Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

qosek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    355
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez qosek

  1. Cześć Mam zagwozdkę jak układać panele - panel ma 1.261m, długość ściany to 3.86m -> czyli po odliczeniu dylatacji wychodzą 3 panele i ... 6cm Panele z V-fugą (dąb brandon vitality) Jak rozpocząć pierwszy rząd by nie mieć dużych strat ?
  2. qosek

    Łazienka - pomoc

    Wow Wielkie dzięki Nie spodziewałem się takiej odpowiedzi
  3. qosek

    Łazienka - pomoc

    projekt dewelopera: Ale podłączenia jeszcze można przesuwać
  4. Witam, Prosiłbym o pomoc w weryfikacji czy pomysł ma sens - mała łazienka w bloku, na razie chodzi tylko o lokalizację przyłączy i otworu drzwiowego. Domyślnie łazienka ma wannę, co średnio pasuje, więc kombinujemy jak ją przekształcic w coś z prysznicem. Wstępnie mamy taki pomysł (chodzi o rozmieszczenie, na "górnej ścianie" pewnie jakiś blat na większość ściany przechodzący w szafkę, na "dolnej" ścianie pralka) (tak, wymaga to przesunięcia drzwi ale to nie problem) Jakieś sugestie ? Nasz pomysł Wymiary
  5. pytanie w sprawie zabezpieczeń po stronie DC instalacja: 18 paneli (6kW, 2 stringi po 9 paneli) inwerter: Fronius Symo 6.0-3-m instalator sugeruje zainstalowanie bezpieczników topikowych 20A przed zabezpieczeniami DC (bezpiecznik zarówno na + jak i na -) jest to sugerowane rozwiazanie przez Viessmana (podobno lepiej zabezpiecza to inwerter) ale: 1) przejrzalem internet i .... nie znalazlem u nikogo takieg rozwiazania (wszyscy maja panele -> zabezpieczenie DC -> inwerter) 2) nie jestem elektrykiem, ale czy nie bedzie opcji, ze topiki wybija pierwsze, wiec nie zadzialaja zabezpieczenia DC, wiec nie bedzie zwarcia do masy, wiec ladunek zostanie w panelach (i czy wtedy one sie nie uszkodza)
  6. a ja mam pytanie o montaż paneli (stelaż w gruncie) z tego co widzę są 2 opcje montażu paneli do kratownicy: - używając dedykowanych "łapek" (elementy końcowe oraz elementy pomiędzy 2-ma panelami) - przykręcając bezpośrednio panele do kratownicy (od spodu panelu mam 4-ry otwory montażowe) Jakie są zalety obydwóch podejść ?
  7. cześć prosiłbym o odpowiedź na 2 pytania mądrzejszych ode mnie: - panele ustawione na południe (z lekką ochyłką na zachód), dolna krawędź tak 60cm od gruntu, przed panelami stoi płot z siatki zgrzewanej (wysokość 1.6m). Czy danie paneli 1m od płotu nie spowoduje za dużego zacienienia ? (w sumie to siatka nie powinna zacieniać - bardziej martwię się o słupki płotu które są co 2.5m) - instalacja 6kW. Odległość od paneli do instalacji elektrycznej 70-80m. Gdzie lepiej postawić inwerter: przy samych panelach, czy przy wpięciu się do instalacji elektrycznej ? jaki przekrój kabla byłby OK ?
  8. prawie - bo tutaj dół panelu jest na poziomie gruntu a ja bym chciał mieć je podniesione tak z 50cm ale dzięki za linka - poszukam/popytam, czy KENO nie robi też podniesionych stelaży
  9. Dzięki Planuję wylać szklanki (beton tak na glębokość 2m), puścić w nie po 4ry pręty i do nich dokręcić stopy. Myślisz że może nie wystarczyć ? (niecałe 16m długości w sumie 12 nóg ... )
  10. Dzięki To tak w ramach podsumowania: - nogi (profil zamknięty) 80x80x3-4 - "poziome" elementy (ceownik) 80x40x3 - "pionowe" elementy (ceownik) 60x30-40x3 - nogi co jakieś 2.5-3m - 2 "pionowe" elementy kratownicy na panel (ułożony poziomo - czyli 1.7m) - w sumie tylko 2 "poziome" elementy kratownicy Ja chyba nie będę bawił się we wbijanie z grunt - wyleję szklanki i za pomocą "stóp" ładnie zamontuję Poważnie się zastanawiam, czy jednak nie zrobić tego z aluminium (ceowniki - wtedy ścianki pewnie trzeba dać trochę grubsze) i ocynku (nogi) ... drożej, ale ma to być na lata ... Jedyne czego na razie nie widzę to jak przymocować kratownicę do nóg (połączenie będzie kątowe) Ktoś ma jakieś uwagi do przekrojów ? (facet z filmu widać, że robił to na czuja)
