Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kulfi82

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    187
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez kulfi82

  1. Po trzech latach użytkowania, Vaillant zaczął dziwnie falować obrotami. Sterownik ustawiony jest dzień/noc na pierwszym biegu czyli jakieś 105 m3/h. Obecnie średnio co 10-15 minut rekuperator ewidentnie wchodzi na wyższe obroty (tak jakby tryb wietrzenia) który trwa około 1-2min i później znowu 10-15min spokojnej pracy. Podczas większego przepływy sterownik dalej pokazuje 105m3/h mimo iż ewidentnie daje 160 - 200 (słychać po prędkości obrotów). W pierwszej kolejności myślałem, że to kwestia wilgotności - ale ustawienie maksymalnej możliwej wilgotności nie wpływa na zachowanie jednostki - w domu utrzymuje się stałe 50-60%. Vaillant twierdzi, że to normalne bo wentylacja reguluje sobie poziom wilgotności i ustawienie biegu na sztywno nie ma tu znaczenia. Z tym, że nigdy nie robiła tego w taki sposób i w tak regularnych odstępach czasu. W ostatnim miesiącu wymieniałem jedynie filtry na te od pe-flexa, niestety stare poszły do kosza wiec nie mam jak sprawdzić czy miałoby to wpływ. ktoś miałby jakieś sugestie odnośnie takiego zachowania?
  2. Ok, będę to testował z pewnością podniosę o minimum te 5° temperaturę CWU. Czy priorytet ciepłej wody to ustawienie fabryczne kotła/regulatora czy powinno się to gdzieś ustawić?
  3. Dzięki Mareks77 za jasne wyjaśnienie rozłożenia temp. w zasobniku. Cały czas wydawało mi się, że kocioł grzeje więcej tej ciepłej wody niż marne 1/3. U mnie czujnik temp. wchodzi otworem od góry w głąb zasobnika na jakieś 80cm. Ładowanie równoległe jest włączone, faktycznie zrobiłem błąd w pytaniu mam kocioł ze stopki Vaillant ecoTec Pro 146/5-3 sterowany regulatorem ściennym VRC700.
  4. ciężko to określić, bo korzystaliśmy z wanny okazjonalnie na rzecz prysznica. Wydaje mi się jednak, że ta sytuacja była od początku. Zastanawia mnie tylko ta mała ilość gorącej wody.. bo już po 50-60l zaczyna lecieć zimna. To nawet nie jest połowa zasobnika.
  5. Dzień dobry, mam problem z niedogrzewaniem wody w zasobniku BIAWAR 150l (z wężownicą) przez kocioł Vaillant ecoTEC pro VC 126. Temperatura CWU ustawiona na 45°C, gdy próbuje nalać wody do wanny 180l po przekroczeniu 1/3 zaczyna lecieć chłodna woda.. po przekroczeniu połowy jest już niemal zimna. Co może być przyczyną tego problemu?
  6. ok, jest ustawione AUTO, tyle, że musi być zaprogramowane okno 00:00-24:00. Jeżeli ustawimy (tak jak wcześniej ktoś pisał) 00:00-00:00 lub 24:00-24:00 piec się wyłącza i przestaje pracować. 16°C to robi przy obecnym 0°C, przy -5°C będzie ze dwa stopnie mniej tyle, że przy takim minusie odpala się już nagrzewnica i ciężko określić ile sama WM wyciąga z domu. Producent określa sprawność na poziomie 83%. Wentylacje Vaillana mają fatalne czujniki temp. nie dość, że dostęp do tych informacji jest jedynie z poziomu instalatora w samej jednostce (VR700 nic nie pokazuje) to jeszcze są wadliwe i IMO mało dokładne. Dlatego właśnie w WM upatruję głównego winowajcę. Jeszcze jedno pytanie (chyba było to już tutaj poruszane). Przy szukaniu KG grzejniki powinny być odkręcone na maxa, czy to samo tyczy się przepływów przy 100% podłogówce. Czy powinny być ustawione jednolite przepływy dla każdej pętli np. 1.5/l
  7. nie ma przedziałów czasowych, tak jak pisałeś ich zastosowanie było bez sensu. Temperatura zadana d/n to 21°C harmonogram godzinowy to 00:00-00:00 . Zastanawia mnie teraz jak prawidłowo powinien być ustawiony Tryb pracy: Auto, dzień, noc? Nie wiem co może być nie tak z domem, jedyne co mi przychodzi na myśl to brak ocieplonych skosów i wychładzanie przez WM. Ewentualnie nieprawidłowości instalacji? Np. zapowietrzone pętle?
