Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Magda i Daniel

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Magda i Daniel

  1. Na naklejce jest napisane 10 cm z każdej strony, napewno jest wiecej, ale musiałbym zmierzyć ile dokładnie. Zdjęcie zrobione jest ze skosu, dlatego może jest takie złudzenie. Widać, po podporach płatwi, żę idą wzdłuż muru. Więc dach opiera się na krawędzi nadproży, które są na murze. Otwór jest symetryczny względem kalenicy (ściany kolankowe mają po 3 m z obydwu stron otworu). Wiemy, że nadproża "lane" byłby lepsze, ale budowlańcy nie sprawdzili w projekcie i zrobili strunobetonowe (jednym słowem dali du...y). Dziś liczyłem pustaki, wychodzi 9 szt. ze szczytowym od nadproża do kalenicy dachu. Czyli tak naprawde wysokość jest równa 2,25 m (zakładając h pustaka = 25 cm).
  2. To jest ściana szczytowa, dachu dwuspadowego, dlatego wydaję mi się, że nie ma obciążenia dachem. Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeżeli się mylę. Czyli według Pana wyliczeń nie ma co się przejmować wytrzymałością nadproży, a o to mi najbardziej chodziło p.s. Ekipa budowlana osadziła te nadproża zamiast lanych, stąd moje obawy co do ich wytrzymałości. Zdjęcie poglądowe nadproża.
  3. W górę (łuk jest u góry, wypukły). Chodzi o to, czy to wytrzyma. Jeśli tak, to nie ma sensu tego rozbierać...
  4. Witam, Budowlańcy nad oknem o szerokości 3,2 m zamontowali mi nadproża strunobetonowe 2x3,6 m 12/12 firmy Konbet. Dom buduję z porothermu E3. Nadproże jest lekko wygięte w łuk. Podejrzewam, że chodzi o krzywą ugięcia pod wpływam ciężaru. Mam wątpliwości, czy takie nadproża wytrzymają napór ściany szczytowej w formie trójkąta (dach dwuspadowy) o wysokości 3 metrów (czy nię pękną lub uszkodzą nowo wstawionych okien). Zastanawiam się nad tym, czy nie kazać budowlańcom rozebrać sciany i zrobić nadproży wylewanych o większym przekroju i mocniejszym zbrojeniu. Proszę o sugestię. P.S. Wydaję mi się, że skoro produkują takie nadproża to powinny wytrzymywać takie obciążenie.
  5. Witam, mam problem tzn. zastanawiam się jak wykonać izolację poziomą mam wylaną płytę warstwy po kolei to zagęszczony piasek , styrodur, folia (metr wywinięta na styrodur brzegowy) , zbrojenie i beton. Wiem że przed położeniem pustaka należy zaizolować połączenie z płytą tylko jak?? Byłem w sklepie i doradzali mi folię że niby tak się teraz robi natomiast budowlańcy wspominają o papie i lepiku (tylko tych jest bardzo dużo i wszystkie termozgrzewalne). Moje pytanie brzmi czy przy płycie zaizolowanej od ziemi w koło styrodurem i folią 0,5 ta izolacja pozioma jest tak istotna ? Czy folie którą wywinąłem na zewnątrz mogę zawinąć i złożyć na pół i włożyć pod pustak ? jako izolację poziomą? Z kolei czy papę termo zgrzewalną muszę zgrzewać czy wystarczy że pokryje lepikiem miejsca ścian nośnych budynku i położę papę termozgrzewalną? Czy może lepiej kupić tą folię u mnie w hurtowni są w wymiarach od 25 do 50 cm i ją kłaść bez lepiku na spód na to dopiero zaprawę i pustak ? Niby sprawa trywialna ale nigdzie nie jest poruszony ten temat jeśli mówimy o płycie fundamentowej która jest zaizolowana od ziemi styrodurem. Jutro muszę zrobić zakupy i szczerze nie wiem co wybrać folia była by prostsza natomiast papa wydaje się trwalsza a czy tak jest proszę o odpowiedz i poradę ....
  6. U mnie ze względu na różnice poziomów część domu będzie od góry mogła mieć EPS a część nie więc zdecydowałem całość obłożyć od dołu 20cm xpsa.
  7. Powiem tak koszt zwiększenia xps pod płytą z 10do 20cm to około 5000zł ale biorąc fakt że nigdy nie będziemy mieli już możliwości zwiększyć ilości tego styroduru postanowiłem dać 20cm niech to się zwraca nawet 50 lat . A wczoraj zrobiłem wykop na 1m w dół i pod warstwą humusu mam piach. W związku z tym mam pytanie czy mogę ściągnąć humus i po prostu zagęścić ten piach i ew aby podnieść poziom dosypać dodatkowy? Wody nie zaobserwowałem piach po prostu był wilgotny.
