Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wklaczynski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    119
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wklaczynski

  1. Poszukuję sterownika rekuperatora Suntree KP-30. Ewentualnie czy są jakieś zamienniki które uruchomią ten rekuperator i czy ktoś wie jak go uruchomić bez sterownika? Może istniej jakiś inna płyta główna, sterownik która zastąpi oryginalny i będzie sterować tym rekuperatorem z wbudowaną z pompą ciepła? Może istnieje jakiś inny sterownik central wentylacyjnych z funkcjami dodatkowych nagrzewnic, którym można zastąpić elektronikę tego rekuperatora?
  2. Widzę że gdzieś taką tabelkę zdobyłeś. Mimo że większych osiągów tego typu PC nie ma także u Viessmana ale ten nie wstydzi się publikować swoich osiągnięć, nawet tłumaczy to na nasz język. Tutaj trzeba się nieźle naszukać, niestety nie miałem, aż tyle czasu, dlatego zaspokajam się tabelkami i wykresami innych producentów, którzy mają podobne wyniki. Co do tych tabelek, to jasno widać że w temp 0°C do -7°C jaka jest u nas temp dzień noc od grudnia do marca osiągi są katastrofalne. Dlatego ta PC nadrabia straty w dzień gdzie są wysokie koszty energii. wiosną i jesienią jakieś mogą być okresy że wyrabia się w nocy i ma wyższe COP. Mimo ogólnego SCOP, to w całości traci na piłowaniu drogiej taryfy co się przekłada na tak wysokie rachunki za energię elektryczną. Wybaczcie dla mnie 3500 to drogo jeżeli mogę płacić 1500 rocznie, tak samo jak 7000 za LPG jest drogo dla tego co może płacić 3500 za gaz ziemny. Po przecież oczywiste że ostatecznie liczy się cena jaką płacimy za ogrzewanie. Żadne kreatywne SCOP nie zmieni tego co dzieje się w naszych portfelach, bo to ostateczne co nas tutaj interesuje wybierając rodzaj naszej kotłowni to kasa jaką rocznie zapłacimy, także koszty instalacji, które niestety także nie przemawiają na korzyść PC. Złość sprzedawców, którym nie lubią takich wniosków u potencjalnych klientów, bo im chudną i nie dają się im nabijać portfele, nic tu nie zmieni. Mimo, że wyklepują tutaj po kilka tysięcy nie merytorycznych bełkotliwych i hejterskich postów, co niby miało by być niby dowodem na ich wiedzę w tematach ogrzewania i budownictwa, wyrabiając sobie niesłusznie rangi ekspertów. Ich złośliwe docinki bez podania faktów licząc jedynie na swój autorytet na forum nic nie zmienią, że to po prostu nie opłacalna się inwestycja w PC AW, jeżeli chodzi o zastąpienie tym ogrzewania na gaz. Jedyne z czym to może konkurować to olej opałowy, gaz LPG, grzałka elektryczna, itp... I to ostatecznie zauważy ich przyszły klient, którego po prostu nie uda się im złupić, co jest jedynym celem ich złośliwych wypowiedzi.
  3. Niestety podają jedynie SCOP roczne niestety to jedyna charakterystyka to jak się opłaca kupić ich PC względem innych marek PC. Brak opisu ich PC, sprawia że nie ma na czym oprzeć obliczeń, co raczej jest zamierzone przez producenta tej PC. Po za tym SCOP można w kreatywny sposób naciągać. Chociażby dlatego, że PC nie dość ze ma małą sprawność w nocy to jeszcze niewielką moc, a stratę nadrabia w dzień kiedy ceny prądu są najwyższe. Stad tak wysokie rachunki za energię elektryczną podczas testów tych PC, mimo ze osiąga możliwe sensowne średnie COP. COP PC WW i BW nie jest zależne od temperatury zewnętrznej, stad nie trzeba tworzyć kreatywnych przeliczników typu SCOP. Oszczędność PC w większości zależy od możliwości grzania podczas taniej taryfy. Stąd takie duże rachunki u instytucji wykonujących pomiary tych PC, a także i u prywatnych użytkowników. Niestety nawet miarę sensowne SCOP ze względu na pory dnia pracy tych urządzeń daje nadal wysokie rachunki za ogrzewanie porównywalne z cenami gazu.
