Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

adder

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    34
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez adder

  1. Nie mam podłogówki, nie pomogę w tym temacie. Jak szukałam opinii o panelach winylowych kładzionych na płytki (głównie fora angielskojęzyczne), to było trochę osób, które zdecydowały się na te rozwiązanie i dużego spadku temperatury nie było (o ile i czy rzeczywiście, to nie wiem. Część osób decydowało się na klejone (są cieńsze).
  2. W mieszkaniu mam położone panele winylowe na płytki. Całe szczęście nie dałam się namówić na skuwanie całej podłogi... Zwróć tylko uwagę, że nie było uskoków pomiędzy płytkami, bo wtedy panele będą chodziły w tym miejscu.
  3. Podpinam się pod pytanie. Wynajmuję halę, ok. 200m. Hala z lat 60, ocieplona, wymienione okna, instalacje, ogrzewanie gazowe. Wynajmujący oszczędził na ociepleniu sufitu.... W zeszłym sezonie mieliśmy ok. 10-12 stopni, a gazu i tak poszło na kilkanaście tysięcy. Aż boję się, co będzie w nadchodzącym sezonie. Wynajmujący nie chce na razie ocieplić sufitu, musimy wymyśleć coś we własnym zakresie. Jak ocieplić i nie pójść w duże koszty? Pianka? Wychodzi drogo. Ocieplenie od środka wełną? Jak zamocować i czy ocieplenie w taki sposób coś da, czy tylko będziemy ogrzewać wełnę. Ocieplenie z zewnątrz? Jak wykonać, jak zabezpieczyć od góry? Płyty betonowe, cienkie, żebrowane, bez żadnych komór powietrznych wewnątrz.
  4. Ok, dziękuję za odpowiedź. Woda w mokre wiosny i jesienią pojawia się na ok 1 m. Chyba rzeczywiście spróbuję tę morwę przesadzić, bo szkoda żeby się zmarnowała. Floks posadziłam pod pracą, tutaj jest gleba przepuszczalna, sucha i jest dużo słońca. Zimą woda nie stała, ale było albo bardzo dużo deszczu, albo silny mróz bez śniegu. Ciąć, czy poczekać i spróbować przyciąć później?
  5. Elfir, mam trzy pytania: 1. Mam posadzoną na działce morwę białą, drzewko ma ok 4-5 lat, dostałam sadzonkę ok 30-40 cm, aktualnie nie dorosła jeszcze do 1 m. Rośnie... słabo, tj listki są dosyć drobne, zieleń niezbyt intensywna. Gleba wilgotna, dosyć ciężka, poziom wód gruntowych dosyć wysoki (ale woda nigdzie nie stoi, gliny też nie ma). Czy możliwe, że jest jej tutaj za mokro, czy po prostu morwa rośnie dosyć wolno? 2. Czy na taką glebę jak opisałam wcześniej nada się buk Purple Fountain ? 3. Po zimie floks szydlasty wygląda średnio, miejscami jest mocno suchy. Wycięłam część suchych odnóg, ale część jest sucha tylko przy korzeniu, a dalej już wygląda normalnie. Czy przyciąć je do ziemi (ale wtedy pewnie nie zakwitnie na wiosnę), czy przyciąć mocniej dopiero po zakwitnięciu, jeżeli rzeczywiście dalej będzie wyglądał źle?
  6. 2 tygodnie temu dostałam wycenę na stal 40HM - ok. 7 zł/kg. Dzisiaj aktualizacja oferty - 12 zł/kg, 100% przedpłata. Ofertę dostałam od 1 dostawcy, pozostali wstrzymują wyceny do końca tego tygodnia.
  7. Dziękuję za informację. Czy jest szansa na ratowanie go?Mogę go wykopać i przenieś na południową stronę. Wczoraj wycięłam połowę łodyg, zostawiłam te co są twarde. Te co wycięłam są miękkie i schodzi z nich skóra. Roślina jest zdecydowanie mniej zielona niż rosnący obok rozchodnik. Obok niego rośnie drugi, na razie wygląda bardzo dobrze. Zostawić go i jak zacznie się coś dziać to przesadzić, czy nie ryzykować i przesadzić już teraz?
