Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PanGarnek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    123
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez PanGarnek

  1. Gleboko sie zastanawiam. Biore PM powietrze-woda. Instalator proponuje mi bufor 180 na cwu. Zastanawiam sie czy to wystarczy. Jest nas 2+2. Ja lubie brac kompiel w wannie a zona dluzsze prysznice. Czy to wyrobi? Alternatywa jest zbiornik 270 lub 360 ale to komplikuje system bo juz nie bedzie to jedna szafa tylko osobny bufor i modul do PC. Jakie sa wazsze doswiadczenia? Swoja droga jesli bym sie decydowal na bufor to mala roznica w cenie miedzy 270 a 360. Wiec moglbym isc w 360. Tylko zastanawiam sie jaki jest koszt podtrzymania temperatury buforu. Duza roznice robi 270 a 360 w rachunkach?
  2. Ostatnio kierownik ogladal ocieplenie budynku i narzekal, ze na rogach okien stropian nie jest z jednego kawalku tylko spotykaja sie 2 kawalki. Przez to ma pekac tynk na takim rogu. Zalecal wyciecie wszytkich rogow i zastapienie ich jednym kawalkiem wycietym w literke L. Dodatkowo zasiatkowac 30x40 cm siatkami. Ma racje czy przesadza?
  3. Zastanawiam sie jakie drzwi wstawic miedzy sienia a nieogrzewanym garazem. W garazu bedzie 0 i mniej a w sieni chcemy by bylo w miare cieplo. Dom bedzie grzany pompa ciepla wiec staramy sie minimalizowac straty ciepla. Macie jakies propozycje? Jakis konkretny model? Jedyne co udalo mi sie dopasowac to: https://www.novoferm.pl/drzwi-techniczne-zewnetrzne-i-wewnetrzne/
  4. W trakcie budowy nastapila zmiana i bedziemy grzac PC. Mamy juz kotlownie i komin. Zastanawiam sie teraz jak zabezpieczyc komin. Co powinienem zrobic? Zatkac go jakos od gory pianka czy inaczej? Jak go zabezpieczyc od strony kotlowni?
  5. W trakcie budowy nastapila zmiana i bedziemy grzac PC. Mamy juz kotlownie i komin. Zastanawiam sie teraz jak zabezpieczyc komin. Co powinienem zrobic? Zatkac go jakos od gory pianka czy inaczej? Jak go zabezpieczyc od strony kotlowni? Dodatkowo mam problem z grzaniem. Nie chce przy PC grzac garazu a mam uklad SIEN - GARAZ - KOTLOWNIA - kotlownia styka sie z lazienka sciana. Dlatego garaz na scianach od sieni i kotlowni chce ocieplic stropianem grafitowym. Dodatkowo chce grzac w kotlowni. Garaz bedzie nie grzany(jest ocieplony). Teraz mam probilem jakie drzwi zamontowac miedzy sienia a garazem i garazem a kotlownia. Skoro garaz nie bedzie grzany. Chodzi mi o dobre drzwi wewnetrzne ktore dobrze beda izolowac i zimno ze strony garazu im nie zaszkodzi. Czego powinienem szukac?
  6. Szukam wlasnie na stronie nibe informacji o COP dla roznych temperatur i nie moge sie dokopac. Te dane sa tez na polskiej stronie producenta?
  7. Jest opcja sprawdzic ta wartosc dla roznych producentow? Jeszcze firmy nie wybralem ale sklaniam sie ku nibe f2120. Niestety producenci podaja glownie sredni COP albo najlepszy. A co z cop kiedy cieplo najbardziej jest potrzebne? Wiadomo, ze to informacja malo komfortowa dla producenta ale chcialbym wiedziec czego sie spodziewac np. jak bedzie styczen i -15C. Swoja droga jak to jest z moca podawana PC powietrza? Jak jest podane np. 12kW to jest dla jakiego COP? najlepszego? 1? Czy moze sredniego rocznego(wedlug producenta)?
  8. Jednak dobrze policzylem. Zle ci podalem, srednia wysokosc to 12 cm(Mocno zbila duza powierzchnia u gory , ktora cala jest po 5cm).
  9. Dzieki za rade. Zerkne do Twojego sklepu. Musialem sam policzyc stropian i wyszlo mi 260m2 do ogrzania, srednio 17cm ( niestety mam bardzo nierowna podloge). 83 paczki 5 cm 5 paczek 2 cm 1 paczka 3 cm Czy to wyglada realnie czy moze na pierwszy rzut oka mocno sie machnalem? Jak mozesz podeslij na priwatna wiadomosc oferte na takie zamowienie z zaproponowanym stropianem. Pod garaz mam 15 cm grubosci 55m2. Tam co warto dac? To samo co w domu? Bedzie symbolicznie nitka ogrzewania puszczona i lekko bedzie grzane.
  10. Mam kupic sam... ale chyba lepiej by bylo na usluge 8%, prawda? Bede meczyl firme zeby sami kupili - na nich faktura poszla. Co do samego stropianu to w jaka lambde sens jest inwestowac? 31? 33? Podlogowka, pc, okolo 17 cm stropianu mi wychodzi. Warto lokalnie brac czy sa jakies internetowe sklepy z super cenami? Widze, ze srednio paczka potrafi kosztowac 202/220zl. Zastanawiam sie teraz jak to ogarnac i co wybrac zeby bylo dobrze ale nie przeplacic zbednie.
  11. A co z opinia, ze takie poziome zrodlo z biegiem lat bedzie coraz mniej efektywne? Oczywiscie kazdy ciagnie w swoja strone i ciezko przez to sie zdecydowac. Jedynych znajomych jakich mam to ci z gruntowa pionowa a akurat tej nie chce robic.
