Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Darkat

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    292
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Darkat

  1. Nie no trawnik, tylko że wyglądała przed koszeniem jak łąka. Trochę jednak zostawiłem roślin dla Trzmieli. Gdyby nie one i pszczoły z kosiłbym wczoraj. Jutro ma być załamanie pogody. Ocieplić ma się dopiero po 8 maja. Wtedy trawa byłaby już dosyć spora , no i jak tu zauważono 1 maja z uwagi na wolne jest dobrym momentem na tego typu pracę. Ponadto trzeba zauważyć, że trawę najlepiej kosić po południu, przed jest zazwyczaj mokrawa. No i oczywiście większość ludzi jest po pracy.
  2. Jedyne święto gdy coś porobię to właśnie 1 maj. I zazwyczaj jest to pierwsze koszenie trawy. W tym roku jednak z koszę dzisiaj . Z powodu pogody i przyrody, a nie święta. W tym roku postanowiłem że jeśli nie spadnie deszcz to nie koszę. Deszcz spadł, wczoraj było sucho, ale jak zobaczyłem jak pięknie wygląda moja łąka, na której krzątają się pszczoły i trzmiele to postanowiłem że z koszę dzisiaj przed dłuższym ochłodzeniem.
  3. No tak , tylko czasami urząd sam chce żeby w projekcie było uwzględnione odprowadzanie wody. Czego u mnie pierwotnie nie było. Architekt musiała uwzględnić zbiornik w projekcie. Na szczęście później przy papierach do odbioru urząd nie wymagał jakichś protokołów. Zresztą przepisy swoje, życie swoje. Z tego co obserwuje w otoczeniu to ta woda z domów jednorodzinnych leje się byle gdzie. Nikt na to nie zwraca uwagi. Kolejny przypadek na to że można być wkurzony że kiedyś to było, a teraz zawracają głowę. Co do podjazdu, to chyba mało kto ma to zrobione przy odbiorze. Kolejne czepianie się.
  4. Wystarczy, że jest anemostat wywiewu w pomieszczeniu gdzie jest piec gazowy. Tak było u mnie. Choć rekuperator też już posiadałem i instalacja działała. Ale odbioru tej instalacji jeszcze nie miałem.
  5. No chyba miałby już wylane betonowe, bo było to na etapie układania podłogówki. Ta folia pod podłogówką dała poślizg drabinie. Co do daszku wystarczy trochę śniegu, żeby daszek u mnie się ugiął. Szklany by nie popękał.
  6. Co bym zmienił. Nie podnosiłbym budynku o 10 cm. Nie budowałbym budynku z ceramiki poryzowanej. Nie robiłbym schodów samonośnych. Jeden pracownik spadł z drabiny gdy jeszcze nie było schodów i złamał nogę. A ja z kolei spadłem już ze schodów zbudowanych przez fachowców Nie wstawiałbym drzwi zewnętrznych drewnianych przy moim zadaszeniu. Nie wiem czy wypaczone czy co ale bardzo ciężko się zamykają i będę musiał wzywać fachowców. Attykę przy dachu płaskim budowałbym z betonu komórkowego, a cały dom z silikatów. Zmieniłbym daszek nad wejściem z poliwęglanu na szklany. Ugina mi się po śniegiem. W ogóle wygląda okropnie. No i czerpnia WM na ścianie . Mam zacieki. Na szczęście wyrzut mam przez dach. Zrobiłbym rolety. Okno w sypialni zrobiłbym do podłogi tak jak pierwotnie proponowała architekt. Nie robiłbym masztu pod antenę Satelitarną i ciągnął kabli do nich. Ostatecznie mam kablówkę. Zmieniłbym wykonawców przynajmniej od ocieplenia i schodów
  7. Kominiarz nie jest od WM. Go tylko interesuje zapewnienie że takie coś będzie funkcjonować. No oczywiście dotyczy tych "nowoczesnych" kominiarzy , bo ci bardziej konserwatywni nie za bardzo wierzą w WM i chcą tak jakbyś miał grawitacyjną. Co do WM i jego odbioru to wymaga tego nadzór budowlany, przynajmniej w Katowicach. I musi to zrobić osoba uprawniona, kominiarz nie przejdzie.
