Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Aaricia23

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    180
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Aaricia23

  1. My tez przed budową nasłuchaliśmy sie "dobrych" doradców i znajomych którzy to się niby tanio pobudowali. Dopiero jak założeone budżety przekroczyly kosztorysy o 30-40% okazywalo sie że jednak nie powiedzieli na m o wszystkim. Jak trafi na kogoś kto ma rezerwe to budowę skonczy, jak ktoś budował sie na styk to zawsze konczy się źle. Nas ceny materialow nie zaskoczyly, co roku jest jakie 15-20% dorżej i to sie da wkalkulować. Na pewno nie moglismy przewidzieć że ceny robocizny skoczą o 50% w ciagu poltora roku, a nawet placać te 50% wiecej ciezko było znaleźć wykonawce na część prac. Najwiekszy dramat jest z ekipą na dach (sprawdzoną) i na bruk (to robilismy ostatnie i ceny naprawdę byly juz przykre). Nie licz ze sfinansujesz budowę czy ratę z wynajmu, szczegolnie domu. Stary dom to obicązenie a nie sposob na zarobek.
  2. O czym ty piszesz, jak rata skoczy z 1500 na 3000 to zaoszczedzenie na gorszej komorce pomoże na miesiac, a co z pozostałymi 300-ma miesiącami wyższych rat? Przy skoku Wiboru nie ma skoku płac, często jest odwrotnie... pętła na szyi sie zaciska. Sporo osob pobralo hipoteki zacheconych niskimi stopami i namowami doradow finansowych. "Sąsiedzi mają słabe dochody a sie buduja to czemu my nie możemy"? Kryzys przyjdzie i będzie bolał, najbardziej niepoprawnych optymistów. Część firm budowlanych żerujących teraz na wysokich stawkach przy niskiej jakości usług bardzo szybko upadnie, zostaną tylko tani lub bardzo dobrzy.
  3. Nie chce traw ani krzewow ktore rozrastają sie dołem bo tam sie przechodzi często albo parkuje autem i bedzie to przeszkadzać w komunikacji. To musi być roslinka ktora rosnie wysoko, korona powyżej 2m.
  4. Jakie drzewko ozdobne polecisz do rabatki która jest miedzy ogrodzeniem a podjazdem z bruku? Jest tam tylko 1m szerokosci gruntu i nie chce żeby korzenie podnosiły potem kostkę wieć dobrze żeby zakorzenioło sie w dół a nie w boki. Drzewko lisciaste, nie interesują mnie żadne iglaki. Najlepiej szczepione wysoko na pniu żeby nie przeszkadzało dołem w chodzeniu. Wiem, spooro wymagań
  5. Na każdej umowie/ fakturze czy to miedzy firmami czy to miedzy firma a osobą prywatną podaje sie ceny brutto. Skoro gość nie wystawił FV a przyjał kase na co masz dowod w postaci jego podpisów to US nie będzie miał zadnych skupułów i w prosty sposób nałoży na niego wielotysięczne mandaty plus zalegle podatki. A to że wystawił fv przez podstawioną firmę której nigdy nie widziałeś to już wątek kryminalny. Gość najwyrażniej po prostu jest ciemny skoro grozi ci z zupełnie przegranej pozycji. Jego odpowiedzialnosc podatkowa wobec US wynosi min 5 lat.
  6. Znalezienie wykonawcy to w dzisiejszych czasach jest sztuka. Jeśli się podczas wyceny i negocjacji wspomni że to inwestycja sponsorowana przez wiele rodzin to część z nich od razu ucieka, ta część która została (dwie firmy) chce mieć gwarancje zapłaty. Jedna z firm chce 50% zaliczki przed rozpoczęciem prac (na to nie zgodzi sie wiekszosc z nas) a druga chce mieć pewność że mamy całość kwoty odłożenej na jednym koncie lub mamy pokazać gotówkę przed wejściem na plac budowy. Udowodnienie że się ma kase na koncie to zaden problem, przeciez można wykonawcy pokazac na smartfonie stan konta. Niby można by sie umowic że każdy sobie odklada na swoje konto i w danym dniu przynosi dla wykonawcy ale wiecie jacy są ludzie... obiecują a potem trafi im się jakaś okazja typu zakup auta albo działki od znajomego i z kasy zostanie tylko wspomnienie i potem pozostała piątka będzie musiała pokryć szóstą rodzinę. Problem, że chyba żaden bank nie prowadzi takich wspolnych kont z mozliwoscią blokady wypłat. Może jakaś usługa notarialna? Depozyt ?
