Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lunarii

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    62
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Lunarii

  1. Czołem! Potrzebuje niedrogiej kosiarki samobieżnej do wykoszenia 1000m2 trawnika. Do tej pory użytkowałem chińską kosiarkę z silnikiem B&S za 500 zł i muszę powiedzieć, że pozytywnie mnie zaskoczyła co chyba musi oznaczać, że jestem mało wymagający.. Po tych kilku sezonach jest już trochę zmęczona i zostanie rezerwistą. Szukam czegoś w podobnej klasie - bez napędu. Rozważam kilka konkretnych modeli. Budżet ~1000zł - oczywiście chciałbym rozsądnie wydać te pieniądze. Wiem, że w tej cenie nikt nie robi kosiarek na lata, ale chciałbym przynajmniej uniknąć wadliwej serii czy awaryjnego silnika, dlatego proszę znawców wszelakich o poradę, co wybrać. Do wyboru: AL-KO 4.66 P-A Classic - OVH Al-ko PRO - 850zł Makita PLM4817 - B&S 500E - 900zł Oleo-Mac G 44 PK - EMAK K 500 OHV - 900 zł Ewentualnie, jeżeli bezwzględnie warto przekroczyć budżet: Oleo Mac GV 48 PK AllRoad4 - Emak K 600 OHV - 1190zł Czy, któraś z powyższych pozycji jest atrakcyjniejsza od pozostałych?
  2. Pomalowałem słupki stalowe ocynkowane farbą emalią chlorokauczukową. Niestety po kilku latach przebywania na zewnątrz (są to słupki dla winorośli) powłoka zaczęła się wykruszać i całymi płatami odpada. Mam ogród warzywny, do którego lecą całe płaty zaschniętej farby, co pewnie nie jest zbyt zdrowe. Wolałbym uniknąć skrobania/szlifowania i czymś to zamalować. Tylko, że jeżeli teraz już się to kruszy to mam wątpliwości nad trwałością takiego rozwiązania. Jeżeli już czymś to malować na tej kruszącej się powłoce to co będzie na tyle trwałe, że się sprawdzi i nie odpadnie?
  3. Strop jest 7-10 cm wyżej. Skrajne opinie - jedni piszą wytrzyma, drudzy że nie. Chyba trzeba dla bezpieczeństwa przyjąć najgorsze i wiercić strop :/ Na co zwrócić uwagę montując kołki tego typu - parasolka/sprężynowe? Zastanawiam się jaki błąd można popełnić
  4. Dwa metalowe kołki typu parasolka nie utrzymają w płycie 4kg, czy płyta nie wytrzyma? Na filmiku, który pokazuje kolega są sporo większe ciężary. Teraz już sam nie wiem w co wierzyć?
  5. Ciekawe jakiej grubości jest płyta na filmiku Dam rade molly wkręcić śrubokrętem czy bez nitownicy lepiej nie próbować? edit / jednak kupię kołki "parasolki"
  6. Zastanawiam się jaka jest w praktyce wytrzymałość na zerwanie kołka w suficie ze standardowej płyty g-k 12.5mm. Zamierzam zamontować na suficie z takiej płyty projektor. Niestety położone są już gładzie i nie mam możliwości dostępu i wzmocnienia konstrukcji. W miejscu gdzie muszę zamontować projektor niestety nie przebiega też profil - są one co około 50 cm, jednak w miejscu montażu akurat nie ma profilu. Zorientowałem się, że kołki typu molly będą dla mnie odpowiednie. Do zamocowania uchwytu projektora użyje dwa takie kołki - z czego jeden według deklaracji producenta teoretycznie wytrzymuje 17 kg - czyli znacznie więcej niż 3-4 kg które będzie ważył projektor z uchwytem. Nie mam dużego obycia w budowlance i martwi mnie, że nie potrafię określić jaka jest wytrzymałość samej płyty g-k (coś co ma karton w nazwie nie brzmi solidnie). Choć istnieje taka możliwość; wszak nie ma rzeczy niemożliwych - wolałbym uniknąć wiercenia do litego stropu - pomijająć ogromną liczbę zbrojeń jest on dość daleko, a kołki rozporowe tej długości mają już spore średnice, a moje umiejętności są ograniczone. Bezpośrednie mocowanie w karton gipsie napewno jest słabsze. Choć 4kg to niby niedużo, jednak już trochę waży. Pomieszczenie jest bardzo suche, a płyty raczej prawidłowo zamocowane przez ekipe remontową kilka lat temu. Z Waszej praktyki czy mogę powiesić taki projektor bezpośrednio w suficie - czy mam bezpieczny "zapas", czy jest ryzyko, że spadnie?