  4. Dobra panowie instalatorzy i sprzedawcy macie tu swoje panasoniki powietrze-woda: http://systemy.instalacyjne.pl/?p=3669 Przeczytajcie całość, szczególnie polecam tabelkę COP wykonaną w trakcie profesjonalnego badania. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na wynik badania czyli fragment: "Koszty ogrzewania pokrywają się z instalacją opartą na kotle kondensacyjnym zasilanym gazem ziemnym. Pompa ciepła nie wymagała jednak montowania kosztownych przyłączy i instalacji kominowej oraz ponoszenia dodatkowych kosztów. W stosunku do kotła na olej opałowy koszt jest niemal dwukrotnie niższy." Oczywiście większość z was zaprzeczy, bo o biznes trzeba dbać. Badania tych waszych urządzeń panasonica za 40tys zł, jasno przedstawiają że te kreatywne scop, możecie tu kombinować, obniżać GZ do 30°C ale COP max 3.4, pododawane przez producenta cudowne osiągi tych PC chyba tyczą się raczej Afryki. Niżej jak 30% oszczędności jak w stosunku co do gazu nie zejdziecie. Miłej lektury, oczywiście założę się że to dla was brednie jak reszta profesjonalnych analiz podawana w linkach i dostępna na google.
  5. Co z tego że coś tam zostało usunięte. Twoje posty rozumiem sprzedajesz to i nie na rękę tobie aby ludzie próbowali analizować beznadziejne COP tych PC AW. W przypadku AW zysk jest prosty szybka instalacja, numer telefonu klienta do sitka szukacie nowego. Liczy wam się interes a więc celowo musicie zamydlać prawdę, więc z wami można się pospierać. Znam wasze cele i mam do was szacunek, bo nie działacie złośliwie. Ale Myjk to nie wiem po co tu się przyplątał. Może ma jakąś PC ale gruntową, nic nie pisze merytorycznego, zero wiedzy na jaki kol wiek temat, chciał tu po prostu zasinieć, poziom wypowiedzi jaki reprezentuje to trolling nic więcej, nawet jego zawiść nie wynika z różnicy poglądów na temat PC bo tu żadnych poglądów nie przedstawił. Po prostu zwąchał pożywkę dla trola.
  6. Dzięki kolego borow. Tutaj zgadzam się całkowicie. Forum jest dla szukających prawdy i myślących ludzi a nie dla tych co chcą aby prawda była tylko po ich stronie, często czerpiących z tego zyski. Co do czytania, to nie wiem ale ciężko sie zrozumieć. Przecież ja także w wielu postach przyjmuję 8100kWh za 3650 pln brutto, jedynie raz odniosłem się do twojego omyłkowego kosztu gzie podałeś dzień i noc 60/40 i wtedy koszt był około 5tys, ale nie mam podstaw ci nie wierzyć. Powierzchnie budynku 200m², piętrowy, itp.... w tym garaż podobnie jak u mnie, oprócz grzejników ja mam 100% podłogówki. Twój koszt ogrzewania jest dla mnie wzorcowy, ale uważam jedynie że wyższy jak mój który od czasu wymiany PC na 21kWh 1800zł rocznie. W czym tu problem?
  7. Witam. Tak jak powiedział Myjk 1500 max 2000, kontrola taryf G12 daje spore oszczędności, ale przy typie BW i WW. Co do AW to nie chcę się wypowiadać ale raczej 3600 jak kolega borow, jeżeli wam mechanik wyliczył 3600 za gaz to ma rację. Zakup PC około 30tys nowa. Koszty wykonania wykonania wymiennika 200zł za m², tyle biorą w Wielkopolsce, ale łączny koszt może przekroczyć 10tys, ale nie jestem ekspertem, wiem że przy oszczędzaniu i przy małym kolektorze taki kolektor szybko traci sprawność, a więc nie dać się naciągnąć na instalatora, który obieca wykonanie słabego wymiennika aby wcisnąć ci swoją PC. Można także wykonać kolektor poziomy nieco taniej ale to bardzo dewastuje ogródek na którym nie wiele później rośnie, o drzewkach możemy zapomnieć. Jak masz ogródek proponuję wywiercić studnię i sprawdzić jakie są jej możliwości, jeżeli jest wysoki poziom wód gruntowych i przepływ 3m³ na godzinę, dla większych PC 4m³/h to można spróbować typ PC WW, dochodzi do tego koszt dodatkowego wymiennika pośredniego nowy 6tys zł, ja tam mam i działa to doskonale 7 lat. Co do kotła na eco groszek żadna PC tego nie przebije, ale problem to szuflowanie popiołu i zapełnianie podajnika, czyli dodatkowa praca.
