Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Windmill

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Windmill

  1. To jest parametr pracy instalacji chłodniczej, TS: temperatura "na ssaniu sprężarki", czyli właśnie po stronie niskiego ciśnienia.
  2. W jednostce zewnętrznej należy czyścić wymiennik ciepła. Jeśli tylko grzejesz, raz w roku powinien wystarczyć, jeśli także chłodzisz raz...dwa razy w roku. Co do j.w. - tak jak z każda klimą, raz na rok...dwa czyszczenie (dezynfekcja) wymiennika wewnętrznego. Ogólnie częstotliwość i intensywność zależy od (nie) czystości powietrza, tak wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeśli wszystkie podłogi masz w dywanie / wykładzinie, to brud w j.w będzie większy.
  3. http://klima-sklep.pl/82-klimatyzatory-kanalowe?orderby=price&orderway=asc Sortowanie od najniższej ceny w przybliżeniu pokazuje najniższe moce.
  4. Owa "konsola" to nic innego tylko klimatyzator split. Zwany też klimatyzatorem przypodłogowym. Zazwyczaj ma dwa wyloty powietrza, górny dla chłodzenia i dolny dla grzania. Jako "konsola" może także pracować podstropowa jednostka wewnętrzna. Fajne to, ale droższe od popularnie zwanego "splitem" klimatyzatora z wewnętrzną jednostką naścienną. Do tego, podstropowe są głośniejsze od naściennych; nie kojarzę jak przypodłogowe. http://klima-sklep.pl/5747-10725-thickbox/klimatyzator-podlogowy-multi-mitsubishi-seria-m-mfz-kj25ve.jpg
  5. Podpowiedziałem najprostsze "użytkowe" rozwiązanie. Jeśli nie boisz się dłubania w instalacji to jak najbardziej przepustnica na wylocie. Kiedyś stosowało się rozwiązania typu "szyber", dobre na etapie montażu, to zapodane przez Rec'a wygląda obiecująco.
  6. Wyregulować anemostaty tak, by dużo więcej cyrkulacji powietrza było na dole.
  7. Ogólnie to nie jest, w szczególe to zależy od producenta / modelu. Kiedyś kiedyś na szkoleniu na temat nowo wprowadzanej na nasz rynek marki splitów, była mowa iż powyżej 5 metrów rurociągu dodajemy czynnika i oleju, x gram / metr (nihil novi sub sole dla kogoś z branży lub dla czytelnika instrukcji montażu). Z sali padło pytanie: - A co jeśli rurociąg chłodniczy będzie krótszy? - A wtedy musimy upuścić czynnika. - A ile? Lekkie i chwilowe zakłopotanie na twarzy prelegenta, rozwiane zdecydowaną odpowiedzią: - A tak "pss pss".
  8. Niewątpliwym jest, iż kol. kryzys ma na myśli splita wyposażonego w rurociąg chłodniczy napełniony czynnikiem, łączony na tzw szybkozłączki. Klasyczny split ładunek czynnika chłodniczego ma w jednostce zewnętrznej - jednostkę wewnętrzną wraz z łączącym rurociągiem należy wpierw wypróżniować a następnie zagazować.
  9. Oleju nie grzeje się dlatego iż na dworze jest zimno, tylko po to aby z niego (oleju) odparował ciekły czynnik chłodniczy.
  10. Taca jak taca przy tej temperaturze, ale grzanie oleju zdecydowanie wydłuża żywotność sprężarki.
  11. Należy tez zwrócić uwagę, że literki AC (Air Condition) potocznie i błędnie utożsamiane są z samym chłodzeniem, potocznie zwanym klimatyzacją. Kondycja powietrza to jego temperatura i wilgotność - ta ostatnia aktywnie regulowana (nawilżanie lub osuszanie).
  12. Oczywiście, że sprzedają. Przytoczone przeze mnie wcześniej zasady skopiowane są ze strony jednego z owych popularnych marketów budowlanych.