  7. Witam, W zeszłym roku zbudowałem altankę. Przyznam, że to był mój pierwszy raz z budowlanką i niestety nie ustrzegłem się błędów. Dach jest czterospadowy pokryty gontem bitumicznym. Podczas kładzenia gontu uwzględniłem zbyt mały zapas względem desek - tzn gont wystaje za deskowanie jedynie kilka milimetrów co powoduje, że ściekająca woda zanim opadnie na ziemię skrapla się na najpierw na desce. Oczywiście wystarczyło by aby gont wystawał jeden centymetr więcej i nie byłoby problemu, ale teraz już nie mam możliwości korekty. Deski są impregnowane, ale wiadomo, to nie jest wystarczające zabezpieczenie i w końcu zgniją te skrajne na które działa woda (bo cały dach jest poza tym szczelny) zgniją. Czym mogę to zabezpieczyć - czy przychodzi Wam coś na myśl? Da się to zasmarować albo zakryć jakąś listwą?
  8. Mam, ale rozważam kupienie czegoś w stylu 16mm2 bo mnie nastraszyliście. Jakie są wady w stosunku do miedzi przy aluminium (tym się chyba różni YAKY)?
  9. Chciałem pociągnąć prąd na działce z domu do domku letniskowego odległego kilkadziesiąt m. Tak się składa, że mam do dyspozycji kabel o oznaczeniu YKY 3x4mm2. Długość kabla jaka jest potrzebna to około 70-80 metrów. Na elektryce się nie znam, ale wydaje mi się, że ten kabel się nie nadaje na taką dużą odległość i będę musiał kupić przynajmniej coś w stylu 5x12mm czy może się mylę i wystarczy ten 3x4mm2? Chodzi tutaj o domek ogrodowy gdzie nie zakładam większego obciążenia niż 5 KW. Tzn - maksymalnie może być tam odpalona farelka 2KW+telewizor+chwilowo czajnik elektryczny - jednak przez większość czasu obciążenie nie będzie przekraczać 2KW. Czy taki kabel 3x4 wystarczy czy nie ma w ogóle o czym rozmawiać?
  10. Do mojego żywopłotu nieformowanego, przeciwwiatrowego chciałbym dołożyć jeszcze iglaki. Gatunki liściaste, które są wybrane to Świdośliwa Lamarcka i Klon tatarski odm. GInnala. W środku posesji mam szpaler z Cisa pośredniego Hicksii. Może aby nawiązać do niego warto w ten wał przeciwwiatrowy wrzucić kilka sztuk w grupie. Wysokość około 5 metrów się zgadza. Da radę bez specjalnej opieki?
  11. Jarząb Pospolity i Klon Tatarski trzeba jeszcze uzupełnić iglakiem. Mam co prawda dwie Jodły Kalifornijskie do przesadzenia, ale te 10 metrów mnie ogranicza - ten gatunek dorośnie niewątpliwie. Przypomnę, że po wewnętrznej stronie ogrodzenia mam Pęcherznice Kalinolistną i Jagodę Kamczacką - obie będą rosły około 2 metrów wysokie, więc sens sadzenia niskich krzewów za nimi jest dyskusyjny z punktu widzenia estetyki - wolałbym aby z wewnątrz działki były za ogrodzeniem wyższe formacje, da to optyczne powiększenie - przynajmniej tak mi się wydaje. Oczywiście nie musi być wszystko pod linijkę, jednak muszą być to krzewy conajmniej 3,4,5 metrowe i żeby nie trzeba było z tym zbytnio walczyć. Może coś z iglastych? Rokitnika się obawiam ze względu na choroby i odrosty korzeniowe. Świdośliwa proponowana przez Elfir wyczytałem, że tworzy odrosty korzeniowe, choć jest znacznie bardziej odporna i z tego względu cały czas ją rozważam. W pobliskiej szkółce mają Świdośliwę Kanadyjską. Natomiast Czarny Bez, który odrostów nie tworzy mi odradzają ze względu na to, że w porze kwitnienia leci much i innych śmierdzieli:) Czy ta świdośliwa będzie uciążliwa ze względu na odrosty korzeniowe? Brzozy mam już na działce posadziłem odmianę Jacquemontii - jednak w zupełnie innym miejscu, gdzie wysokość nie gra roli Mam wrażenie po tempie wzrostu już w pierwszym roku, że te opisy ze szkółek że to drzewo do 10 metrów można między bajki wsadzić.
