Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

magisterson

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    87
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez magisterson

  1. OK, a gdyby rozważyć nałożenie/naklejenie nowego parapetu na ten stary? Ew. wymiana na nowy? Ale tutaj boje się, że mi styropian i tynk polecą.
  2. Z jednego z parapetów blaszanych na zewnątrz zerwała się okleina. Nie jest to winą stricte słabej jakości parapetu, a raczej moja ponieważ na parapecie pozostał detergent który po kontakcie ze słońcem uszkodził parapet na środku i okleina zaczęła odpryskiwać. Teraz mam na środku dziurę do blachy wielkości talerza. Pytanie jak to ogarnąć? Pierwsze co przyszła mi na myśl okleina, ale czy może to być taka zwykła okleina meblowa? Czy ona wytrzyma promieniowanie UV i warunki atmosferyczne? Co polecacie? Może można gdzieś kupić taką okleinę odporną do zastosowań typowo zewnętrznych?
  3. Dziękuje za opinie, niemniej jednak czekam na posty od użytkowników tych pomp (choć zdaję sobie sprawę, że może być ciężko bo to nowość). To ile lat są na rynku nie ma dla mnie większego znaczenia. Wielokrotnie przekonałem się, że sprzęt od liderów rynku potrafi paść po roku, a jakiś no-name śmiga bez zarzutu latami. Nie ma reguły. Patrząc na bebechy Kołtona wygląda to bardzo dobrze. Płyta indukcyjna Whirlpool padła mi po 2 latach, TV Samsung padł po 4 latach więc nie ma reguły. Co do pomp poza Kołtonem zasugerowano mi: - Mitsubishi Electric Eco Inverter, SUZ-SWM80VA - Panasonic Aquarea High Performance, KIT-WC09J3E5 Co sądzicie o tych powyższych pompach?
  4. Witajcie, Szukam opinii (a raczej raportów kosztów itp.) użytkowników pomp Kołton. Stoję przed wyborem producenta pomp ciepła i instalator zaproponował Kołtona z uwagi na to, że mam grzejniki, nie podłogówkę no i propan w instalacji itd. Moje pytanie dot. kosztów ogrzewania. Ile płacicie za ogrzewanie taka pompą i jakie parametry ma wasz dom? Jeśli macie na dachu panele to proszę nie podawajcie kosztów z uwzględnieniem oszczędności z paneli. Możecie podać też ilość energii jaką wam zjadło, wtedy będzie może mi łatwiej to odnieść do siebie. Dzięki.
  5. Witajcie, Jaki sprzęt polecacie do cięcia wzdłuż ościeżnicy drzwi wykonanej z MDF? Muszę ją dociąć bo obok mam ścianę prostopadłą i nie jestem w stanie nałożyć maskownicy ościeżnicy na ścianę. Jaki sprzęt kupić aby to wykonać? Czy raczej polecacie udać się do stolarza aby to machnął na stole pod zaznaczony przeze mnie wymiar?
  6. Tak, wiem. Tylko, że w moim przypadku musiałaby mieć 8cm i niekoniecznie fajnie to będzie wyglądać.. A gdyby kupić ościeżnicę stałą i dać jakieś maskownice narożnikowe w kolorze ościeżnicy? Będzie wyglądać jak jedność, zakryje kąty ściany i mur.
  7. Witajcie, mam pewien dylemat. Po 12 latach od budowy domu wymieniam ościeżnice stałą na regulowaną/tunelową. W jednym z miejsc gdzie wymieniam drzwi mam różne podłogi. Ciemne panele w pokoju, i jasne płytki na korytarzu. Przy ościeżnicy stałej miałem próg aluminiowy 2cm pod drzwiami. Przy nowej ościeżnicy nie dość, że próg będzie widoczny przed drzwiami to jeszcze będzie widać kawałek ciemnych paneli na korytarzu. Co zrobić aby to jakoś zamaskować bez rozwalania podłogi? Jeśli chodzi o ościeżnicę to wstawiam tunelową ponieważ przy budowie domu panowie spaprali wykończenie przy drzwiach dość mocno i chcę to zakryć elegancką białą ościeżnicą maskując cały mur.
  8. Witajcie, to mój pierwszy rok gdy chciałbym użyć kominka jako źródła ciepła. Jestem trochę zielony więc proszę o wyrozumiałość jeśli moje pytanie wyda się wam oczywiste PARAMETRY - dom 120m2 - parter + piętro - Wkład kominkowy z rozprowadzeniem ciepła po pokojach (dmuchawa, nie jest to płaszcz wodny) Teraz do sedna. Z reguły już jesienią używałem ekogroszku do ogrzewania domu, ale obecne jesienie i zimy są tak ciepłe że chętnie zastąpiłbym węgiel drewnem. Kominek pełnił do tej pory funkcję dekoracyjną, więc odpalałem go góra raz na miesiąc. Pytanie ile metrów przestrzennych drewna zamówić aby dolecieć na kominku do końca roku? Od stycznia odpaliłbym ekogroszek. Kompletnie nie wiem jak szybko to może schodzić. Jakie gatunek będzie najlepszy?