  12. A czy wybor PC powietrznej rzeczywiście jest slabym pomyslem? Zrodlo poziome to jednak niezla zadyma na dzialce. Dlatego mocno sie zastanawiam.
  13. 4x200m poziomy? Jak to dokladnie rozumiec? Potrzebuje 20x20 m ? Co do wykonanai zrodla poziomego to sa firmy zajmujace sie tylko zrodlami poziomymi? Dzieki za odpowiedz
  14. Z tego co czytalem to halas nie jest problemem. Kazdy tez mi mowi, ze pompa powietrzna nie powinna zle dzialac w naszym klimacie. Co do skomplikowania budowy to jedyna wrazliwa czesc to wiatraki ktore powinny 10 lat pozyc. Przy gruntowej niestety koszta odwiertow beda spore. U mnie jest glina a potem skaly - jura. Moze byc opornie z wierceniem.
  15. Czemu mowisz "jedynie"? W sensie, ze najlepiej czy moze jedyna ktora da rade? PC powietrzna wychodzi mi ok 30 tys., gruntowa 60 tys. Roznice w rachunkach prognozowane sa na poziomie 2000 zl gruntowa, 3000 powietrzna. Co wychodzi , ze grunotwa bedzie sie splacac 30 lat. Pytanie wiec czemu nie powietrzna?
  16. Chodzi Ci o poziome zrodlo? Niby mam kupe ziemi ale czy to nie blokuje tej zmieni potem? To tez prawie czysta glina. Wiec nie wiem jak sie nadaje. Przy 220m2 ogrzewanych i zapotrzebowaniu 55kW/m2 jakiej powierzchni + - bede potrzebowal na zrodlo poziome?
  17. Teraz mam wiecej dylematow. Licze na rady osob ktore juz je maja. Po pierwsze dom 210m2 grzane, 730m3 kubatura, energooszczedny - 55kWh/m2. Temperatura w ktora celujmey 21.5C. Niestety nie mam rekuperacji i nie bedzie. Dystrybutor oferuje pompy firmy Nibe. Po pierwsze namawiaja nas ostrona pompe ciepla powietrzna 16kW. Zastanawiam sie nad gruntowa a nas instalator mocno zacheca do powietrznej i mowi, ze nie ma sensu isc w gruntowa. Powietrzna jest przewymairowana zeby nie bylo problemow za czesto zalaczajacymi sie grzalkami zima. Gruntowa miala by byc na 10kW Co o tym sadzicie? W powietrznej zastanawiam sie na ile ten agregat zewnetrzny jest wytrzymaly. Jednak bedzie wystawiony na zewnatrz, tam sa wiatraki. Nie rozleci sie to w pare lat? Jak z serwisowaniem? Ja jakies koszta? Jednak wiatrak to czesc ruchoma. Jak sprawa wyglada z halasem? Alternatywa jest dolozyc 20 tys i pojsc w gruntowa PC. Kogo nie odwiedzam to jak juz ma PC to ma gruntowa, dlatego mam pewne obawy co do powietrznej ale nie chce bez podstaw przeplacac.
  18. Badam temat. Problem taki, ze mam juz grawitacyjna wentylacje i postawilem 2 kominy pod to. Wiec raczej w WM bym nie szedl. Za duzo kosztow juz narobilem. Teraz pytanie jak podejsc do teamatu PC. Mam CHE - https://we.tl/t-BmafkytYtX do pobrania pdf Zastanawiam sie w jaka PC powinenem isc.... Jak dobrac. etc. Ile to wyjdzie koniec koncow. Od czego zaczac zeby to mialo rece i nogi? I czy bez WM podejmowac temat?
  19. powerzchnia uzytkowa 170 m2 + 55 kotlownia + garaz., po podlogach 210m2. kubatura 780m3 Sciany 24 cm ceramika + 20 cm stropian grafitowy. Okna 3 szybowe, docieplone. Dach 25 cm welna platinium 32 Ursa. Wentylacja grawitacyjna. Celujemy w 21.5 C w domu zima. MIeszkamy w okolicach Katowic(warunki pogodowe).
  20. Mozecie polecic firme ktora zalatwi kompleksowo postawienie zbiornika i instalacje - Slask, jura - 42-454 Grabowa. Chce na wlasnosc, nie dzierzawe.
  21. Dom zamierzalem ogrzewac pelletem ale rzutem na tasme zmieniam na gaz propan. Nie mam gazu w rurze wiec trzeba butle montowac. Drugi raz wybral bym chyba pompe powietrza ale juz kominy postawilem, rekuperacji nie zrobilem wiec troche byla by to zmiana na ostatnim zakrecie. Czytalem toche w sieci i czesto poleca sie kupno wlasnej butli. Czy w 2019 i na przyszlosc dalej jest to lepsze rozwiazanie zeby placic mniej dlugoterminowo? Czy moze sytuacja sie pozmieniala albo w niedalekiej przyszlosci zapowiada sie, ze cos sie pozmienia? Z tego co widze, to butla to koszt 6-8tys zl + motaz, jakies 10 tys lacznie. A o jakich roznicach w cenie gazu mozemy myslec? Mocno zastanawiam sei nad 4850l wkopana w ziemie i kupnie gazu kiedy cena spadnie. Ma takie podejscie sens? Zastanawiam sie czy wieksza butla jest na tyle drozsza, ze nie bedzie oplacalna. To samo z wkopaniem. Warto? Jesli bym nie wkopal to tylko 2700 bym postawil zeby nie straszyla za bardzo. (miejsce inwestycji Slask, Jura). Wszelkie sugestie i rady mile widzane. Pozdrawiam
  22. Ogrzewanie bedzie 100% podlogowka. Co do walorow estetycznych rozwazam wkopanie wiekszej lub obsadzenie tujami mniejszej butli.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...