  12. Obawiam się odrostów korzeniowych i zbytniego zagęszczenia tego tworu co sprawi, że będzie trzeba walczyć z nim. Czy któryś z tych gatunków, które podałaś nie podchodzi pod "nieinwazyjny"?
  13. Dobra, załóżmy, że dam naprzemianlegle grupę klonów i świdośliw jako podstawowy budulec masy zielonej. Może warto to przełamać czymś kwitnącym albo ozdobnym z liści lub igieł? Dwa gatunki to już coś, brakuje trzeciego, może coś iglastego? Tylko to z reguły wysokie drzewa, a Jałowce przecież odpadają.
  14. Czy do tego zestawienia mogę włączyć Jarzębinę? Wydaje się, że nie rośnie z tego aż tak duże drzewo, a stosunkowo odporne na różne warunki.
  15. Trochę czytałem o zasadach budowy zapor przeciwwiatrowych i wiem, że na ten cel nadają się najlepiej rośliny liściaste, względnie mieszane. Ze względu na to, że np. dach altany ma wysokość ponad 3 metry, aby go ochronić, a także aby ochronić namiot foliowy, potrzebuję dość wysokiej zasłony. Wieje dość konkretnie bo jak zaznaczyłem jest w szczerym polu pomiędzy lasami i działka znajduje się we wnęce, którą idzie wiatr. Zastanawiam się nad drzewami typu klon o owalnej koronie i niskim wzroście docelowym do 10 metrów. Od strony działki przy ogrodzeniu rośnie pęcherznica i jagoda kamczacka. Za nią posadziłbym - czyli po przeciwnej stronie ogrodzenia drzewa a jeszcze za nimi wysokie krzewy. Zmierzyłem dzisiaj ten pas ma 40x8 metrów, więc pole do popisu jest większe, szersze. Problem z doborem gatunków, bo wiem, że niektóre rośliny doskonale sobię radzą na suchej glebie, ale nie mogą to być okazy roznoszące choroby roślin owocowych bo mam sad i jagodnik, wolałbym także nie wycinać odrostów pośród kolców. Do tego potrzebne są rośliny wytrzymałe na takie porywy wiatru co dodatkowo zawęża opcje. Głogi chyba spełniają wymagania odnośnie wytrzymałości - jednak czy nie będą puszczać za dużo odrostów?
  16. Elfir poszukuję porady w doborze gatunków do wiatrochronu. Będzie on po zewnętrznej części ogrodzenia, więc walory dekoracyjne nie są najbardziej istotne. Chciałbym aby był to możliwie jak najmniej wymagający pielęgnacji żywopłot. Stanowisko to ziemia 5-6 klasy - piaszczysta, ale nie sam piach, bo rosną w okolicy np. dęby i świerki, którymi jestem odgrodzony z dwóch stron - co potęguje (korytaż powietrzny) wiatry wiejące z północnego zachodu na południowy wschód. Wieje do tego stopnia że świeżo położony gont latem na altanie mi powyginało podczas ostatniej wichury. Do dyspozycji jest pas 5 metrów x 40 metrów stanowisko pełne nasłonecznienie. Nad tym pasem idą druty napięcia na wysokości 10 metrów, więc wysokie drzewa odpadają. Wewnątrz działki obok ogrodzenia mam posadzone pęcherznice i jagody kamczackie, więc dobrze aby po zewnętrznej stronie było to coś co jest znacznie wyższe i ma te kilka metrów. Myślałem np. o karaganie syberyjskiej albo nawet o niewielkich drzewach. Co się sprawdzi na takim stanowisku i będzie dość bezobsługowe?