  8. Dzień dobry wszystkim, jestem już po prawie tygodniu testowania KG i wpływu WM na temperatury zadane. Przy wyłączonej WM, temperaturze zadanej 21°C, tryb BRAK i KG na poziomie 0.3 kocioł osiągnął zadaną po dwóch pełnych dobach. Było trochę duszno, ale przeżyliśmy. Spalanie dobowe na poziomie 3.1m3. Po uruchomieniu WM temperatura zadana w zimniejszych pomieszczeniach spadła do 20°C-20.5°C po dwóch dobach. Spalanie pozostało na zbliżonym poziomie. Dodatkowo w nocy temp. zewnętrzna spadła do -5°C i tym samym temp. Rzeczywista w domu do 19.6°C. Krzywa dalej na tym samym poziomie 0.3. Jak to dalej testować? Czy uznać KG 0.3 za właściwą i przejść na KOREKTĘ która przereguluje temp. +0.5 +1. Czy mimo wszystko dalej podnosić KG przy działającej WM do uzyskania temp. Zadanej i dopiero w tym momencie KOREKTA/TERMOSTAT Błędem, który na pewno ja popełniałem to nerwowe zmiany już po dobie, U mnie jakieś sensowne wyniki zachodzą minimum pod dwóch pełnych dobach. Innym też radzę spokój i opanowanie podczas testów.
  9. tyle, że ty ogrzewasz 200m2.. a ja 100.
  10. na wstępie dzięki za kontynuacje i próbę rozwiązania problemu dokładnie tak jak piszesz, po dobie z wyłączoną rekuperacją temperatura podniosła się średnio w pomieszczeniach o 0.5°C w stosunku do doby z działającą wentylacją. Mimo to nie dobiło do zadanych 22°C. Dłużej byśmy chyba nie wytrzymali, bo w domu atmosfera dosłownie zgęstniała ok, generalnie to wszystko co co opisałeś było ustawione: brak adaptacji, praca na BRAK, zrównana temp. 21°C(D/N|). Jedyne co to pomiar zrobiłem po jednej dobie a nie trzech. Do pomiaru stosuje osobne termometry pokojowe tak jak wyżej napisałem, podejdę dziś do tematu ponownie tym razem wyłączając rekuperację na dłużej. Mimo wszystko chcę znaleźć przyczynę niedogrzewania. Obecnie aby uzyskać stabilne 21°C musze dobijać na korekcie krzywą do 0.4 paląc jednocześnie 4m gazu na dobę ( i to przy temp. w okolicy 0°C). Nie jest to komfortowe ustawienie. kończąc chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie bo może to być dobry trop. Instalator montując kotłownie zasilił listwę rurami fi22, pewnie przez to przy ustawieniu pompy w trybie auto (15%) osiągam przepływy rzędu 1-1.5 max. Czy to może mieć kluczowe znaczenie? dzięki i pozdrawiam.
  11. kompletnie nie mam pojęcia do czego nawiązujesz w tym momencie, ale odnoszę wrażenie, że czytasz co któryś post lub co któreś zdanie w postach użytkowników. Kilkukrotnie prosisz o podanie ustawień po czym kompletnie to ignorujesz odpowiadając w sposób zupełnie nie mający związku z problemem użytkownika. Oczywiście to jest forum całkowicie koleżeńskie i dobrowolne. Ja tutaj niczego nie mogę oczekiwać i niczego nie nie oczekuje... tylko jaki sens ma pisanie dla samego pisania. Masz wiedzę - to nie podlega dyskusji, ale opisałem w swoim problemie najdokładniej jak byłem w stanie warunki panujące w moim domu, po czym udzieliłeś mi odpowiedzi tak jak wyżej. o co chodzi?
  12. doba z wyłączoną rekuperacją przetrwana Przerwa w działaniu pierwszy raz od 3 lat. Człowiek się jednak do tej WM przyzwyczaja bo różnica w jakości powietrza w domu kolosalna. Wracając do tematu różnica w temp. oczywiście jest jakieś 0.5-0.7 w porównaniu do doby z WM włączoną. Spalanie o dziwo większe 3.7m (było 3.3). Zimy mi braknie na testowanie tych parametrów. Wróciłem dziś do ustawień: Harmonogram D/N: 21°C-20°C (4:00-7:00 -> 12:00-15:00 ->18:00->22:00) Tryb pracy: korekta Krzywa: 0.25 Sposób regulacji: zasilanie zobaczymy co przyniesie kolejna doba.