  8. . Dobra podaj jaką masz powierzchnię dokładnie. Bo raz kubatura raz podłogówka wszystko to nie jasne. 10% podłogówki czyli 200m² grzewczej, zaraz wyjdzie że masz 2000m² do ogrzania razem z grzejnikami, co było by absurdem przy tej 12kW PC nawet jakby to była grzałka elektryczna zależna jedynie od zakładu energetycznego bez znaczenia na warunki pogodowe. A co dopiero jak zasilić grzejniki źródłem niskotemperaturowym. Można kupować jakieś ogromne grzejniki o wielkiej powierzchni ale raczej koszt absurdalny. Taniej wyjdzie skuć podłogi i założyć, podłogówkę. A w takie coś to nawet inni naiwni pesymiści PC AW z tego forum raczej tu nie uwierzą. Jakbyś zaczął sprzedawać swoje PC które mając 12kW zasilą takie powierzchnie w tym grzejniki na 1800m² to miałbyś kilometrowe kolejki do swojego sklepu i to przedsiębiorców i kamieniczników, nie tylko domowych użytkowników. Zapraszam do tematu. http://muratordom.pl/instalacje/kotly-i-automatyka/dobieramy-moc-grzewcza-pieca-do-co-poradnik,31_2780.html http://forum.muratordom.pl/showthread.php?139365-Zapotrzebowanie-na-ciep%C5%82o-budynku
  9. Teraz to oki, 12kW to także moja pierwsza PC. Tak też szacowałem jak kupowałem pierwszą PC. Skoro tyle płacisz to nie wiele więcej, a różnica polega tylko na stratach PC AW względem WW. W sumie czego się tyczy wątek tego forum i wiele to wyjaśnia. Powierzchnie mamy takie same budynki nowe. 3 lata temu była rzeczywiście taka zima ale raczej to wyjątek od 100 lat. Niestety ostatnia nas nie rozpieszczała. Ja z ostatniej zapłaciłem 1800zł za rok. PC uruchomiłem w 2011 roku, budynek nie wysuszony a była zima 100lecia, najwyższe ujemne temperatury a taryfa C11 budowlanej, wtedy to mnie PC skroiła na prawie 5K za rok. Poszła by na złom, ale dałem szansę jej i się sprawdziła w kolejnych latach. Na 12kW meetingu rachunki około 2.2K rocznie, ale musiała zasysać z dziennej taryfy. Po wymianie na Wieśka 21kW, 1800 rocznie i to ostatniej zimy nie grzeje w godzinach szczytu, cieoplucho cały dzień. Gaz testowałem ostatnio wyłączyłem więcej nie chcę tego robić, ale mi wyszło z szacunków 3.6K z rachunku rocznie, a tyle płacą sąsiedzi to wydaje mi się oki. Raczej jego los to rdzewiejący licznik w płocie, zadziałać może w razie awarii, teraz zamierzam nie włączać aby wrócić na taryfę W1, bo niechcący wlazłem na W2 , jedyne do czego używam to podgrzanie temperatury CWU z 40°C do 60°C aby mieć komfortową temperaturę. Taniej wychodzi niż elektryczny podgrzewacz przepływowy w CWU, jakie proponują producenci PC aby mieć temperaturę komfortową.
  10. To znaczy że profesjonalne artykuły nie przeczytałeś? Lub nadal twierdzisz swoje mimo że fakty mówią inaczej. Bardzo wątpię aby cały świat sprzeciwił się ludziom grzejącym pompami AW. I złośliwie podawał niepoprawne analizy. Jest taka ogromna gupa w necie, prawie jak sekta zgromadzona koło mrzonki taniej energii elektrycznej coś Keshe Plazma itp..., oni podobnie jak wy żyją w takim świecie wyobraźni, kupują od jakiegoś oszusta urządzenie z kilku zwojów drutu miedzianego, koszt około 20tys zł, wstawiają do domu, i muszą je otoczyć wiarą, później twierdzą że oszczędzają energię i zdrowie. Fakt że rachunki za prąd im się nie zmieniły tłumaczą tym że jest inaczej, ale światowe kartele energetyczne ich oszukują wstawiają liczniku blokujące im świętą energię z plazmy i zawyżają rachunki. Podobnie jak z wami fakty i obliczenia nie są brane pod uwagę. Wszystkie dialogi zaczynają bo Keshe żekł.... Nie ma miejsca na obliczenia, matematykę czy fizykę. Żadna profesjonalna publikacja ich nie przekonuje. Tu to wygląda podobnie, to że jest ich dużo nie znaczy że mają rację. Tych co w to zainwestowali albo próbują to sprzedawać nie da się przekonać, to oczywiste. Ale forum jest dla ludzi którzy pytają czy się to opłaca, miejmy nadzieję że poszukają dzięki temu w necie odpowiedzi lub porobią obliczenia zanim dadzą się naciągnąć lokalnemu hochsztaplerowi od tych PC. Co do PC BW i WW, zawsze zakładam że się opłaca w stosunku do kotłów gazowych. Mniej na paliwo stałe. Proszę mnie nie atakować że twierdzę inaczej bo tak nie jest. Sam taki mam i mam 7 letnie doświadczenie. Potwierdzam nawet, że znienawidzone przez wielu sprzedawców Chińskie Meetingi typu WW i BW, dlatego że im robią konkurencję niską ceną, są także opłacalne i pracują znakomicie. Miałem taką nabyłem nówkę za 8K i nie mogę nic zarzucić, jakby nie zmiana na wyższą moc i okazja w necie na zakup innej PC o dwukrotnie wyższej mocy to pracowała by dalej. Tak poczciwy meeting przepracował 6 lat i jeszcze sprzedany na części sprężarka wymienniki i kontroler, z niewielką dopłatą sfinansował viesmana 21kW. Nie dość że się zwrócił dwukrotnie to przy sprzedaży na niej zarobiłem. Jak tu narzekać na Chińskie Od lat polecałem rozwiązanie WW, po latach widzę że profesjonalne artykuły to potwierdzają. Za czasów kiedy ja szukałem to był temat tabu 7 lat temu. Typ WW prosta instalacja tania eksploatacja, jak ktoś chce to chętnie służę informacją na priv jak własnymi siłami takie PC podłączać. Bez znaczenia na producenta to nie reklama bo to nie moja branża. Podejrzewam że każda PC jest tak dobra jak jej sprężarka, a prawie wszystkie montują scroll copeland.
