za schematy, jestesmy bardzo wdzieczni. Padlo kilka pytan, wiec postaramy sie odpowiedziec na nie wszystkie Co do zbiornika CWU 80l - jest to zbiornik tymczasowy. Jestesmy swiadomi, ze nalezy bedzie go wymienic. Kupilem go za 100zl (nowy z wezownica ), wiec zal bylo nie brac. NA nas dwoje na razie starcza ale w domysle wymiana na wiekszy. Jesli chodzi o bufor z nierdzewki - tak, kupiony na zlomie za 1400zł z dostawa do domu. Cena moim zdaniem byla okazyjna, wiec sie zdecydowalem na takie rozwiazanie. Szyby - w domysle mialy byc wszedzie 2 ale najmniej naswietlonych stronach dalismy 3 szyby. Co do grzejnika w lazience (za 300zł a nie 1000 czy 1500) to uwazamy, ze byl to traf w 10. W okresach przejsciowych nie musimy grzac calego domu zeby w lazience(gdzie wyzsza temperatura daje wiekszy komfort) bylo cieplej. Poza tym zawsze mozna go zakrecic Piec 25KW - nie byl specjalnie dobierany (moze to blad), udalo nam sie kupic roczny piec, ktory przez kupujacego byl podlaczony do komina fi 100 i praktycznie sie w nim nie palilo. Zalozeniem bylo kupno duzego pieca w celu szybkiego ogrzania bufora. Koza - jest na dole domu na otwartej przestrzeni ( nie mamy zadnych drzwi ) zaraz przy schodach, wiec cieplo nie kumuluje sie w jednym pomieszczeniu i troche sie roznosi po budynku. Faktycznie daje cieplo i czuc roznice jak sie wchodzi na gore ale nie placzemy z tego powodu Niestety nie jestemy krezusami i jak wiekszosc osob dopuszczamy alternatywne rozwiazania przy ktorych mozna nie nie tyle zoszczedzic ale miec lepsza opcje przy tych samych kosztach. adam_mk - mamy pytanie. Co rozumiesz przez rezygnacje ze zbiornika CUW - chodzi Ci o calkowita rezygnacje ze zbiornika hmm ? Masz racje jesli chodzi i znalezienie kogos kto dojedzie i podlaczy. Mamy w rodzinie hydraulika ale nie ma zadnego doswiadczenia z buforami, wiec bardziej zalezy nam zeby znalesc kogos kto zaprojektuje calu uklad. Oczuwiscie nie mamy na mysli bezplatnej porady, bo wiemy ze za dziekuje sie chleba nie kupi. Pozdrawiamy i dziekujemy za uwagi oraz sugestie. Monia i Pawel
-
Ma wielką prośbę o udostępnienie zdjęć bufora, który tworzył Adam. Zainteresowaliśmy sie ideom bufora ciepła i chcemy ja teraz wdrożyć w życie. 2 lata temu przeczytaliśmy praktycznie cały wątek poświęcony buforom, jednak w tym momencie przebrnięcie przez blisko 600 stron nie jest raczej możliwe. W wielu postach ze względu na upływ czasu zdjęcia nie są już dostępne. Krótko o tym co mamy i chcemy pospinać. W tym momencie funkcjonuje : - kocioł Zębiec 25KW - ogrzewanie podłogowe na powierzchni ok. 160m2 liczone po podłodze (114 m2 użytkowych +30 m3 garaż) - grzejnik łazienkowy - zbiornik CUW 80l Do zrobienia : - zbiornik z nierdzewki 1500l - juz posiadamy, chcemy wspawać weżownice i - opcjonalnie solary - zbiornik CUW 200l Dom : - ocieplony styropianem 20m - dach 35cm - okna 3 szybowe od południa 2 szyby - koza do romantyzmu i podgrzania atmosfery Ostatnio zainteresowała nas fotowoltanika - w porownaniu do solarów plusem jest to, ze jest bezobsługowa. Dopuszczamy myśl o grzałce w buforze - czy może ktoś z Was posiada takie rozwiązanie albo się z nim spotkał ? Mam 2 pytania techniczne : 1) solary. Czy jest sens brac zbiornik CUW z 2 wezownicami i 2 wezownice wstawiac do bufora. Jak zrobić to najbardziej optymalnie 2) czy jest mozliwe grawitacyjne podgrzewanie CUW bez pompek ( aby woda CUW byla zawsze goraca) Prosze o rzeczową dyskusję, poniewaz w okolicy nie trafilismy na hudraulika z którym można porozmawiać nt. buforów ciepła. Monia i Paweł
-
Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.