Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mked

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mked

  1. AL- KO BARDZO SŁABA JAKOŚĆ!!! Ja właśnie kupiłem najnowszy model cLASSIC 5.16 vat-b PLUS i po miesiącu powyginały się plastikowe uchwyty od mocowania klapki od kosza na trawę. Oddałem na gwarancję i powiedzieli, że uszkodzenie mechaniczne i nie uznali. Musiałem zapłacić kilkaset pln za naprawę. Zgadzam się że uszkodzenie mechaniczne tylko nie z mojego powodu a z tego, że użyli bardzo słaby plastik, który pod wypływem temperatury się odkształca. Nie dajcie się nabrać na 3 lata gwarancji. Moja idzie na Allegro i kupię cos porządnego innej firmy. Mój teściu kupił kosiarkę Hortmasz dużo taniej z tym samym silnikiem i wykonanie jest dużo lepsze, uchwyte metalowe i wszystko się trzyma "kupy". W związku z tym nie warto wydawać na AL-KO. Zdecydowanie odradzam.
  2. Witam, Mam watpliwości co do prawidłowości podłączenia wymiennika CWU przez mojego instalatora. Wymiennik 300L Elektromer WGJ-S z wężownicą. Ciepło daje gruntowa pompa ciepla 17kw. Bojler ten został podłączony jako wymiennik warstwowy. Zimna woda z bojlera wychodzi dołem i jest pchana przez pompkę obiegową na płytowy wymiennik ciepla, z którego dalej od góry jest wtłaczana do bojlera. Wężownicą jest aktualnie nie podłączona. Powstaje kilka problemów gdyż różnica temperatur na wymienniku jest ok. 15 stopni, przez co mam problemy z osiągnięciem prawidłowej temperatury w bojlerze. Pytania. 1) Czy ten zbiornik może być podłączony jako wymiennik warstwowy? 2) czy ewentualnie można wykorzystać zainstalowaną wężownicę i cieplaą wodą z pompy ciepla która idzie na wymiennik zasilić równocześnie wężownice, przez co teoretycznie będę grzał bojler w dwóch systemach, wężownicą i warstwowo? Z góry dziękuje za opinie.
  3. Witam, Czy może ktoś podpowiedzieć jak dobrze ustawić regulator temperatury Berker ze sterowaniem. Ogrzewam dom pompą ciepła i nie mogę znaleźć ustawień odnośnie histerezy. Regulator jest podłączony do pompek obiegowych i jak osiągnie zadaną temperaturę to je wyłącza. Natomiast nigdzie nie mogę znaleźć w ustawieniach jaka jest delta/histereza. Czytałem instrukcji że gdzieś to się ustawia, ale nie mogę znaleźć gdzie dokładnie.
  4. mked

    Pompa ciepla BUFOR

    Więc co byś sugerował zmienić lub sprawdzić w buforze?
  5. mked

    Pompa ciepla BUFOR

    Nie znam się i dlatego się pytam na forum. Nic w tym dziwnego, chyba... Bufor jest całkiem nowy, na gwarancji, i na pewno dobrej firmy, jutro mogę dokładnie powiedzieć jaki model i nie wydaje mi się, żeby było coś z nim źle ze strony technicznej. Nie upieram się żeby robić z niego magazyn, i na siłę nie chcę go grzać, ale wydaje mi się to dość oczywiste, że żeby podnieść temperaturę o n stopni to naturalnie musi się też podnieść temperatura wody w buforze, który jest pomiędzy pompą a podłogówką. Z drugiej strony jeśli taki bufor jest "neutralny" dla całej instalacji (jak większość uważa) to teoretycznie równie dobrze mógłby mieć 5000l i też to nie powinno mieć wpływu na wydajność instalacji/pompy... (nie rozważamy kosztów takiego bufora)
  6. mked