  11. Oki, przyznaję nie czytam stopek, przepraszam. 3645pln!!! No tu masz 1tys mniej jak analiza poniżej która była także twoja, ale to i tak dużo. Dałem linki do profesjonalnych analiz, potwierdzają twoje zużycie co do PC AW jest z nimi zgodne, stosunek strat pomiędzy WW i AW podobny do między nami. Nie wiem w czym problem. PC AW mają zużycie 2 krotnie większe niż BW i WW. Obejrzyj linki, na google pełno takich profesjonalnych analiz. Nawet twoje doświadczenie to potwierdza rachunki mówią same za siebie. Dla tego ja płacę nawet jeżeli mamy ten sam metraż 1800 ty 3600, nawet podawałem takie kalkulacje, bo w moim wypadku wychodzi 3600 za gaz. Co do gazu grzałem jedynie 2 miesiące, fakturę pokazałem, wystarcza mi to aby policzyć, ale nie będę się upierał w sumie płacąc 1800 rocznie a mając płacić 3600 to i tak dla mnie 2 razy drożej dla ciebie podobnie, raczej więcej gazu pociągniesz. Jak widzę po twoich rachunkach twoje są 2 razy droższe także jeżeli chodzi o PC AW. Po za tym gaz jest tak powszechny że wystarczy pogadać z sąsiadami ile płacą, a więc szkoda tworzyć tu teorii jak w przypadku PC których jest u nas nie wiele. I raczej wpływ mają na to wysokie koszty instalacji jeżeli chodzi o BW, brak możliwości niski poziom wód gruntowych jeżeli chodzi o WW, lub bardzo mała wydajność jeżeli chodzi o AW w stosunku co do tradycyjnych źródeł ciepła. Jak to ci działa z tak nie do szacowaną PC? Jeżeli masz 200m², średnio się liczy w takich budynkach jak nasze 40W/m czyli 8kW i dodaje się 2kW na CWU, czyli 10kW. Twoje PC z tego co pamiętam ma 7kW.
  12. Dobra Panowie marzyciele przeczytajcie sobie artykuł. Szkoda przeciągać waszą nieświadomość w nieskończoność. Odnośnie PC WW,BW a AW, jest tego pełno w necie. Nikt was nie będzie męczył trudnymi obliczeniami. http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-domu/czy-ogrzewanie-powietrzna-pompa-ciepla-jest-drozsze-niz-gruntowa,222_13381.html http://okieminzyniera.pl/ogrzewanie-domu-czym-najbardziej-sie-oplaca/ http://vaillant-partner.pl/kalkulatory-on-line/kalkulator-kosztow-ogrzewania-domu-i-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej/ http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-domu/ile-kosztuje-pompa-ciepla-jakie-sa-koszty-ogrzewania-domu-pompa-gruntowa-i-powietrzna,222_13765.html Na ggogle tego pełno. Ostatni kalkulator pozwala wliczyć ocieplenie domu jaki ma to wpływ na koszty. Proszę zwrócić jeszcze na stopień pokrycia zapotrzebowania przy AW. Powtarzam to co powiedziałem o PC AW to nie w naszym klimacie. Naciąganie przez sprzedawców na tanie koszty instalacji. Co do kosztów instalacji to PC WW maja przybliżenie niskie jak PC AW. Co do buforów itp.... to kwestia komfortu aby mieć stałą temperaturę w godzinach szczytu, jeden go ceni drugi nie.