  7. Witam Mam problem lekko prawny, lekko finansowy. Wraz z 5 cioma sąsiadami musimy wykonać wspolną inwestycję. Będzie to budowa nitki kanalizacji deszczowej pod drogą, umocnienie skarpy na pewnym fragmencie oraz utwardzenie drogi (wykonanie podbudowy). Koszt inwestycji to ponad 150tys zł. Wspolwlascicieli jest jak napisałam 6. Musimy zebrać pieniądze zanim firma rozpocznie prace. Nie chcemy zbierać jej do skarpety tylko na jakieś konto. Ale jak to zrobić, żeby wypłata z tego konta była możliwa tylko przy zgodzie i obecności wszystkich współwlascicieli? Nie chodzi o to że sobie nie ufamy, ale są różne sytuacje życiowe... w razie wpadki ktorejś z rodzin komornik może zając to wspolne konto itd... Pytałam w dwóch bankach ale nie mają podobnej usługi. Czyli każdy kto jest wspolwlascicielem konta może w dowolnej chwili wypłacić pieniążki bez wiedzy pozostałych. Ma ktoś jakiś pomysł? Firmy wykonawcze nie chcą rozmawiać jeśli pieniądze nie będą zgromadzone przed rozpoczęciem bo mają złe doświadczenia z przeszłości z inwestorami "rozproszonymi".
  8. heh jedna katastrofa na kilkanascie lat i to ma byc powod do niekupowania dzialki bo gdzies tam pod ziemią jest gas.... wieksza szansa ze walnie cie piorun siedząc przy kominku niż że wybuch gazu w akuarat tej rurze sie wydarzy.
  9. Narozne zawsze bedzie zimniejsze (kosztowniejsze w dogrzaniu) chocby nie wiem jak ocieplili. Niektore wspolnoty rekompensuja czynsze dla mieszkań skrajnych.
  10. I ten rozny poziom nie daje ci spać? Daj spokoj. Mamy identyczną sytuacje. Robiliśmy pierwsi ogrodzenie i poziom dolny bramy wyznaczyno u nas 10cm powyzej poziomu studzienek na drodze dojazdowej - droga tez nie jest asfaltowa, bedzie kiedys brukowana. Potem sąsiad wybrukował sobie podjazd 10cm wyżej niż nasz - nie wiemy dlaczego - chyba chcial mieć minimalnie mniejszy spadek, albo mozliwe ze ekipa chciala zaoszczedzic na korytowaniu. W kazdym razie jest 10cm roznicy i dla mnie to zaden problem. Problem bedzie w przyszlosci jak bedzie robiona droga dojazdowa wzdłuz naszych podjazdow i na granicy naszych dzialek pojawi sie uskok 10cm - wiec prawie na pewno bedzie mial prog wjazdowy na swoją posesje bo ja nie zgodze sie żeby ulica byla 10cm powyzej mojego placu i zeby woda mi tam stala. Zreztą nie mają jak ulozyc kostki 10cm powyzej moich kraweznikow najazdowych....
  11. Zamawiamy kostke pod brukowanie podjazdu i niestety nie udalo sie tak dogadac z dostawcą że po robocie bedzie mozna reszte zwrocic. Kostka sredniej wielkosci - 9 x 20cm do 9 x 30cm. Fugi waskie 3-4mm. Jesli mam dwa kolory z czego wedlug projektu jednego jest 100m2 powierzchni a drugiego 18m2 to ile zapasu powinnam mieć ? Czy dodatowe 2-3m2 wystarczą ? bo tyle wychodzi dzielac na palety. Tego koloru gdzie jest mniej wychodzi zapasu tylko niecaly metr i tu boje sie ze braknie nawet odliczajac fugi ktore chyba zajmują 5% powierzchni.
  12. Mocne lobby sprzedawców albo wielbicieli spalinówek na tym forum. W niektórych krajach sprzedaż kosiarek AKU przewyższa już tradycyjne bo wad mają niewiele a zalety juz wymieniło kilka osob wyżej. Ktoś pisze chinszczyzna... przepraszam ale w takiej prostje konstrukcji gdzie jest tylko akumulator silniczek i noże nie bardzo ma się co zepsuć. Akumulator wysiadzie pewnie za 3 do 5 lat ale za te kilka lat będzie tez duzo tanszy bo całyprzemysl sie przestawia na akumulatory. Za to o problemach (nawet tych bardzo dorogich firmowych spalinowek) jest na tym forum setki postów.
  13. Odkopuje bo nie kapuje. Jak przykryć? Ziemią? Grabiąc? Czy jakoś inaczej? Trawe można siać ręcznie czy trzeba kupić siewnik, przynajmniej ręczny? Mma niewiele do zrobienia bo okolo 200-240m2, ziemia jest w wiekszosci przekopana i usunięta stara trawa i chwasty. Nawiezlismy też trochę nowej ziemi - jakies dwie wywrotki co dało dodatkowe 5-10cm (miejscami było za nisko). Teraz mysle żeby dać jakis nawoz i porządnie zagrabić i powyrywać chwasty bo miejscami wracają. No i potem sianie i ogrodzenie przed dzieciakami....
