Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JD1719512917

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    498
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana JD1719512917 w dniu 26 Listopada 2023

Użytkownicy przyznają JD1719512917 punkty reputacji!

2 obserwujących

O JD1719512917

  • Urodziny 11.04.1967

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    mieszkam

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Tarnowskie. Góry
  • Kod pocztowy
    42-680
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

JD1719512917's Achievements

STAŁY BYWALEC (min. 300)

STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)

  • Dedicated Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

79

Reputacja

  1. Dokładnie mam tak zrobione, dodatkowo ocieplone od środka ściany fundamentowe i ławy. Oczywiście po zewnętrznej stronie również jest ocieplenie. Ten beton to jest chudziak, na którym mam rozłożone ogrzewanie podłogowe z grubą posadzką. Jedyny styk konstrukcji z gruntem jest przez spód ławy.
  2. Nie ważne jak było, ważne jak jest, a jest bez zmian w zakresie dystrybucji, więc po co ta wasza przepychanka. A dla ciekawskich z TAURONU (inni też mogą) zróbcie sobie excel i porównajcie swoje dotychczasowe zużycia z poszczególnych miesięcy zgodnie z obowiązującą taryfą i taryfą sprzedawcy i ceną ustawową (maksymalną) czyli równą dla I i II taryfy w G12W. U mnie będącym w 1COP wyszły ciekawe wyniki.
  3. JD1719512917

    Kryzys 2024?