  8. Elfir, posadziłam wiosną dwa rozchodniki okazałe. Miejsce wschodnie, słońce dociera od wschodu do 11, gleba dosyć kiepska, polewam jak jest mocno przesuszone. Do tej pory obie sztuki rosły ładnie, dzisiaj zauważyłam że w jednej sztuce odpadają liście od dołu (nie na wszystkich łodygach), a łodyżki z odpadającymi liśćmi są "rozlazłe" (gniją) i lekko żółte. W porównaniu do drugiego rozchodnika, który rośnie obok jest on lekko mniejszy i nie tak intensywnie zielony. Czy możliwe, że przez to że przez ostatnie tygodnie było dosyć deszczowo i wilgotno, to zaczął gnić? Czy jest jakiś ratunek? Na razie usunęłam nadgniłe łodygi.
  9. Elfir, dzięki za propozycję. Co prawda myślałam o pełnej, ale to że pachnie jest najważniejsze. No i duży plus - jest miododajna. Nie pomyślałam o tym jak szukałam wcześniej. Pestka, także dziękuję Myślę, że spróbuję i Cubany, na zdjęciach wygląda idealnie.
  10. Elfir, na samym początku chciałabym podziękować za polecenie świdośliwy, drzewko ładne, fajnie kwitnie i do tego ma pyszne owoce. Ideał Szukam róż okrywowych, niestety na miejscu nie znalazłam nic ciekawego, pozostaje mi zamówić w internecie. Czy polecasz jakieś konkretne odmiany róż okrywowych? Chciałabym uniknąć czerwonych, inne kolory mogą być. Miejsca słoneczne i półcienie, ziemia wilgotna lekko kwaśna.
  11. Dzięki za odpowiedź. Herbicyd odpada, wolę się pomęczyć i jakoś przekopać Zastanawiam się tylko co z tymi korzeniami, te 10 cm pod ziemią to jest korzeń na korzeniu... Przy okazji - jakiś czas temu na tym wątku przeczytałam o świdośliwie. Chciałabym w jednej części działki posadzić drzewo, którego zadaniem będzie przysłonienie widoku z alejki oraz ma "ładnie wyglądać". Z racji że to ROD to odpadają wszystkie krzewy i drzewa wyższe niż 3-4 m. Czy masz jakąś inną propozycję na drzewo/krzew niezbyt kłopotliwe w uprawie? Nie musi być bardzo ozdobne.
  12. Elfir, mam do usunięcia kawałek trawnika (właściwie to mech + trawa), rośnie przy starych świerkach i cyprysie. Docelowo chciałam posadzić tam jakąś bylinę rosnącą max do 50-80 cm, w tej chwili chciałam te miejsce przekopać, zasypać korą i ewentualnie posadzić jakies rośliny jednoroczne. Trawa w tym miejscu rośnie ponad 30 lat, nigdy nie była wertykulowana, warstwa trawy i jej korzeni to ok. 20 cm, do tego dochodzą korzenie (nie jestem w stanie ocenić czy to świerków, cyprysa czy może usuniętych w tamtym roku jałowców). Jakoś nie widzę zdejmowania takiej grubej warstwy trawy i później zasypywanie tego nową ziemią. Aktualnie w tym miejscu jest lekki dołek w porównaniu do tego co jest dookoła. Czy można lekko zedrzeć wierzchnią warstwę trawy, zasypać to ziemią i przykryć korą? Ewentualnie przesypać lekko wapnem? Czy jednak usuwać wszystko?
  13. Elfir, dzięki za odpowiedź, rzeczywiście dereń będzie pasował tam idealnie. Co do obsadzenia z boku przyszła mi jeszcze na myśl jakaś mieszanka łąk kwietnych. Czy wystarczy im taka warstwa gleby? Nie będzie problemu z codziennym podlewaniem. Jeżeli nie za bardzo, to zdecyduję się na floksa.
  14. Cześć, chciałabym zaaranżować rabatę przed wejściem do biura, jest to wąski pas 1,6 m x 6 m. Rabata jest od strony północnej, miejsce nie jest mocno zacienione, na przeciwko stoi budynek z jasną elewacją i w ciągu dnia odbija się od niego słońce (oczywiście jak świeci). Z racji, że biuro wynajmowane nie chcę inwestować w drogie rośliny, myślałam o posadzeniu pęcherznicy kalinolistnej o żółtych liściach (opcjonalnie mam jeszcze sadzonki ciemnej diabolo), ale zaczęłam się zastanawiać czy jednak nie będzie tam zbyt ciemno. Czy macie jakieś inne propozycje krzewu, który dobrze znosi cień? Dodatkowo myślałam o hostach i ewentualnie roślinach kwitnących, jednorocznych, ale jakie rośliny kwitnące poradzą sobie od północnej strony? Druga sprawa - z boku budynku mam pasek 1m x 4,5m, strona wschodnia, niestety pod pod połową "paska" na głębokości ok. 20 cm jest warstwa starego betonu. Czy rośliny takie jak ubiorek lub żagwin poradzą sobie na takiej powierzchni?