  14. Wracając do meritum. Ktoś napisze jakie moga być wady gładkich desek?
  15. Parę h spedzilam na czytaniu czy decha gładka czy ryflowana. Specjaliści raczej są za gładką ale oni robią głównie z egzotycznych gatunkow gdzie sekow prawie brak, a inne wady prawie nie występują. Nas natomiast stać jedynie na modrzew a ten jak popatrzyliśmy w tartaku nie dość że ma różne barwy, sporo sekow nawet w gatunku 1, to jeszcze często cieknie żywica. Więc boimy sie tych plaskich desek bo wszystko na nich widać jak na dłoni. Może byśmy doplacili do modrzewia syberyjskiego ale nie wiem czy warto i czy jest na tyle ładniejszy od naszego polskiego że warto dopłacić dla gładkich desek. Ryflowane to już wiem, mają same wady, z wyjatkiem tego że ukrywają niedoskonałości i wady nie szpecą tak, szczegolnie nowych desek. Kto ma gładkie deski z modrzewia i może potwierdzić że nie żałuje wyboru? W tartaku zdziwiło nas też to że trudno znaleźć kantówki proste. Mieliśmy już zamówić ale wyciagnelismy z 5 belek z kupki i wszystkie poskręcane... czasem odchyłki po 2-3cm na długości 3metrów. Kierownik na składzie stwierdził że modrzew sie tak krzywi przy suszeniu i cieżko znaleźć prosty legar, szczegolnie przy niesymetrycznym przekroju. To prawda?
  16. Może ktoś potwierdzić czy pod żwirek kładliście geowłókninę czy agrowłókninę. Czytałam parę poradników i raz piszą tak a raz tak a to dwie różne rzeczy. Agrowłóknina służy do hamowania porostu chwastów itp a geowłóknina separuje warstwy gruntu. Wydaje mi się że powinno sie stosować agrowłóknię jednak w tym watku wiele osób pisze o geowłókninie. JEszcze lepszą wersją agrowłókniny jest tzn agrotkanina.
  17. Nie mamy takiego profila bazowego. Poszerzenie jest zlicowanie z oknem. Dlatego wydaje mi sie trudne do zabezpieczenia miejsce klejenia tej gumy z oknem na pionowej ramie okna, Tam może sie zbierać woda. Poza tym nigdzie mogę kupić tej membramy epdm na metry. Malo kto to sprzedaje a jak już to pełne rolki po 20mb a ja potrzebuje 2mb...
  18. Ok ale gdzie to kupic na metry? bo wszedzie widzie na rolki po 25mb a my potrzebujemy pasek 2mb x 0.5m Rozumiem że jest do tego specjalny klej ktory trzyma sie tez tynku i xpsa od fundamentu? Jak zamocować blachę do okna i tynku (styropian)? I jak to zrobić żeby woda nie dostawała sie miedzy blache a ten fartuch? Czy ta blacha jest w ogole konieczna?
  19. Jak zabezpieczyć okno tarasowe od dołu jeśli nie ma parapetu? Od dołu jest poszerzenie 15cm, bedzie taras drewniany więc na razie zostało gołe okno z poszerzeniem, nawet piankę pod poszerzeniem widać. Papą tego sie raczej nie obklei bo wypali ramę okna? Facet od balkonów proponował xps tyle ile sie zmiesci pod belkami tarasu i na to blacha klejona sylikonem do ramy i z boku wneki do elewacji... ale czy ten silikon bedzie szczelny z czasem ? Przez jesien zime i wiosnę absolutnie żadnej wilgoci nie było pod tym oknem w domu.
  20. Jak zabezpieczyć okno tarasowe od dołu jeśli nie ma parapetu? Od dołu jest poszerzenie 15cm, bedzie taras drewniany więc na razie zostało gołe okno z poszerzeniem, nawet piankę pod poszerzeniem widać. Papą tego sie raczej nie obklei bo wypali ramę okna? Facet od balkonów proponował xps tyle ile sie zmiesci pod belkami tarasu i na to blacha klejona sylikonem do ramy i z boku wneki do elewacji... ale czy ten silikon bedzie szczelny z czasem ? Przez jesien zime i wiosnę absolutnie żadnej wilgoci nie było pod tym oknem w domu.
  21. Co wy sie tak przejmujecie tymi wkrętami. Tych głowek nie widać już po kilku tyogdniach, a nawet jak widać to nikt na to nie zwraca uwagi. No chyba że masz czarne wkręty i deski malowane na biało.