    Niestety mamy narastający kryzys który jest bardzo duży. Zamykają się restauracje (koszty energii, czynszu, wypłat), drastycznie zmniejszyła się ilość wydanych pozwoleń na budowę indywidualną, brak zamówień na budowy obiektów przemysłowych. W budownictwie jest potężne ssanie na zamówienia których brak, dostawcy i wykonawcy tną ceny już na poziomie przeżycia. To wszystko będzie widoczne w II połowie roku, dziś statystyka ma jeszcze inercję i tego nie widać w danych. Wszystkie te problemy wynikają z podejmowanych decyzji w latach ubiegłych i przypomina to sytuację z Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej którą zakończyli na bardzo dużym plusie ekonomicznym i niezależności od zewnętrznych źródeł, po czym ekipa Churchilla przegrywa wybory z socjalistycznym populistą z Parti Pracy Clementa Attleego który rozpiepszył cały dorobek Churchilla w dwóch kadencjach do tego stopnia, że dopiero trzeci rząd p.Thather z początkiem lat 90-ch wyprowadziła W.Brytanię na prostą. Niestety historia ma to do siebie ze się powtarza w cyklach.
  4. Obecna dyskusja nic nie wnosi, ceny rozliczenia energii dla II połowy roku będą podane w czerwcu i wszystkie te powyższe dyskusje wtedy będą miały sens. Podana link do strony (CEB...) przenosi nas do osoby wykonującej świadectwa energetyczne i ma osiągnąć cel biznesowy, nie koniecznie rzetelność informacji np. brak informacji o kosztach dystrybucji. Dokładniejsze informacje są dostępne u każdego dostawcy energii. Tak samo pisanie że ...dom ma dużą akumulacje, więc obniżamy temperaturę na noc o 1*C, to rodzi się pytanie kiedy nadrobisz ten 1*C, w dzień gdy energia jest droga? Ewidentnie widać że pisze to teoretyk, nie użytkujący taki budynek.
  5. A pomiędzy 6 a 13 i 15 a 22 ubierz gruby polar. Ma maty a nie pow. akumulacyjną, to tak nie działa.
  6. @ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Opowiadasz głupoty z lat 80 kiedyś opisywane na portalu buduj z drewna które rozwijano na naszym rynku przez prowadzącego wymieniony portal. W chwili obecnej już się wycofał z głoszenie takich farmazonów a symulacje programowe wręcz wskazują że ryfle to głupota była i miejsce zawilgocenia ! Tak samo jak opisywane przekroje konstrukcji drewnianej przepisane z rynku amerykańskiego, w naszym kraju czy Europie niedostępne. Albo na YT jest firma bardzo mocno się chwaląca swoimi osiągnieciami co do jakości czy ilości wykonanych domów a robią podstawowy błąd wykonując konstrukcję domów z drewna nieoheblowanego i zanurzonego w roztworze solnym. Gdzie tu wymagania wilgociowe i jakościowe dla klasy C24?! Zanim coś napiszesz sprawdź, poszukaj wiedzy w temacie. Bo ta OSB w konstrukcji szkieletowej wcale nie jest taka zła tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak ją stosować (wew. ściany; w środku ściany), jakie lambdy i grubości materiałów izolacyjnych użyć, jakie membrany o jakiej SD itp. Jest to bardzo wymagający temat i nie każdy ma wiedzę o nim.
  7. Oprócz tej paroizolacji pod osb, reszta ewentualnie może być. Ważne by grubość i lambda styropianu na osb i były dobrane do pozostałej grubości wełny w konstrukcji oraz była zapewniona szczelność (paroizolacja) wraz z wentylacją mechaniczną.
  8. Jeżeli paroizolacja przy podwalinie jest przyklejona nie powinno nic wiać, chyba że coś przy peszlach ale wtedy miejscowo ciągnie. Jeśli masz płytę GK nad podkładem betonowym (płytą) to może zaciągać jego niższą temperaturę i sprawiać wrażenie wiania. Koza nie wygrzeje całości betonu. A ruszt instalacyjny jest prawidłowym rozwiązaniem gdyż zapobiega dziurawieniu paroizolacji i późniejszym kosztownym problemami. Konstrukcja szkieletowa jest sporym wyzwaniem jakościowym dla wykonawcy.
  9. Możesz po kolei, w którym miejscu w ścianie masz wiatroizolację, a w którym paroizolację. Paroizolację masz klejoną czy na zakład (tak robią najczęściej wykonawcy). Ponadto podaj jaką masz lambdę wełny w ścianie i styropianu, bo to też może być problem w późniejszym czasie.
  10. A te finy w jakiej są według ciebie technologii wybudowane? Załatwić ci wizytę w takim domu, nie ma problema, znałem (jak trzeba odnowię kontakt) taką osobę co w nim mieszka i zobaczysz w jakim są dziś stanie po tych więcej jak 50 lat, tylko na G.Śląsk musisz przyjechać. A artykułu szukaj sam, masz kompa z netem (bo piszesz na FM) więc sobie radzisz w sieci:p
  11. [quote=Ratpaw; Chętnie zobaczyłbym np 100-letni dom szkieletowy. Czy może takich nie ma w Polsce? Fatalny stan tych domów wynikał z braku dbania o ich stan, czyli nie moje niech przyjdą i to zrobią. Tak starych szkieletowych domów chyba u nas nie ma. Jeżeli nie ma to należy poczekać te 11-15 lat, przyjechać na południe Polski czy do W-wy (masz bliżej) i zobaczysz jak to wygląda(ją) takie domy. Jeżeli są ponad 80 letnie to kilkanaście lat im już niewiele zrobi. Za to przy okazji mogę dać przykłady tych murowanych domów które po 40-50 latach są w opłakanym stanie, przecież takie miasta jak Łódź, Bytom jest tego przykładem i wyglądają gorzej niż te 80 letnie finy. Ponadto musisz wiedzieć że jest różnica pomiędzy budową szkieleciaka w technologii skandynawskiej a północno amerykańskiej. Sprawdź czym się różnią i wyciągnij wnioski który jest trwalszy. Wielki propagator i "guru" skieletowców p.Nitka propagowuje technologię budowy zapożyczoną z USA co w naszych warunkach nie za bardzo się sprawdza z wielu względów (jakość materiałów, brak kadry, inne podejście czasowe dla obiektu), czego najlepszym przykładem są problemy na których pewnie opierasz ( i nie tylko ty) swoje stwierdzenia o niskiej trwałości takich domów. Skandynawia bardziej zdroworozsądkowo podchodzi do budowy domów i buduje na wieki nie lata, ale tu nie muszę podawać przykładów domów z końca XIX wieku do dziś użytkowanych, jest tego cały internet.