  13. Przepraszam wygrzebałem to później. Ale było tak do razu. Ja na powierzchni 200m² podłogówka + garaż 40m² w bryle i 20m² gospodarczy nawet na chińskim meetingu miałem max 2500pln rocznie a to tylko dlatego, że meeting miał 12kW i musiałem 3h ciągnąć z dnia. Ne viessmanie mam 2000pln rocznie. Na gazie testowałem to wyszło by 3600, wszyscy znajomi i sąsiedzi płacą podobnie w podobnych budynkach a więc szkoda się z tym sprzeczać i udowadniać że cały świat na przekór użytkownikom PC kłamie. Raczej mój dom to nie super ocieplona rakieta, w tym pełno okien sufit na wysokości 3m ma dopiero 7 lat nowa budowa. Jak widzę masz małą powierzchnię skoro szacowałeś PC 7kW w tym CWU, a zużycie kosmiczne. Raczej to nie wina marki PC ale typu AW. To na pewno zużycie samej PC, pisałeś że pomiar masz z pod licznika? Sąsiedzi nie daleko mnie mają po 160m² grzeją gazem, ale takich kosmicznych cen przy tej powierzchni nie płacą. Cała rodzinka chodzi swobodnie, wszystkie pokoje powyżej 20°C bez znaczenia na porę dnia. Nie przykręcam temperatury bo w domu zawsze ktoś jest. Sąsiedzi, których znam także nie oszczędzają mają cieplutko, grzanie domu także dla nich nie problem. Coś masz nie tak skoro tyle wychodzi, wątpię aby to była wina mostków termicznych czy niedostatecznego ocieplenia.
  14. Oki Bawił bym się w komentowanie reszty tej bzdury, ale powstała ona po to aby uzasadnić to jedno zdanie. Ale te zdanie mówi samo za siebie. No dawaj Panie kolego jaką PC musimy u ciebie kupić aby grzała? Oczywiści AW bo instalacja u ciebie najprostsza, z resztą wsadzić klientowi złupić w jeden dzień i zablokować numer telefonu. Zajechało to jedynie typową reklamą u drobnego sprzedawcy. Jakbym powiedział że kiedyś miałem meetinga, litania na pół godziny jakie to chińskie to złom, a jego dobre ba ma kupę części zamiennych. Od razu takim co tak reklamują swoje badziewie dziękuje, nie zamierzam mieć badziewia z kilometrową marżą bo gostek chce zaraz BMW wyjechać jak mnie obsłuży. A później w to mam na kilogramy miesięcznie ładować części zamienne które kosztują kilka razy drożej niż złom do którego pasują, bo badziew ciągle się sypie. Po za tym funkcje jakie mi obiecał sprzedawca w tej wersji, to teraz jego zdaniem będę miał jak kupię u niego kolejną nowszą wersję.
  15. No i widzisz jesteś już blisko. A więc oblicz najpierw kiedy opłaca się stosować G11 a później G12. Zobacz w jakich godzinach to obowiązuje. Zajrzyj do pogody długoterminowej po 22grudnia początek zimy 22 czerwca koniec, jakie są temperatury w dzień i noc. A już po 22 za kilka dni czeka nas dzień 0°C a noc -8°C. Zobacz kiedy robi się zimno zazwyczaj po 18 do 7 rano. A teraz wracamy do tematu i weź krzywą COP dla PC AW i wykonaj dodatkowe obliczenia uwzględniając osiągane a nie wymyślone średnie COP. Ja takie wykonywałem już wcześniej i powielam w postach i w sumie o to ciągle toczy się dyskusja. Jak wykonasz obliczenia to popatrz czy bardziej opłaca się G11 grzać kiedy jest 0°C, czy G12 grzać kiedy jest -8°C. Poszukaj na google są nawet artykuły na ten temat jeżeli chodzi o PC AW, BW i WW. Ale policz sam bo bez sensu jest abym ja ponownie to liczył jak i tak nie czytasz moich postów.
  16. Ja nie używam. W jedynie tyle co na wytworzenie temperatury komfortu CWU, wężownica w buforze który w zimę dogrzewa PC a w lato solar i słoneczko. Mimo że nie używam, to płacę abonament. Ale z tego powodu się nie rozpłaczę i nie karzę zdjąć instalacji. Za prąd także jest abonament i to w lato kiedy PC nie działa. Bez sensu jest używanie tej argumentacji.