  8. A co powiecie na dane z tabeli firmy brinkmann http://brinkmann.com.pl/technologia/ . tam podają straty ciepła przy zastosowaniu różnych wariantów ocieplenia od dołu i góry płyty. Cały czas zastanawiam się nad tym czy w ogóle drenaż jest mi potrzebny wszędzie piasek kałuży to nawet przy aktualnych ulewach nie widziałem - wykopię trochę dziur i zobaczę co tam w trawie (ziemi) piszczy A jeszcze takie pytanie czy rurę kanalizacji można wyprowadzić i poprowadzić z domu po skosie ? czy muszą być kąty proste? i jak daleko musi wychodzić od budynku. Mam z jednej strony 7m od płotu do domu i chciałem tam wyciągnąć rurę kanalizacji (mniej załamań i bliższa odległość od oczyszczalni) i pociągnąć 2 dreny od oczyszczalni obok. Według informacji o odległościach od domu i granicy wszystko by weszło.
  9. Czy ktoś odpowie Mi na resztę pytań bo muszę zdecydować jak najszybciej jakiej grubości i z czego ta płyta ma być a nie chcę bez sensu wyrzucić kasy w błoto . Poczytałem troszkę na temat uziomu opaskowego mam rozumieć że po prostu do zbrojenia płyty dodane są pręty które wychodzą przez ocieplenie i wchodzą w ziemie ?
  10. Witam, w otrzymałem projekt płyty od polecanego z forum projektanta - siatki fi 8 15x15 dołem i górą z zakładką co najmniej 25cm + zbrojenie pod ścianami do tego dystanse typu wąż. Tu zdaję się na projektanta i nie mam zastrzeżeń. W miarę możliwości chciałbym jak największą część płyty zrobić sam i tu nasuwa się parę pytań. 1. Drenaż u mnie na piasku (projektant zakłada że ma być) jaki jest koszt takiego drenażu i czy dobrze rozumiem rury otoczone geowłókniną występują co najmniej metr od budynku na głębokość poniżej XPS i woda opadowa rurami odprowadzana jest gdzieś w odległy kąt działki bądź rozproszona?? 2. Opaska wysadzeniowa przeczytałem prawie cały wątek i wychodzi na to że jest niezbędna i najlepiej pionowa (tzn pod kątem np 45%) aby woda ściekała po niej do drenażu i moje pytanie taka opaska musi być wykonana z XPS czy może to być zwykły EPS ? 3. Zakładałem XPS 2x10cm pod płytę ale podłogówkę będę miał w dodatkowej posadzce + styropian co najmniej 8cm - ogrzewanie zakładam pompą ciepła PW widziałem wyliczenia i teraz pytanie czy warto inwestować w dodatkowy XPS pod płytę ( co zrobilibyście na moim miejscu ) 4. Jeśli chodzi o brzegi płyty (obrys) również wykonujemy je z XPS czy można dać EPS . Rozumiem że od dołu chodzi głównie o nacisk ale z brzegu nie ma z tym problemu, chyba że chodzi o nasiąkliwość jak to z tym jest ?? 5. Jak wygląda sprawa z uziemieniem poprawcie mnie jak się mylę tzw bednarką w płycie - jak to się wykonuje czy jest konieczne itp- szukałem na forum ale nic konkretnego nie znalazłem.... 6. Napowietrzenie kominka można wykonać tak jak rurę kanalizacji i doprowadzić pod ziemią żeby zimne powietrze nie przechodziło po całej długość przez płytę. Wyciągnąć ją poza fundamentem pod kątem 90 stopni i nakryć ?
  11. W linku projekt . Głównie chodzi o to że chcę zmienić ławy na płytę i automatycznie podnosi mi się o 41cm wysokość schodów. W klatce schodowej 2 dodatkowe schody się nie zmieszczą dlatego myślałem żeby podnieść ich wysokość do 21 cm https://pracownia-projekty.dom.pl/dom_przy_cyprysowej_30_ce.html
  12. Znajomy zrobił sobie takie wysokie schody dywanowe na zamówienie czy musi się obawiać że nie odbiorą mu budynku ??
  13. Witam. W projekcie domu mam schody betonowe 17,5x25cm jednak równam poziom na parterze i muszę podnieść schody niestety trzeba by było je podnieść o 2 stopnie które nie zmieszczą się w klatce schodowej i tu mam pytanie czy mogę zrobić nie typowe schody np na 21 cm wysokie ale ażurowe i czy będzie jakiś problem z odbiorem domu albo coś w tym stylu bo nie są w normie ??