  13. ok, dzięki za info. Ustawienia wrzuciłem wyżej, podsyłam jeszcze raz. To są te z VR700 -> poziom instalatora -> KOD000 https://photos.app.goo.gl/EwmowZx6ggj3vtir8
  14. Witam ponownie po pełnej dobie, niestety poprawy po przestawieniu ograniczenia mocy z 5kW na auto brak. Temperatura zadana 22°C, KG 0.3. W salonie 21°C w pozostałych pomieszczeniach 19.8°C.Ewidentnie niedogrzew, szukam dalej Mam jeszcze jeden trop. Przeglądając programy czasowe zwróciłem uwagę na pozycję CYRKULACJA Mam tam ustawione jakieś dziwne przedziały 5:00-7:30 i 13:00 - 18:00. Czy pozycja ta dotyczy pompy cyrkulacyjnej CO? Samo grzanie CO nie ma okien czasowych pracuje 24/24 w opcji BRAK. -- edit -- Instrukcja wyjaśnia to bardzo nieprecyzyjnie. W instrukcji ścieżka opisana jest inaczej a w regulatorze mamy osobne pozycję Obieg ciepłej wody, Cyrkulacja. Logika podpowiada, że obieg.. przygotowuje CWU a cyrkulacja ją rozprowadza, ale wolę się upewnić.
  15. Wkradł się tu jakiś błąd (przy tylu pytaniach i odpowiedziach to nie dziwi). Tak jak wspomniałem w moim pytaniu ja mam stary regulator VR700, od miesiąca mam wyłączony czujnik w regulatorze (włączona opcja BRAK) i próbuję uzyskać w całym domu 21°C. Obecnie taką temperaturę mam w najcieplejszym miejscu. Pozostałe pokoje oscylują w granicy 19°C. Dziś rano zgodnie z sugestią zmieniłem Makymalną moc z 5Kw na auto. P.S w poprzednich sezonach dobierałem krzywą w trybie termostatu i w warunkach gdzie temp. zew wahała się od 5-10°C. Dlatego napisałem, że to nie do końca był odpowiedni dobór.
  16. no moim zdaniem jednak trochę ma, bo jeżeli wyciągam z domu te przykładowe 20.5 i później przez 16 metrów leci te powietrze w temp. kilka stopni niższej to do wymiennika dociera pewnie z 17°C. Z wymiennika jeszcze niższe odzyskanie powietrze znowu w chłodniejszej temp. leci w druga stronę do nawiewu i tam może docierać już 14-15°C. Nie mierze tego, zresztą to dyskusja na inny wątek. Krzywą dobierałem bo to już 3 sezon grzewczy, ale po przeczytaniu tego wątku wiem, że nie robiłem tego w odpowiedni sposób. Nie rozumiałem tak naprawdę różnicy między poszczególnymi trybami. w punkt chociaż wiem dobrze, że takie porównywanie jest całkowicie pozbawione sensu. Nie chciałem zamglić mojego pytania dodatkową opowieścią. W tym roku zmieniłem ekipę od przeglądu pieca. Niby autoryzowani a przy wymianie anody w zasobniku zalali mi w nim czujnik temp. wody przez co piec odczytywał bzdury i nie grzał CWU. Gdy przyjechali na poprawki pierwsze co zrobili to oczywiście ustawienia fabryczne. Od tego momentu walczę ponownie z doborem KG i niedogrzaniem domu. projektu właściwie nie było, chyba, że masz na myśli tą podstawkę z gotowego projektu domu. Zresztą nawet gdybym miał projekt indywidualny to i tak firma instalacyjna była z tych "co wiedzą lepiej". Tak obecnie wygląda VR700 https://photos.app.goo.gl/EwmowZx6ggj3vtir8 jutro po pełnej dobie pierwsze co zmienię to to D.000 z tych 5kW na auto.