  17. 5295 rocznie toi strasznie drogo. Jaką powierzchnię grzejesz? Ja w lato nie używam PC bo CWU mam z solara a dogrzewam gazem CWU do komfortu ale zazwyczaj słoneczko starcza, to płacę za prąd 300zł miesięcznie bo także mam wszystko na prąd, i codziennie chodzi pralka i zmywarka, obiady gotowane w domu. Życia nie dyscyplinujemy pod taryfę. Wychodzi nam że więcej rocznie płacimy na cele bytowe niż za ogrzewanie. Ale roczny nigdy nie przekroczył od 7 lat powyżej 5tys zł. 260m² w tym 200m² podłogówki, 3 łazienki w tym sauna, pełno okien aż 4 drzwi balkonowe 2 szybowe. Szacuję dom na 50Wm², chociaż certyfikat gostek zrobił na 30Wm², ale to robią adhok. 5 295 ile szacujesz zużyte jest na cele bytowe u ciebie a ile energia?
  18. Chwilka! To teraz twierdzisz że stawka za 1kWh uzależniona jest od miesiąca u dostawcy gazu i jego widzimisię? Bo sąsiadka Edzia powiedziała, która pracuje w gazowni. Nie wiedziałem że aż taką republiką bananową jesteśmy. Ciekawe to jest. Ale idąc twoim tokiem myślenia tak samo za prąd za miesiąc ci przyślą komornika bo sprzedawca wymyśli sobie że masz mu bulić 1tys zł za 1kWh? Zlicytuje cię razem z tą PC. Jak na razie maksymalne ceny paliw ustalane są odgórnie u nas w kraju. Po za tym jak wliczysz abonament 10zł i 10kwh to zawsze będziesz miał drogi kilowat mimo że zapłacisz jedynie 27zł razem, wtedy masz za 1kWh 2.70, ale to kreatywność. Dla tego faktura którą pokazałem jest na duże zużycie abyś nie katował się abonamentem. Jak chcesz to odlicz abonament, wyjdzie mniej o dziesiątki grosza. A jak chcesz to licz swoje COP od 2,70, zabłyśniesz bardziej jaki to gaz drogi. Moje faktury są według zużycia a nie prognozy. Podaję co miesiąc stan licznika. Zapytaj sąsiadki jak będzie według tego. Podaj zużycie na 3000kWh bo to miesięczna zwykłego budynku, gdzieś około 300m³. Co do prądu jak tyle płacisz za T2 to zmień dostawcę. Zdzierstwo. Chyba *że znowu abonament wliczasz przy 10kWh. Jak będziesz grzał PC to abonament będzie najmniejszym twoim problemem.
  19. Policz najpierw. To matematyka ze szkoły podstawowej. Nie boli myślenie. Pomyśl o tym zanim zrolujesz. Poszukaj stawki za G11 i G12, google też nie parzy. Powtarzanie tego samego w kółko jest bez sensu. Jak uważasz że jest inaczej to konkrety proszę, chętnie to zweryfikuję. Masz stawki G11 wyliczone. Reszta jest powyżej. http://www.cenapradu.strefa.pl/tabela.html Jak już 60% zużywasz w dzień to nie bardzo się opłaca.
  20. Ale to tyczyło się stawek za prąd do których jesteśmy całkowicie zgodni. Sprawdź wszystkie posty wokół tego krążą. Pokazuję faktury, obliczyliśmy razem w Enei Tauronie, znana stawka za gaz. A tu nadal ten problem. To mnie dziwi.
  21. Ja mam Timer co 15 min dni tygodnia, mogę programować oddzielnie dla PC oddzielnie dla Podłogówki mieszczacza AUS - wyłączenie, R- redukowana(ustawiniw 16°C) N-Normalna (ustawiona na 20°C), dodatkowo PC ma S (ładowanie do zadanej temp), poza S i A wszystkie chodzą według regulatora pogodowego dla GZ, Dla mieszacza mam 3°C krzywą niższą niż dla PC. Samo się pilnuje w zależności od pogody na zewnątrz. Zastanów się czy nie warto przejść na G11 skoro 60%, tak też radzi dostawca energii elektrycznej że poniżej 60% G12 jest nie opłacalna co do G11. Wtedy zaoszczędzisz więcej na grzaniu w dzień kiedy PC ma największą sprawność i nie marzniesz. Przy tum jakiś sterownik pogodowy sam by wyłączał grzanie w noc dostosowując do temp zew według krzywej grzewczej i czasu redukcji. Są takie zewnętrzne jak PC nie ma. Wszystko dobrze. Ale kiedy masz 0.30pln za 1kWh to zazwyczaj masz temp mniej niż -5°C, Spróbuj dopasować COP według charakterystyki podanej przez producenta. Mam takie pytanie. Wcześniej wspominałeś że masz ciepłomierz. A więc znasz swoją roczną wartość kWh. Może stosując stawkę za gaz 1kWh z mojej faktury wyliczymy jaki był by koszt gazu i porównamy z kosztem za energię elektryczną? U mnie w PGNiE 1kWh gazu to 17gr brutto: [ATTACH=CONFIG]403300[/ATTACH]
  22. Ja nic nie twierdzę. Pokazałem fakturę kilka postów wyżej. Stąd te tasiemce bo prościej się nie da. Nikt nie podważa wniosku z wyliczeń. Tylko każdy sobie wymyśla że za prąd płaci 10gr a za gaz 50gr, nie ma dyskusji. Tasiemce się tworzą przez ciągłe udowadnianie dawanie linków do dostawców energii elektrycznej, pokazywanie faktur, a mimo to nadal takie posty jak twoje. Dziwne to jest, jakby ktoś nie mógł sam sprawdzić tylko wymyśla swoje stawki. Wątek jest na temat opłacalności COP dla AW. Stawki są ważne aby to wyliczyć. Ludzie sprawdźcie sobie te stawki w internecie. Nie wałkujcie ciągle tego samego. Bo już mamy masę postów z próbą udowodnienia czegoś oczywistego co można zweryfikować idąc za linkami. A nikt nie próbuje wykazać niepoprawności obliczeń.