  14. Witam, Właśnie jesteśmy z żoną na etapie adaptacji budynku szukamy konstruktora który zrobi nam płytę fundamentową oczywiście każdy nam to odradza bo koszty będą znacznie większe itp. Na działce mamy piasek (20 metrów od działki ktoś wykopał dół na 2m i jest sam piasek- wody brak) powiedzcie mi tak szacunkowo jakiej grubości macie płytę i jej zbrojenie na podobnym terenie. Chciałbym weryfikować konstruktorów czy nie przeginają na zapas z zbrojeniem. Pytanie które zbrojenie jak wygląda mniej więcej cenowo i jak się dokładnie nim zbroi płytę z siatki Fi 8 15x15 , Fi 10 15x15 albo pręta Fi12 25x25? Jak zbroi się pod ściany nośne z siatki czy z pręta? Słyszałem też że wylewa się większą płytę o np 15 cm od miejsca gdzie będą ściany nośne żeby lepiej przenieść obciążenia ? Czy zawsze zbrojenie górne i dolne wzmocnione pod ściany nośne? Proszę o odpowiedzi na podstawie już zbudowanych płyt i własnych doświadczeń.
  15. Faktycznie wszystko było podane a ekipa skąd może by się dało ich zatrudnić jeśli mój rejon okolice Wrocławia? 30tyś z robocizną przy 135m2 u Ciebie to u Mnie przy 110 i nawet xps powinno wyjść wyjdzie podobnie. Czyli nie jest źle takiej kwoty się spodziewałem. Faktycznie nie pomyślałem że w 5cm chudziaka nie pomieszczę rur można by było wlać 10 cm betonu ale to chyba przesada i prościej dać styropian tylko wtedy stracę na akumulacyjności całej płyty. A do tego dochodzi jeszcze kwestia że trzeba by było grzać całą płytę w tym garaż który ma być nie ogrzewany więc trzeba by było zrobić dylatację między garażem a domem. Ale zaczynam powoli być zdecydowany na przeróbki teraz tylko pójść i dogadać się z architektem i wypytać o parametry płyty.
  16. Hej Kaszpir007 dzięki za zainteresowanie i pomoc. Czytałem Twój dziennik i faktycznie płyta u Ciebie musiała wyjść tanio jeśli można wiedzieć to jaka była cena całości twojej płyty oraz skąd była ekipa która Ci to stawiała? Hmm jeśli mam piasek to nawożenie też mi odpada. Hmm Nie wiem czy eps200 zamiast XPS - Chodzi o to że na płycie nie dawałbym już styropianu tylko podłogówkę i chudziaka a cała płyta robiła by za akumulację ciepła pod Pompę Powietrza...? Co tym sądzisz? Po obrysie budynku faktycznie można eps 100 zamiast XPS Opaski wysadzinowej się nie robi w sumie chyba pomyliłem pojęcia bo chodziło mi o obrys budynku. Ilość betonu w zależności od wysokości płyty jeśli 20cm to koszty 6 tyś jeśli 25cm to około 7,5k tak szacunkowo. A co do zbrojenia hmm może warto zapytać projektanta jak by chciał to rozwiązać myślisz że od razu może powiedzieć jakie mniej więcej zbrojenie?