  17. ok, dzięki za odpowiedź. Wrzucę informację z VR700 po pracy. wspomniałem o tym, bo u mnie rury wentylacyjne nie są ułożone w strefie ocieplonej. Instalatorzy ułożyli je na wiązarach nad ociepleniem stropu a ja je przykryłem 20cm wełny. Niestety rekuperatory Vaillanta fabrycznie nie podają temp. nadmuchu itd. ok, to będzie pierwszy krok tylko czy to nie będzie w kontrze do tego o czym tu pisaliście, żeby dążyć do grzania na minimalnej? problem w tym, że żadne pomieszczenie nie dobija do tej temperatury. Maksymalnie uzyskuje w najcieplejszym salonie 20.5°C (pozostałe 19.6°C). Kiedyś napisałeś, że jeżeli przy danej KG nie uzyskujemy naszej temp. docelowej, warto podnieść temp. zadaną. Nie pamiętam tylko co taki zabieg robi z KG. przepływy mam nie większe jak 1-1.5l
  18. Dzień dobry wszystkim, na wstępie dziękuję za te 63 strony bardzo istotnych informacji. Zajęło mi kilka dobrych dni przeczytanie i zrozumienie zagadnień z tego wątku, ale zdobyta tu wiedza jest bezcenna. Zacznę od przedstawienia konfiguracji: https://cieplo.app/wynik/1d1fu Dom parterowy 100m / 100% podłogówka + podstawowy układ bez mieszaczy i sprzęgieł. Poddasze nieużytkowe (stropodach) - skosy nieocieplone Ściany: ytong + 20-22cm grafit Podłoga: 15cm grafit Strop: 30cm wełna 0.033 Okna: trzyszybowe Adams passiv line plus Ug-0.5 Piec ecoTEC pro VC 146/5-3 (H-PL) + VR700 Rekuperacja VAR360/4 spięta z VR700 Ustawienia pieca: brak/powrót/brak okien czasowych/temp. zadana D/N 22°C/KG 0.25/moc na sztywno 5kW/czas blokady 60min. Wiem, że piec i reku do tak małego budynku jest przewymiarowany. Tak jak większość podczas budowy, bezmyślnie zaufałem instalatorowi. Przy takich ustawieniach spalanie CO+CWU zamyka mi się w wartościach 2.6-3.1m3/doba przy wsp. konw.11,445. W ostatnim tygodniu temperatury zewnętrzne wahają się w przedziale -1/+4°C. Celem jest uzyskanie w całym domu stabilnej temp. 21°C D/N. Piec obecnie niestety ewidentnie nie dogrzewa i rozkład temp. jest nierównomierny. VR700 wisi w salonie i tam uzyskuję przy zdławionych rotametrach 20.5°C (jest to najcieplejsze pomieszczenie). W najzimniejszych pomieszczeniach temp. nie przekraczają 19.7°C. Oczywiście mógłbym podnieść KG, ale po tych 63 stronach wywnioskowałem, że przy stosunkowo dobrym ociepleniu budynku powinienem uzyskać te 21°C. Trafiałem na wpisy gdzie użytkownicy przy 0.2 dobijali bez problemu do 21. Gdzieś robię błąd. Być może winnym jest przewymiarowany recu Vaillanta, który sprawnością nie powala i wychładza pomieszczenia :/ dzięki za każdą sugestię
  19. a próbowałeś olać termostat i testować na korekcie lub temp. powrotu? Jak masz ustawioną krzywą? Jak podniesiesz temp. zasilania to też nic więcej nie idzie?
  20. Nie wiem co ten PGNiG z tym systemem kręci. Mi też kit wciskali jakoś na początku roku, ale generalnie od maja (woj. zach-pom) faktury dostaje regularnie co miesiąc. Wracając do zużycia rocznego od 16.11.2021 - 16.11.2022 łącznie zabuliłem 2 073,02zł (8 357kWh) CO+CWU. U mnie temperatury zimowe oscylują w granicach 21.5/20.5 noc. Nie za dobrze czujemy się w parówie 22+ nie wspominając o wiórach w powietrzu przez WM. - 2+1 - parterówka 100m / 100% podłoga / WM - ściany Ytong24+Grafit 20/22 centy - podłoga 15cm grafit - strop 30cm wełny - zasobnik 120l + pompa cyrkulacyjna z harmonogramem godzinowym.
  21. nie mam wyjścia, będę testował punkt po punkcie. Rozmawiałem jeszcze rano z instalatorem, który robił przegląd w tym roku. On znowu zasugerował aby włączyć ogrzewanie na jakieś minimalne temperatury i regulator przestawić w tryb termostat. Po zmianach zalecił obserwacje czy piec zacznie wariować i przekroczy zadane temp. Jeżeli się nie unormuje będzie sugerował wymianę płyty głównej kotła lub samego regulatora bo będzie to wskazywało na uszkodzenie, któregoś z tych elementów. Patrząc na ceny tych elementów średnio podoba mi się takie rozwiązanie.