  23. To masz króciutko. "Sprawdź u producenta swojej PC". Nie da się prościej. Nikt nie mówi że masz -0.6 ale nie mów że masz 3.6 zawsze bo to nie prawda. Taka cecha tych PC i producent tego nie ukrywa. Dlatego te PC nie nadają się do oszczędzaniu na taryfach. Bo kiedy masz T2 to zazwyczaj jest -8°C. Wtedy masz COP 2 razy niższe a taryfę 2 razy tańszą, wychodzi to samo. Lepiej mieć G11 i w dzień cieplutko w nocy zredukować jak każe sterownik pogodowy. A rachunek w tej sytuacji jak za gaz. Nie mówić sąsiadowi bo wyśmieję cie po co zagraciłeś sobie gospodarczy. U niego stoi tam balon z winem a piecyk na gaz wisi na ścianie. Płacicie obaj tyle samo, pomijając koszty instalacji.
  24. Dzięki świetnie, że w Tauronie, bo byłem ciekaw takiej faktury. Pominiemy koszty stałe policzymy zmienne jak u mnie w Enea. Dla T1 masz Za 1KW/h [font=Courier New][b]Stawki Netto Tauron Enea[/b] Energia czynna szczyt: 0.32440 0.3036 Opłata dystrybucji szczyt: 0.23360 0.1823 Opłata OZE szczytowa: 0.00370 0.0037 Opłata Jakościowa ------- 0.0127 [/font] Enea: Netto: 0.3036+0.1823+0.0127+0.0037=0,5023 Brutto: 0,5023*1.23=~0,62zł Tauron: Netto: 0.32440+0.23360+0.00370=0,5617 Brutto: 0,5617*1.23=~0,69zł Dla T2 masz Za 1KW/h [font=Courier New][b]Stawki Netto Tauron Enea[/b] Energia czynna szczyt: 0.15750 0.3036 Opłata dystrybucji szczyt: 0.04830 0.1823 Opłata OZE szczytowa: 0.00370 0.0037 Opłata Jakościowa ------- 0.0127 [/font] Enea: Netto: 0.1402+0.0600+0.0127+0.0037=0,2196 Brutto: 0,2166*1.23=~0,27zł Tauron: Netto: 0.15750+0.04830+0.00370=0,2095 Brutto: 0,6063*1.23=~0,26zł Różnica jest nie wielka a więc mamy tak samo Co do G13 interesujące jest 3 godzinne okienko dla taryf weekendowych. Zaczyna się od 21 kończy na 7. Dłuższe tanie okresy. Okres poranny jak G11. Tylko drogi popołudniowy. U mnie nie ma ale taryfa jest dobra. W lato okres popołudniowy się skraca do 3h . Jest dobra, mniejsza akumulacja aby obejść godziny szczytu. Jak pominiemy koszty inwestycji to się opłaca. Możemy potraktować inwestycję jako fundusz emerytalny. Teraz nas stać, później ma być jak najtaniej, mimo że razem z inwestycją dopłacamy. Porównuję do gazu bo to równie wygodne media. Nawet Gaz mniej problemowy. Aby mówić o oszczędzaniu, trzeba podać w stosunku co do czego. Większość grzeje gazem. Pomijając tych grzejących meblami i starymi oponami A więc kombinując z instalacją PC rezygnujesz z gazu, to gaz stosowany jest jako baza wyliczenia zysku dla PC. Po za tym łatwo jest porównać znając stawkę gazu. Wiemy jak to jest z charakterystyką cieplną budynku. Jak spalisz gaz to nie przeliczasz COP, możesz wliczyć jedynie sprawność. Jak ktoś jest we stanie obliczyć miesięczne zużycie gazu na podstawie charakterystyki cieplnej to i można odwrotnie sprawdzić charakterystykę cieplną znając miesięczne zużycie. Spalając gaz w lutym za średnio 650zł wytwarzasz 3824kWh miesięcznie, czyli 127kWh dziennie, na godzinę zużywasz 5kWh, przy 200m² 25W/m², praktyczne zapotrzebowanie budynku znamy nie jest jakby ktoś zarzucił że grzeję sito. PC w tym samym okresie zużywa 35kWh dziennie, przy stałym COP 3.6 Ale stratę COP generuje pompa DZ dla WW i pośredni wymiennik jak chcemy zabezpieczyć PC, podobnie jak wentylator dla AW, przy BW są mniejsze bo malutka pompa obiegowa. Moce