  15. @Elfir, dziękuję za odpowiedź. Muszę się zastanowić z różami i poszukać jakichś odmian bezkolcowych. Mam psa i wiem, że na pewno będzie chodził przez te miejsce żeby odpocząć w cieniu cyprysa. Na chwilę obecną chyba najbardziej przypadła mi do gustu hortensja Diamantino. A może jakaś tawuła? Jeszcze jedno pytanie - w jakie kolory kwiatów w krzewach celować żeby się nie gryzło z "zółciozielenią" cyprysa? Obecnie na działce mam dużo kontrastów, ale chciałabym to powoli uspokajać. Dziękuję za propozycję z funkiami, chyba zdecyduję się na fire and ice, bo chyba o taki efekt mi chodzi
  16. Cześć, musiałam usunąć jałowca płożącego, przez co/dzięki temu zrobiło mi się sporo miejsca i chciałabym to jakoś zagospodarować. W głównym tle mam cyprysa (nie wiem co to za odmiana) z prawej strony "fontanna" czyli gromada kamieni która ukrywa rurę z wodą. Z prawej strony cyprysa rośnie 40-letni świerk kłujący. Miejsce jest dosyć mocno nasłonecznione. Początkowo myślałam o hortensji bukietowej, ale boję się, że zakryje cyprysa, który po usunięciu jałowca bardzo fajnie się wyeksponował. Teraz zastanawiam się nad jakąś z odmian piwonii. Czy mogłabym liczyć na jakieś pomysły? Może jednak zasadzić coś mniej kontrastowego i zasłaniającego? @Elfir, czy spotkałaś się z hostą White Feather? Chciałabym posadzić ją w zacienionym miejscu pod świerkami, bo bardzo mi się spodobała, ale czy nie ma jakichś specjalnych wymagań lub ładna jest tylko na zdjęciach? Miejsce mocno zacienione, raczej słońce świeci jedynie przez chwilę z rana.
  17. Cześć, powoli remontuję mieszkanie, szykuję się do wymiany podłogi, jednak w mieszkaniu nie zamierzam mieszkać dłużej niż 3-4 lata. W dużym pokoju i sypialni mam parkiet mozaikę, w dosyć dobrym stanie, w przedpokoju, łazience i kuchni płytki, które ze względu na pomarańczowy kolor kwalifikują się na wymianę. Przez to że remontujemy własnymi siłami i krok po kroku, a weny do remontów coraz mniej przyszedł nam do głowy pomysł położenia paneli winylowych. W sklepach głównie królują drewnopodobne dekory, dużo mniej jest "betonowych" i te które widziałam jakoś do mnie nie przemawiają. Jednocześnie kompletnie nie widzę połączenia parkietowej mozaiki (wykończenie lakier półpołysk) z dekorem drewnopodobnym. Czy ktoś może widział takie połączenie lub podpowie w jakie odcienie takich paneli celować, aby nie raziło to w oczy? Panele położone byłyby w jednym ciągu korytarz-łazienka-kuchnia. Duży pokój i sypialnia oddzielone korytarzem. Listwy i drzwi białe, ściany głównie jasne.
  18. patent.x, finlandia dziękuję za odpowiedzi. Remont jest robiony częściowo, pomieszczenie po pomieszczeniu, a pomysł z wymianą ościeżnic przyszedł ostatnio. Mieszkanie posłuży nam jeszcze 2-3 lata i powiem szczerze, że już mi się nie chce bawić w wykuwanie, ale fajnie byłoby zasłonić metalowe ościeżnice. Jeżeli chodzi o zmniejszenie otworu, to nie jest problem, tak samo jak przesunięcie skrzydła. Poczekam na technika od montażu drzwi zewnętrznych, jeżeli podejmie się montażu ościeżnic nakładkowych to spróbujemy, jeżeli nie to zostawimy jak jest. Chodzi i firmę Admar z woj. warmińsko-mazurskiego. Kompletne drzwi z wymianą są około 15-20% tańsze od od konkurencyjnych (też z MDF'u) - Mikea Otium i Pol-Skone Cerber Plus. Trochę tańsze, ale nie wiem czy warto ryzykować i testować na sobie.
