Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

radek majsterek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    74
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez radek majsterek

  1. Deska na desce, że wyjdzie taki drobny zygzak. Niestaty nie chciał kłaść jakiś płyt pilśniowych czy czegoś tam. Wiem, że można, bo drugie schody mam zrobione od dołu na gładko. Co do pierwotnego pytania to mam wrażenie, że przyciął mnie na materiałach, żeby obnizyć robociznę. Z takim czymś spotkałem się u panów instalatorów monitoringu ale tam to już z narzutem na sprzęt to czysta patologia. Koleś wycenił mi monitoring na 14k plus 2,5k robocizny. Kupiłem ten sprzęt co mi liczył za 40% jego ceny. Montaż zlecę komuś za 2k a konfigurację ogarnąłem sam.
  2. Witam Fachowiec skasował mnie 7000 za robociznę z materiałem. Schody żelbetowe wys 300cm. Dwubiegowe z wachlażem bez spocznika. Kształt litery L. Szerokość 100cm. 17 stopni wyszło. Mówił że materiały to 3500. Serio za 2 kubiki betonu, metr desek i zbrojenie? Czy to dużo?
  3. Dodam, że dom jest na pozwoleniu na budowę a w międzyczasie wszedł MPZP z budownictwem jednorodzinnym, Wysokość w MPZP to 10 metrów, więc choć tu źle nie ma.
  4. Geodeta wyznaczył wysokość domu od poziomu parteru (dom podpiwniczony, parter na wysokości ok 80 cm nad poziomem gruntu) do kalenicy i wyszło o 6.49% za dużuo (53cm za dużo) Od poziomu gruntu do kalenicy o 6.06% za dużo Czy mogę zniwelować teren nawożąc na działce te 35 cm ziemi. Działka jest na zboczu, to by się wszystko wizualnie zatarło. Podrónać i by było. czy tak można rozwiązać problem?
  5. Witam, mam dom w stanie surowym otwartym. Teraz zamykam. Powierzchnia parteru 260m2. Pięć kominów, każde pomieszczenie prawidłowo ma swoją wentylację grawitacyjną. Zastanawiam się nad rekuperacją, ale raczej nie pod kontem finansowym. Generalnie koszt oceniam na jakieś 40-50k i zwróci mi się to jak szacuję w 15 lat czyli nigdy Ale pytanie nie jest o kwestie finansowe (chociaż to istotny czynnik). Czy to w ogóle ma sens w domu zaprojektowanym z WG? Teoretycznie kanały na parterze puszczałbym po suficie i to wszystko zakryć sufitem podwieszanym na całej powierzchni. Piętro na razie niewykończone, bez instalacji, wylewek itp i odcięte od reszty domu. Piwnica jest pod całym parterem tam pozostałaby WG, byłaby dogrzewana w razie potrzeby. Jestem jeszcze na takim etapie, że można byłoby tą rekuperacj w miare beziwazyjnie zainstalować. Strop na piętro przebić tam gdzie trzeba i rekuperator postawić na piętrze. Czy jest tak rzeczywiście źle z WG jak to niektórzy piszą, że to szit?
  6. @Kaizen To nie ten przypadek choć blisko Taki przypadek: [ATTACH=CONFIG]467887[/ATTACH] Rozumiem, że tu dochodzą kotwy (prawie 50pln sztuka) co nie jest jakimś mega problemem, ale jest jeszcze zabezpieczenie częsci zewnętrznej pianki w jakiś sposób - jest cegła, ale będzie na niej tynk bo to nie klinkier
  7. Tak, budynek mieszkalny, spełnia normy z roku kiedy zostało wydane pozwolenie. Nie da się dołożyć na fasadzie docieplenia. Przynajmniej nie na całości fasady i też w ograniczonej grubości np max 5cm.
  8. Uściślam przypadek po otrzymaniu kompletnej propozycji od montażysty Poniżej 2 zdjęcia: Parter: Tutaj ciepły montaż z kotwami JBDU w warsatwie styropianu. Pustak max 29cm + 6cm styro + 1cm szczelina powietrzna + 12cm cegla dziurawka Piwnica: Okna piwniczne pustak betonowy 19cm + 8cm styro + 1cm szczelina powietrzna + pustak betonowy 19cm Żeby było zlicowane z parterem montażysta proponuje wysunąć okno w pustak poza styropian. Szczelny montaż ma być ale już bez kotew. Tutaj mam wątpliwości czy to tak powinno być. Niby taśma rozprężna niby ok, ale czy lepiej conąć te okna o te 7-8cm i mieć je w warstwie styropianu ale będzie to gorzej wyglądać
  9. @Robinson74 Też przychylam się do tego co piszesz. Do końca przyszłego tygodnia muszę zamówić drzwi do piwnicy i bramy do garażu w piwnicy. Dam 10cm XPS. U mnie jest jeszcze zdewastowany chudziak w piwnicy i cały do skucia. Do roboty jakoś za rok. Jakby trzeba było dać więcej XPS w piwnicy to obniże te max 5cm poziom w piwnicy, a jak mniej to nadrobię wylewką. Strop piwnica-parter dam 10cm na podłodze na parterze (podłogówka + wylewka 7 + 2 kafle z klejem) a na piętro na podłogę 2x3 styro + 6-7 wylewki + 2cm kafle Zobaczę z tą piwnicą przez cały rok. Albo będę odejmował tego XPSa albo coś dodawał. Byleby teraz poziom progów wyznaczyć.
