Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

doktorant

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    129
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez doktorant

  1. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Jest to parametr 9-05. Powinien być ustawiony na minimum 25 stopni. Tak grzeje tylko i wyłącznie według zadanego harmonogramu. Z tym, że ja mam termostat pokojowy od Althermy II generacji, ale działa tak samo jak Madoka. W harmonogramie mam w drogiej taryfie ustawione 21 stopni, a w taniej 23. Delta to różnica temperatur na wyjściu i powrocie do pompy. Co do różnic C-07, czyli sterowania, zobacz instrukcję instalatora na stronie 11 i 12.
  2. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Proszę nie wprowadzaj w błąd. Sprawdź sobie parametr F-0D. Tam jest do ustawienia parametr - tryb pracy pompy.
  3. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Przebrnąłem przez 10 ostatnich stron. Wydaje mi się, że część błędów w funkcjonowaniu pompy, to po pierwsze błędy instalacyjne np. zbyt małe rurki do rozdzielaczy, a po drugie błędy w ustawieniach pompy. Np. jak pompa może nie taktować jak minimalna temperatura powrotu jest ustawiona na 25 stopni, a na krzywej minimum mamy 27. Przerabiałem to w swojej starej Althermie II. Podniosłem krzywą, ustawiłem pracę pompy nie na próbkowanie, a na żądanie i grzałem według harmonogramu. W instrukcji mamy napisane, że "Żądana temperatura zasilania to wynik kilku ustawień (wartości nastaw, wartości przesunięć, krzywe zależne od pogody, modulacja).
  4. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Akurat zabawa pompą Daikin nie jest prosta, gdyż jeden parametr ma wpływ na drugi. Np ja oprócz krzywej grzewczej mam jeszcze ustawioną modulację, deltę T na 5C i harmonogram temperaturowy, ale na zasadzie odczytu z termostatu pokojowego. Faktem jest, ze te nowe pompy wolniej nagrzewaja wodę niż drugiej generacji, ale np. pobór prądu z 8kWH na dobę spadł do 3 za C.W.U. Tryb instalatora -> Zbiornik -> Tryb Nagrzewania -> tylko harmonogram ? - tak dokładnie. Ja mam komfort 44 i eko 40, ale nigdy nie używam eko, gdyż komfort grzeję pomiedzy 4.30, a 6.00 i 14.30, a 15.00. Do tego w godzinach porannych i wieczornych mam włączoną pompę obiegową.
  5. doktorant

    Altherma DAIKIN

    krzywa zależna od pogody + termostat dedykowany do Daikina. Mam pytanie do was, jaki macie maksymalny przepływ wody przez instalację? Ja w drugiej generacji miałem 42 l/min, tutaj maks. 29 l/min.
  6. doktorant

    Altherma DAIKIN

    A którą masz Althermę? Jak III dokup dedykowany termostat pokojowy EKRUDAS i zmień parametry. Wtedy pompa nie bedzie Tobie taktować. Przynajmniej u mnie tak pomogło wcześniej w II generacji. Wyciągnąłem z pompy ten termostat i wstawiłem do domu. Ja tez miałem krzywą grzewczą ustawioną na 27, ale przy modulacji na 3, podniosłem do 28. Nie zmieniaj minimalnej temperatury na powrocie, bo zaczną Tobie grzałki chodzić.
  7. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Czołem Panowie. Wróciłem na forum i jakby co pomogę na tyle, na ile potrafię. Wymieniłem Althermę II na III 8kW. Zatem mam porównanie do obu. Niestety te III generacji 8kW są jednofazowe i musiałem zwiększyć przydział mocy dla domu z 11kW na 16kW, co dało też bezpiecznik C25. Tutaj II generacja była lepsza, bo rozbijałem i pompę i agregat na 3 fazy.
  8. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Ale jak ja ocenię liczbę startów, nie mając widoku tego z poziomu menu.
  9. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Przegląd tyle samo, a anwet taniej bo czynnik tańszy - jeśli będzie trzeba dodać. Różnica nie była wielka. Tak byłem i plusy tamtej wymieniłem. Jednak przyszłość pokazuje, że pompy z czynnikiem R32 będą wypierać te ze starszym. Poza tym nowy Daikin na większa sprawność od swojej poprzedniczki. Jedna uwaga tamta, to była trójfazowa o mocy 16kw, a ta jest 8kw i jednofazowa.
  10. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Bo miałem okazję, a że lubię nowinki techniczne, to wykorzystałem to. III w porównaniu do II ma fajniejszy design W dodatku Altherma III już ma nowy czynnik i chciałem zobaczyć jak będzie dizałać znim.
  11. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Wymieniłem kilka dni temu moją Altherme II na Althermę III i powiem szczerze, ze jestem zawiedziony ustawieniami pompy. Jednak druga generacja miała większe możłiwości to raz, a po drugie usunięto w III wgląd w liczbę startów sprężarki i godzin jej pracy. Dodatkowo zamontowałem sobie termostat pokojowy do lepszego ustawienia pompy i niestety, nie ma już takich możliwości jak w drugiej generacji. Plusem jest spadek poboru kwh w podobnej temperaturze dobowej z poprzedniego roku o ok. 10. także woda ze zbiornika 230l lepiej trzyma ciepło niż w tamtym 260.
  12. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Po co grzejesz wodę 3 razy dziennie? Masz takie zapotrzebowanie? Druga sprawa. Jak masz ustawiony sterownik? Przy pompie? Przenieś go do domu i ustaw jako termostat pokojowy a odczujesz różnicę. Mamy różne pompy, ale domy podobne.
  13. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Ale czego boicie się tak grzałek? Ostatnie mrozy były dobrym czasem, aby potestować pompę. Zmniejszenie temp. równowagi z -15 na -8, faktycznie skutkowało dłuższą praca na grzałkach, ale nie odbiło się to na zużyciu prądu (zmiana maks. 5 kWh na dobę). Co więcej, szybciej osiągałem zadaną temperaturę w domu. Sądzę, że pompa jest tak skonstruowana, że wie najlepiej kiedy włączyć grząłkę, a kiedy nie.
  14. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Trochę mnie nie było na forum. Widzę, że sporo spraw zostało poruszonych. Daikin wprowadził teraz autoryzowanych montażystów i moze warto się do nich zwrócić, a poza tym co rok należy wykonać przegląd pompy. U mnie za styczeń takie wyniki: W 2017 roku miałem w styczniu 696 startów.
  15. MMInstalacje. Poszukaj ich są na FB. mają sklep pokazowy w Lesznowoli.
  16. A ja polecę mojego instalatora. Ma też sklep stacjonarny w Lesznowoli.
  17. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Daikin ma milion ustawień, które są powiązane ze sobą i zmiana jednego powoduje zmianę drugiego. Możliwe, że coś jest u was pozmieniane. Ja sam miałem problemy na początku, bo instalator był jeszcze młody, ale później sam i z jego pomocą "zrozumieliśmy" Althermę na tyle, na ile się da. Nadal są kwestie, które uważam, że Daikin mógł lepiej rozwiązać. Daikin wprowadził certyfikowanych instalatorów. Zadzwoń do kogoś z terenu woj. łódzkiego.
  18. doktorant