  12. Choć sam mieszkam w domu z BK, to rozważam sprawę zmiany i tu właśnie brana pod uwagę jest technologia szkieletu drewnianego. Znam takie domy i mam porównanie jak się w nich mieszka w porównaniu do tradycyjnych technologii lub innych bardziej wymyślnych. Każda z nich ma swoje wady i zalety które trzeba zniwelować lub wykorzystać. Jedno jest pewne, że mając wiedzę lub jej poszukując można uniknąć wielu wpadek i niedoskonałości. Np. jedną z takich ciekawostek jest konieczność remontu pomieszczeń sanitarnych co 25 lat w domach szkieletowych w Szwecji, sprawdzane przez urząd. Dlaczego? Stosowane wszelkiego rodzaju izolacje i membrany mają swoją żywotność a przy takim remoncie można wykryć wszelkiego rodzaju nieszczelność czy uszkodzenia. Stąd ich domy mają swoją jakość, nawet te starsze ponad 100 letnie. Najgorsze co nas otacza to brak wiedzy u wielu wykonawców, doradców czy komentujących dane zagadnienia i niechęć do zgłębienia jej przynajmniej na poziomie zrozumienia. Najczęściej jest "nie bo nie" lub "tak się zawsze robiło", zaznaczam czas przeszły, czyli stoimy w miejscu lub się cofamy.
  13. Rozwodzicie się o trwałości szkieleciaka i że chcecie zobaczyć jak one się mają w naszych warunkach. Pierwsze domy szkieletowe na terenie Polski powstały w ok.1930r, a najwięcej pod koniec lat 40 tzw. "finy" i są użytkowane do dnia dzisiejszego. Możliwość zamieszkania w nich uważana była za coś wyjątkowego i wiązała się z pewnym awansem społecznym. Były one budowane zgodnie z technologią finską z lat 20-30. XX wieku, z wełną szklaną jako ocieplenie (szary kolor ma), ściany od wewnątrz i wewnętrzne były tynkowane na ruszcie z listew przeplatanym warkoczem ze sznura, zewnątrz były obłożone papą papierową jako wiatroizolacją i na to była montowana elewacja drewniana z niewielką szczeliną wentylacyjną. Okna drewniane, parapety też. Ogrzewane były jednym lub dwoma piecami na węgiel lub drzewo podpięte do jednego centralnego komina. Domy te stoją i są zamieszkałe po dzień dzisiejszy, i choć w latach komuny ich stanem technicznym (brak bieżących remontów) się specjalnie nie przejmowano to mają się nieźle. Co więcej, pomimo upływu ponad 80 lat ich elewacje z drewna (nie heblowanego) też wyglądają nieźle, choć niektórzy twierdzą że drewno się nie nadaje w takim miejscu. Jest kilka osiedli na Górnym Śląsku (Świętochłowice, Piekary Śląskie, Bytom) czy też w Warszawie gdzie można takie domy zobaczyć niektóre w stanie pierwotnym czy też w zabudowie bliźniaczej bez ogniomuru zgodnym z obecnymi przepisami. Artykuł o historii budowy tych domów: https://nettg.pl/gornictwo/174123/domki-finskie-byly-wsrod-gornikow-uwazane-za-swoisty-luksus Domy w Bytomiu (ul. Odrzańska była kiedyś z niewielkim spadkiem dziś szkody górnicze ją pofalowały): https://www.google.pl/maps/@50.3610393,18.9085118,3a,75y,147.32h,84.97t/data=!3m6!1e1!3m4!1skPPOnYVGAh0oK9AMfn1nbQ!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu Domy w Piekarach Śląskich: https://www.google.pl/maps/@50.3820217,18.9274787,3a,75y,119.03h,82.33t/data=!3m6!1e1!3m4!1svZFLj9pxuWVpcw3zfOKddA!2e0!7i13312!8i6656?entry=ttu Niestety przyzwyczajenie i odporność na wiedzę jest naturą ludzką. Sam znam osoby, dziś już co prawda starsze, które twierdziły że najlepszym materiałem do budowy jest cegła bo ciepła i trwała, albo jak ta podłoga grzeje skoro jest zimna. Nie przyjmują do świadomości że są jeszcze równolegle inne technologie niejednokrotnie lepsze niż rozwiązania uważane za dobre. I choć jesteśmy przy drewnie jako technologii budowy domów, to porównajcie sobie z ciekawości normy promieniotwórczości porothermu a betonu komórkowego. W domu z tego pierwszego nigdy bym nie zamieszkał a jest uważany za wyjątkowy materiał i "trzyma cenę" na rynku Sam się przekonałem jak "świeci" stawiając odpowiednie służby w trybie alarmowym.
  14. JD1719512917

    Uzysk z PV

    Skąd taka cena odkupu kW, proste. Rynek europejski produkcji energii jest tańszy niż nasz nawet ten na zgniłym zachodzie (D) i nawet nasi dostawcy wolą kupować zagranicą niż samemu produkować. Przekłada się to też na dostarczane do sieci kW z fotowoltaiki. A zauważyliście że nasi górnicy nie "podskakują", i nie dziwię się im, jak Sasin podpisał z nimi dostawy węgla za taką cenę że już im się nie opłaca strajkować, tylko my za to płacimy.
  15. Jak w projekcie nie masz chudziaka to po co pytasz, chyba że masz trochę luźnej kasy i nie wiesz co z nią zrobić. Dobrze zagęszczona pospółka to jest najlepsze rozwiązanie. Możesz też zrobić coś na jak stabilizacja gruntu cementem, ale to jest rozwiązanie bardziej dla samoroba niż firm wykonawczych, oni tego nie rozumieją a jak nie rozumieją to ceny dają kosmos.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...