Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kalfred

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    54
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kalfred

  1. Powinno się dążyć do tego aby kocioł nie odstawiał się, lub też odstawiał się sporadycznie. Im stabilniejsza praca kotła tym lepiej i dla kotła, i dla komfortu w mieszkaniu. Ze zdjęcia które przedstawiłeś dalej widać niedopały.
  2. No to kup sobie wagę łazienkową tylko do swojej dyspozycji. Koszt na allegro od 30zł. Na blat wagi połóż jakieś lekkie (styropian twardy 10cm) podwyższenie abyś mógł odczytać wynik na wyświetlaczu i wszystko gra. Żona zadowolona, a Ty także.
  3. Zachowujesz się kaszpir jak pies ogrodnika. Sam nie zje, a drugiemu nie da. Po co nam ten skarb - jak piszesz, skoro mamy z niego nie korzystać? Czy nie bierzesz pod uwagę że w górnictwie i wokół niego pracuje ponad pół miliona ludzi, drugie tyle żyje z pracy górnika. Czy nie bierzesz pod uwagę ile kosztowało by bezrobocie tej masy zasobów ludzkich??? W innym wątku piszesz: Węgiel to jest "dobro narodowe" i zyski ze sprzedaży powinny trafić do obywateli a nie do małej grupy "uprzywilejowanych" ... i tu masz rację, tylko przedtem piszesz że nie należy tych zasobów eksploatować. Więc zdecyduj się na coś konkretnego. Jesteś tak na nie jak cała opozycja i trudno z Tobą dyskutować.
  4. RE: kaszpir007 Nie można przejść do tej wypowiedzi ze spokojem. Nie wiem czym się kierujesz, czy też kto Cię tak zmanipulował że piszesz takie głupstwa. Węgiel był i jeszcze długo będzie naszym i nie tylko naszym podstawowym nośnikiem energii. Co się tyczy Twojego uprzedzenia w stosunku do górników, najpierw zastanów się w czym tkwi problem. Górnictwo jest obarczone 22 (dwadzieścia dwa) podatkami różnego typu, to po pierwsze. po drugie: zanim węgiel dotrze do detalu to prawie dwukrotnie drożeje. W Polsce nie ma strategii energetycznej i stąd takie nerwowe i kuriozalne decyzje. Niemały wpływ na górnictwo ma polityka i złodziejstwo w całym tego słowa znaczeniu. Najlepszym tego przykładem niech będzie JSW. Nie bedę wchodził w szczegóły. Przystaw ucha co mówią w środowisku i zmienisz zdanie.
  5. Trzeba słuchać i czytać ze zrozumieniem. Jak nie potrafisz to najpierw do szkoły, a potem krytykuj. Głupota ludzka nie zna granic - znasz to przysłowie?
  6. Tłumaczę to trochę tym , że dotyczy to dwóch rodzin - dwie kuchnie, dwie łazienki, zbiornik CWU 300l, siedem pokoi o stałej temp22-22,5*C, jedynie w sypialniach temp. trochę nizsza. Nie widzę już więcej możliwości oszczędzania, stad też teraz stawiam na nast. sezon na węgiel dobrej jakości. Obecnie testuję groszek z KWK Chwałowice, ale nie ze składu, tylko prosto z kopalni. Do składów juz straciłem zaufanie.
  7. Podziwiam Was wszystkich którzy jesteście w stanie ogrzać dom jednorodzinny i zapotrzebowanie na CWU dwoma tonami węgla. Rozumiem że dom jest dobrze ocieplony, ale coś za coś. U mnie zeszło ponad 4 tony groszku N/N przy uśrednionej cenie 630zł/t, grzeję do dziś, bo w domu rano było by zimno. Kocioł pracuje w trybie lato, a kaloryfery są sterowane termostatami a zasilane grawitacyjnie - bo w tym trybie pompa CO jest wyłączona. CWU grzeją solary, ale kocioł dogrzewa utrzymując stałą temp. wody 44*C Po 3 maja kończę grzanie i wyłączam kocioł.
  8. Masz rację. U mnie nie ma tego problemu, bo opał przywożę pod okienko piwnicy i zrzucam. Kotłownia jest w przejściu między piwnicami więc blisko, zaś zasypu dokonuję kubłami po 15kg. Pakowanie też nie jest darmo - 60zł/t, lub nawet 80-100zł/t
  9. Już podjąłem decyzję. Nie ma sensu kupować miał. Kaloryczność słaba, popiołu stosunkowo dużo, a cena wysoka. Na dodatek problemy z mokrym. Próbowałem groszek i miał z Piasta, i porównałem w tych samych warunkach z groszkiem z Chwałowic. Wierzcie, jestem mile zaskoczonym. Spala się b.dobrze, mało popiołu, a cena co najmniej porównywalna- 535zł/t na kop., plus transport. Wychodzi 640zł/t. z transportem luz.