  22. +tarasu, NIE dla duzej przesuwki +tak +tak -mam i bardzo żałuje, nigdy już tego błedu nie zrobie. Wielki minus za hałas z kuchni oraz brak rozdzielenia pomeiszczenia do relasku od pomieszczenia "brudnego" + oczywiście mogę mieszkać bez psa tak, maż dobudował sobie nawet warsztat za garazem po wprowadzeniu.
  23. Witam Mamy brame przesuwną z napędem. Długość pawie 5m, przeciwwaga 2m. Wszystko niby działa ok, otwiera sie zarówno poprzez naped jak i ręcznie dość swobodnie. Problem jaki zauważyliśmy to opadanie bramy po otwarciu w stronę przeciwwagi. Brama zamknięta jest idealnie w poziomie, jednak jeśli ją otworzymy to jej skraj jest pewnie okolo 10cm niżej niż powinien być gdyby brama trzymała poziom. Czy to jest normalne? Fundament na wóźki bramy jest na pewno porządny i nie pracuje. Ma ponad 2m dlugosci, 60cm szerokosci i ponad 1m głebokości. Teraz to nie problem ale jak bedziemy miec docelową kostkę od wewnątrz działki to brama się nie otworzy bo wjedzie przeciwwagą w kostkę. No chyba że damy ją niżej niż zakladaliśmy ale chyba nie o to chodzi?? Zamierzamy pogadać z wykonawcą ale żeby nas nie zbył to chcemy wiedzieć czy takie opadanie bramy jest dopuszczalne...
  24. Moje uwagi po kilkumiesięcznym używaniu nowej kuchni: - płyta indukcyjna, najlepiej jeśli jest możliwość przetestowania u kogoś bo w sklepie nie są podłączone i nie ma szans sprawdzenia wielu rzeczy. Są płyty stosunkowo głośne. Nas obecnie troche wkurza głośny przekaźnik który pyka prawie co sekunde na niskim grzaniu, no i głośne wentylatorki. Mamy wysoki model electroluxa przeceniony z prawie 1900zł na 1200 (koncowki serii) i wiele bajerów, jednak samo wyskalowanie mocy jest słabe - na niskich stopniach nie grzeje prawie wcale, jako tako gotowac sie da od 7ki w góre (mamy skale do 14). Idealne są indukcje które nie grzeją metodą (włącz/wylącz) lecz modulują mocą i nie slychać przekaźnika. Jednak nie udało nam sie takiej znaleźć w przedziale do 2tyś zł. -zmywarka, tak koniecznie z szufladą na sztucce, najlepiej model przetestowany na rynku. Jeśli macie blat na niestandardowej wysokosci (szafki dolne wyższe niż standard 72cm to musicie kupić któryś z modeli electroluxa która ma specjalny system otwierania frontu, umozliwiający pełne otwarcie drzwiczek nawet w blatach na wysokosci do 93 czy 94cm. My mamy 93cm. Electorlux produkuje takie modele przy wspolpracy z Ikeą gdzie szafki sa wyższe. Dla nas blat na wysokosci 82 czy 84cm jest o wiele za niski (dla osob do 165cm wzrostu). -okap, nie ważne jaki, byle był cichy. Okap używa się okazyjnie, przynajmniej u nas. -piekarnik, na rynku rządzi raczej Samsung, najładniejsze modele i doobrze wyposażone, niestety ceny też nie najniższe. My wzracaliśmy głownie uwagę na pojemność, min 70l i systemy samoczyszczenia. Za 1500zł da sie juz kupić coś fajnego. -jak potrzebujesz kuch. mikrofalową to szykuj sie na min 9000-1000zł. Tansze modele do zabudowy albo są beznadziejnie malutkie albo mają pseudomaskownice które szpecą, posiadają jakies dziwne szczeliny i w ogóle nie pasują do nowoczesnego sprzętu. Nie wiem z czego wynika tka wysoka cena tego sprzętu bo mikrofalę wolnostojąca można kupić porządną za 300zl -lodowka- przemyśl czy potrzebujesz no frost, to ma też wady i nie myśle tylko o cenie zakupu. Jak kupisz lodowke do zabudowy to pomyśl o wentylacji - kratka nie tylko od góry ale także od dołu (w cokole). Inaczej lodówka padnie po kilku miesiacach i nie uznają ci gwarancji.
  25. No jest instrukcja a i tak ponad połowa zdjec na necie to pompy przykrecone do muru na wsporniku ktory na pewno nie ma wiecej niż 25cm. I co można serwisować od tyłu pompy? Tam są tylko żeberka tej chłodnicy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...