Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tomaszkoenig

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez tomaszkoenig

  1. 20 m2 to jednak trochę za mało; polecałbym postawić chatę o takich maks. parametrach, które mieściłyby się w procedurze zgłoszenia budynku, a nie wymaga zezw. na bud. Zgłaszasz jako budenek gospodaeczy parterowy wolno stojący o pow. zabudowy do 35 m2, przy dwuspadowym dachu- dopuszcz. rozpiętość ścian 4,8 ( co przy tej szerokości pozwoliłoby na długość 7,15 m), wysokość w kalenicy do 5 m, co pozwoliloby na na górną kondygnację w charakterze poddasza użytk.,, co jest w tym wypadku dopuszczalne. Koszt materiałów na taki budynek w stanie dość zaawansowanym tj. z ociepleniem i wykonczeniem ścian, oknami i drzwiami waha się w granicach 600-800 zł/m2 ( mówię tu o koszcie samych materialów, nie wliczając robocizny oraz przyłączy- tu może być duża rozpiętość cen). Konkludując: też jestem zdania, że małe jest piękne, owszem, ale nie do przesady; oczywiście możesz postawić chatkę 4x5, ale naprawdę bardziej oplaca się coś nieco większego- wraz ze wzrostem powierzchni bowiem ogolny koszt nieco maleje. Już nawet te 30 m2 mogłoby być dla Ciebie. .Polecałbym budynek w konstrukcji szkieletu drewnianego, ocieplony naturalnymi materiałami tj. włóknami celulozy albo modną w ostatnim czasie wełną drzewną. Jak widzisz, naświetlam Ci sprawę poważnie, nie pisząc "kup se pan kontener, albo barakowóz". Chętnie natomiast służę radą i pomocą. Pozdrawiam.
  2. Dziekuję za radę, ale...2x10 wełny? Czy mam przez to rozumieć,że będzie aż 20 cm ocieplenia? Jak mi wiadomo, nie należy oszczędzać na tym, ale chyba i żadna przesada nie jest wskazana; w ścianie jest już 14 cm celulozy (termex), bal 8cm, wiec grubość izolacji byłaby niemal jak w pasywnym domu. Poza tym- wolałbym trzymać się materiałów drewnopochodnych, stąd wybór padł na wełnę drzewną. O domu istotnie można rzec, co często mówi się o domach z bala- jest ciepły, dopóki nie zacznie wiać ( jednak wiadomo,że gro ciepła ucieka kanałami wentylacyjnymi). W ogóle moje działanie wiaże się z chęcią zmiany elewacji na mniej kłopotliwą,, bowiem jak wiadomo drewno wymaga impregnowania co 4-5 lat, a mi się to już troszkę znudziło...
  3. Postanowiłem docieplić dom z bali wełna drzewną firmy seico. Początkowo zamierzałem dać 10 cm płyty steico protect dry, tj specjalnej pod tynk, ale cena mnie przeraziła- koszt płyty to ponad 90 zł/m2!!! Wpadłem więc na taki pomysł: pomiędzy rusztem drewnianym płyta miękka steico flex, na to płyty OSB-3, na płytę siatka + tynk; koszt materiałów jest ponad dwukrotnie niższy, problemem jest tylko- jak przygotować płytę poszycia? Czy zaimpregnować odpowiednim środkiem przed wklejeniem nań siatki? Bardzo proszę o radę?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...