  19. Cześć, przymierzam się do wymiany drzwi wewnętrznych do mieszkania w bloku. Jakiś czas temu dostałam propozycję montażu ościeżnic nakładkowych i wydaje się to idealną propozycją - zero kucia, zostaje jedynie wyciąć zawiasy ze starych ościeżnic. Ta opcja jest trochę droższa od normalnych ościeżnic, ale nakład pracy dużo mniejszy. Czy ktoś spotkał się z takimi ościeżnicami? Jak wygląda ich trwałość? Czy warto zawracać sobie tym głowę czy lepiej zacisnąć zęby i wykuć stare ościeżnice (2 szt. w działówkach z suporexu, 1 szt. w płycie). Z tego co się orientowałam, takie rozwiązanie oferuje Voster, Erkado oraz Invado. I jeszcze jedno - szukam drzwi zewnętrznych klatkowych, w jednym z salonów dostałam nie najgorszą ofertę na drzwi firmy Admar, niestety w internecie nie ma informacji na ich temat. Czy ktoś spotkał się z tym producentem?
  20. Rzuciłam tylko okiem na zdjęcia tej rdzy wejmutkowej i wydała mi się podobna na tej na jeżynie, dopiero teraz doczytałam coś na jej temat. Zrobiłam dzisiaj dokładniejsze zdjęcia spodu listków, to nie są rude kuleczki, tylko żółte "włochate" kulki, pod mikroskopem (takim amatorskim) widać jeszcze białe także włochate kuelczki. Masz może pomysł co to może być lub czym spróbować to popryskać? Jeżyna zaczyna schnąć, niektóre owoce wysychają. Widziałam, że u sąsiadów jeżyny wyglądają podobnie...
  21. Potrzebuję kolejnej porady Jakiś czas temu zauważyliśmy na jeżynie rdzawe plamy na liściach, ale zrzuciliśmy to na dosyć suchą pogodę w tym roku. Niestety zauważyłam teraz, że na spodniej części liści widać żółty nalot i dotyczy to prawie całej jeżyny. Dodatkowo na łodygach widać szare plamy. Jeżyna ma kilkanaście lat, owocuje dobrze, w tym roku także. Czytałam gdzieś, że ten nalot to może być rdza wejmutkowo-porzeczkowa, ale czy te plamy na łodygach to także objaw tej rdzy? Jak z tym walczyć?
  22. Dziękuję za odpowiedź, jutro sprawdzę dokładnie jak będę w ogrodzie, choć mszyca odpada. Czy przy przędziorku powinna występować pajęczynka? Kilka dni temu milin został opryskany decisem, ale nie widać poprawy. Jeżeli to przędziorek to jakim preparatem najlepiej popryskać?
  23. Proszę o pomoc - coś dzieje się z 2-letnim milinem, dwa tygodnie temu wszystko wyglądało w porządku, a kilka dni temu zauważyłam, że większość listków wygląda tak jak na załączonym zdjęciu. Stanowisko słoneczne (południe), podlewany regularnie. Czy da się to czymś spryskać?
  24. Przed remontem mieszania miałam zainstalowane do sypialni drzwi harmonijkowe. Służyły kilka dobrych lat, prowadnica górna trochę się przez ten czas zużyła, ale drzwi się nie zacinały, nie było problemu z ich używaniem (używane były kilka razy dziennie). Sypialnia nieduża (8m), wcześniej stało tam dużo mebli, więc nie było miejsca na zwykłe drzwi, a przesuwne by się nie zmieściły. Drzwi służyły do zamykania, aby pies nie wchodził pod naszą nieobecność (jakby mocniej te drzwi popchnął, to by je otworzył, ale to leniwe stworzenie było ). Ogólnie tak jak już poprzednicy pisali - drzwi harmonijkowe, to bardziej zasłonki a nie drzwi. Nie chronią przed hałasem, zapachem z kuchni, nadają też trochę "specyficzny" klimat. Obecnie nie mam żadnych drzwi, ale planuję po remoncie korytarza wstawić drzwi zwykłe, bo jednak zapachy i hałas są uciążliwe (wstajemy z mężem o innych godzinach). Jeżeli drzwi maja tylko osłonić pomieszczenia i nie przeszkadza Tobie ich wygląd, to nie jest to najgorsza opcja.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...