  8. Jak się okazało żadnych problemów nie było. Miałem zrobiony przepust po stropie (gdy zauważyłem w jaki sposób podpinają sąsiadów do światłowodu ) , który został wykorzystany do przeciągnięcia światłowodu. Nie potrzebnie robiłem gniazdka sat. Podobno są za słabe na kablówkę. Musieli przedłużać koncentryka z gniazdka (jeden oczywiście wystarczył ) do telewizora. Ale instalacja pod SAT w topologii gwiazdy zostanie wykorzystana do rozprowadzenia sygnału TV i LAN po domu. Można powiedzieć ostatnia instalacja w domu przeprowadzona. Można się wprowadzać
  9. No cóż z ciekawości czytałem ten wątek, jeśli chodzi o instalację światłowodową. Mam rozprowadzoną instalację przez siebie pod antenę SAT zgodnie z sugestiami na tym forum. Czyli do jednego punktu zbiorczego z czterech pkt. w domu mam po dwa koncentryki plus skrętka. Od tego centralnego punktu doprowadzone cztery koncentryki od miejsca gdzie kiedyś może być antena SAT plus jeszcze 2 kable zdaje się do innych anten. Ale zaraz po tym jak to ułożyłem i poszło pod tynk w okolicy pojawił się światłowód z UPC prowadzony po słupach. Wchodzi on z stamtąd napowietrznie do budynków. Więc jeszcze przed wylewkami udało mi się zrobić przepust przez pół budynku do tego miejsca zbiorczego z TV- LAN No i się zdecydowałem na te UPC. Doprowadzili światłowód na mój słup oświetleniowy zakończony skrzynką. Od tego miejsca ma iść światłowód do budynku, przynajmniej tak jest u sąsiadów. Zobaczymy czy to się uda w przyszłym tygodniu. Ale no właśnie z tego co tu czytałem to TV przez dekoder wykorzystuje gniazdko Ethernet a nie kable koncentryczne. Czyli rozumiem że te kable koncentryczne nie będą potrzebne. A jeśli jednak będzie potrzebny jeden kabel koncentryczny, to co z drugim kablem koncentrycznym jeśli planuję tam gniazdka 2x sat.
  10. Przy anhydrycie na pewno. Przy cementowych posadzkach raczej to nie jest konieczne.
  11. Ja tydzień temu chciałem składać papiery do PINB. A tu klops . Nie mam jakiegoś dokumentu z wentylacji mechanicznej. Tam gdzie mam piec gazowy w pomieszczeniu gospodarczym to mam od kominiarza. Ale trzeba mieć z pozostałych pomieszczeń. WM mam w projekcie. Wykonanie własne. Nawet rekuperator sami podpięliśmy, później tylko przedstawiciel marki rekuperatora pojechał zobaczyć wraz z jakimś projektantem czy wszystko w porządku i to wszystko. Dzwonię do niego, a on twierdzi że to KB powinien klepnąć. Projektantka WM nie pomoże mi w temacie. Z tego co czytam na forum to powinna być to osoba z uprawnieniami na instalacje sanitarne. Zna ktoś takiego rejon Katowic.
  12. Oczywiście nie warto teraz budować. Problem w tym że większość buduje na kredyt, więc musi budować. A ci co budują za własną kasę też chcą ją wydać przed kryzysem choć po kryzysie powinno być zdecydowanie taniej. Dlaczego wydają kasę, bo uciekają z oszczędności oraz boją się problemów z bankami po kryzysie. A raczej w skarpetach nikt nie trzyma kasy , która może nic nie znaczyć. To wszystko powoduje inflację. Tak na prawdę problem zacznie się gdy pójdą do góry stopy procentowe. I tak na prawdę odczują to wszyscy i ci co się budują i ci co się zbudowali na kredyt. Odczują to też banki bo będzie więcej złych kredytów. Odczują to inwestujący w mieszkaniówkę na wynajem bo będzie nadpodaż zbudowanych mieszkań. Ceny spadną, ale kogo będzie stać na wynajem. Jak ludzi młodych coraz mniej , a reszta ugrzęzła w kredytach. Bańka musi pęknąć. Mam nadzieję że nie prędko. Bo budują obok mnie osiedle i mam nadzieję że skończą przed kryzysem. Bo inaczej będę miał rozgrzebaną budowę przed nosem, być może już do końca mojego tam zamieszkania.
  13. Już byłem zdecydowany na roletę rzymską duo i chciałem zamówić, a tu nie miła niespodzianka na jednej ze stron internetowych. Max wysokość takiej rolety to 220 cm. A ja potrzebuję na ok. 255cm . Jest gdzieś możliwość kupienia tego typu rolet na większy rozmiar .
  14. No właśnie, właśnie. Nie wiem w końcu jak zrobił Pod , ale też chcę dać ze względów że tak powiem logistycznych sam kliniec na geowłókninę w przypadku podjazdu.. Nie wiem czy tak będzie dobrze. Pytałem się człowieka który to będzie mi dostarczał, i powiedział że na geowłókninę może być sam kliniec. No ale wiadomo nie jestem pewny i szukam informacji.
  15. Też miałem na górze w projekcie indywidualnym 5cm. A dodatkowo nie mogłem przekonać swojej projektant do zwiększenia grubości styropianu na piętrze. Mówiła że po co tyle. A później okazało się że miałem rację zwiększając już samodzielnie ilość styropianu, bo nie zmieściły by mi się instalacje z WM. Dodatkowo na parterze zwiększyłem ilość styropianu dzięki mniejszej grubości wylewki. Mi nie zależało na akumulacji, bo mam mieć ogrzewanie gazowe. Szybkie nagrzewanie i wychładzanie to dla mnie w teorii ma być korzyść.
