Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pytlakos

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    74
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez pytlakos

  1. Funkcje sterowania jakie chcę są bardzo proste: - przyciski na ścianie - osobno każda roleta - przycisk na ścianie master na wszystkie rolety - żeby rano/wieczorem je otworzyć zamknąć
  2. Cześć, Mam do wyboru dwie opcji: 1. rolety Somfy - silniki elektryczne, sterowanie elektryczne 2. rolety Starcus - silniki radiowe, sterowanie radiowe Somfy jakieś 3 tys. droższe (na kwocie troche ponad 10k). Którą opcję lepiej wybrać?
  3. Najpierw pojeździć stołem się nie da, bo go nie ma i nie ma innych sprzętów, a kabel trzeba gdzieś wypuścić już . O lampach z ruchomymi ramionami już myślałem, nie zyskały jednak akceptacji. Mogą być ewentualnie lampy na sznurkach i tutaj upatruję nadzieję, bo taki sznurek teoretycznie można podwiesić w dowolnym miejscu. Przydałoby się jednak wymyśleć jakiś sprytny sposób montażu, np ozdobne belki na suficie dające możliwość zaczepienia lampy w dowolnym miejscu. O szynach też myślałem, ale one działają tylko w jednym kierunku.
  4. Cześć, poszukuję pomysłu jak rozwiązać taki temat. Jest jadalnia, a w niej stół, ale nie wiadomo do końca gdzie dokładnie będzie stał. Przesunięcie jest możliwe o około 1 m w każdą stronę. Czy macie pomysł jak zrobić oświetlenie nad stołem w taki sposób, żeby można je było przesunąć razem ze stołem? Żeby uniknąć sytuacji, że po przesunięciu stołu lampa będzie świeciła komuś na głowę.
  5. Co masz na myśli pisząc dobrze wykonana? Na co zwrócić uwagę?
  6. fachman19, jeśli nie Wolf to jakie piece niewielkiej mocy (12-15 kW) mógłbyś polecić?
  7. No nie zabrania, to wydaje się najsensowniejsze. Z wypowiedzi Gorbaga wynikało co innego, ale może po prostu to było nieprecyzyjne sformułowanie a ja się czepiłem
  8. No tak, ale to chyba pogodówka musi dać info ile tej energii potrzeba, bo jeśli przyjmiemy temperaturę wewnątrz jako kryterium, to po pierwsze po wyłączeniu będzie nadal grzać (bezwładność), a po drugie zupełnie inny będzie efekt przy -15, a inny przy +15. Jak termostat w domu może sensownie sterować ogrzewaniem przy podłogówce?
  9. Gorbag, masz na myśli, że w dobrze izolowanym domu lepiej sterować inaczej niż pogodówką? Sens okienek czasowych rozumiem, ale piec przecież musi skądś wiedzieć ile energii wpuścić w podłogę.
  10. Fotohobby, rozwiniesz to? Dlaczego wprowadziłeś okna czasowe i dlaczego zwiększyło to komfort?
  11. Cześć, chciałbym uniknąć taktowania pieca. Piszecie tu że zależy to głównie od zbyt dużej mocy minimalnej, ale czy są jeszcze inne czynniki? Co zrobić żeby tego uniknąć? Idąc tym tropem wybrałem sobie Immergas Victricx 12kW, bo moduluje od 1.9. Ale czy warto się na tym skupiać? Może okolice 3kW też są ok i warto rozważyć inne kotły? Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.
  12. Dobry falownik (SMA) i chyba chińskie panele Kensol. Warto montować taki zestaw czy opłaca się dopłacać do droższych paneli? Bo ja jakoś nie mam przekonania, że te droższe będą bardziej korzystne.
  13. Witajcie, już wiele razy czytałem komentarze, że mając WM ludzie bardzo rzadko używają okapu w kuchni. Czy stoi coś na przeszkodzie, żeby go w ogóle nie robić? Okap do komina to źle, bo z kominka może lecieć dym lub czad. Filtry węglowe do mnie nie przemawiają, bo nie wierzę w ich skuteczność likwidacji zapachów, a samą parę wodną z gotowania z powodzeniem usunie wentylacja. Dochodzę do wniosku, że jedyny powód posiadania okapu to zbieranie tłuszczy z oparów, ale czy to konieczne?
  14. Panowie, dzięki za dyskusję. Chyba rzeczywiście zrobię jednak standardowo. Jak się dowiedziałem w międzyczasie, po zamontowaniu prowadnicy rolet równo z rama okna zostanie mi 2 cm ramy + 1,5 cm piany. Czyli w sumie węgarek będzie miał 3,5 cm, więc chyba nie jest tak źle.
  15. A gdzie tu jest karygodny błąd?? Jeśli mówicie, że w takiej sytuacji zamiast zwykłych kotew z boku powinny być takie do montażu w warstwie ocieplenia to ok, własnie o takie uwagi mi chodziło, dzięki . Nie upieram się, a nawet jakoś szczególnie nie zakładałem jakie to powinny być kotwy. Muszę jeszcze rozważyć czy nie będzie z tym za dużo kombinowania... no i co murarz na to powie
  16. Te poszerzenia wychodzą jednak dosyć drogo, dodatkowo ponad 2 tys zł, więc nie wiem czy jest sens. A pomysł opisany powyżej jest wart 10% tego, a możliwe, że materiału zostanie z ocieplenia fundamentu. Nie wiem tylko, czy jakiś dodatkowy koszt związany z montażem by doszedł. No i mój pomysł jest chyba cieplejszy.
  17. Chodzi o to, że takie kotwy mają blokować ruch nie tylko w kierunku między środkiem domu, a dworem, ale także na boki?
  18. Cześć, szukając rozwiązania jak zamontować okno z prowadnicą rolety, żeby róg muru nie pozostawał praktycznie nie ocieplony wpadł mi do głowy taki pomysł jak na rysunku poniżej. Ściany nie są jeszcze wymurowane, więc mogę tak zrobić. Chciałbym poddać ten pomysł Waszej ocenie. Opisując w skrócie koncepcja polega na tym, żeby mur przy oknie był zrobiony z cegły 12 cm (cała ściana 24 cm BK), a od strony zewnętrznej pozostałe 12 cm uzupełnić styrodurem. Zalety są takie, że okno ma dobre podparcie na całej szerokości, bo stoi na murze, z boków jest praktycznie jak montaż w ociepleniu, można je chyba bez problemu przymocować kotwami do muru. Co o tym myślicie?
  19. A co radzicie jak są szklenia stałe. Do tego prowadnica rolet? Jakaś alternatywa dla dość drogich poszerzeń?
  20. Cześć. Rozważam takie dwa rozwiązania pod kątem grzania CWU. Zależy mi na tym, żeby rozwiązanie było jak najbardziej ekonomiczne w eksploatacji i jednocześnie, żeby nie było problemu z brakiem ciepłej wody, gdy dwa prysznice będą w użyciu. Te małe wbudowane zasobniki są całkiem sprytne i potrafią szybko grzać wodę, ale czy jej wystarczy?
  21. pytlakos