  13. To znane markety budowlane ogłaszają się na Allegro?
  14. Tak, sprzedają, z taką adnotacją: "Zakup klimatyzacji typu Split możliwy jest na dwa sposoby: 1. Zakup klimatyzacji z montażem wykonywanym przez wykonawców współpracujących z [...], są to wykwalifikowane firmy z wymaganym certyfikatem który w zakresie swej działalności zawodowej świadczą usługi instalacji niehermetyzowanych zamkniętych urządzeń napełnionych fluorowanymi gazami cieplarnianymi 2. Zakup przez wykonawcę montaży klimatyzacji, który oświadczy, że jest podmiotem certyfikowanym zgodnie z Rozporządzeniem i posiada certyfikat dla swojego przedsiębiorstwa. " Bez powyższych obwarowań można zakupić klimatyzator przenośny lub tzw okienny (monoblok).
  15. Należy mniej zgadywać. 130% więcej mocy grzewczej (chłodniczej) w inwerterach nie jest żadnym chwytem marketingowym. Moc grzewcza zależy od wydajności sprężarki. Wydajność sprężarki zależy od jej prędkości obrotowej. W jednostce on/off owa prędkość jest stała, w jednostce inwerterowej jest regulowana - także do wartości wyższych niż "nominalne" - stąd owe 130%. A zawór czterodrożny jest prostym przełącznikiem kierunku przepływu czynnika chłodniczego. Dzięki niemu wymiennik zamontowany w obrabianym termicznie pomieszczeniu może być zimny w trybie chłodzenia albo gorący w trybie grzania.
  16. Skrzynka rozprężna. Jej wykonanie jest zależne od parametrów urządzenia i instalacji, zatem jak wyżej wspomniano wykonuje się pod konkretną aplikację.
  17. Typowo, regulacja temperatury w klimie kanałowej odbywa się w oparciu o pomiar z czujnika umiejscowionego w jednostce wewnętrznej, na wlocie powietrza. Lokalizacja sterownika jest zatem dowolna. Inna sprawa, jeśli sterownik posiada czujnik temperatury i zamierzasz z niego korzystać. W tym wypadku raczej największe pomieszczenie, plus pociągnięcie przewodu na wypadek "wu" na korytarz, do ewentualnego przełożenia sterownika.
  18. A ja grzałkę karteru uważam za niezbędną - sprężarka zawsze stanie na jakiś czas z tej czy innej przyczyny i zawsze istnieje szansa zebrania się jakiejś ilości ciekłego czynnika w karterze. Takie moje skrzywienie nabyte przez kilkanaście lat pracy w firmie zajmującej się klima i chłodnictwem.
  19. @kzim Jeśli będziesz chciał klimę użyć do chłodzenia, to z zawieszonej do góry nogami jednostki poleje Ci się woda ze skroplin. Powieś klasycznego naściennego splita na wysokości "grzejnikowej" (do 80 cm) i będziesz miał niemal to samo.
  20. A wymiennik w jednostce zewnętrznej czyściłeś? Raz na jakiś czas warto - pół roku, dwa lata, zależnie od warunków i eksploatacji (tylko PC czy także klima latem).
  21. Nieśmiało dodam. W praktyce sprawdzenie ilości czynnika to pomiar jego ciśnienia podczas pracy urządzenia. Z takiego pomiaru wiadomo jedynie w przybliżeniu, czy ilość czynnika jest wystarczająca do poprawnej pracy, czy niewystarczająca. Dodatkowo niewprawni fachowcy potrafią cały ładunek czynnika mieszczący się w "belce" manometrycznej i w wężu podłączanym do strony tłocznej puszczać w powietrze, bez ponownego odessania przez sprężarkę klimy. Kilkadziesiąt gram razy ilość przeglądów serwisowych robi się już poważnym ubytkiem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...