  16. Po prostu tak mi wykonawca wylewek zalecił. Chodziło mu o łazienkę. Wcześniej tu na forum przeczytałem że takie coś się stosuje. Zrobiłem to samo w kuchni (dokładnie w aneksie kuchennym ) dla świętego spokoju. Tam nawet pomalowałem ścianę na wysokości kuchenki gazowej i zlewozmywaka, bo mam tynk gipsowy. W łazience mam tynk cementowo- wapienny więc nie musiałem.
  17. W łazience i w kuchni na anhydryt folia w płynie. Przynajmniej jak tak mam.
  18. Mogę ci powiedzieć co zrobili budowlańcy na pewnym mini osiedlu domków w mojej miejscowości. Mieli też takie szpary (zresztą ciągle w niektórych miejscach jeszcze mają ). Najpierw je podparli byle czym (nawet styropianem ). A teraz widzę że wypełniają je betonem komórkowym. Tak jakby tego nie można było zrobić wcześniej. U mnie zresztą też jest beton komórkowy pod oknami tarasowymi czy balkonowymi. Różnica taka, że musiałem to zrobić przed montażem. Pomiarowiec po zakreślał mi poziomy i kazał wypełnić. Dodatkowo ciepłe parapety nawet pod tarasowymi i balkonowymi.
  19. Tak kolejność jest jak najbardziej prawidłowa, wręcz książkowa. No jeszcze jakby dodać stelaże od WC przed wylewkami. Ale nie masz tego wyszczególnionego. Jedynie ta kanalizacja po tynkach mnie zastanawia.Zazwyczaj piony robi się przed, chyba że masz jakiś dziwny układ.
  20. To samo dotyczy schodów. Większość musi jednak z nich korzystać niezależnie od wieku. Jak ktoś jest chory to też już rzadko wychodzi z domu. Zawsze można salon zaadaptować na sypialnię.
  21. U mnie akurat na 142 m2 powierzchni udało się zmieścić dwa lokale z niezależnymi wejściami do budynku. Salony z aneksami kuchennymi są na parterze. Wspólny taras oraz wspólny PG oczywiście z osobnymi wejściami wewnątrz do niego. A tak po za tym po 2 pokoje na piętrze plus łazienki. No i dwa wiatrołapy. Co bym doradził no to oczywiście salony powinny być na parterze. W PG umieścić wszystko wspólne ( koszty mniejsze ) czyli jeden piec, wspólne media i przyłącza ,jeden rekuperator (nawet udało mi się trafić dzięki projektant na model który ma po dwa króćce nawiewu i dwa wywiewu ) itd. W 400tyś powinno się udać ale u mnie z jednym mieszkaniem na gotowo. Drugi lokal w stanie deweloperskim. Oczywiście jak chcesz stopniowo wykańczać dom. Na przykład najpierw zrobić na gotowo jedno mieszkanie. Drugie musi być w stanie deweloperskim, żeby potem nie było syfu w całym domu gdy się zabierzesz za drugie mieszkanie.
  22. To mi przypomina moje historie kominowe, klatkę schodową która dla mnie okazuje się nie porozumieniem oraz wejście na dach płaski. Nawet ten świetlik mi się przypomniał, bo wykonawca dachu (grek z pochodzenia ) wspominał że szkoda że nie mamy świetlika. Wtedy już to było dla mnie absurdem bo znając życie pewnie by to było miejsce do ewentualnych przecieków. A teraz gdy ŁUKASZ ŁADZIŃSKI wspomniał że można by było połączyć właz ze świetlikiem jeszcze bardziej absurdalne. Bo akurat to miejsce gdzie by mi się przydało (a przydało by mi się ) to w życiu nikt by tam nie wszedł przez ten właz. Ponadto i tak kominiarz nie ma co wchodzić na dach, bo komin gazowy jest przez ścianę. Ponadto gdybym chciał w zimie odśnieżyć płaski dach to ciekawe jakbym się przez ten właz dostał na dach. Reasumując obecnie rozwiązanie z kominem przez ścianę (oczywiście moi fachowcy i to umieli spieprzyć ) oraz z dostawianiem drabiny do specjalnego przejścia przez attykę jest optymalne. Jedynie klatkę schodową muszę przebudować ale to kiedyś. A co do przepisów to mało kto je chyba respektuje obserwując okolicę. A w moim przypadku czy był komin przez dach (pierwotnie tak miałem ) czy go nie było to w projekcie żadnego włazu nie było.
  23. Ja zaryzykuję jako grunt z polecanym tu na forum Kabe aquatex zmieszanym z wodą. Producent sam pisze że farba ta nie potrzebuje gruntu i można mieszać z wodą do 30%. Na to pójdzie docelowo przynajmniej w salonie Flugger. W reszcie domu pójdzie Beckers lub coś z podobnej półki cenowej. Ja się przestraszyłem że niektórzy straszyli że z tymi gruntami to trzeba uważać. Że trzeba dobrze pokryć bo potem jest problem gdy są zacieki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...