  11. Właśnie dlatego założyłem ten wątek: - może znajdzie się ktoś kto sprzedaje/produkuje takie stelaże i będzie miał atrakcyjną ofertę (wiadomo będzie to droższe, ale będzie mniej odpadów, ja spędzę mniej czasu nad tym -> wszystko zależy od ceny ) - a jak nie to może ktoś podpowie jak to wyprodukować samemu przekroje, ilość podpór, etc.
  12. Cześć, Poszukuję albo gotowego stelażu albo schematu (do własnego złożenia): - 18 paneli w układzie 9x2 - panele ułożone poziomo (czyli 9x1.7m długość i 2x1m skos) - kotwienie "domowej roboty" (czyli żadne kafary, etc - mogę albo wylać stopy, albo wkręcać w ziemię) - dolna krawędź panelu tak 50-70cm nad ziemią Fajnie by cena też nie była zabójcza Wczoraj popatrzyłem na allegro i olx - wysłałem zapytania do paru firm ze stelażami i .... albo nie mają stelaży "na poziom", albo mają stelaże na 20, etc paneli (a mi zależy na 18)
  13. Cześć Planuję robić taras (legary może jeszcze w tym roku) o kształcie i wymiarach jak na obrazku (południe jest od góry obrazka, od południa jest większość działki, od zachodu [czyli prawej strony obrazka] jest z 10m i płot) (taras w kształcie litery L z wcięciem na wykusz, do tego na fragmencie 4,8m jest drugie wyjście) Myślę o Bankirai (chyba gruby ryfel)- standardowo sprzedają deski o wymiarach 25x145x2450-4880 mm I teraz pytanie - w którą stronę układać deski ? - na obydwóch ramionach równolegle do budynku (i łączenie pod skosem lub na zakładkę) (ale wtedy woda za bardzo nie będzie spływała) (tutaj długości desek nie są ważne będę łączył) - na obydwóch ramionach prostopadle do budynku (woda ładniej spływa, muszę kupić deski 3.9, 2.9 oraz 3m) (tylko pytanie - jak zrobię wpływ zgodnie z ryflami to średnio uda mi się połączyć te deski bo powstanie "garb") - wszystkie deski w tym samym kierunku (czyli wszystkie "poziomo" na obrazku, lub wszystkie "pionowo" na obrazku [czyli orientacja pólnoc-południe lub wschód-zachód) (deski rożnych długości, relatywnie łatwo jest wtedy robić jakiś spadek - albo w stronę południa, albo w stronę zachodu) I od razu - jak układać taras we wnęce drzwiowej (od prawej strony) lub dookoła wykuszu ? Drzwi są wsunięte o jakieś 17cm w głąb w stosunku do zewnętrznej ściany, wysokość pomiędzy górą styropianu (dokładniej blachy obróbki) a planowaną górą tarasu to 3-3.5cm. Czyli deska wejdzie ale nie ma jak tam zamontować żadnego legara/wspornika ... Jakieś podpowiedzi ? (i jeszcze jedno - jaki system niewidocznego montażu desek polecacie ? widziałem system plastikowy, są też systemy metalowe [blaszki] ?)
  14. tez tak myslalem ... jest problem z koszeniem jak sie wyjezdza na troche dluzej .... co do ostrzenia noza - mam kosiarke Oleo GV 53 TK ALLROAD PLUS - kupiona 11 miesiecy temu, kosi te 800-900m2 Wlasnie oddalem ja do serwisu na przeglad gwarancyjny proszac o naostrzenie noza. Dostalem odpowiedz, ze serwis mi tego nie wykona, bo uwazaja, ze: - noze to w sumie za bardzo nie trzeba ostrzyc - nadal (po prawie roku) wyglada OK - oni zalecaja ostrzyc noz tylko jak ostrze bije albo jest pouszkadzane (np. kamieniami) Rozumiem, ze pieprz@ glupoty ?