  10. Właśnie myślałem, żeby zamiast chudziaka dać siatkę + beton B20. Tylko myślałem o fi 6 a nie o fi 8
  11. Zamawiam okna, na razie piwniczne. Pan był na pomiarach i powiedział, żę będą montować na taśmie rozpręznej. Jak to się ma do montażu trójwarstwowego o którym się tak powszechnie pisze? Okna o których wspominam to Pava 3-szybowe z Oknoplastu. Ściana 3warstwowa pustak betonowy 19cm + styropian 8cm + pustak betonowy 19cm Montaż wg tego co mówi montażysta ma być 4cm w warstwie styropianu i 4cm oparte na pustaku (ze względu na licowanie z innymi oknami na parterze, tam jest inaczaj ściana)
  12. To są rury przyłącza wody. Wodociągi x2 plus studnia. Zamykam temat
  13. Tak, mam piwnicę 2m poniżej poziomu gruntu od północy i zjeżdza to klinem coraz niżej az od południa (garaż) jest na zero z gruntem. Kupie sobie ten pirometr i wrócę do tego wątku już z pirometrem.
  14. Piwnica jest spora, razem prawie 290m. W tym sam garaż ok 50m2 (7.7 na 7 metra) w połowie pod kuchnią a w połowie pod tarasem. Przeczytałem chyba kilkanaście wątków tutaj o izolacji piwnicy od podłoża i zdania ekspertów są podzielone tak 50 na 50. W pozostałej częsci piwnicy ma być składzik 1, składzik 2, korytarz z wyjściem na ogród, kotłownia oraz 2 duże sale (imprezownia/siłownia/kino). O ile w składzikach to mnie temperatura mało interesuje, byleby było powyżej 5st zimą, to w części imprezowej niech zimą będzie 10-15 z możliwością tymczasowego dogrzania do 20 jak będę tam coś działał. W garażu chcę mieć 10-15st nawet podczas mrozów zimą, więc raczej dogrzewanie. Ściany w garażu 3warstwowe pustak Max 29cm + styropian 6cm + cegła dziurawka 12 cm. Razem ~48cm Ściany w piwnicach 3warstwowe pustak betonowy 19cm + styropian 8cm + pustak betonowy 19cm. Razem ~47/48cm Podłoga na piętrze 10cm styropianu + podłogówka Docieplenie sufitu garażu pod kuchnią coś tam wymyślę, pod tarasem też trzeba coś wsadzić. Jest tam już sturopian 5 ale to będzie mało. Dom w stanie surowym otwartym, więc ocieplenia stropów i podługi w piwnicy to narazie faza planowania.
  15. Nie, nie chodzi mi o chudziaka pod stopę fundamentu tylko o chudziaka na ubity piasek w piwnicy. U mnie jest zlicowany poziom chudziaka z górną powierzchnią fundamentu ale piaszą, że jak jest zbyt nisko to już jest nieprawidłowo.
  16. Proszę wytłumaczyć, dlaczego w wielu postach pisze się o błądzie jeśli chudziak jest zbyt nisko poziomu zero? Komuś np. wylano chudziaka 5 cm poniżej ławy i gromkie ostrzeżenia, że to błąd, że izolacja pozioma będzie niewłaściwa. Czy to w ogóle jest jakiś błąd? co za problem wtedy wywinąć papę te 5cm w górę i doizolować te brakujące 5cm?
  17. Witam Mam piwnicę zagłębioną od poziomu gruntu 2m do zera w drugim końcu domu - dom na skarpie. W piwnicy już wylany chudziak na zero z ławą fundamentową. Położona papa. Jaką grubość izolacji termicznej dać na chudziaku? Celuję w XPS. Na to wszystko pójdzie oczywiście wylewka i płytki na całej powierzchni piwnicy. W piwnicy chciałbym mieć te 10 -15 stopni miniumum w zimie, będzie dogrzewana grzejnikami ściennymi (ogrzewanie gazowe). Powierzchnia piwnicy z garażem 280m2. Czy 10cm XPS styknie? 2 Warstwy po 5cm. Wolałbym nie przesadzać z grubościami i dać optimum, bo piwnica ma 260cm wysokości i jeszcze możliwe, że sufit obniżę te dobre 10cm. chciałbym tam mieć ludzką przestrzeń nad głową ps. Może być styropian grafitowy jeśli jego grubość będzie odpowiadać XPS przy zachowaniu tych samych parametrów izolacyjnych. Innymi słowy priorytetem jest dla mnie najmniejsza grubość izolacji do powstrzymania utraty ciepła przez grunt.