  9. Termostat podmieniałem na inny i nic. Nie jest to wina termostatu według mnie ponieważ termostat zdjęty z działającego grzejnika i wsadzony na miejsce tego gdzie kaloryfer robi takie numery nic nie daje. Jak się zdejmie termostat to nadal jest zablokowany grzejnik i grzeje/lub nie jak mu się podoba. Teraz poszperałem w sieci i wygląda na to, że uszkodzona może być tzw. "wkładka termostatyczna". Jak w nią walę młotkiem (po uprzednim zdjęciu termostatu) to grzejnik zmienia natężenie przepływu wody. Zastanawiam się tylko czy wymiana tej wkładki załatwi sprawę, czy może tam jest jeszcze głębiej coś co mogło się popsuć? Wcześniej miałem podobny problem z tym bolcem który wystaje z tej wkładki termostatycznej, ale w jednym tylko grzejniku. Pomagało WD-40 i kilka puknięć młotkiem. Po prostu jakoś się zapiekło i bolec się nie poruszał. Tutaj sprawa jest zupełnie inna, bo bolec się porusza, ale nie reguluje to natężenia. Trzeba walnąć w niego lub gdzieś obok w kaloryfer. Pomaga nawet walnięcie pięścią w obudowę kaloryfera czasami. Teraz pytanie: 1. Czy tam jest jeszcze coś innego poza tą wkładką termostatyczną? 2. Czy jak wyłączne ogrzewanie (tj. kotłownię + zakręcę dolne zawory od grzejnika) to mogę to bezpiecznie wymienić/wykręcić tę wkładkę? Czy może zacznie mi sikać woda?
  10. Witajcie, problem się u mnie pojawił (jak w temacie). Od początku sezonu grzewczego mam problem z kilkoma grzejnikami. Zakręcam je zero, a one dalej grzeją. Ale nie jest to grzanie na maxa. Aby nie grzał muszę posiłkować się zaworami doprowadzającymi/wyprowadzającymi glikol pod spodem grzejnika. Kilka dodatkowych informacji poniżej: 1. Dzieje się tak od tego roku. Dom ma 10 lat, wcześniej nie było takich problemów. 2. Nie wszystkie grzejniki mają ten defekt. 3 pracują sprawnie. 3. Gdy odkręcę termostat i popukam młotkiem można to "naprawić". Wyraźnie zmienia się intensywność szumienia wody podczas stukania. 4. Termostaty mam marki Schlosser. Jakieś pomysły? Nigdy nie grzebałem przy grzejnikach, ale może jakiś zawór się zacina w środku, czy coś?
  11. Nie wiem, ja się z pelletem męczyłem strasznie. Jak dla mnie to za słaby opał na PL warunki. Trzeba poza tym uważać bo cholernik lubi chłonąc wilgoć. Pomyśl lepiej o ekogroszku. Tutaj masz Kalkulator ekogroszku - zobacz jak ci to wyjdzie finansowo. Dla mnie to lepsze opcja niż pellet. Olej drogi, gaz też wyjdzie drożej. Pompy ciepła tez są drogie i raczej opłacają się tylko przy panelach fotowoltaicznych, a to bardzo ci podniesie koszt inwestycji w dom.
  12. Zależy jaki dom i jaki ekogroszek. Ja mam dom 120m2 i palę ekogroszkiem 26mj/kg. Zacząłem palić w październiku (wrzesień ogrzewałem jeszcze kominkiem, był ciepły wrzesień). Od października do teraz zeszło mi 1,5 tony. W domu mam około 20 stopni. Tutaj jest fajny kalkulator ekogroszku. Ja właśnie kupiłem ten ekogroszek fajnie się pali.
  13. W tym roku palę ekogroszkiem Pan Groszek. Wziąłem sobie paletę "pół na pół" z tej oferty: ekogroszek żeby zobaczyć co mi lepiej podpasuje. Teraz palę YELLOW, ale jak przyjdzie mróz to wrzucę sobie RED. Na razie wszystko ok. Przyszedł suchy, spieków nie ma. Dostawa za darmo. Jeszcze fajną rzecz tam mają, że można punkty zbierać i wymieniać na fajne gadżety do ogrodu i nie tylko -> https://katalog.pangroszek.pl/
  14. Hej, mam taki problem jak widać poniżej. Mój pies zaatakował meble ogrodowe. Miałem je malować w tym roku bo już mają swoje lata, ale na szczęście (bo jeszcze nie pomalowałem) mój pies pogryzł je kilka dni temu w wielu miejscach. Jakim sposobem najlepiej je naprawić? Słyszałem o szpachli do drewna, ktoś ma jakieś pomysły?
