Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piotoro

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Piotoro

  1. Proszę o pomoc w sprawie ocieplenia piwnicy od wewnątrz. Ostatecznie zostaliśmy przy planie pierwotnym, tzn. ogrzewania gazem. Zadecydowała jednak wygoda. Na stronce ciepło właściwe wyliczono, że koszty ogrzewania gazem byłyby nawet niższe, niż pelletem (link do wyliczeń tutaj). Wyliczenia mogą być niedokładne, gdyż ocieplenie budynku nie będzie jednostajne, tzn. na piętrze będzie styropian 15-20 cm, a w piwnicy planuję ocieplenie od wewnątrz (z uwagi na kamień ozdobny na zewnątrz). I tutaj napotkałem chyba na klasyczny problem ocieplania wnętrz i obawy o wilgoć i zagrzybienie. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłby Multipor, choć chyba najdroższym. Nie mam rozeznania, co byłoby równie skuteczne, ale tańsze. Spotkałem się z kilkoma koncepcjami m.in.: 5 cm pustki powietrznej, stelaż, dalej folia paroprzepuszczalna, wełna, znowu folia i płyta + otwory w ścianie zewnętrznej, aby powietrze cyrkulowało (ktoś polecał nawet otwory do wewnątrz); druga: pustka powietrzna, dalej ścianka z cegły dziurawki; trzecia: styropian kilka cm bezpośrednio do ściany, na niego boazeria (rozwiązanie było zastosowane co prawda na piętrze, ale po 20 latach po demontażu nie było śladu wilgoci). Poza sposobem ocieplenia piwnicy jest jeszcze jeden problem. Przy schodach ciężko będzie położyć ocieplenie, gdyż zwęziło by się przejście. Czy pozostawienie, powiedzmy, 5 m nieocieplonej ściany spowoduje powstanie "furtki" cieplnej na tyle, że ocieplenie w ogóle straci sens?
  2. Witam ponownie. Ostatnio kuzyn powiedział mi, że ma kilkoro znajomych, którzy ogrzewali gazem i przeszli na pellet, i mają 30-40% oszczędności... Czy są na forum osoby, które zmieniały ogrzewanie z gazu na pellet (najlepiej piec dedykowany) i jakie są efekty?
  3. PSG Oddział Gdańsk, Zakład Bydgoszcz, dzielnica Wrzosy w Toruniu - nie wiem jaki rodzaj gazu tam jest... Ostatnie ceny: Rodzaj paliwa gazowego: E, Lw, Ls [zł/kWh] [table=width: 500] [tr] [td]Rok[/td] [td]Miesiąc[/td] [td]E[/td] [td]Lw[/td] [td]Ls[/td] [/tr] [tr] [td]2014[/td] [td]Sierpień[/td] [td]0,1110[/td] [td]0,1105[/td] [td]0,1072[/td] [/tr] [tr] [td][/td] [td]Wrzesień[/td] [td]0,1104[/td] [td]0,1106[/td] [td]0,1072[/td] [/tr] [tr] [td][/td] [td]Październik[/td] [td]0,1100[/td] [td]0,1107[/td] [td]0,1072[/td] [/tr] [tr] [td][/td] [td]Listopad[/td] [td]0,1096[/td] [td]0,1108[/td] [td]0,1072[/td] [/tr] [tr] [td][/td] [td]Grudzień[/td] [td]0,1095[/td] [td]0,1108[/td] [td]0,1072[/td] [/tr] [tr] [td]2015[/td] [td]Styczeń[/td] [td]0,1098[/td] [td] 0,1108[/td] [td] 0,1072[/td] [/tr] [/table]
  4. Tona pelletu - 975 zł + 50 zł transport. Kaloryczność min. 18 kJ/kg.
  5. Witam. Proszę o poradę w kwestii ogrzewania domu, wybudowanego pod koniec lat 70'. Budynek ma 3 kondygnacje nadziemne: - piwnica - 105 m2 (w tym garaż 22 m2, kotłownia 19 m2), ściany grubości ok. 40 cm, na zewnątrz kamień ozdobny grubości ok. 10 cm, od wewnątrz cegła, pomiędzy wylewka z betonu. Podłoże na ziemi, 10 cm chudziak, 10 cm styropian i wylewka (tu uwaga: jest dosyć nisko, dlatego wylewka jest do granicy ław - 20 cm od ściany, gdyby wylewką przykryć ławy, byłoby zbyt nisko). W każdym pomieszczeniu kaloryfery aluminiowe. Z uwagi na kamień piwnica NIE będzie ocieplona, - parter - 105 m2, wysokość - 235 cm, na zewnątrz cegła, od wewnątrz gazobeton, pomiędzy pusta przestrzeń. Planuje się ocieplenie styropianem 15 cm. Na podłodze 5 cm styropian, podłogówka w salonie z aneksem kuchennym, łazience i korytarzu (poza tym 3 pokoje - kaloryfery aluminiowe, jeszcze nie ma). Planowany jest też kominek, na razie nie wiadomo jaki, - poddasze użytkowe - 70 m2, ściany z suporexu 24 cm, na zewnątrz ocieplenie styropianem 30 cm. Dach dwuspadowy z dwoma facjatkami, dachówka ceramiczna, ocieplenie wełną 15 cm między krokwiami, 15 cm między jętkami + 15 cm pod. Podłogówka w korytarzu i łazience. W dwóch pokojach kaloryfery aluminiowe. Okna Drutex trzyszybowe, wskaźnik ok. 0,95 jeśli się nie mylę (w sumie 18 okien). Planowane są rolety zewnętrzne. Z projektu. Maksymalny roczny wskaźnik obliczeniowy zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną: 123 kWh/(m2 x rok), roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową: 92 kWh/(m2 x rok). W projekcie jest ocieplenie piwnicy styropianem 15 cm. Kubatura ogrzewana: 1100 m3, powierzchnia ogrzewana 280 m2. Do domu doprowadzony jest gaz ziemny. Tak więc wybór gazu na ogrzewanie wydaje się bardzo naturalny. Małe ALE to koszta. Dom nie jest mały, piwnica nie będzie ocieplona, stąd rodzi się obawa o koszta. Poza tym przyszłość gazu nie jest do końca jasna. Jako alternatywa wchodzi w grę pellet, jako paliwo potencjalnie tańsze od gazu, a czystsze i mniej "obsługowe" od groszku. Na chwilę obecną zaplanowano kocioł gazowy Dietrich Modulens Agc 35/160SL. Warto chyba jednak rozważyć i inne opcje. Czy ogrzewanie pelletem wyjdzie taniej? Można zastosować przystawkę do podajnika wielkości nawet 1300 kg, co zmniejsza konieczność częstego ładowania. I tutaj podobnież - przyszłość nie jest nieskazitelnie jasna. Niby w tym kierunku wszystko zmierza, jednak ceny rosną, a w Toruniu jest tylko jeden dostawca - Barlinek. Proszę o konstruktywne opinie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...