Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ekspert Guardian

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Ekspert Guardian

  1. Masz dużo racji mówiąc, że „nasz ustawodawca to techniczny wizjoner i pożąda od producentów szkła i szyb więcej innowacji i kreatywności”, szczególnie widać to po zmianach ustawowych wprowadzonych wraz z początkiem roku. Nowy poziom Uw wynoszący 1,3 W/(m2K) niezależnie od powierzchni okna, czy też wartość współczynnika g na poziomie 0.35 z pewnością sprawiła, że nie wszystkie dotychczas stosowane rozwiązania spełniają te wymagania. Oczywiście skłoniło to zarówno producentów szyb, jak i stolarki do poszukiwania nowych rozwiązań. Jednak motorem zmian nie mogą być tylko narzucane odgórnie wymogi i dostosowanie się do już obowiązujących norm. Kluczem jest by oferować produkty, które wyprzedzają zachodzące zmiany. Wspomniałeś o szkle ze zmienną wartością współczynnika g i oknach dobrych na zimę i lato. Warto podkreślić, że dostępne na rynku szkła o niskim współczynniku g nie tylko chronią przed słońcem, ale również dobrze izolują przed stratami energii, w niektórych przypadkach osiągając np. Uw≤1,1, czyli normy, które obowiązywać będą dopiero od 2017 roku. Ustawodawca napisał o okresie letnim w znaczeniu "przynajmniej”, co nie przeszkadza w stosowaniu tego rozwiązania przez cały rok. A lato trwa od kwietnia do września wg normy PN-76/B-03420. http://oknotest.pl/okna-energooszczedne/wspolczynnik-g-interpretacja-ministerstwa-infrastruktury”
  2. Oczywiście chodzi mi o rzeczową dyskusję i raczej zwrócenie uwagi na pewne kwestie niż podsuwanie konkretnych produktów. Niestety dużo mówi się o ochronie budynków przed stratami ciepła w zimie, pomijając kwestię energii zużywanej na chłodzenie pomieszczeń w ciągu lata. Tymczasem biorąc pod uwagę wyniki meteorologiczne w Polsce w ciągu 6 miesięcy od kwietnia do września mamy cztery do pięciu razy większą ilość promieniowania słonecznego niż w pozostałych 6 miesiącach (w sezonie grzewczym dociera tylko 20-25% rocznego promieniowania słonecznego). Nasuwa się więc wniosek, że ochrona przed słońcem nie pozostaje bez znaczenia. To jaką będzie miała formę – rolety, zewnętrzne markizy, czy też wspomniane szyby z optymalnym współczynnikiem g, to kwestia indywidualnego wyboru i potrzeb. Oczywiście w niedużych przeszkleniach czy oknach usytuowanych od północy szyby przeciwsłoneczne nie są koniecznością, ale czy jeśli decydujemy się na przeszklone tarasy czy ogrody zimowe chodzi nam o to, by zakrywać przesłonami przeszklenia?
  3. Jaki wpływ waszym zdaniem na całkowity bilans energetyczny budynku mają okna? Branie pod uwagę jedynie ich roli termoizolacyjnej może dawać niemiarodajne wyniki. Pozostaje jeszcze kwestia letnich miesięcy i coraz większej ilości energii zużywanej na chłodzenie pomieszczeń przy użyciu klimatyzatorów i elektrycznych urządzeń chłodzących. Czy dobra ochrona przed słońcem nie zmniejszyłaby zużycia energii w ujęciu rocznym?
  4. Według badań profesora Davida Stronga z Oxford Brookes University dostęp do światła dziennego przebywających w budynkach ludzi ma ogromny wpływ na ich życie – zwiększa wydajność pracowników, pozwala na lepsze przyswajanie wiedzy czy nawet szybszą rekonwalescencję pacjentów. Co sądzicie o tej teorii, czy waszym zdaniem warto zatem zwiększać okna w budynkach?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...