    Altherma DAIKIN

    @marek123 załączniki nie działają. Po drugie warto uzmysłowić sobie pewną zależność: Dopiero jak ogarnąłem sobie to zdjęcie, to mogłem pójść dalej. Sądzę, ze 26C otoczenia, to po prostu pompa zmodulowała by na maksa krzywą grzewczą i grzała tak długo, aż osiągnie 26, chociaż przy tak niskiej krzywej byłoby prawie niemożliwe. @kojak77 Tak powinno być, z tym, ze zależy jak masz ustawiony parametr 9-01, bo fabrycznie jest on ustawiony na 25C i wtedy delta 5 nie będzie działać. Chcąc mieć wyższą temperaturę, uważam, ze powinno się podnieść krzywą lub wprowadzić modulację krzywej, aby pompa sobie sama dobrała.
  19. doktorant

    Altherma DAIKIN

    U mnie od poczatku grudnia sytuacja wygląda tak: Krzywą mam ustawioną -20/37 i 14/27. Delta 5. Z tym, ze włączyłem teraz modulację, więc na początku kiedy pompa startuje z harmonogramu, to modulacja jest pełna na +3C. Później juz działa jak krzywa grzewcza. @marek123 Sądzę, ze skoro mam tylko tyle startów, to pompa dosyć rzadko się odszrania. Może jest to spowodowane a) jej wielkością, b) ilością pętli/wody w podłogówce, lub usytuowaniem jednostki zewnętrznej. BTW. Ma ktoś szkic zbiornika na CWU? Bo ostatnio usłyszałem od hydraulika, że nie musze wygrzewać tej bakterii, bo Daikin ma jakąś wężownicę w zbiorniku itp.
  20. doktorant

    Altherma DAIKIN

    U mnie drastycznie spadła liczba startów po przeniesieniu sterownika do salonu. W dodatku temperatura się ustabilizowała. Termostat ma histereze 1C, zatem czasami moze być różnie. U mnie jak mam 23c ustawione na termostacie, to przy modulacji włączonej na poczatku, krzywa pracuje wlasnie na +3c. Później pompa moduluje krzywą i przepływem, aby utrzymywać przez chwilę te 23c. Przyznam, że dopiero kilka razy osiągnął żądaną temperaturę. Dodam tylko, że mam temperaturę w termostacie przesunięta o 0,5c, bo jesr trochę w niemiarodajnym miejscu zamontowany.
  21. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Dobra, zróbmy inaczej. Mimo, ze nie jestem instalatorem pomp ciepła, a zwykłym użytkownikiem, to postaram się pomóc. Wstaw zdjęcia z ustawień systemowych dotyczących CWU. Są to m.in. to co wstawiłęś, ale też, E, 05, 02, 07.
  22. doktorant

    Altherma DAIKIN

    No i masz odpowiedź. Masz źle ustawione 6-0c i 6-0e. Sprawdź w opisie co to oznacza. Masz w 6-0e maks temp. Ustawiona 47C. Ja 60 abym mógł wygrzewac zbiornik raz w tygodniu. Po drugie zmień 6-0c czyli żądaną temperaturę powtornego dogrzania. Tak poza tym to komfort mam 43C, a eco 38C.
  23. doktorant

    Altherma DAIKIN

    Dziś wieczorem sprawdzę u siebie, ale fabrycznie są 2C. EDIT: Mam u siebie ustawione 6-00 i 6-01 na 2. To jest powód dlaczego u was tak jest. Czasami jest tak, że jednego ustawienia nie zmienisz, jeśli nie zmienisz innego. Zobacz co masz w 6-01. W ogóle zrób zdjęcie ustawień jakie masz z początkiem 06.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...