  15. Poradzicie mi proszę jaka agrowloknine wybrać do wyłożenia fragmentu działki kora i kamieniami? Widziałem ze są różne gramatury, która będzie najlepsza? Mam w planie zrobić kilka miejsc które będą czymś innym niż trawnikiem: kora, jakieś kamyczki, punkty świetlne, małe roślinki - takie standardowe rozwiązania jakie można spotkać w ogrodach
  16. Witajcie, potrzebuje pomocy w stworzeniu kalkulacji zużycia węgla. Wzór powinien uwzględniać: 1. kaloryczność węgla 2. powierzchnię + ew. temperaturę w pomieszczeniu, wynikiem powinna być ilość ton na miesiąc. Dysponujecie takim wzorem?
  17. Czy wąż od pralki może ucierpieć gdy będzie w sąsiedztwie piekarnika pod zabudowę? Mówiąc dokładniej za piekarnikiem będzie przy ścianie lecieć sobie wąż od pralki doprowadzający wodę do niej.
  18. Wąż będzie przeniesiony do sąsiedniego gniazda, tam gdzie zmywarka. Dostałem już info od firmy która wykonywała te meble, że bez problemu można to wyciąć.
  19. Witajcie! mam płytę gazową i pod spodem w szafce butlę. Wymieniam to na indukcję + piekarnik pod spodem - szkoda pustej przestrzeni na butlę. Mam już upatrzone modele. Teraz moje pytanie jest takie: Na załączonym obrazku moja wnęka. Czy mogę wyciąć elementy które są zaznaczone na czerwono (X)? Dodam tylko, że na pleckach większa część to taka cienka płyta meblowa, ona się chyba HDF nazywa. Poziomo idzie tam płyta meblowa która ma jakieś 10cm. Nie widać tego bo ta płyta maskująca (HDF) zakrywa połowe plecków. Zastanawiam się po prostu czy się nic nie rozjedzie z czasem? W sumie od góry jest blat. Dodatkowo będę musiał na dole zrobić półkę bo szafka ma 70cm wysokości, a piekarniki mają z reguły 59cm, najczęściej stosuje się tam na dole szufladę, ale ja jej nie potrzebuję, zrobiłbym maskownicę ze starych drzwiczek od tej szafki (oddałbym ją do stolarza do przycięcia).
  20. OK, dzięki Panowie. Faktycznie to jest 3/4. Zanim odpisaliście popędziłem do marketu budowlanego i kupiłem korek 3/4 pakuły i pastę. Taki zestaw zamontowałem. Zamienić na ten nypel czy zostawić jak jest? Coś takiego dokładniej mówiąc zakupiłem: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/systemy-instalacyjne/stal/korek-z-obrzezem-3-4-cala-czarny.html
  21. Dobra, zadzwoniłem do Castoramy i powiedzieli mi, że nie mają korków o takiej średnicy jak u mnie. Załączam zdjęcie. Tam jest 2,8cm czyli według tej tabeli 1 i 1/8 cala: http://nfgab.se/pl/technologia-i-jako%C5%9B%C4%87/informacje-techniczne/tabele-przelicznik%C3%B3w-calemm/ chyba, że ja coś nie ogarniam. W Casto mają tylko coś takiego: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/systemy-instalacyjne/ocynk/korek-z-obrzezem-1-1-4-cala-ocynkowany.html ale to chyba nie dla mnie rozmiar.
  22. Dzięki, jedna z tych śrub (wewnętrzna, zatem chyba doprowadzająca) nie chce się przekręcić idealnie na poziomo. Czyli układ nie jest domknięty na max? OK, kaloryfer zdjąłem. Poszło gładko. Te dolne zaworu zakręciłem, ale ten doprowadzający nie chce się przekręcić na maxa w poziom. Delikatnie nalatuje tam woda :/ Założyć jakieś zaślepki gwintowane, okręcone pakułami czy próbować ją mocniej dokręcić? Zaparłem się jak dzik, a ona nie idzie dalej :/
  23. Witajcie, proszę o pomoc/poradę jak prawidłowo zabrać się do zdemontowania kaloryfera w domu. Poniżej zdjęcia mojego kaloryfera. Jest to domek jednorodzinny, ogrzewany ekogroszkiem, w układzie mam glikol. Mam taki podwójny zawór od dołu. Kotłownia nie pracuje, dlatego chciałbym to zrobić póki jest ciepło. Jak go odkręcę to zleci mi na podłogę cały glikol który siedzi w kaloryferze? Powinienem jakoś zakręcić pewnie te zawory na dole? Tam sa takie 2 śruby z rowkiem jakby na śrubokręt, pewnie tutaj muszę pomanipulować? Nie chcę nic popsuć. Najbliższy hydraulik 30km ode mnie P.S To zdjęcie to inny kaloryfer,a le taki sam jak ten który będę demontować. Sfotografowałem ten bo do tego drugiego nie mam dostępu póki co. Ten co jest na zdjęciu miał chyba zakręcane te zaworki na dole bo są poziomo.
  24. Czyli co, taka rura metalowa moze się zapalić? Ciężko mi sobie to wyobrazić.
  25. Mam takie coś do kotłowni, używam przy czyszczeniu rury z pieca na ekogroszek. Tak zrobię. Dzięki kolego.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...