  15. Cześć Potrzebowałbym pomocy w ratowaniu trawnika Trawnik zakładany w sierpniu 2016, w tamtym roku był super gęsty i zielony, średnio przeżył zimę (w dużej ilości miejsc zaczał gnić, na wiosnę po wyczesaniu zrobiło się sporo dziur). Do tego już się przyzwyczaiłem, dziury powoli zarastają, trawa była nadal ładna i zielona. Niestety ale na początku czerwca wyjechaliśmy na jakiś czas. I nie wiem przez co: - może automatyczne podlewanie niedolewało w te upały (co 2 dni, 10-15 min na strefę) - może przez to, że nie nawiozłem po raz drugi - albo przez to, że przez brak koszenia trawa zakwitła Nie wiem przez co, ale ... trawnik cały zżółkł i zrobił się twardy (i nieprzyjemny w dotyku) ostatnie 2-3 tygodnie to walka (nawiozłem Hydrocomplexem), upewniałem się, że trawa jest dolewana, co 4 dni kosiłem na 4-5cm Nowa trawa rośnie ładna. Ale od spodu jest sporo żółtych i twardych "pędów" Wygląda to tak (właśnie skończyłem kosić): Ktoś podpowie co z tym zrobić? Mój jedyny pomysł to poczekać na zapowiadane opady, skosić najniżej jak pozwala kosiarka (2-3cm) i może to coś da ... A - trawnik zakładany na "piasko-glinie" (do tego parę cm ziemi czarnej), trawa to BARENBRUG Trawnik Polski UNIVERSAL POMOCY !!!!
  16. Wejście fajnie wygląda Co do woltaiki - jakie masz ustawienie domu ? bo ja mam go w osi polnoc-poludnie (wykusz jest dokladnie od poludnia) i z tego co sie orientuje, to przy takim ukladzie sprawnosc systemu bedzie srednia ....
  17. Moją masz na zdjęciach powyżej (ta z fototapeta), ale to tylko ubikacja Poniewaz powiekszylismy salon to nei mamy pokoju na dole - dlatego stwierdziilismy, ze bez sensu robic tam 3-cia pelna lazienke. Ubikacja wystarcza
  18. wszędzie (oprócz garażu) mamy podłogówkę na górze mimo, iż wygląda jak drewno to są to panele (Quick Step Impressive - już parę osób na żywo pomyliło je z drewnem) Na dole mamy deskę 2 warstwową Finisha (przy czym od razu ostrzeżenie - parę miesięcy temu Finish "zmienił produkt". Deska straciła 1mm grubości [oczywiście z warstwy "deski" a nie podkładu], oraz "pogorszyli kategorię" [ta sama nazwa ma teraz deski gorszej jakości]). Deska jest klejona do podłogi Na razie sprawdza się super (fakt - płytki szybciej się rozgrzewają, deska trochę tłumi ciepło, ale coś za coś .. )
  19. Obrazki poprawiłem (chociaż dziwne - są wrzucane przez muratora i jak wrzucałem to działały - coś muratorowi się skopało) A łazienki to projekt naszej znajomej (+ zmiany robione przez żonę podczas "realizacji' - np. u nas blat miał być ciemny, ale wyszeł jasny )
  20. Tak, mieszkamy. W sumie odbiór był formalnością. Fakt - musiałem jeździć i uzupełniać dokumenty (brakowało oświadczenia, że rekuperacja działa, oraz że przesunięcie przyłącza wod-kan [częśći już u mnie na działce] o 1m jest zmianą nieistotną), ale zajęło to w sumie 2 tygodnie.
  21. Pokój córki (meble VOX, całkiem fajny patent na szafki - nakładki [65zł/sztuka - trochę drogie] kompletnie zmieniające wystrój, do tego super biurko - "transformers") Sypialnia (tylko część w której coś stoi, druga połowa jest pusta ... na drugim skosie są 2 okna dachowe)
  22. Wiatrołap (zamiast kotłowni - te jaskółki na ścianach to wieszaki na kurtki a do tego olbrzymia szafa .... ): Ubikacja dolna (zainspirowana zdjęciem z tego forum (z lewej ładne białe drzwiczki maskujące wejście do graciarni pod schodami) Łazienka nad garażem (nasza, ogólnie cała część nad garażem to sypialnia + garderoba + łazienka; górne piętro to mój gabinet, pokój córki, łazienka i pokój "gościnny") Łazienka na piętrze Korytarz górny ze schodami (schody dębowe):
×
×
  • Dodaj nową pozycję...