  17. Czy do wykonania projektu przyłącza wodnego przez uprawniony podmiot potrzebna jest również aktualna mapa do celów projektowych przygotowana przez geodetę? Chodzi o przyłączenie wody do działki rolnej, na której nie ma w tej chwili żadnej zabudowy.
  18. Jak wyznaczę 10 metrów strefy ochronnej po węższym boku uszczuplając działkę na linii wschód-zachód to mi jej niewiele pozostanie. Nawet to nie zagwarantuje, że oprysk niesiony wiatrem do mnie nie dojdzie. 10 metrów to nic. Zatem może zamiast ogrodu sam będę uprawiał ugór herbicydowy, wtedy sąsiad mi nic nie wypali. Być może wyolbrzymiam skalę zagrożenia, ale lepiej zakładać gorsze niż się potem obudzić ze spalonym ogrodem. Zatem macie może jakieś dla mnie rady w tej sytuacji. Czy taki herbicyd nieselektywny w stężęniu do oprysku pola jest w stanie zabić drzewa w przypadku kontaktu cieczy z igłami, czy jedynie poparzy drzewo, które odchoruje, ale będzie rosnąć dalej. W zasadzie ustalenie skali problemu determinuje moje dalsze kroki. Mogę zasadzić na granicy podwójny szpaler ze Świerków i Jodeł jednak jeżeli po 15 latach ma się zdarzyć ten "wietrzny dzień" który mi wytruje cały las, to nie widzę sensu. Oczywiście założę na ogrodzenie jakąś osłonę - ale to tylko niespełna 2 metry, kiedy drzewa przerosną tę wysokość nadal będą narażone na oprysk lecący z wiatrem. Wiem, że herbicyd wylany pod drzewo je niszczy ponieważ dzięki temu dostaje się do korzeni, przez pień raczej nie przejdzie, natomiast czy z igieł dostanie się do korzeni dorosłego drzewa? Czy fakt, że drzewa iglaste nie są ani roślinami jedno ani dwuliściennymi jakoś je tutaj promuje na bardziej odporne? Srebrzyste odmiany jak Jodła I Świerk z igłami pokrytymi woskiem może będą jednak na tyle odporne, że się uda? Może żywopłot z jakiejś rośliny liściastej o bardzo wysokiej regeneracji będzie lepszy?
  19. Albo wymienie panelowe ogrodzenie na betonowe ... Jak jest z tą odpornością drzew na herbicydy, czy można powiedzieć że iglaste są bardziej odporne czy to mrzonka. Czy drzewa po oprysku się zregenerują czy zamrą całkowicie. Mam glebę przepuszczalną, stanowisko jest słoneczne, myślałem o Jodle Kalifornijskiej.
  20. Jestem na etapie "planowania" ogrodu. W zasadzie miałęm już zaplanowany ogród z wydzielonym sadem i jagodnikiem, jednak jestem zmuszony wszystko przemyśleć od nowa ponieważ nie uwzględniłem problemu sąsiada rolnika. Moja działka dosłownie przylega do pola na całej długości. Nie przypuszczam by rolnik pryskał celowo moje rośliny, jednak obawiam się że prędzej czy później taki oprysk niesiony wiatrem trafi na moją działkę. Czy jakakolwiek roślina sprawdzi się jako bariera przed takim opryskiem? Myślałem o szpalerze z cisów pośrednich lub jałowców. Bariera musiała by być dość gęsta i przynajmniej 3 metry wysoka, Nic z tego jednak nie będzie jeżeli sama roślina padnie od takiego oprysku. Co począć?
  21. Moja działka przylega do upraw rolniczych. Rolnik pryska prawdopodobnie herbicydami selektywnymi typu Tolurex na miotłe zbożową. Są to herbicydy tzw. selektywne na rośliny jedno i dwuliścienne. Czy zatem mogę uznać, że taki herbicyd nie zniszczy roślin iglastych i zastosować szpaler z takich roślin na granicy z sąsiadem?