  22. No właśnie tu mi się pojawiła taka myśl, skoro wcześniej były przywracane ustawienia fabryczne i krzywa grzewcza domyślnie ustawiona była dość wysoko 1.4.. instalator mógł odruchowo przełączyć VRC700 z Termostat na Brak. W momencie wystąpienia przymrozków może zadziałała krzywa i mocno nagrzała podłogę. Co prawda nie wyjaśnia to dlaczego w ogóle ogrzewanie się włączyło i skąd ta niebotycznie wysoka temperatura Sprawdzę dziś czujnik temp. zewnętrznej chociaż mam wrażenie, że z nim wszystko jest ok. Temperatury pokazuje prawidłowe. Dzięki za zainteresowanie i pomoc.
  23. mam instrukcje instalatora zarówno kotła, jaki regulatora, ale bez większej wiedzy w zakresie instalacji nic one mi sensownego nie powiedzą. Jeżeli chodzi o czujnik temperatury zewnętrznej to jedyne co mi przychodzi do głowy to mycie elewacji myjką ciśnieniową jakieś 3 tygodnie temu. Być może dostało się tam trochę wody, ale czy to mogło spowodować występujący u mnie problem? Temp. zewnętrze pokazuje prawidłowo a piec wariuje jedynie w okresie przymrozków. Nawet jak w nocy było 5-6°C nie odpalało się grzanie. Zresztą jak mogło się odpalać jak funkcja grzania jest wyłączona przypomniałem sobie, że rano zmieniłem jeszcze jedną opację: Korekta temp.-pokoj.: Termostat wcześniej było brak. Zmienił to chyba instalator przy pierwszej wizycie. Czy to mogło mieć jakieś znaczenie?
  24. ok, dzięki. Wprowadziłem te zmiany za wyjątkiem Ciągłe grzanie TZ - tutaj mam ustawione Wył, zmiana polega na podaniu konkretnej wartości w przedziale od -24°C do 10°C. Mam ustawić jakąś konkretną wartość? No i pytanie klucz, bo raczej te powyższe ustawienia nie mogły samoistnie włączyć ogrzewania podłogowego. A jednak piec w nocy się włączył i nagrzał dom
  25. Dzięki Mareks77 za odpowiedź, jest cały czas wartość wyłącz - Dzienna 21 / nocna 19 stopni - Nastawy programatora takie same jak od trzech lat czyli programy czasowe: 5:30 - 7:00 i 15:00 - 19:00 - Nastawy fabryczne były już robione w momencie wystąpienia pierwszy raz tej usterki. bez rezultatu Konfiguracja systemu: Status usterki: Brak ust. Ciśnienie wody: 1.2 bar Status systemu: Gotowość Opóźn. ochr. zamarz. 4h Ciągłe grzanie TZ: Wył. Moduły regulatora:--- Adaptacja krzywej grzew: Tak Konfig. trybu pracy: Wszystkie Akt. wilg. w pom. 49% Akt. temp. kond. 13.0°C Schemat układu: 1 Urządzenie grzewcza 1 ------- Status: Gotowość Akt. t. wody na d.: 28°C OBIEG1----- Rodzaj obiegu: Ogrzew Stan: Wył Temp. zasil. Zadana: 0°C Granica wył. t.zewn. : 21°C Krzywa grzewcza 0.35 Temperatura minimal. 15°C Temperatura maksym. 60°C Tryb auto-wyłącz.: Noc Korekta temp.-pokoj.: Termostat Stan pompy: Wył. ZONE1 ------- Strefa aktywna: Tak Temp. dzienna grzania: 21°C Temp. nocna grzania: 19°C Temp. pokojowa 24°C Przyporz.strefy: VRC700 Status zaworu strefu: zamknięty Obieg ciepłej wody -------- Zasobnik: Aktywny Temp. zasil. Zadana: 0°C Ciepła woda: 45°C Temp. zasob. rzecz.: 54°C Pompa cyrkulacyjna: Wł. Legionella-dzień: Niedziela Legionella-godz. 04:00 Ładowanie równoleg.: Wył. Wentylacja ---- Czuj. jak. pow. maks. 800ppm Zdjęcia z regulatora: LINK
×
×
  • Dodaj nową pozycję...