  17. Kaizen przeczytałem twoje za i przeciw co do płyty fundamentowej i faktycznie jeśli ceny były by porównywalne to warto przeprojektować. Znalazłem architekta który zrobi adaptację z przeróbkami za 3,5 tyś czyli nie jest źle - wszystko było by na płycie plus podniesienie ścian kolankowych - największy problem to zmieszczenie schodów w klatce schodowej trzeba dodać dwa stopnie żeby wejść na piętro - zamysł jest taki że podnosimy stopień do 18,5 cm i z schodami wchodzimy do pokoju nad garażem (chyba przesuniecie ściany w pokoju 0,5 m w prawo). Kwestia ławy czy płyta : Pytanie jakie parametry będzie miała ta płyta fundamentowa. (ile cm betonu , ile stali i jakiej , czy xps czy eps200 itp) bo to generuje koszty. Grunt pod płytę jest bardzo dobry bo jest piasek, pod humusem na głębokość co najmniej 2-3m ( obok jest dziura ktoś kradł piasek). Moje założenia poprawcie Mnie jeśli się mylę.... Łącznie 110m2 fundamentu wg projektu naprężenia przyjęte pod fundamentem 200kPa Ze względu że jest piasek nie trzeba dawać wylewki z chudego betonu 10cm . Wzorując się na płycie izodom 2000 Nie robiłbym podsypki ani drenażu ze względu na dobry teren (piasek) Ułożenie instalacji wodno - kanalizacyjnych oraz pozostałych mediów. Na piasku położyłbym izolację w postaci folii o grubości 0,6 mm Następnie XPS 2x10 cm na zakładkę (koszta szacunkowe (10tyś) Opaska przeciwwysadzinowa też XPS tylko 10cm (2 tyś) Zbrojenie - wszystko zależy od projektanta raczej będzie na wyrost niż dokładnie obliczone i mieszane ( koszt 6-7k) Beton 20cm C20/25 na 110m2 mniej więcej 23m3 to koszt około 6k Co o tym sądzicie każda rada i sugestia jest dobra . Chciałbym decyzję podjąć jeszcze na początku tego miesiąca.
  18. No i dziś byłem u kolejnego architekta powiedział że musiałby przerysować cały projekt i koszt około 4tyś zł . Próbowałem zamienić projekt na inny w biurze projektowym ale architekt nie wyraził zgody. Płacić tyle kasy czy zostać przy ławach fundamentowych ??
  19. Witam tmann* i vega1, dostałem namiary od Kaizen'a w sprawie płyty fundamentowej - chcę przerobić projekt jednak u mnie sama zmiana płyty nie jest możliwa trzeba jeszcze podnieść część budynku do góry. Co za tym idzie zmiana stropów długości schodów (to największy problem nie mieszczą się w klatce schodowej były już kombinacje żeby podnieść ich wysokość z 17,5 na 18,5 cm dodatkowo wejść z schodami do pokoju na piętrze - ew dodać 2 stopnie w salonie ) itp. Dlatego chciałbym sprawdzonego projektanta w linku projekt domu http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-30.html Co o tym sądzicie może podpowiecie jak rozwiązać problem...
  20. Dziś będę jeszcze u 2 projektanta zobaczymy jaką kwotą rzuci. Dzwoniłem też do firmy gdzie kupiłem projekt gdzie może za małą opłatą wymienić projekt na inny zobaczymy co wymyślą czekam na maila. Jak kupowałem projekt nie myślałem o płycie i to był błąd za który teraz będzie trzeba zapłacić .... 1 projektant wycenił wstępnie adaptację z zmianami na płytę fundamentową + podniesienie ścian kolankowych + wyrównanie poziomów na kwotę 3,5 tyś zł. Co sądzicie o tej kwocie dużo mało ??
  21. A czy możecie podać namiary na takie firmy, dziś jadę popytać okolicznych projektantów pewnie będą gadać " Panie po co panu płyta to nie teren górniczy " ehh U mnie sama zmiana płyty nie jest możliwa trzeba jeszcze podnieść część budynku do góry. Co za tym idzie zmiana stropów długości schodów itp. Dlatego chciałbym sprawdzonego projektanta i mam nadzieje że cena mnie nie zabije ....
  22. U Nas z założenia koszty płyty nie powinny być duże powierzchnia około 110m2 do tego piasek na działce. Ściągniecie humusu - drenaż- ewentualnie chudy beton - na to xps i zbrojenie z płytą. Pytanie czy taka zmiana fundamentu patrząc na projekt będzie dużo kosztować u projektanta. Głównie przeszkadzają różnice poziomów w ławach żeby prosto przeprojektować na płytę. Ile was kosztowała przeprojektowanie projektu z ław na płytę?
  23. Witam. właśnie z Żonką zaczynamy działać w sprawie pozwolenia na budowę dom przy cyprysowej 30 postawiony jest na ławach z schodami pomiędzy garażem a częścią mieszkalną. Chciałem postawić dom na płycie fundamentowej ze względu na to że jest cieplejsza a na działce mamy piaski jednak na razie jeden projektant namawiał nas do pozostania przy ławach ze względu na duże zmiany jakie trzeba było by nanieść na projekt.... Min poszerzyć hall o 0,5 m żeby wydłużyć schody o dwa stopnie tj 2x 17,5 cm dzięki czemu można by było część garażu podnieść do góry i zniwelować schody na parterze. Czy myślicie że takie zmiany w momencie adaptacji budynku bardzo dużo podnoszą koszty cena za adaptację 1800zł ile może kosztować taka zmiana i czy warto?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...