  22. Jak długo (od kiedy do kiedy) kwitnie Perovskia? Lawenda wąskolistna lipiec-wrzesien według opisów.
  23. Oczywiście nie traktuję klonu palmowego jako gatunku podstawowego tylko swoisty eksperyment. Akurat powietrze jest tutaj bardzo wilgotne bo 150 metrów dalej jest rzeka natomiast 50 metrów w przeciwnym kierunku rozpoczyna się połączony kompleks na który składa się kilkanaście stawów. Powoduje to bardzo częste mgły. Bardzo mi się podoba klon Shirasawy Aureum, Klon Polny Royal Red, pierwszy wymaga większej wilgoci, drugi wymaga słońca. To pierwsze jestem w stanie uzupełnić z drugim gorzej Znasz te odmiany? Jak się one sprawują w naszym klimacie? A może klon okrągłolistny?
  24. Elfir Klon Japoński/Palmowy to nie jest ogromne drzewo, więc wydaje mi się że dobrze przygotowując (mieszając z dużą ilością dobrej, ściółkując) glebę i podlewając podczas suszy ma szanse rosnąć? Z mniej wymagających i niedużych a znoszących ocienienie wydaje mi się że jeszcze Morwa, Klon Okrągłolistny. Może klon Polny? ale on nie jest już taki mały. W sumie jest trochę drzew owocowych jak Świdośliwa, Czeremcha i Morwa, także inne które dobrze odpowiadają mojemu profilowi. Tylko, że w drugiej dobrze oświetlonej części działki będą drzewa i krzewy owocowe i zastanawiam się czy stosując takie gatunki nie zwabię ptaków:D Pewnie i bez nich bez siatki się nie obędzie w okresie dojrzewania owoców winogrono czy borówka, czereśnia to chyba przysmak szpaków -) Zastanawiam się jakie zapotrzebowanie na energie słoneczną mają drzewa liściaste w okresach początka i końca wegetacji. Mam stanowisko, które jest ocienione od południa. Latem jak wiadomo słońce zachodzi na północnym zachodzie, zimą na południowym zachodzie. W efekcie słońce jest od kwietnia do połowy września w godzinach porannych i wieczornych. W ścisłym lecie czasem też w południowych (kąt padania jest większy). Czy wybierając drzewa liściaste zamiast iglastych nie niweluję tego problemu? Jak wiadomo drzewa zrzucają liście na zimę co prawda nie we wrześniu ale do listopada w takim razie może nadto się przejmuję zacienieniem?
  25. Na moje piaski (SAP, PH 5.4) od strony południowej gdzie przylegają świerki 20 metrowe sąsiada zamierzam posadzić kilka drzew w piętrach. Jest to miejsce dość osłonięte od wiatru - 30 metrów na zachód las, 100 metrów na wschód las i wspomniane świerki od południa. Ten rejon najbliżej południa i granicy z sąsiadem jest w cieniu świerków. Szukam drzew na trzy rzędy. Wykombinowałem tak: - Tył - drzewa stosunkowo wysokie, szybko rosnące (jednak nie wyższe od 25 m) Najbardziej słoneczna lokalizacja z tyłu - Dąb Czerwony Mniej nasłonecznione - Klon pospolity Royal Red Jeszcze jakieś wysokie drzewo iglaste, które sobię poradzi w takim stanowisko ocienionym i piaszczystej glebie o odczynie lekko kwaśnym co możesz poradzić? Dalej rząd drzew niższych, ale nie karłowych. (~10 metrów) Jarzębina, Klon Polny, Świdośliwa, Czeremcha, Cis Rząd najniższy, najbliżej miejsca spędzania czasu - jednocześnie nieco mniej zacieniony, powiedzmy pół-cienisty. Tutaj chciałęm reprezentacyjne drzewa i biorąc pod uwagę na dobrą osłonę przed zimnymi wiatrami upodobałem sobie bardziej wrażliwe klony takie jak Shirasawy, Palmowy, Japoński, Czy coś takiego da rade? ,
×
×
  • Dodaj nową pozycję...