strat są tu i tu a więc nie wnikajmy. Tak czy inaczej COP się zgadza. Nie mam ciepłomierza to mogę szacować stosunek do gazu. Mówiąc o oszczędzaniu muszę mieć z czym porównać. Zużywając 35kWh dziennie zużywam 1050kWh miesięcznie 284zł w założeniu że nie zużyje nic z taryfy szczytu. Jakbym zużył w szczycie zapłacił bym 650zł. A więc droga taryfa stawia PC WW na równi z gazem. Stawka za gaz i PC waha się w zależności od pogody, szczególności jak się ma sterownik pogodowy i tak zwana samoregulacja podłogówki. Więc ten zysk trudno wyliczyć. Przy ciepłych pogodach będziemy mało płacić i różnica między gazem i PC będzie niższa. A więc trudno wykazać zysk kwotowo łatwiej procentowo. Co do AW, to należy przyjąć krzywą COP dla DZ względem temperatury. W zimę średnio -1 w dzień do -8 w nocy. Oczywiście ona zawsze będzie grzała, chociaż sam producent podaje temp w jakiej należy wyłączyć PC i włączyć grzałkę. To z jej COP będzie różnie. W nocy w czasie kiedy mamy tanią taryfę ona ma nie wydajne COP. Na tych PC o jakim kol wiek zysku można mówić wiosną i jesienią w stosunku co do gazu. BW i AW mają cały sezon. http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=397569&d=1506452714 Wyliczenia są tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?253366-COP-powietrznych-pomp-ciep%C5%82a&p=7576697&viewfull=1#post7576697 Krzywa COP PC AW do wyliczeń tutaj: http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/d11f2c49cc3ec42dc12571c00001f964/ec8e48121cd9ee96c1257b490011d92c/$FILE/DT%20Vitocal%20300%20AW%20i%20350%20AWH%20(04,2003).pdf Trudno tu uzyskać nawet średnią roczną COP 3, jeszcze ze sterownikiem pogodowym GZ, który im zimniej to więcej wymaga od PC. Może coś tam w stosunku do gazu oszczędza, ale czy warto dlatego coś marznąć? To samo inni osiągają przykręcając kurki z gazem. Ja nie zamierzam marznąć. Moje kombinacje z buforami itp mają na celu pokryć zapotrzebowanie z godzinach szczytu. Aby nie włączać PC. Strata dla AW na COP w nocy raczej by to komplikowała. Instalacja WW jest także bez kosztowa, 2 studnie wspaniale sobie radzą jak ma się wysokie wody gruntowe i są tanie w wykonaniu, w tym wymiennik pośredni w celu ochrony PC. Nie znajduję uzasadnienia stosowania PC typu AW. Martwić się o ich COP.
  25. No widzisz jest tak właśnie ze sprzedawcami. Jak kupujemy kocioł kondensacyjny to ma sprawność 120%, manewr między ciepłem spalania a wartością opałową. Jak już kupujemy alternatywne ogrzewanie u tego samego sprzedawcy jak pompy PC, itp... to już tan sam kocioł ma sprawność 85%. Tu jest sposób liczenia PGNiG. http://www.instalacje-gazowe.info/9-budownictwo/23-jak-pgnig-przelicza-z-m3-na-kwh Strata na 1KW/h 15%, PC AW, BW, WW także mają stratę na obsłudze wentylatora, pomp obiegowych DZ. Zagłębiając się w sprawność urządzeń które są zazwyczaj takie same na tym etapie gdzie porównujemy dwa media grzewcze raczej całkowicie skomplikuje urządzenia, a jak widać wiele osób z najprostszym przeliczeniem ma tu sporo problemów. Postarajmy się uprościć przy liczeniu opłacalności PC względem Gazu, szczególnie tych AW które mają różną charakterystykę w zależności do pogody, ich praca to jedna wielka niewiadoma, a w najlepszych warunkach zysk nie wielki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...