  18. Jakie grubości ocepleń na podłogi w domu? 1. Piwnica - wylanyc chudziak pokryty papą. Piwnica będzie dogrzewana żeby było tam z 15 stopni zimą. Piwnica na głębokość 1.5m pod poziomem gruntu. Wysokość piwnicy 2.6m. Jaka grubość i z czego ocieplenia na chudziaku? 2. Parter. Strop betonowy nad piwnicą. Będzie podłogówka na całej powierzchni. Jaka grubość i z czego ocieplenia na podłodze? 3. Poddasze użytkowe, wysokość 2.6m, dach 45 stopni. Strop betonowy nad parterem. Będzie albo podłogówka na całej powierzchni albo grzejniki (to się okarze). Jaka grubość i z czego ocieplenia na podłodze?
  19. Plan mam taki. Mierzę ugięcie stropu teraz. 30mm Burzę ścianki działowe z cegły. Patrzę czy strop troszeczkę oddał czy nie. Mierzę ile. Liczę masę zburzonej ścianki. To może odpowie jak strop ręaguje na obciążenie w tym miescu. Kalkuluję obciążenie docelowe: ścianki lekkie, tynki, kafle. Do tego wylewka, podłogówka, kafle, sanitariat. Wsawiam HEBy i kalkuluję ich odgięcie przy nacisku na powierzchnię stropu tak jakby docelowe obciążenie poszło tylko na te HEBy. W efekcie, po wybudowaniu nowych ścian i wykończeniu, strop powinien zostać ugięty tyle ile już jest. Niech już tak zostanie na amen.
  20. @ jajmar Strop jest już ugięty na prawie 3cm. Liczę punktowo bo belka się tak nie wygnie i nie przylegnie równomiernie do stropu. Poza tym wolę policzyć dla bardziej ekstremalnego przypadku ugięcia HEB niż się potem zdziwić. Jeśli d7d pisze że taki HEB ugnie się 3mm przy przejęciu obciążenia 500kg to mogę teoretycznie zastosować 2 mniejsze HEB, zeby się łądnie poddał. Dla HEB120 Ix jest 3x mniejsze niż HEB 160. Może tak jak na rysunku powyżej zrobić konstrukcję typu H do podparcia
  21. Pomieszczenie 4200x9700. Strop żelbetowy 15cm zbrojony jednokierunkowo fi10mm co 13cm. Kierunek zaznaczone strzałką czerwoną. Strop obliczony z obciązeniem ścianek działowych (cegła dziurawka - żółte linie) na obciążenie 14.24 kN/m2. Strop jednak ugiął się i na środku w punkcie 3) obniżył się o 3cm. W efekcie zerwało ściankę 1,2 i 3 od ściany nośnej te ścianki przekrzywiły się naciskając na strop i oginając go z dodatkową siłą. Ścianka 6) jest zerwana dołem na wysokości 50cm ale reszta się dobrze trzyma. Ścanka 4) i 5) nie ma defektów, trzyma się dobrze. Scianka 1, 2 i 3 jest do wyburzenia i w tym miejscu postawię nowe ścianki ale z materiałów lekkich i tym razem solidnie przymocuję do ściany nośnej W piwnicy jest pod stropem jedna wielka sala a na pomarańczowo zaznaczyłem przejścia w formie łukowej jak na rysunku środkowym. Całość konstrukcji domu to cegła + pustak max. I teraz sedno problemu Na rysunku drugim na czerwono zaznaczyłem jak chciałem podeprzeć strop od dołu. Wybór padł na dwuteownik HEB 160 osadzony w ścanach nośnych prawie dokładnie pod ścianką działową 3 i 4. Z racji, że ścianka 5 i 6 jest dokładanie na środku łukowych przejściach, drugi HEB wsadziłbym po drugiej stronie przejścia. Mój pomysł to półączyć te dw HEB poprzeczką, żeby podeprzeć ścianę 5 i 6 Co myślicie o takim rozwiązaniu? Ewentualnie zrobić poprzeczkę trochę dłuższą aby podeprzeć więcej stropu - linia pomarańczowa przerywana Piwnica ma 2.50m wysokości od chudziaka. Dodam 15cm styropianu + wylewka + gres. Od góry 16cm HEB + 2cm G/K i zostanie mi 2.10 wysokości czyli tak dostatecznie. Dokladny rysunek tu: https://imgur.com/a/LYJMyME [ATTACH=CONFIG]466571[/ATTACH]
  22. Dziękuję @d7d O to mi chodziło. Jakbyś podał wzór z którego to wyliczyłeś to mógłbym sobie porobić symulacje z innym obciążeniem czy innym dwuteownikiem. HEB wyczytałem, że tu będzie najlepszy bo największy moment zginający do jego wysokosci h. Zaraz wrzucę więcej faktów na temat mojego przypadku
×
×
  • Dodaj nową pozycję...