  10. Witam. Dawno już mnie tu nie było. Mam pytanie: czy ktoś może podzielić się aktualnie spostrzeżeniami ze spalaniem eko groszku z KWK Chwałowice, a także miałem z tej kopalni? Mam zamiar dokupić na nast. sezon 2 - 2,5 tony jednego z nich. Co radzicie? Da radę OEP16?
  11. W ubiegłym roku kupiłem ze składu AREK w Chwałowicach i było OK. Tym razem sprawdzam BRODA -TRANS Będzin, bo z ARKIEM nie mogę się skontaktować, mimo usilnych starań.Dalej jeszcze eksperymentuję i chciałbym dokupić 2 - 3 ton czegoś innego, moze mniej kalorycznego, ale np z Piekar ; tylko nie w tej cenie jak obecnie - 880zł/t. Tak więc szukam, może zdecyduję się na retopal z Piasta?
  12. Stąd moje zapytanie. Spala się bezproblemowo, popiół w postaci pyłku i drobnych skwarków ( popkorn) Zużycie tylko nieco większe-70kg/3doby, czyli prawie 23kg/dobę. Węgiel jest barwy czarnej, połyskujący srebrnymi iskierkami, bez domieszki brunatnego - z pozoru b. ładny. Mam znajomą w laboratorium przemysłowym i będę prosił o zbadanie partii próbnej . Jeśli się uda, powiadomię o wynikach.
  13. Witam. Mimo że mnie tu dawno nie było, to na bieżąco obserwuje co się tu pisze. Ostatniego marca dostałem 3T ekogroszku z KWK Wesoła, wygląda pięknie, spala się także dobrze, tylko mam wątpliwości. 1) jest duzo lżejszy od z poprzedniego sezonu ( kubeł groszku którym zasypuję ważył poprzednio 17kg, obecnie 14,5kg) 2) w podobnych warunkach pogodowych; przy zbliżonych ustawieniach kotła notuję większe zużycie (a miało być 28 - 29MJ) 3) przy większym zużyciu - mniej popiołu, ale trochę bardziej brudzi kocioł. Czy to na pewno groszek z kop. Wesoła? Może ktoś ma podobne doświadczenia?
  14. Dużo czy mało to wielkość względna. W specyfikacjach eko groszku podają np 3 - 6%, tylko czy wagowo, czy objętościowo? I tu jest problem, bo popiół z dobrego węgla będzie puszysty i lekki, zaś z gorszych gatunków gdzie jest jakiś % części niepalnych(skały czy łupków), będzie ciężki, zaś objętościowo nie będzie odbiegał od tego pierwszego. Ostatnio testowałem PIEKŁO żółte z kop. Chwałowice. Spalało się bezproblemowo, chociaż wątpliwa jest kaloryczność 27MJ. Ze 100kg zasypu było ok12 litrów popiołu; dobrze przepalonego z niewielką ilością popkornu.
  15. Dziś kupiłem cztery worki po 25 kg eko groszku Piekło żółty - z kop. Chwałowice (dawny Pieklorz żółty) Takie podają wartości: Granulacja 5 - 25 [mm], Kaloryczność 27 MJ/kg, Popiół 4-7 [%], Siarka 0,4-0,6 [%], Spiekalność 0-10 Każdy worek zważyłem i jest dokładnie25kg, choć mokry ale czego sie spodziewać obecnie. Wysypałem na piwnicę i jak przeschnie to zasypię na próbę. Czy ktoś pali tym groszkiem? Jakie uwagi?
  16. Myślę że najlepszy byłby czujnik elektroniczny mierzący temp. spalin. Pytasz o różnice jaka jest w podawaniu jaką proponowałem. Otóż jestem zdania że mniejsze podanie i krótszy czas przerwy moze powodować lepsze dopalenie żaru, a tym samym mniejsze zużycie. Mozesz też powoli dodawać, lub ujmować drobnymi kroczkami dmuchania. Swój wywód opieram na doświadczeniu z autopsji. U mnie temp. spalin waha się w granicach od 90 - 155*C. Zbyt niska temp. spalin niszczy komin, następuje skraplanie kondensatu.
  17. Twój opis jest bardzo niezrozumiały. Piszesz coś o pompach cu i cwu. Rozumiem ze zamiast cu rozumiesz CO. Jesli tak to rzeczywiście coś jest pomieszane z pompami. Ponieważ piętra nie możesz dogrzać to znaczy ze pompa CO nie podaje na tę wysokość dostatecznej ilości ciepłej wody i powinieneś włączyć ją na drugi, a może na trzeci bieg, zaś pompę CWU wystarczy włączyć na bieg pierwszy, bo na pewno bojler CWU jest w pobliżu kotła.Przestaw też sterownik. Daj podawanie 5sek, przerwa 30sek, a nadmuch podbij na 35% potem odczekaj kilka, a nawet kilkanaście godzin aby układ się ustabilizował. Ciekawe jaką masz temp. spalin, bo jeśli zbyt wysoka to znaczna ciepła ucieka do komina i tu moze być powód nadmiernego zużycia.
