Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

open11

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez open11

  1. Zmień serwisanta. Rozwiązałem swój problem z potencjometrami psikając w nie kontakt PR Oczywiście trzeba dostać się do elektroniki, bo przez gałki się nie da. No ale to chwila roboty i znikomy koszt, w przeciwieństwie do wymiany płyty
  2. Jakich diodach? Na pompie? Jaki masz kocioł, może tam siedzi już pompa elektroniczna?
  3. Fabrycznie miałem na 3. Zmieniłem na 2 - jest sporo ciszej, pobór mocy na pompie według danych technicznych z 90 na 70W. Mam same grzejniki, sporo i dosyć duża różnica wysokości ale daje radę na 2. Różnicy w zużyciu gazu nie zauważyłem.
  4. Mam problem z regulatorami CWU i CO - potrafią samoczynnie przestawić temperaturę wody. Jak poruszam kilka razy lewo-prawo to chwilę działa, po jakimś czasie znowu zaczyna żyć własnym życiem. Czy to są zwykłe potencjometry i wystarczy tam psiknąć coś w rodzaju "kontakt pr" i jak się do nich dostać? Czy jakieś inne rozwiązanie? Kocioł już po gwarancji, więc wolałbym nie płacić za wizytę serwisanta jeśli mogę to samemu niskim nakładem pracy naprawić
  5. Cześć. Mam problem ze swoim Victrixem - ustawiam ma kotle określoną temperaturę cwu - po jakimś czasie powoli, po kilka stopni, zaczyna sama się zmieniać (zmniejszać). Czy siedzi tam zwykły potencjometr, który zaczyna świrować i wystarczy czym psiknąć (kontakt), czy to coś poważniejszego? Kocioł jest jeszcze na gwarancji.
  6. Masz jakieś doświadczenia z takimi "radiatorami"? Potrafisz oszacować ile może tamtędy ciepła uciekać i jak to ocieplić? Pytam, bo mam jeszcze większe (na oko) radiatory w postaci tarasu i balkonów...
  7. Nie mam Car-a, w kotle to funkcja P2. Przeczytaj instrukcję Car-a, skoro przejmuje funkcje panelu z kotła to pewnie w nim się to ustawia.
  8. W Victrixie możesz ustawić, że w trybie zimowym pompa obiegowa będzie chodziła cały czas, niezależnie czy chodzi palnik, czy nie. O reszcie się nie wypowiadam, bo nie ogarniam.
  9. Nie wiem jak dokładnie robiłeś tą symulację ale przynajmniej dla gazu to wydaje mi się, że koszt zdecydowanie zawyżony.
  10. @adam-p - mam instalację w miedzi i hałas niósł mi się po całym pionie. Wystarczyło zmienić bieg pompy na 2 i jest duuuużo ciszej. Jeśli instalacja Ci na to pozwoli to zacząłbym od tego.
  11. @genezyp - dziękuję, czyli moje założenia są dobre. Masz rację co do przełączania kotła ale jestem leniwy (nie chce mi się chodzić do kotłowni 2x dziennie) i szukam rozwiązania bezprzewodowego włączania/wyłączania kotła lub trybu letniego. Mam wprawdzie takie gniazdko 230V sterowane na pilota ale obawiam się, że mogę mu tym zaszkodzić? CARa też nie posiadam.
  12. Hej, mam pytanie dotyczące funkcjonowania termostatu on/off, czyli np. Tybox 137. Czy działa on tylko jak przełącznik, tzn. daje sygnał grzania lub nie grzania dla kotła? Czy raczej wpływa również w jakiś sposób na automatykę kotła? Jeśli np. nastawię na Tyboxie temp. 25 st., a na termostatach grzejnikowych zostanie 20 st. to kocioł będzie pracował tak, jakby była zworka na płycie i wyłączy się jak różnica między zasilaniem a powrotem będzie odpowiednio niska? Czy będzie grzał ciągle czekając na sygnał wyłączenia ze sterownika? Zauważyłem, że jak wyłączę w ogóle kocioł w momencie jak grzeję kominkiem i włączę za parę godzin to mam niższe spalanie niż gdy zostawiam kocioł samemu sobie i termostatom na grzejnikach. Zapewne takie włączanie i wyłączanie zasilania kotła nie jest zbyt zdrowe, więc pomysł zastosowania Tyboxa do tego celu.
  13. open11

