Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mt-instalacje

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    64
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mt-instalacje

  1. Chyba największe ryzyko jest w tym, że ktoś się kiedyś zapomni i dotknie wtyczki, która jest pod napięciem. Taka prowizorka jest jak najbardziej możliwa, ale powinna to robić osoba świadoma swego działania i konsekwencji.
  2. Na pewno warto. Ruszył pewien projekt, który jest finansowany z resztek pieniędzy pozostałych z programu PROW 2007-2013, czyli dotyczy to tylko obszarów wiejskich. Gminy mogą liczyć na 90% dofinansowania więc Twoje 17% wkładu własnego jest jak najbardziej realne. Pytanie czy mówimy o tym samym projekcie. Trochę informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://gramwzielone.pl/trendy/16061/dotacje-na-mikroinstalacje-na-wsi-startuja-nabory-wnioskow
  3. Nie ma żadnego problemu jeśli pojawi się napięcie na wyjściu z czujki. Tak samo nic się nie stanie jak podasz to samo napięcie (z tej samej fazy) na L i F
  4. Panele polikrystaliczne zajmują nieco więcej miejsca od monokrystalicznych - to podstawowa różnica. Oczywiście musisz porównać też pozostałe parametry. Instalacje na polikrystalicznych panelach zdecydowanie dominują nad mono.
  5. W prosumencie masz dofinansowanie do 8000zł / 1kW, czyli 24.000zł za 3kW. Ty masz ofertę na 23.220zł to praktycznie górna granica. Jeżeli planujesz instalacje na dachu skośnym to spokojnie znajdziesz firmy, które zrobią to za 18-20tyś.
  6. Czy w Twojej sytuacji różnicówka wybijała od razu po włączeniu oświetlenia w ogrodzie, czy po jakimś czasie?
  7. Do oświetlenia schodów uważam że warto dać niskie napięcie ze względu na bezpieczeństwo. Tutaj bym raczej dał na 230 (zależy co będzie tańsze)
  8. Takich ludzi jak ten powyżej to najlepiej po prostu ignorować. Co do pytania to ja bym zamontował oświetlenie LED na 12V. Przewody 3x1,5mm są idealne, jeden zasilacz do tego oczywiście wystarczy.
  9. Bo tylko jeden bank zechciał się w to bawić. Dziwi mnie jak bankom opłaca się dawać kredyty z oprocentowaniem 1% w skali roku na 15 lat.
  10. Jak widzę ten mostek niebieski z czarnym to mi sie robi galareta z mózgu. Po drugim piwku rada murarza wydaje mi się najlepsza. Tylko rób to jak jest widno, bo może Ci światła braknąć.
  11. Masz rację z tą pracą jałową. Proponuję zatem inny schemat. Niestety wymagane będą dwa włączniki dwubiegunowe.
  12. Fajna instalacja - na bogato. A można wiedzieć do czego ten PLC i w jakim programie zrobiony schemat?
  13. Możesz podłączyć przez regulator ładowania, ale moim zdaniem akumulator jest niezbędny. Sorki jak nie w temacie, ale temat jest za długi żeby wszystko przeczytać.
  14. No pewnie, że się da. To jest tak oczywiste, że nie wiem jak można było wymyślić inne rozwiązanie.
  15. A co nie można robić niebezpiecznych rzeczy we własnym garażu?! A Ty jak się będziesz tłumaczyć jak potrącisz kogoś jadąc w terenie zabudowanym 60km/h a nie 50?
  16. Po pierwsze: Generalnie przyjmuje się że z 1kW uzyskasz 1000kWh. Farmy PV uzyskują nawet więcej np ta w Wierzchosławicach (1MW) w zeszłym roku uzyskała 1100MWh Po drugie: Jeżeli planujesz nic nie płacić za prąd to weź pod uwagę kilka faktów W miesiącach letnich będziesz mieć nadmiar prądu. I ten nadmiar będziesz sprzedawać za 0,75zł/kWh - stawka gwarantowana przez najbliższe 15 lat W miesiącach zimowych będziesz Ci brakować prądu i będziesz go kupować za X zł
  17. pod "L" wpinasz 230V pod strzałkę wpinasz oświetlenie po "+" i "-" wpinasz napięcie od 1V do 10V którym będziesz sterować Dodatkowo z tego co widzę możesz ustawić granice napięcia, w których chesz sterować
  18. Pomijasz w sumie sedno sprawy. Możesz założyś jednego Esa, ale wszystkie kable będą musiały być takie same. Troche niepraktyczne. Poza tym esy są tanie i służą też do wyłączania obwodów podczas naprawy instalacji.
  19. Oczywiście, że wystarczą. Może u niektórych elektryków różnicówki wybijają co kilka dni i dlatego montują ich tak dużo. Nie wiem, ale u mnie od kilku lat różnicówka nie odcięła mi zasilania.
  20. Z rysunku wynika, że z puszki z korytarza będzie bliżej do punktu w którym chcesz mieć gniazdko, co najwyżej tak samo daleko. Puszka nad lustrem musi troche szpecić ja bym ją na pewno zlikwidował Możesz nawet wziąć zasilanie z włącznika oświetlenia, o ile jest zabezpieczony różnicówką. (Zakładam że to nie jest gniazdko dla pralki)
  21. Dobrze by było wiedzieć jaki masz dzwonek zamontowany. Jak na włącznik idzie 230V to teoretycznie bedzie problem, ale jak jest to np styk bezpotencjałowy to możesz kupić dowolny włącznik dzwonkowy.
  22. Jeżeli płyta jest zasilana z 1 fazy to przewód 3-żyłowy wystarczy, ale większość płyt jest zasilanych z 3 faz więc przyszłościowo lepiej dać przewód 5 żyłowy
  23. Dla tych na 230V nie trzeba stosować transformatorów. Do małych obciążeń elektroniczny jest wg mnie lepszy, bo ładniejszy i zgrabniejszy
  24. No oczywiście, że w instalacjach domowych nie wolno stosować takich zabezpieczeń, ale to nie znaczy, że nie wolno o nich wspomnieć. Jeżeli rozpatrujemy tylko instalacje domowe to sprawa jest prosta: Żaden przewód PE nie może zrobić nam krzywdy. Jeżeli ktoś uważa, że jest inaczej, to nich poda konkretny przykład. Oczywiście zakładamy, tak jak wszyscy elektrycy, że w instalacji jednocześnie może wystąpić tylko jedno uszkodzenie. Kwestię zwarcia L-PE rozwiał już elpapiotr pisząc "nastąpi zadziałanie zabezpieczenia (zwarcie L-PE) i odcięcie zasilania"
  25. Potwierdzam nikt się nie wycofał, tylko niektórzy praktykujący elektrycy nie zawsze mogą być na forum. Podoba mi się Twoje podejście mturdus, że chcesz zrozumieć świat dookoła, ja też tak mam. Uważam, że w tym konkretnym przypadku podłączenie przewodu PE nie ma żadnego znaczenia dla zachowania bezpieczeństwa (o ile przez obudowe nie przechodzą przewodzące prąd śruby). Natomiast ogólnie nie powinno się robić takich rzeczy po prostu dla zasady. Przychodzi mi narazie tylko 1 przykład gdzie jest to zakazane: jeżeli jako środek dodatkowy zastosujesz nieuziemione połączenia wyrównawcze, ale podejrzewam że przykładów może być więcej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...