Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

konradus

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez konradus

  1. witam. Swoim postem chce przekonac te osoby, które śledzą ten wątek i nie są do końca przekonani co do zasadności zainstalowania bufora. Śledziłem wasze wpisy od ponad roku. W końcu zdecydowaliśmy z ojcem, że w jego domu przy okazji wymiany kotła zainstalujemy bufor. W internecie znalazłem baniak z blachy nierdzewenej o poj. 1200l. Następny krok to zakup rury karbowanej nierdzewnej 3/4 cali o dl. 50m do skonstruowania wężownicy na CWU. Następnie kolejne etapy budowy bufora wg podpowiedzi z tego wątku. podłączenie do kotła wg schematu Nilsana. Izolacja z welny mineralnej. Pierwsze naładowanie bufora w lipcu do 70 stopni. CWU użytkowa przez 4 dni praktycznie bez ograniczeń. Dołożenie izolacji w sumie 15cm grubosci, naładowanie bufora do 85 stopni i CWU dostępna przez 7 dni:rolleyes:. Dodam, że kocioł potzebuje 3,5 godziny palenia średniej jakości drewnem do naładowania bufora do 85 stopni. We wrześniu montaż podajnika z palnikiem na zrębki. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz dobowe zużycie zrębki to ok 160litrów. Kocioł pracuje od godziny 10 do 17. Pozostałe godziny to rozładowywanie bufora przez CO. W częsci mieszkalnej temperatura w okolicach 21 stopni. Przy cenie 45 złotych za 1000l zrębki śmiało mogę napisać, że jest to jedno z najbardziej ekonomicznych paliw. Dom typowa kostka z lat 80 nieocieplony, biała cegła, grzejniki żeliwne, okna plastik, pow. wraz z piwnicami gdzie jest ok 16 stopni cesjusza to ok 220m2. W razie pytań służe pomocą w celu przekonania do zasadności skonstruowania bufora.
  2. Odnosnie sterowania po stronie Bufor-instalacja grzejnikowa to nie ma problemu.Jest kilka sterowników, które sterują w sposób "inteligentny" zawory mieszające i pompki CO.Odnośnie strony Kocioł-Bufor tutaj problem. Palenie drewnem w kotle dolnego spalania to nic szczegolnego. Jednak gdy dochodzi podajnik z palnikiem niestandardowym to zaczynają się schody. Znalazlem dwie czy 3 opcje, ale cena sterownika z modułami to rząd wielkości1,5 tys PLN trochę dużo jak za sterownik. Może ktoś z szanownych forumowiczów ma jakiś patent na sterownie takim pallnikiem.??
  3. witam. Śledzę ten temat od dluzszego czasu. Bufor jest w planach tylko czekam na kocioł. Wszystko prawie jest w głowie jak to będzie pracowalo. Tylko jedna kwestia mnie martwi. Otóż: O piszę co chcę osiągnąć: kocioł dolnego spalania do którego będzie zamontowany palnik na biomasę z podajnikiem tłokowym http://olx.pl/oferta/hit-podajnik-na-troty-trocine-zrebki-przystawka-do-kotla-film-CID628-ID2cfzF.html#e3a77319e6 kocioł podłączony do bufora, sterowanie CO( system grzejnikowy) za pomocą zaworu mieszającego z pompką. Co chcę uzyskać? Chcę aby sterownik tak sterował pracą podajnika żeby bufor jak najszybciej się naładował a później podajnik przechodził w stan podtrzymania czy wygasał i później znowu za pomocą zapalarki się odpalał. Niezależnie od pracy podajnika z palnikiem sterowanie instalacją CO z funkcją pogodową i sterownikiem temp. wewnętrznej. Chcę żeby bufor rozładowywał się a sterownik sterował pracą mieszacza bez względu czy kocioł pracuje czy jest wyłączony. Dopiero, gdy bufor rozładuje się do ustalonej temp to odpala się kocioł. I zaczyna sie cały proces od nowa. Jest może jakiś sterownik uniwersalny do palnika, który poradzi sobie z ładowaniem bufora? Ze sterowaniem CO mogę sobie poradzic montując sterownik do mieszacza, ale do samego ładowania bufora to nic nie mogę znaleźć. Proszę o pomoc.
  4. Będzie problem ze zmiana podlaczenia naczynia. Teraz jest instalacja co grawitacyjna - jak sie domyslam to naczynie przelewowe jest na przedlużeniu "pionu" - zmiany umiejscowienia naczynia nie chcialbym zmieniac tylko go powiekszyc. Teraz chce miedzy kotlem co a instalacja wpiąć bufor. I moje pytanie czy jak sie bedzie zwiekszala objetosc wody podczas nabijania bufora to czy przez pompke CO ta objętość zostanie "wypchana". Jesli znacznie powieksze naczynie przeplywowe to nie powinno byc problemu z ubytkiem wody w instalacji i cisnieniem. Dziekuje za sugestie.
  5. witam mam prośbę. przygotowuje się do montażu bufora ciepła. tylko mam jedno pytanie odnośnie zbiornika przelewowego. czy jak powiększę znacznie zbiornik przelewowy to przy dolożeniu bufora instalacja będzie odpowiednio zabezpieczona . bufor będzie wpięty pomiędzy kociol a instalację co, instalacja będzie funkcjonowała przy pomocy zaworu 3D i pompki. odrecznie naszkicowalem uproszczony schemat . Proszę o opinię przed rozmowa z hydraulikiem czy dobrze kombinuje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...