Witam,
Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego obliczyło na budowie po zużyciu faktycznym materiału koszt wykonania tradycyjnego tynku cementowo - wapiennego (warstwa najgrubsza - narzut). Koszt materiału do przygotowania 1 m2 tynku o grubości 1 cm w 2014 roku według naszych obliczeń wyniósł 2,69 zł. Tak jak podaje grend w zaprawie fabrycznej jest większy udział cementu jako spoiwa, uzupełnieniem są tańsze od wapna wypełniacze. Zaprawa fabryczna jest modyfikowana domieszkami chemicznymi, których skład i proporcje są ustalane przez technologów. W ten sposób udział wapna w zaprawach fabrycznych jest zmniejszony, co na pewno wpływa na ciemniejszy kolor takiej zaprawy, ale przede wszystkim niesie ryzyko utraty takich parametrów zaprawy jak przyczepność, elastyczność, retencja wody czy odporność na korozję biologiczną.
Jedynym "mankamentem" tradycyjnej zaprawy z punktu widzenia wykonawcy jest jej przygotowanie, tzn. zakup i zmieszanie poszczególnych składników na miejscu budowy. Ale często słyszymy od wykonawców: po co mam robić sobie z tym kłopot, skoro inwestor i tak za wszystko płaci.
To trochę tak jakby porównać wypieki domowe do tych zakupionych w sklepie. Które smakują lepiej, każdy może ocenić. A dlaczego? Odpowiednie składniki + umiejętności kucharki/kucharza.
Jedyna drobna uwaga to do proporcji składników zaprawy. Proporcje są odmierzane objętościowo, a nie wagowo. Proporcje poszczególnych zapraw są przeliczone w naszej publikacji http://phavi.wapno-info.pl/at/attachments/2012/1206/105332-tradycyjne-zaprawy-murarskie-i-tynkarskie.pdf
Pozdrawiam,
SPW