  18. Witam. Mam podobny problem do rozwiązania z tą różnicą, że kocioł z podajnikiem już pracuje, zbiornik CWU 300l z wpiętym solarem. Pozostało mi zmodernizować samo ogrzewanie wnętrz. - wymiana kaloryferów na aluminiowe, przy równoczesnej wymianie instalacji przyłączeniowej. Znalazłem już w sieci, że zakłada sie zapotrzebowanie na ciepło dla domu średni ciepłego 160 - 190W/mkw powierzchni pomieszczenia, lub 35 - 40W/m sześć. Nie wiem jednak jakiego przekroju rur użyć do podłączenia grzejnika - 15 żeberek, czy 20 zeberek (fi15, 18) Piony wyliczę dla wyrównania przepływów z ew. uwzględnieniem oporów przepływu. Nadmieniam ze obecna instalacja wykonana jest z rur stalowych znacznie przewymiarowanych, z ogromną pojemnością wodną (fi1", 11/4", a nawet 11/2"), pięćdziesięcioletnich żeberek blaszanych które mogą w każdej chwili się rozszczelnić. Całość chciałbym wykonać we własnym zakresie, w miedzi na lutach miękkich. Problem tylko w przekrojach rur. Moze ktoś z praktyków poradzi? Z góry dziekuję.
  19. W moim poprzednim poście wkradł się błąd. Podałem zapotrzebowanie na moc 19W/m kw., a ma być190W/m kw. To samo w stosunku do kubatury; nie 8, a 80 W/m sześcienny pomieszczenia. Za błędy przepraszam. Pani GraMar radzi skad kupić i czym się kierowała. Za zainteresowanie tematem dziękuję. Sprzedawców grzejników jest sporo, grzejników też do wyboru. Ja już jestem zdecydowany na aluminiowe, tylko w dalszym ciągu zastanawiam się jakim przekrojem zasilić np. 16 żeberek? Czy fi 15, czy też fi18. Czy ma sens stosować większe przekroje, jezeli i tak zawór termostatyczny będzie dławił, bo jego przepustowość znacznie jest ograniczona. Może wypowie sie ktoś z praktyków?
  20. Witam. Pozwólcie ze przyłączę się do tematu. Noszę się zamiarem modernizacji instalacji CO w moim domu. Wykonastwa sie nie boję, mam juz dość duże doświadczenie, ale mam też wątpliwosci. Dotychczas cała instalacja wykonana w rurach stalowych, przewymiarowanych i z grzejnikami blaszanymi juz się powoli zużyła. Chciałem zapytać czy są jakieś tablice, lub wzory na przeliczenie przekroju zasilania grzejnika o wskazanej mocy. Doczytałem się, że dla pomieszczeń średnio ocieplonych przyjmuje sie moc grzejnika dla temp 65*/55*rzędu 19W/mkw pomieszczenia, lub ok 8W/m sześcienny. Problem w tym jakiego przekroju rurki użyć do zasilania, aby uzyskać mozliwie grawitację, ale też obieg wymuszony pompą. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
  21. Dawno mnie tu nie było, chociaż co jakiś czas czytam poszczególne posty i jestem zaszokowany problemami jakie mają niektórzy z nabyciem opału. Węgiel na zimę kupowałem latem, wtedy kiedy było słonecznie i sucho. Zakupiłem odsiewkę miału z Piekar (granulacja 10 - 15) i EKOgroszek luz z Wesołej. Oczywiście wpierw dostałem gratis na próbę po worku. Po odpaleniu kotła samą odsiewką na początku miesiąca, okazało się że jest mało kaloryczny -zużycie ok 25kg/dobę, ale kocioł czyściutki, popiołu 8 - 10%, a co najważniejsze bez spieków. Obecnie postanowiłem zrobić mieszankę - piekary z wesołą 3:2 i jest rewelacyjnie. Kocioł pracuje z niewielkimi przerwami w grzaniu, jest czysty, zużycie zapowiada się na ponizej 20kg/dobę. Koszt z dostawą średnio wyniósł 618 zł/T. Opał latem jest tańszy i łatwiej go kupić.
  22. RE: Kolanin Tylko ze to nie jest to samo. Paliłem eko groszkiem retopal z Piasta, palił się dobrze, choć popiołu było dużo, zużycie też duże, natomiast odsiewka o której pisałem jest zdecydowanie wydajniejsza energetycznie, a popiołu co kot napłakał. Tylko daleki transport do Ciebie moze być nieekonomiczny. To już jednak Twój wybór.
  23. Paliłem również Chwałowicami i znalazłem coś lepszego. Odsiewkę z Pekar. Zero spieków, nim. popiołu i bardzo dobra kaloryczność, na dodatek czysty kocioł. Czy to nie wystarczy? Na przyszły sezon kupiłem 3 tony odsiewki i 2 tony Wesołej i zmieściłem się w planowanym budżecie adres:[email protected] , lub tel:607162116
×
×
  • Dodaj nową pozycję...