    Pełne deskowanie dachu

    Panie Andrzeju, w innych wątkach pisał Pan, że papa wierzchniego krycia nie bardzo się nadaje, bo ewentualna woda zbiera się w warstwie nasypki. To jak to jest w końcu?
  22. A czy warto przejmować się mostkiem po bokach okien? Prowadnica rolety ma ok. 5 cm, czyli mniej więcej tyle co rama okna. Styropian dochodzi do rogu ścian + 1-2 cm pianki. lub taśmy Czyli róg ściany jest praktycznie nieocieplony, bo prawie dochodzi do niego ta prowadnica. Dużo się traci ciepła przez to?
  23. Gotuję, włączam okap (na pierwszy bieg), mija godzina , wyłączam. Ciśnienie zapewne w krótkim czasie wyrówna się z zewnętrznym. Wtedy jasne, że nie rozpalam w kominku (no i nie dokładam), bo dym do środka naleci. Są jakieś inne powody?
  24. A czy są jakieś przeciwwskazania, żeby z okapu był bezpośrednio wylot do komina?
  25. O, bardzo dobry temat . CINEK, mówisz dopuszczalne, a jakie byłoby najlepsze? Stoję teraz przed identycznym problemem i jak na razie skłaniam się właśnie do cofnięcia nadproża i wstawienie tam czegoś w rodzaju płyty PUR (bo ma lepszą lambdę niż styrodur). Takie poszerzenie ze styropianem wewnątrz jest lepsze?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...