    Pompa ciepla BUFOR

    Nie do końca mogę sie pogodzić z tezą że wielkość bufora nie ma wpływu na działanie pompy. Wszystko jest teoretycznie ok jak bufor jest dogrzany i woda tylko przepływa przez niego i nie wymaga podniesienia temperatury. Ale w przypadku gdy np. chce podnieść temp. o 2 stopnie to najpierw musze nagrzać i podnieść temperaturę w buforze na tych prawie 500l i jednocześnie pompować wodę na całą instalacje, która w sumie ma pewnie w sobie ok.300l. Więc w takiej sytuacji muszę podgrzać 500+300l wody a nie tylko 300l jakbym nie miał bufora, albo miał go dużo mniejszy. Wiec musi mieć to jakiś wpływ na wydajność pompy??? Mój plan jest taki ze w tygodniu zamontuje na instalacji bypass zeby pominąć bufor i zobaczę jak bedzie sie sprawował cały system. Jesli to sie sprawdzi to moze faktycznie zrezygnuje z 3 termostatów, zmienię tylko na jeden centralny i moze będę mógł wtedy zrezygnować całkiem z bufora. (Bedzie do kupienia po okazyjnej cenie )
  7. mked

    Pompa ciepla BUFOR

    Panowie, dziękuje za pomoc i sugestie. Nie jestem fanem buforów ale wydaje mi sie ze w moim przypadku jest po prostu potrzebny z uwagi na fakt ze instalacja pracuje na trzech obiegach i trzech termostatach, wiec bufor w moim przypadku powinien pełnić funkcje sprzęgła hydraulicznego i powodować zeby sprężarka nie pracowała za często. Bufor według mnie powinien odbierać w takich sutyacjach tylko nadwyżki ciepla. Pompki obiegowe już pracują na najmniejszej prędkości. Nie zamierzam grzać podlogi temp. 40stopni, dawałem tylko przykład zeby wyjaśnić gdzie jest problem. Rozumiem wykładnie z "łopatami piasku" długo sie nad tym zastanawiałem ale mam wątpliwość czy jednak "bezgarniczne" zwiększanie wielkości bufora nie ma wpływu na wydajność pompy. Z drugiej strony mozna powiedzieć ze zamiast bufora mogłem podłączyć jeszcze jeden dom sąsiada z podlogowka, tez byłby to swojego rodzaju bufor. A wtedy każdy by powiedział ze przecież taką pompą nie mogę grzać takiej ilosci podłogówki=wody. Wydaje mi sie ze mimo to coś jest nie tak z buforem. Całkowite wyeliminowanie bufora raczej nie wchodzić grę z uwagi na te trzy strefy grzewcze w domu. Wiec pytanie czy moze nie podłączyć go w układzie równoległym zeby odbierał tylko nadwyżki energii lub czy moze nie zmienić go tylko na mały buforek ok.100l.
  8. Witam, temat bufora był już poruszany i kwestia jego użycia jest w miarę jasna. Jednak mój problem polega na tym, ze mam bufor, na pewno jest potrzebny natomiast mimo to coś jest nie tak. A mianowicie: pompa 17kw, 460mb pionowych odwiertów, podlogowka 260m2 na 3 sekcjach i pompkach cyrkulacyjnych, bufor co 500l. Pompa grzeje bufor, a dalej woda z bufora idzie na dom. Problem polega na tym, że jak działają wszystkie pompki cyrkulacyjne to pompa ma duzy problem osiągnąć wysoką temperaturę pracy i zasilania gz. Ledwo dochodzi do 31-33 stopni. Natomiast jak odłączę pompki cyrkulacyjne i pompa grzeje tylko bufor, albo jedną sekcje to działa bez problemu i osiąga zadane temperatury ponad 40stopni. W związku z tym wnioskuje że problem jest gdzieś z buforem. Czy 500l w układzie szeregowym nie jest za dużo? Czy może nie bardziej efektywnie będzie podłączyć bufor równolegle i to na powrocie. Chodzi o to żeby bez sensu nie zwiększać pojemnosci instalacji, nie grzać za dużych ilości wody i nie przeciazac pompy, która może z takim buforem jest po prostu za mała? Optymalnie by było chyba, żeby pompa grzała bezposrednio podłogówkę i tylko jak temperatura na powrocie byłaby za wysoka to zawór przekierowywał by ja na bufor, żeby zoptymalizować prace pompy. Czy jest to możliwe? Będę wdzięczny za opinie w tej sprawie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...