Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

funky_koval

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    645
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez funky_koval

  1. 3% to daje chyba tylko niepewny Getin na pierwszą lokatę do jakieś tam kwoty. Realnie lokaty to na 1.6 po podatku.
  2. Mam starszego froniusa Igp 35 pracuje 2 lata. Ostatnio miałem do czynienia z growattem. Też działa ale na razie krótko. Growatt kupisz od ręki a Froniusa są zapisy . Gwarancja lepsza w growatt. Teraz wybieraj.
  3. Z tego co wiem tylko SE ma takie inwertery bez wbudowanego mppt, stąd potrzeba tak zwanych optymatyzerów które defakto są mppt. Inni montują to w inwerterze
  4. Nic nie udowodniłeś bo panele łączy się szeregowo i wtedy najsłabszy determinuje pracę całego szeregu . W połączeniu równoległym jak nawet wyłączysz jeden to będzie produkcja mniejsza tylko o ten jeden. To są podstawy ze szkoły podstawowej, znasz?
  5. Na tej witrynie są uśrednione wieloletnie obserwacje nasłonecznienia. W jednym roku 1100 a w innym 900 z 1 kWp. A 2018 był w ogóle wyjątkowo słoneczny.
  6. Wszystko co potrzebujesz http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
  7. Suma oddanej i pobranej bez znaków. Innymi słowy taki przebieg licznika we dwie strony .
  8. Wygląda to na wartość bezwzględną
  9. Mocno pracowałeś na bana, na początku było nawet zabawnie. Tyle że zabawa z prądem nie jest ok a elektroda trzyma poziom i pewnie złamałeś nie raz regulamin forum.
  10. Jak się dobrze zakręci to i poniżej 3k zejdzie. Na dobrych podzespołach.
  11. Teraz jest lepiej bo są chłodne dni, wygładza na to że masz 2 stringi .Może w inwerterze jest odczyt dla nich osobno. To już może coś powiedzieć. Zawsze możesz spróbować zakryć dolny rząd panela i obserwować zmiany na inwerterze .
  12. Z prostej logiki, rozbudowa instalacji to jak budowa nowej. A teraz nowe muszą spełniać wymogi kodeksu Nc. Chciałbym się mylić bo sam mam stary inwerter. Jeżeli wprowadzą twoje zmiany, daj znać.
  13. Jeżeli stare inwertery nie mają certyfikatów "nc rfg" to instalacji nie rozbudujesz.
  14. Ładna jak ładna ważne że w zeszłym roku wyprodukowała 1.1 kWh z 1 kWp pomimo zacienienia i odchyłu 15° na zachód.
  15. Falownik kosztował 2200 (nowy), bo to poprzedni model. Zapomniałem jeszcze że w tej cenie były 2 optymizatory Tigo, mam zacienienia .
  16. Panele 11xCanadiansolar 275, 3x MP solar 280, falownik Fronius IGP 35. System montażu Corab. Odgromówki brak instalacja umieszczona nad garażem. Od strony DC ochrona przeciwprzepięciowa połączona do istniejącej bednarki. Jako że inwerter z separacją galwaniczną to nie martwię się o instalację w domu. Wszystko na jednej połaci, pracę dachowe wykonane przez dekarzy
  17. Da się też za 3k za kw na nowych elementach z fv23%
  18. Kolego w sprawie trwałości falownika to wróżka potrzebna, ciężko o starszy jak 10 lat . A reszta to zbieranie ofert i kalkulacja.
  19. Może wtrące, inwertor to do spawania. A inwerter solarny ma straty od 2 do 5 % w większości zakresu pracy . Panele moc nominalną osiągają tylko w laboratorium lub w zimny dzień.
  20. Na dwóch najbardziej narażonych mam Tigo, a liczby dotyczyły jednego panela . Moc inwertera 3.5, paneli było 3.025kwp. Robiłem test przez zakrycie panela z opty i bez opty.
  21. Nie ma pomyłki moje canadiany tak się zachowują, przy zacienionym w pełni panelu produkcja na stringu spada o 380 W a po zastosowaniu Tigo zdecydowanie mniej. Te same canadiany mają 3 diody dla 3 segmentów po 20 pół.
  22. W wypowiedzi mitch-a jest tylko jedna nieścisłość. Współczesne panele mają segmenty zabezpieczone diodami, zacieniony segment jest odcinany bez szkody dla wydajności reszty stringu. Z doświadczenia wiem że po założeniu optymazytora tigo (kolor żółty)spadek po zacienieniu panela wynosi około 220w. Bez tego było 380w, myślę że diody swoje brały. Optymalizator kosztuje 190 zł i pomimo fajnego efektu raczej się nigdy nie zwróci.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...