    Ocena wyceny wymiany kotła

    Wymieniałem atmosferycznego Junkersa na Victrixa X24 - odpięcie starego, podłączenie nowego do starego zasobnika, wymiana układu powietrzno-spalinowego, podłączenie pogodówki - za robotę zapłaciłem 1000 zł, zajęło to około 8-9 godzin dwóm ludziom. Dodatkowo następnego dnia małe poprawki - coś tam ciekło.... 15 km od wawy. edit: to czyszczenie komina to jakaś ściema - po gazie tam nie będzie co czyścić....
  14. Dodatkowo - seria TT ma inny wymiennik aluminiowo-magnezowo-krzemowy, zamiast Inoxa. Gdy szukałem dla siebie kotła to czytałem opinie, że ten pierwszy obrasta z czasem jakimś nalotem, który ciężko się usuwa. Na ile to prawda to nie wiem, zamówiłem x24 2I i przestałem się tym interesować. Aha - i jeszcze jedna kwestia - zwróć uwagę na sprawność. Nie wiem na ile to prawda, na ile błąd w druku / tłumaczeniu instrukcji ale X24 większą sprawność osiąga przy obciążeniu nominalnym, a TT przy minimalnym. Nie znalazłem nigdzie wytłumaczenia tego, a polski serwis nie raczył mi odpisać na emaila z wytłumaczeniem....
  15. Dam 17 m3 na dobę, średnia za ostatnie 3 dni. Bez palenia w kominku. @gacur73 - poczytaj o pustce powietrznej, którą masz w ścianach. Dosyć niskim kosztem można tam "wdmuchać" granulat styropianu/wełny/innego materiału. Na pewno nie będzie rewelacji ale poprawa też nastąpi. Tak jak koledzy wspomnieli - kwestia oczekiwań i możliwości finansowych...
  16. Czy u Was też zawór trójdrogowy od zasobnika głośno.... skrzypi podczas przełączania? Mam nowy kocioł, nowy zawór Immergasa i każde przełączenie na grzanie cwu i z powrotem to dźwięk jakby ktoś ręcznie zakręcał stary zawór kulowy...
  17. Gdzieś czytałem, że kondensatu może być nawet 3l/h. Wiadomo, kocioł nie będzie cały czas pracował, nie będzie też cały czas kondensował ale te 20-30 litrów na dobę musisz liczyć.... Ktoś wspominał już pompki do kondensatu. Mam u siebie SFA Plus - może podnieść 4.5m w górę, włącza się na parę sekund kilka razy na dobę, aby wypompować wbudowany zbiornik - i tylko wtedy bierze prąd. Na czuwaniu mój watomierz nic nie wskazał. Koszt ~350 zł - nie chciałoby mi się codziennie biegać z wiaderkiem....
  18. Tłumaczę kolejny raz - sterownik nie ma znaczenia. Nie ma połączenia z kotłem i nie ma również wpływu na termostaty w pomieszczeniu w ciągu dnia. Kocioł wyłącza jego automatyka, czyli gorący powrót. edit: Dodam, że ze starym atmosferycznym kotłem również było podobnie.
  19. Sterownik możemy pominąć. Jest tylko w jednym pomieszczeniu ale działa na zasadzie obniżenia temperatury na noc - zawór odcina tylko jedną "gałąź" ogrzewania. Nie jest to sterownik (termostat) od kotła. W innych, równie problematycznych pomieszczeniach, nie ma sterownika.
  20. Podaję zatem więcej danych: - stare głowice Danfoss, szukając po zdjęciach w internecie - prawdopodobnie RTS-K 3630, albo coś podobnego - nowe głowice elektroniczne - Techno-line TM-3030 oraz eQ-3 model N - nowy kocioł Victrix X24 sterowany pogodówką - przy zewnętrznej +5 st. - temp. zasilania grzejników ok. 42-43 st. Dotychczas miałem ustawione na głowicach 2 i jedna kreska - to dawało 20 st. w pomieszczeniu. Teraz jakieś 2 i pół. Podobnie z elektronicznymi - był offset -0.5, teraz musiałem zmienić na -1.0. Ogólnie na razie chodzi o różnicę 0.5 stopnia - nie jest to wielki problem ale termostat powinien trzymać zadaną temperaturę, a nie działać jak ręczny zawór. Przyszła mi jeszcze jedna myśl - może termostaty działają dobrze, a termometry umieszczone niedaleko słabo ocieplonych ścian przekłamują? Ale to chyba jednak mało realne...
  21. Cześć, wydawało mi się, że rozumiem zasadę działania termostatów grzejnikowych - ich zadaniem jest utrzymanie stałej (ustawionej) temperatury w pomieszczeniu. Ale u mnie jednak nie działają idealnie. Im robi się chłodniej na zewnątrz tym bardziej mam niedogrzane pomieszczenia i muszę zwiększać nastawy. Dotyczy to zarówno "klasycznych", jak i elektronicznych dwóch różnych firm. W tych drugich mogę zmieniać "offset" i to pomaga, ale zrobi się np. cieplej i będę musiał zmniejszyć offset. Tak jakby źle odczytywały temperaturę. Nie jest to raczej problem zbyt niskiej temperatury zasilania - one za wcześnie zamykają zawory, jak przestawię np. z 3 na 4 na termostacie to temperatura w pomieszczenie wzrośnie... O co chodzi i czy to normalne, że termostaty nie są w stanie utrzymać idealnie nastawionej temperatury?
  22. @Kizior Syberyjski - mam wrażenie, że mylisz pogodówkę (czujnik temperatury zewnętrznej) ze sterownikiem pokojowym (termostatem). Pogodówka dostosowuje za Ciebie temp. czynnika grzewczego zależnie od temperatury zewnętrznej.
  23. @mickoz - przeczytaj instrukcję, szczególnie część dotyczącą programowania płyty elektronicznej. Masz zapewne ustawiony parametr P0 na 2, co oznacza, że grzanie cwu włącza się dopiero gdy temperatura spadnie o 10 st. poniżej zadanej.
  24. To teraz mam pytanie o parametr t0 (temporyzacja c.o.) i t1 - zmienialiście te parametry? U mnie w tych temperaturach kocioł nonstop się włącza i wyłącza, sprawdziłem ustawienie t0 i było 100 (sek.), teraz zwiększyłem i sprawdzę jak będzie. Ale pytanie - może ktoś tym eksperymentował, ewentualnie jak instalator Wam ustawił te parametry?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...